Wij wanhopen niet ie jaargang no. 11 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND „Als 'n rots, onbeweeglijk in de woelende golven". DE AMERIKANEN SNELLEN HAAR BERLIJN. Laatste Berichten. FRANKLIN DELANO ROOSEVELT. Franklin Delano Roosevelt, de president van de Vereenigde. Staten, is 63 iaat oud ge storven. Dit plotseling ste?ven hvteekent voor de zaak vin vtijheld en ?erht een vwltes Roosevelt, Chuenfeill en StalïP, dat tvaeen de drie groote mannen die den strijd op leven en dood tegen het Duitsche monster hadden aangebonden. Plannen waren gemaakt en voor een goed deel zelfs uitgevoerd om aan het onrecht en het geweld waaronder de we reld nu al zooveel jaren gebukt gaat, een einde te maken. En tegelijkertijd werd gewerkt aan een be tere toekomst. Nacht en dag was ook Roosevelt in de weer, voor de voorbereiding van de wereld conferentie die te San Francisco staat ge houden te worden. Een conferentie van niet minder groote be- teekenis dan de huidige oorlog, en die onge twijfeld voor de kleine staten zekere gevaren met zich brengt. En juist voor die kleine sta ten was het een geruststellende gedachte, dat een man als Roosevelt tot de leidende figu ren behoorde. Maar nu wij zouden zeggen, op het meest critieke moment werd Roosevelt weggenomen, Hij moest het hoofd buigen, niet voor de majesteit van den dood, maar voor de ma jesteit van Hem, die heerscht over dood en leven. Naar menschelijk inzicht was Roosevelt onmisbaar. Maar God oordeelt anders. De wereld staat als verslagen bij de baar van dezen grooten doode. Zijn sterven beteekent ook inderdaad een groot verlies. Maar onherstelbaar is het niet. Het lot van de wereld berust tenslotte niet bij een of anderen staatsman, van hoe groot formaat hij dan ook moge zijn, en niet bij „de groote drie", maar het is in Gods hand. En daarom, al zijn we diep geschokt en al gevoelen we de zwaarte van dezen slag, wij wanhopen niet. Want de Heere regeertl DAGBLAD Redactie- en Adm.-adres: GOES, Lange Vorststr. 70, Tel. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Telef. 2364 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn. pr. f 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Adv.pr. 10 ct. p. mm. BUREAUX Met deze woorden werd eens onze Prins Willem van Oranje geteekend, die in den strijd onzer vaderen voor de Gereformeerde religie en de vrijmaking van ons vaderland van Spaanschen boei en dwingelandij zoo'n groote plaats innam. „Prins Willem heeft de Hervormden, die ter dood toe onderdrukt werden, als een Mo tes, uit het slavenhuis geleid", schrijft Groen van Prinsterer in zijn „Handboek der Ge schiedenis des Vaderland Als een Mozes I Er zijn veel punten van overeenkomst aan te wijzen tusschen liet leven van die beide mannen, Mozes Willem van Oranje. Hoe vreeselijk had Israël niet geleden on der Farao's tirannie en wreed geweld. Mozes werd door God „tot een overste en verlosser gezonden, door de hand des Engels, die hem verschenen was in het doornen bosch". Alva heeft door „zijn plunderingen, zijn wezen mochten", berucht gemaakt in onze geschiedenis. En de Heere verwekte onzen Prins. „Het hoofdbeginsel van 's Prinsen daden was het geloof". (Groen.) Hij en zijn broeder Jan van Nassau waren het er roerend over eens, dat zij, die den strijd voeren voor Gods Woord en de vrijheid des Vaderlands, niet behooren te zien op belooning van menschen, maar op Gods eer en het alge meen behoud. „Wat men voor God, het vaderland en den naasten op het spel zet, is niet verloren, maar op woeker gesteld," Bij het lezen van Alva's daden tijdens zijn schrikbewind denken we onwillekeurig aan de terreur-daden der Nazi's in ons land. Onge roepen, zonder