JloCft om ëënhtid. y DE CONFERENTIE TE SAN-FRANCISCO. U JAARMNG N& PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Deiïdiïffsg 12 April 1945 ESSEN - DE STAD VAN KRUPP - BEZET. BOCHUM EN BRUNSWIJK INGENOMEN. - WEENEN VOOR 9/10 BEZET. - BREMEN VOORBIJ, NAAR HAMBURG. DE STRIJD IN NEDERLAND Laatste Berichten HET WERELDTAFEREEL In December 1940 hebbsn Mr W. F. E. Baron van der Felt;, J. J|. Wonsk-rjjem en Dr K. Huiaisga en j, S, Iïoek, rs«p.- \oor»it* ter en össretarls vsn 4c rhri»t«lifk'-Hi»»t»r!" sch- et! Acii=Rr-v"K>sj^f>aire Kiésrereen'j'i'ng te Middelburg, r- qe >ene<! de.rer saiies een schrijven gejicjjt. dat oi.k nu nog volle overweging rei dient, Wij ontleenen daaraan het volgende: „Wij weten allen, dat thans een roep om eenheid alom in Nederland hoorbaar is. Men wil eenheid op alle mogelijk gebied en slechts één streven is nu schijnbaar goed en wel v/at gaat in de richting der eenheid. Zoo is het ook op politiek gebied. Ook daar wil men eenheid, ook daar wil men bre ken met de verscheidenheid en men meent, dat ook daar een eenheid mogelijk is, die alle Nederlanders kan omvatten. Men kan dit streven toejuichen, men kan in deze dagen zich als Nederlanders één ge voelen en als zoodanig schouder aan schouder staan, maar men bedenke daar bij, dat dit nog niet noodzakelijk meebrengt, dat wij al len daarom in hetzelfde eenheidsverband moeten worden opgenomen. Want het is een niet te ontkennen feit, dat zich in het Nederlandsche Volk in een ontwikkeling van eeuwen drie groote geeste lijke stroamingen openbaren, de Protestant- Christelijke, de Roomsch-Katholieke en de Humanistische. Deze drie kunnen zich, ieder voor zich en allen te zamen voortreffelijke Nederlanders gevoelen, terwijl zij toch in één eenheid opgelost, tengevolge van hun ver schillende geestelijke levensbeschouwing, slechts een eenheid vormen, die geen werke lijke eenheid, maar slechts een schijn- eenheid is. Zoo is nu eenmaal de werkelijkheid in het Nederlandsche Volk, wanneer men bij zijn beschouwingen op den vasten bodem blijft en zich niet verliest in ijdele fantasiën. In het licht dezer werkelijkheid hebben drie stroomingen een taak, om ieder in eigen groep samen te brengen al wie van gelijk geestelijk inzicht is, waarna deze drie groe pen, de Protestantsch-Christelijke, de Roomsch-Katholieke en de Humanistische, ieder op zich zelf een krachtige eenheid, te zamen kunnen worden gebundeld tot het ééne ons zoo dierbare Nederlandsche Volk." En verder: „Nu hebben de nooden en de moeilijkheden van dezen tijd ook ons wakker geschud. Wij zijn er ons helder van bewust geworden, hoe zeer wij als Anti-Revolutionairen en Chris telijk Historischen in onze onderlinge ver houdingen zijn te kort geschoten. Wij, die broeders zijn van hetzelfde huis, wij, die in ons staatkundig zijn willen ieven uit hetzelfde beginsel en die de Macht en de Souvereiniteit van God willen erkennen op elk terrein des levens, wij hebben geleefd in een scheiding, die on-christelijk was. De nood der tijden, de gevaren, die ons Christelijk Vereenigingsleven en onze Chris telijke Organisaties bedreigen, hebben ons niet zonder schaamte de oogen geopend voor onze fouten en tekortkomingen in dezen, maar nu leeft in ons de oprechte wensch om te komen tot eenheid, tot eenheid in Chris tus en om aldus weer te kunnen worden die krachtige Protestant-Christelijke groep, die naar historie en traditie eens de kern was van het Nederlandsche Volk en dit mits ver eend, ook thans nog is. Daarom hebben wij, Besturen der Anti- Revolutionaire en Christelijk-Historische Kiesvereeniging te dezer stede, nadat in de maanden Augustus en September van dit jaar onze voormannen ons waren voorgegaan door als broeders te samen op te treden op massa samenkomsten der Anti-Revolutionairen en Christelijk-Historischen, gemeend op dezen weg te moeten voortgaan. Wij hebben te samen vergaderd, wij wil len alles doen, opdat wij, die zoo lang ge scheiden waren, weer naar elkaar toegroeien in het vertrouwen, dat