noodzaak, niet begeerd, be roofden zij ons van de vrijheid, onze zeden, onze mannen. Ons land heeft wéér noodig een „man", als een Mozes, als een Willem van Oranje, door God verwekt. Wat een zegen, dat we in onze geliefde Vorstinne een spruite bezitten uit Willem van Oranje's nageslacht I De Heere geve Haar, wat Zij noodig heeft in de zoo zeer zware taak, die bij de gelieele bevrijding van ons land op Haar rust. Hij geve aan de zijde van onze Koningin man nen, met hetzelfde geloofsvertrouwen als Willem van Oranje begiftigd. Wij zijn al aan het rekenen. Ons democra tisch land leent zich tot rekensommetjes van dien aard: Wie zullen het bewind voeren. We vragen een „sterken man". Maar laten wij dan niet vergeten, dat groote mannen, die een zegen voor hun va derland zijn geweest, lang niet altijd de alge- meene geest der meerderheid vertolkten. Ze ker, de groote mannen dezer wereld zijn uit hun tijd om den tijdgeest te verklaren. Het loopt dan over het getal. En wij rekenen ook nu met getallen. De ontwikkeling van een volk beslist toch wie de lakens zal uitdeelen? Mannen, door God verwekt, staan echter vaak tegen een groot deel van het volk over. Als Mozes meent, dat zijn broeders zullen verstaan, dat God door zijn hand hun ver lossing geven zal, hebben zij het niet ver staan. In IS68 verklaart zich, als de Prins met zijn legers nadert, niet één stad voor den Prins; hij krijgt zelfs slechts 3 pet. van de hem toe gezegde daalders. „De boosheid der menschen tracht Gods groote genade tegen te werken" schrijft de Prins dan. Maar ook; „Die op den Heere vertrouwt, wanikelt niet in eeuwig heid". „Ons volk is ziek, doodelijk krank", sprak een oude, grijze prediker dezer dagen. Het heeft leiding, vaste leiding noodig. Geen i zachte medicijnmeesters die stinkende won- den maken. I De Heere, die aan ons voile zooveel wel daden deed in oude tijden, die het nu zoo zeer kastijdde, make de woorden van onzen verjagen en verwoesten, vangen en spannen, zijn barnen, verdrijven en verbeurd verklaren Vader des Vaderlands tot die van onze ge- van goederen; ja het branden en blaken, hangen, koppen afhakken, radbraken en an dere afgrijselijke en nooit gehoorde folterin gen, pijnigingen en vermoordingen van ede len, armen en rijken, jong en oud, weduwen, wezen, mannen, vrouwen en jonge maagden, van wat rang of stand, of waardigheid zij liefde Koningin. Aan Haar zijde plaatse de Heere de man nen, die door het waarachtig geloofsvertrou wen alleen, kunnen zeggen „Saevis tranquillus in Undis Als een rots in de woedende storm." Kr. KUIJT. ERFURT EN JENA VEROVERD. - LAATSTE STRIJD OM WEENEN. - FRANSCHE TROEPEN BEZETTEN BADEN De geallieerden gunnen zich geen tijd bij hun opmarsch naar het hart van Duitschland. Tanks en infanterie ruk ken steeds vooruit in N.O., O. en Z.O. richting. In het Noorden is. het 2e Britsche leger reeds voorbij de 2 bruggehoofden over de Aller, op rukkend naar Hamburg. Bremen ligt onder zwaar artillerievuur. In de buitenwijken wordt hevig gevochten. Ten N.O. van Hannover werd het belangrijke verkeerscentrum C e 1 1 e bezet. De spitsen van de legergroepen wijzen in de richting van Dresden en Leipzig. In Erfurt woeden straatgevechten. Wei - mar gaf zich over en Oostwaarts daarvan werd Je na, de stad van de optiek, bereikt. Afdeelingen van het derde Am. leger trokken over de Saaie, de laatste rivier die hen nog scheidt van Leipzig, van welke stad men nog 35 K.M. verwijderd is. Fransche troepen drongen diep in het Zwarte Woud door en veroverden Ba den (Baden). De laatste dagen werden in West-Duitschland 40.000 gevangenen gemaakt. In de opperste leiding van de Luftwaffe zouden ernstige ongeregeldheden zijn uitgebro ken. Twee bevelhebbers zouden in hechtenis genomen zijn, terwijl voorts in Zuid-Duitsch- land eenige tientallen officieren zouden zijn terechtgesteld. Een oorlogscorrespondent schrijft, dat het luchtwapen het meest onbe trouwbare wapen van de Duitsche luchtmacht zou zijn. Berichten uit Duitsche bron maken melding van acties van luchtlandings troepen in de omgeving van Berlijn. De Duitschers blijven in W e e n e n nog steeds hardnekkig tegenstand bieden. Ieder ge bouw en huizenblok dat zij nog in handen hebben, wordt verdedigd. Zestig huizenblok ken werden reeds door de Russen veroverd. De Duitschers hebben nog 1 bruggenhoofd van 2 K.M. diepte op den Westelijken oever van den Donau, waar zij aan hevige artillerie bombardementen bloot staan. Russische moni tors, die in de rivier opereeren, richtten mede hun kanonnen op de laatste verdedigers van Weenen. Malinofski's troepen veroverden in de rich ting van B r n n (Moravië) een dertigtal plaatsen. Tolbuchin trekt reeds verder Weenen voorbij en rukt naar Graz op, in welke om geving een 40-tal plaatsen werden veroverd. In N.O. Pruisen bombardeerden Russische vliegtuigen de haven P i 1 a u. Twee torpedo- booten, patrouillevaartuigen en 10 transport schepen werden tot zinken gebracht. Het 8e Britsche leger maakt goede vorde ringen in N o o r d - 11 a 1 i De brugge hoofden over de Santerno werden verder uit gebreid. Groote troepenmachten trekken hier de rivier over. Thans nemen ook tanks aan den strijd deel. Volgens Japansche berichten zou de Britsche vloot en luchtmacht een aanval hebben gedaan op het Noordelijk deel van Formosa. (H.R.) Korte Berichten. Prins Bernhard heeft mevr. Roosevelt een telegram van rouwbeklag doen toekomen. In een ander telegram aan den vice-presidenl Thomas heeft de Prins medegedeeld, dat alle onder zijn bevel staande troepen Zondag éen minuut stilte in acht zullen nemen ter herden king aan den gestorven president (H.R.) DE STRIJD IN NEDERLAND Bij Arnhem wordt hevig gevochten. Vrijdagmorgen bij het aanbreken van den dag hebben Britsche troepen van het 1e Canadeesche leger den Ooste lijken rand van Arnhem bereikt. Tusschen den IJssel en den Neder-Rijn staken ze de rivier over, nadat 350 kanonnen een spervuur hadden geopend op de Duitsche stellingen. De vijand schijnt zich krachtig te zullen verdedigende wegen zijn met boomen en landmijnen versperd. Om den terugtocht der Duitschers te bemoeilijken hebben de ge allieerde vliegers den spoorweg Utrecht Amersfoort Zwolle stuk gebombar deerd. Aan de operaties bij Arnhem wordt ook door marine-eenheden deelgenomen. Verder Noordwaarts hebben de Canadeezen tusschen Zutphen en Deventer hun bruggehoofd uitgebreid. T w e 11 o, tusschen Deventer en Apeldoorn, werd uit de handen der Duitschers bevrijd. In midden Overijsel, op den weg Almelo Deventer heeft de vijand fel tegenstand ge boden. Op den weg naar Deventer zijn hon derden boerderijen verwoest door het oorlogs geweld. Ten N. van Deventer vorderden de Cana deezen tot op 7 K.M. ten Z.O. van Zwolle; patrouilles bereikten den rand der stad. Verder Noordelijk werd gepatrouilleerd bij de Kuinder of Tjonger. In midden Drente, ten O. van Assen, werd een spoorlijn afgesneden. Tot in de omgeving van Borger drongen de geallieerden door zij staan 6 K.M. ten N. van Bourtange, vlak aan de Nederl.