wanneer wij dit werk willen doen in Christelijke liefde en in volle overgave aan Christus, God ons werk zal zegenen. Wij willen echter dit streven naar eenheid niet beperken tot Anti-Revolutionairen en Christelijk-Historischen, want wij meenen, dat ook de scheiding met de andere Chris telijke partijen verkeerd en te betreuren is. Wij willen niet de waarde ontkennen van de verschillen, die de scheiding brachten, maar wij meenen, dat toch die scheiding slecht en zondig was en dat hoog daarboven staat de eenheid, de eenheid in Christus." Wat hier gezegd werd heeft onze volle instemming. Gedeeldheid en scheiding tusschen broeders van hetzelfde huis, verkeerd en te betreuren, on-Christelijk. Zoeken naar vereeniging daarom geboden. Toenadering eischt dezer tijden nood. Ja, maar ook het Woord Gods. Wijziging van den aanvangsdatum gewenscht? Een diplomatieke redacteur van het agent schap France Presse schrijft: In het buitenland bestaat er twijfel over de geschiktheid van den datum die vastgesteld werd voor de conferentie van San Fran cisco. In de Vereenigde Staten, zoowel als in Groot-Brittannië, meent men, dat de ontwik keling van den militairen toestand in het Rijngebied nieuwe elementen verstrekt, die de schikkingen zouden kunnen veranderen die .desbetreffend te Jalta genomen werden. Öp zijn minst genomen schijnt het van daag dat, indien de datum der conferentie niet gewijzigd wordt, de vertegenwoordiging, zooals ïiie beraamd werd voor ieder land, grondig kou moeten gewijzigd worden, en da: het vraagstuk der deelneming der ministers van buitenlandsche zaken der Europeesche landen opnieuw zou moeten onderzocht worden. Het is niet uitgesloten, dat Duitschland in eenstort binnen een tijdsbestek, dat som migen liefst afmeten met weken. Men moet ongetwijfeld steeds op zijn hoede zijn tegen een overdreven optimisme, maar het is moge lijk en waarschijnlijk, dat de vijandelijke strijdkrachten in Noord-Duitschland binnen kort zullen verslagen zijn. Dan blijft er nog de Hitleriaansche weerstand in Beieren en Oostenrijk, waarvan de geallieerden en na melijk de Russen, op verre na het belang niet onderschatten. Het is dus mogelijk, dat de ministers van buitenlandsche zaken der Europeesche lan- DAGBLA Redactie- en Adm.-adres: GOES, Lange Vorststr. 70, Tel. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Telef. 2364 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn. pr. f 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Adv.pr. 10 ct. p. nun. BUREAUX: den, alhoewel zij het opstellen van een sta tuut van collectieve veiligheid niet uit het oog verliezen, toch meer hun aandacht zouden moeten wijden aan dringender problemen. Indien de conferentie van San Francisco met inachtneming van deze voorwaarden zou geopend worden, zou ze veel van haar belang verliezen. Te Parijs is men de meening toe gedaan, dat dit schadelijk zou zijn voor de groote doeleinden, die de uitnoodigende mo gendheden zich gesteld hebben en die betrek king hebben op het uitwerken van een sta tuut voor den wereldvrede. (A.A.) Oorlogspleegkinderen. Aan de personen op Noord- en Zuid-Beve land, die in hun gezin minderjarige kinderen hebben opgenomen, die door oorlogshande lingen of geweld van den voormaligen be zetter van de zorg der eigen ouders waren beroofd, wordt vriendelijk, doch dringend verzocht hun naam en adres, alsook den naam van en verdere gegevens over het pleegkind schriftelijk aan onderstaand adres op te geven. Dit geschiedt ter registratie. Correspondentschap van de Ned. Ver. tot bijstand aan minderjarige oorlogspleegkin deren Goes, Wilhelminastraat 23. al ook omdat de Russen weinig gebruik van hun artillerie maakten. De meeste bruggen over den Donau werden onbeschadigd aangetroffen, zoodat de Russen er een goed gebruik van konden maken. Nog 1 ontsnappingsweg, een strook van 9 K.M., blijft den Duitschers over. W a g r a m, bekend uit den Napoleontischen tijd, werd door Malinofski veroverd. Deze maarschalk staat nu nog