-Duitsche grens. (H.R.) In een der hier verschijnende bladen lazen we, dat de frontlijn loopt als volgt: Van de Noordzee, door de Grevelingen, Volkerak enz. Indien dit zoo .was dan lag Schouwcn-Duive- land achter de frontlijn. Dat is helaas nog niet zoo. De frontlijn loopt door de Ooster- schelde, Keeten, Mastgat, Zijpe, Krammer enz. Drie ton voor bezet gebied. Hulp voor boven de Rivieren. De Zeeuwsche Hulp voor boven de rivieren - heeft aan het Centraal Bestuur van het Ned. Roode Kruis een be drag aangeboden van f 300.000 onder uit drukkelijke wensch die bedrag alleen te wil len besteden voor aan koop van levensmiddelen. Hierop werd het volgende antwoord ontvangen: „In antwoord op Uw bovenaangehaald schrijven, deelen wij riede, dat voor het door U gemelde bedrag ati f 300.000 voedsel kan worden aangekocht voor hulpverleening voor boven de rivieren. Wij zullen U nog jen nadere specificatie doen toekomen zoodra de genoemde voedsel- zending is aangekocht. Dit blijik van medeleven van de Zeeuw sche bevolking voor onze zoo zwaar getrof fen landgenooten boven de rivieren stellen wij op zeer hoogen prijs en wij danken U hiervoor namens allen, die daarvan zullen profiteeren bijzonder hartelijk, w.g. Mr J. A. GROTHE VAN SCHELLACH". Van dit bedrag is inmiddels f 70.000 be steed voor aankoop van geconserveerde groenten in blik van oude kwaliteit welke de Hero Fabrieken uit de hand der Duitsche bezetting hebben weten te houden. Dezer dagen wordt een verder gespecifi- seerde opgaaf opgemaakt van goederen welke in Frankrijk en Zwitserland zijn aangekocht en welke zeer spoedig zullen aankomen. Het gestelde doel, de aankoop van voedsel is dus verwezenlijkt. Maar er zal nog veel meer noodig zijn. Nog meer geld, voor nog meer voedsel. Waarschuwing in verband met repatriatie. Gevaar voor besmettelijke ziekten. Met groote vreugde zullen wij allen onze familieleden en kennissen die uit Duitschland terugtkeereri begroeten'. Van medische zijde dient echter gewezen te worden op enkele groote gevaren. In Duitschland zijn blijkens de tot nu toe op gedane ervaringen de organisaties voor de gezondheidszorg met zoo veel andere zaken geheel in de war geloopen. Daardoor drei gen ziekten die bij verwaarloozing een gevaar kunnen vormen voor de repatrieerenden en voor de bevolking in ons eigen land. Vooral die ziekten, die verband houden met slechte woningomstandigheden, slechte bcwassching, slechte voeding en slechte kleeding dreigen meer dan ooit. Sommige ziekten zijn hier te lande goed bekend, ook bij de burgerbevol king. De menschen weten wel dat tuberculose vaak gepaard gaat met hoesten en opgeven, met vermagering, lichte koorts en zweeten. Wie deze verschijnselen heeft moet onmid dellijk advies van zijn dokter vragen en naar het Consultatie-Bureau gaan. Ook de diph- therie met zijn keelpijn, pijn bij slikken en witte of grijze stippen of beslag in de keel, is algemeen door de menschen vrij goed te herkennen. Dit geldt ook voor roodvonk met zijn keelpijn en roode huiduitslag. Schurft met huidjeuk zal ook wel algemeen bekend geworden zijn. Ook voor deze ziekten geldt: dadelijk dokters advies vragen. Maar er zijn ook enkele ziekten die hier niet bekend zijn omdat ze in jaren in Neder land niet meer voorkwamen. De meest ge vreesde is de vlektyphus. De lijders aan deze ziekte zijn ernstig ziek, met hooge koorts ën met een uitslag op de huid, vooral op het lichaam, bestaande uit roode vlekjes. Deze ziekte is gevaarlijk voor het leven van den patiënt. De ziekte komt alleen voor bij menschen die luizen hebben. Luizen zijn in vredestijd alleen maar een onreinheid, maar thans zijn ze een gevaar. Alle repa trieerenden moeten nauwkeurig op luizen ge controleerd worden. De Nederlandsche bevolking kan zelf mee werken door zichzelf nauwkeurig op luizen te onderzoeken en deze te laten verwijderen, vooral in een omgeving waar een krijgsge vangene of een tewerkgestelde terug ver wacht wordt. Men late zich niet door schaamte weerhouden, maar zie het gevaar onder de o o g e n. Zelfs menschen waarbij vroeger besmetting met luizen ondenkbaar was, kun nen er op het oogenblik onder lijden. Het gaat vooral om de kleerluis, maar ook de hoofdluis schijnt af en toe de vlektyphus te verspreiden. Iedereen kan door controle mee werken een epidemie te voorkomen, want waar geen luizen zijn, kan vlektyphus zich niet uitbreiden. Het is duidelijk, dat de luizen van een lijder aan vlektyphus of van iemand die pas vlektyphus gehad heeft, de gevaar lijkste zijn. Neem een dergelijk slachtoffer niet in Uw huis op zonder eerst het advies van Uw dokter gevraagd te hebben. Laat niet toe, dat hij 'zich ontkleedt of in bed gaat. Dit kan natuurlijk hard schij- nen, maar het is noodzakelijkom ernstige epideraiën te voorko men. Laten we hopen, dat alles mee zal vallen, maar een gewaarschuwde telt voor twee en kan meewerken om veel leed te ver zachten of te voorkomen. H. P. VEENING, Vlissingen. Gemeente-Arts. Zaterdag 14 April 1945 MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Tel. 2009 VLISSINGEN, Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZEN, Littooy's Boekh., Tel. 2052 PROVINCIENIEUWS, Afzetterij. Een verhuurder in Goes, die onderverhuurd had aan drie evacuée's, liet deze gezamenlijk een huurprijs van ruim f34 per maand beta len, terwijl dit slechts f25 mocht zijn. Bij deze afzetterij maakt hij het de evacuée's bo vendien nog erg lastig ook. De toegang naar de keuken en bergruimte werd dichtgespij kerd ll Het „Helpt elkander...." was dezen verhuurder dus wel erg vreemd. Hij zal ech ter de wrange vruchten van zijn egoïsme te plukken krijgen. MIDDELBURG. Adviescommissie voor Sportbelangen. Na enkele we ken van ingespannen arbeid vergaderde Don derdagavond j.l. de Adviescommissie met de Middelburgsche sportvereenigingen. Dank zij de medewerking van den burgemeester kon worden overgegaan tot het onderbrengen der vereenigingen in de oefenlokalen, terwijl een voorloopige veldindeeling werd bekend ge maakt. Tevens werd in deze vergadering af scheid genomen van dhr J. Koers, die Mid delburg gaat verlaten. Reeds nu bleek het nut van de Adviescommissie, welke verschil lende moeilijke problemen tot tevredenheid had opgelost. Twee jongens, W. D. en C. J. K., hadden met behulp van een accu en een ontstekings motor een nijptang, die ze op straat hadden gelegd, onder stroom gebracht. Voorbijgan gers, die misschien wel zin in dit apparaat hadden, raapten de nijptang op. De gevolgen waren voor hen wonderbaarlijk. De politie maakte tegens de jongens proces-verbaal op wegens baldadigheid. In de Kromme Weele liep een pand eenige schade op, doordat een wagen pardoes tegen de woning reed. De oorzaak lag aan het feit, dat de ketting van twee aaneenge- koppelde wagens brak, waardoor de achter ste achteruit de helling, die zich hier bevindt, afreed en tegen het pand tot stilstand kwam. Van de woning werden twee ruiten vernield, terwijl de voorgevel iets werd ontwricht. De chauffeur was bereid de schade te vergoeden. In de Lange Geere, alhier, bij den heer C. B. brak een schoorsteenbrandje uit. De oorzaak wasxoetzetting. Er wordt nog herhaaldelijk proces-ver- baal opgemaakt tegen personen die in ver boden richting rijden. De politie waarschuwt nogmaals, dat streng op deze overtreding zal worden gelet. ST. LAURENS. Men kan verschillen over het antwoord op de vraag of ontspannings avonden in dezen tijd al of niet gewenscht zijn. Een feit is, dat wanneer zoo'n avond georganiseerd wordt er veel belangstelling voor beslaat. Dat bleek ook Woensdagavond toen de Bo- gardzaal propvol was en de heer Vaane de Yele aanwezigen, allen inwoners en geëva- cueerden uit St. Laurens een hartelijk wel kom toeriep. Uit het rijk gevarieerd programma