maar enkele K.M. van Weenen meer. Ook vorderden diens legers in Tsjecho-Slowakije, waar weer enkele plaat sen bezet werden. Van het front uit Noord-Italië komen eveneens goede berichten. Het 5e en 8e Brit- sche leger maakten goede vorderingen. Zij staken de Seppio over en staan nu 27 K.M. ten Zuiden van Spezzia. Tot Maart leed Engeland een verlies van 684000 mannen, waarvan 216.500 sneuvelden. De verliezen van het Britsche Gemeenebest bedroegen 1.126.000 man, waarvan 306.000 sneuvelden. De verliezen der burgerbevolking en de koopvaardij zijn in deze cijfers niet be grepen. (H. R.) Korte Berichten. Decnsche patriotten hebben een bravourstukje uitgehaald. Zij verscholen zich in een schip van 3000 ton, dat uit Kopenhagen voer. Een maal buitengaats overmeesterden zij de beman ning en koersten naar de Zweedsche kust, waar het schip op strand liep. Zij seinden om hulp. 20 sleepbooten vertrokken uit de Deen- sche hoofdstad. Toen zij de strandingsplaats naderden, seinden de muiters de sleepbootkapi teins aan boord en namen deze gevangen. De buit werd vervolgens naar Lanskrona in Zwe den gebracht. Het officieele orgaan van het Vaticaan, de „Osservatore Romano", heeft een dringend verzoek gericht aan de Duitschers om de wa pens neer te leggen. Het blad zei, dat de nazi's Duitschland „in een afgrond van ellen de storten, die alle krachten voor herstel zal vernietigen, eerder dan winst op te leveren". Deventer Dinsdag bevrijd. - Aan val op den W. oever van den I Jssel. Uit het Oosten van ons land komen goede berichten over de vorderingen der geallieer den. De 4e Canadeesche infanteriedivisie ver overde Dinsdagmiddag Deventer, waar door een der oudste steden in het Oosten des lands ontrukt is aan de Nazi-heerschappy. Andere Canadeesche eenheden rukten in Westelijke en Noord-Westelijke richting op. Zij drongen reeds Westerbork voorbij, een plaats gelegen midden in Drenthe, berucht geworden als concentratiekamp voor onze Joodsche medeburgers. Canadeesche tanks staan ten Zuid-Oosten van M e p p e 1, maar in de stad zelf waren Woensdag de geallieer den nog niet doorgedrongen. Ten Noorden van Deventer dringen de Ca- nadeezen verder voorwaarts. Zij trokken over het 'Schipbeekkanaal en staan nu 3 K.M. ten N. en ten W. van het dorp Lemele. Woensdagmiddag half vijf hebben de Cana- deezen den aanval ingezet op de Duitsche po sities ten Westen van den Gelderschen IJsel, welke rivier met stormbooten werd overge stoken. De plaats waar deze aanval werd in gezet, is nog niet bekend. UIT DE PROVINCIE. Middelburgsch Hulpcomité. De Burgemeester van Middelburg noodigt degenen, die door bemiddeling van het Mid delburgsch Hulpcomité in 't bezit willen ko men van een colbertjasje, uit, zich daarvoor op te geven op het Bureau, Heerengracht 48, op Maandag 16 April. Aangezien de voorraad beperkt is, zal het lot aanwijzen, wie in aanmerking komt. Uit reiking der goederen voor de letters K tot en met Z op Dinsdag 17 April des voormid dags, voor de overige letters des middags. Lezing Z.V.U. te Vlissingen. Dinsdagavond werd de eerste lezing onder auspiciën van de Z.V.U. (Zeeuwsche Volksuniversiteit) afd. Vlissingen gehouden. De eerste „performance" te Vlissingen was reeds 31 Maart j.l. gebeurd, n.l. de uitvoering van de Matthaus-Passion op gramofoonplaten. Dr Bouman uit Middelburg hield ditmaal een lezing over de toeikomst van onze natio nale cultuur. Een verkorte weergave daarvan Bij den strijd om Bremen heeft de vijand parachutisten, SS-troepen, cadetten, adelborsten, etc. ingezet om den val dezer havenstad zoolang mogelijk tegen te houden. Ten zuiden van de stad zijn de geallieerden over de Wezer getrokken, waarna verschil lende plaatsen werden bezet. Hodges rukt snel vooruit. Zijn tanks drongen in den Harz weer 40 K.M. verder voorwaarts. Hannover, dat de laatste dagen vrijwel omsingeld was, is den Ameri kanen in handen gevallen. Spoedig nadat het 9e Amerikaansche leger den aanval had ingezet, stortte de verdediging ineen. In de stad zelf