doen we slechts enkele grepen. Vermeld dient te wor den het mooie historisch overzicht van den heer A. van den Broeke Wz. betreffende Walcherens en Zeelands geschiedenis. De heer Schout, die de vroolijke kant ver zorgde, bleek een uitstekend declamator te zijn evenals de heer J. F. Meijer, die meer ernstige gedichten voordroeg. Een heel aardige attractie was de impro visatie-wedstrijd. Prijswinnaars mej. Dinge- manse en de heer Funk. Ook een gedicht van A. van den Broeke Lzn. oogstte bijval. De organisatoren van dezen avond hebben Weenen en Duisburg gevallen. Assen thans bevrijd. Arnhem goeddeels veroverd. Britsche troepen vechten thans in Arn hem, dat voor een deel is bevrijd. In het Noorden zijn verschillende plaatsen veroverd, o.a. Assen. Tusschen Emden en de Zuiderzee wordt de vijand onder den voet geloopen. In het Ruhrgebied werden in 12 dagen 84.500 krijgsgevangenen gemaakt. Duis burg heeft zich overgegeven. Het 3e Am. leger trok de Mulde over en passeerde Leipzig. Hier staan de geallieerden nog 50 K.M. van Tsjecho-Slowakije. De Amerikaansche tanks breken alle verzet in Maagdenburg. Brunswijk bevindt zich nu geheel in Amerikaansche handen. Weenen is door de Russen bevrijd. 130.000 krijgsgevangenen werden sedert 13 Maart gemaakt. In ïtajië werden de drie bruggehoofden aan de Santerno vereenigd. Fransche troepen bedreigen de Duitsche stel lingen bij den Mont Cenispas. Vliegende vestingen vielen de fabriekswijk van Tokio aan, waar het arsenaal zich be vindt. In het beruchte concentratiekamp Buchen- w a 1 d hebben de Russen en Polen zich zelf bevrijd na strijd met de S.S.-troepen, die zij overmeesterden. Op Duitsch grondgebied werden in totaal 2 millioen buitenlandsche arbeiders en krijgsge vangenen bevrijd. Troepen van het 7e Am. leger maakten in Duitschland een trein buit, waarin zich o.a. schilderijen bevonden afkomstig uit Amster dam. Vandaag wordt in Washington een officiëele rouwdienst gehouden en morgen vindt de be grafenis plaats van het stoffelijk overschot van president Roosevelt. j Hoogwater te Vlissingen. 15 April: 04.36 en 17.04 uur, resp. 2.35 en 2.25 M. N.A.P. 16 April: 05.20 en 17.49 uur, resp. 2.25 en 2.07 M. N.A.P. den dank verdiend, die de waarnemend Bur gemeester aan het eind hen bracht, namens alle aanwezigen. Tijdens de pauze werd een collecte gehou den voor de nagelaten betrekkingen van de oorlogsslachtoffers uit de gemeente. De op brengst bedroeg f211. WEMELDINGE. De collecte voor Zeeuw sche Hulp voor Boven de Rivieren en H.A.R.IC heeft in deze gemeente opgebracht f 12807.90. KRUININGEN. Woensdagavond werd in Hotel Korenbeurs de jaarvergadering gehou den van de Ver. tot stichting van Scholen met den Bijbel alhier. Voorzitter de heer C. v. Iwaarden. Het jaarverslag van den secre taris het hoofd der school de heer H. Alme- kinders bevatte een danktoon, ondanks het moeilijke oorlogsjaar, ook door de bezette lo kalen en de toename leerlingen, dat nu 225 bedraagt met 5 leerkrachten. Rekening, ba lans en begrooting van den penningmeester dhr Chr. Hovestadt werden goedgekeurd. De periodiek aftredende heeren C. v. Iwaarden en Chr. Hovestadt werden herkozen. In de vacature-I. C. Verbrugge werd gekozen dhr J. A. Poleij. De tijd. onderwijzer J. C. Rui tenbeek (hoofd der school te ICoudekerke) behandelde „Erfelijkheid" en dhr A. Koppe- jan: „Ouders hebt geduld". De leerlingen der 7e en 8e klas zongen eenige liederen, terwijl in de pauze thee geschonken werd. Ds Kool stra eindigde deze goed bezochte vergadering met dankzegging. ST. MAARTENSDIJK. De wachtmeester, der marechaussee W. F. Roorda is overge plaatst naar Oisterwijk. Stoere strijder voor recht en vrijheid. Met groote ontroering is door heel de we reld het ontstellende bericht ontvangen, dat de president van Amerika, Franklin Roose velt, de man die zooveel heeft bijgedragen tot de overwinning van de geallieerden, plotseling is overleden. Roosevelt was een man met een buitenge woon sterke wilskracht. In Augustus 1921, werd, nadat hij in een verkiezingsstrijd verslagen was, zijn carrière naar het scheen voor goed gebroken door een ernstig ongeluk. Aan boord van het jacht „Sabalo", van zijn vriend Van Laer Black, maakte hij om zijn nederlaag te vergeten een zwerftocht langs de kust van Cambello. Op zekeren dag ont dekte hij een boschbrandje, bij de blussching waarvan hij kou vatte. Daarna beging hij de onvoorzichtigheid bezweet in het ikoude wa ter van de baai van Fundy te gaan baden. Het gevolg was, dat enkele dagen later de benedenhelft van zijn lichaam, vanaf de heu pen, verlamd was. Vele anderen zouden in zijn plaats wan hopig zijn geweest. Uit het eerste medisch onderzoek bleek, dat er weinig kans was op genezing en dat zelfs voor een totale verlamming moest wor den gevreesd. Alles wees er dus op, dat hij hoewel nog geen 40 jaar oud reeds voor altijd uit het openbare leven was uitgeschakeld. Als een gebroken man, in alle opzichten afhankelijk, zou hij voortaan moeten leven. Maar Roosevelt gaf den moed niet op. Hij wilde leven en werken en klampte zich aan het leven vast. Hij weigerde om zijn functies neer te leg gen, en met een bijna bovenmenschelijke energie vocht hij tegen zijn verschrikkelijke kwaal. Een specialist schreef hem oefeningen voor om het gebruik van zijn beenen terug te krijgen. Hij voerde ze iederen dag volledig uit, hoewel sommige dier oefeningen, naar zijn eigen woorden, hem meer pijn veroor zaakten, dan een zware operatie zou kunnen doen. Eindelijk begon het gevaar voor uitbreiding van de verlamming te wijken. Zwakke blij ken van verlichting deden zich gevoelen. Toen begonnen de loopoefeningen met behulp van krukken en daarna de training voor het zwemmen, in de wateren van Warm Springs in Georgie, om weer lenig te worden en om zijn krachten te herkrijgen. En bij de presidentsverkiezingen in 1932 behaalde deze „gebrekkige", deze „levend- doode", een der schitterendste en sensatio neelste overwinningen uit de politieke anna len van Amerika. In 1936 werd hij opnieuw gekozen. En in 1940 stelde Roosevelt zich opnieuw candidaat, Met groote spanning werd toen de uitslag van de verkiezing tegemoet gezien. Het was een beslissend moment voor Amerika niet alleen, maar voor geheel Europa. Herkiezing van Roosevelt beteekende deelname van Amerika aan den oorlog. En Roosevelt werd herkozen. Wat zich in de geschiedenis van Amerika nog nooit had voorgedaan, gebeurde nu. Roo sevelt werd in 1944 voor de vierde maal tot president gekozen. Vanaf dat oogenblik heeft hij, in nauwe samenwerking met Churchill en later ook met Stalin, zijn volle kracht ingezet om de dui- velsche macht van Hitier en consorten te breken. En met succes. Hij had toen nog slechts één doel, de ge allieerde volken tot de overwinning te leiden en voor de toekomst den wereldvrede te ver zekeren. En alles wees er op, dat dit doel spoedig zou worden bereikt. Hitler had allang verleerd te spotten met den „lammen gene raal". Maar tegen alle verwachtingen in heeft Roosevelt het bereiken van zijn ideaal niet meer mogen beleven. Aan den vooravond van de overwinning is hij plotseling gestorven. Een groot man is met zijn sterven heen gegaan. Een man wiens naam in de geschiedenis zal blijven voortleven, als een stoere strijder voor recht en gerechtigheid, als een der red ders van de vrijheid Voor Europa.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1