is weinig gevochten, de eigenlijke strijd om deze stad heeft maar en kele uren geduurd. Na den val van Hannover rukken de Ameri kanen thans op Hamburg aan. Montgomery ondervindt veel tegen stand in het Westen van Duitschland, waar hij tegen Emden optrekt. Het le Amerikaansche leger heeft de leiding in dc raid naar Berlijn. Nordhausen, ge- legen tusschen Göttingen en Halle, werd door de Amerikanen bezet. De opmarsch gaat in snel tempo voort. P a 11 o n rukt op naar Bohemen. K o b u r g in Saksen wordt ernstig bedreigd. Erfurt is omsingeld. Het 9e Amerikaansche leger heeft Brunswijk bezet. In Noord-Beieren heeft het 7e Amerik. leger de stad Schwein- f u r t bijna geheel omsingeld. De geallieerde legers ontvangen in Duitschland grooten steun van de lucht macht. Zoo werd L e i p z i q binnen en kele uren tweemaal gebombardeerd. 2000 Amerikaansche toestellen deden een aanval op vliegvelden voor schroeflooze jagers in Beieren. 350 Duitsche toestellen werden daarbij vernield. Tot boven Tsjecho-Slowakije, waarvan Patton nog 80 K.M. verwijderd is, verscheen de luchtmacht, n.l. bij Eger. Aohter de Duitsche legers heerscht groote verwarring. Zoo namen de Amerikanen in Miihlhausen het personeel van het Duit sche ministerie van buitenlandsche zaken ge vangen. In een andere stad werd het personeel van het ministerie van spoorwegen gevangen genomen. Deze takken van dienst had men hierheen geëvacueerd, omdat men meende dat ze hier veiliger zaten dan in Berlijn. Het Ruhrqebied is voor de helft van zijn normale grootte ingekrompen. Tot dusver werden hier 36.000 krijgsgevan genen gemaakt. Duizenden Duitschers zijn nog omsingeld. Pogingen, om met Junker transport vliegtuigen nog hooge officieren te redden, faalden. De stad B o c h u m, die 300.000 in woners telt viel den Amerikanen in handen, evenals de groote fabrieksstad Essen. De geallieerde troepen staan thans aan den rand van Dortmund, in welks omgeving reeds vele kleine steden werden bezet. De geallieerde luchtmacht steunt de opruk kende kolonnes voortreffelijk. Voortdurend daveren de zware bommenwerpers boven olie- en wapendepots, vliegvelden, spoorwegemplace menten, fabrieken voor explosieve stoffen enz. München, Neurenberg en Regensburg waren gisteren het doel der Amerikaansche vliegers. Na de overgave van Koningsbergen hebben de Russen nog 50.000 Duitschers ge vangen genomen, waardoor het totaal tot 90.000 steeg. Hieronder bevinden zich 4 generaals. Bij de verdediging van de hoofdstad van Oost- Pruisen werden 42.000 Duitschers gedood. Een enorme buit viel den Russen hier in handen. Op het schiereiland bij Koningsbergen worden de daar nog stand houdende Duitschers steeds op kleinere oppervlakte samengedrongen. De strijd in Weenen nadert het einde. Verscheidene stadswijken op den W. Donauoever werden reeds door de troepen van Tolboechin bezet. Negentiende deel der stad is in Russische handen. De laatste aanval wordt gericht over het Donau-kanaal. Het veroverde stadsdeel is reeds van Duitschers gezuiverd. De Russen ondervinden veel steun van de bevolking, die krachtdadig medehielpen om de stad van de Nazi's te zuiveren. Vele prachtige historische gebouwen, als de Keizerlijke paleizen, de kathedraal, het stad huis e.a. werden voor vernieling bewaard, voor- MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Tel. 2009 VLISSINGEN, Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZEN, Littooy's Boekh., Tel. 2052 Regeeringsdepots. Naar aanleiding van het artikel uit „Je Maintiendrai" dat wij ir. ons blad overnamen kregen we van grossierszijde nog de volgende opmerkingen In Zeeland is het Regeeringsdepót voor Walcheren en Zuid- en Noord-Beveland niet in handen van het Grootwinkelbedrijf, maar wel in handen van een belanghebbende, n.l. een grossier. Door de Zeeuwsche grossiers is hiertegen met klem geprotesteerd daar zij het volkomen onjuist vinden, dat een collega grossier hun de goederen moet leveren en hij op deze wijze geheel op de hoogte is van hun omzetten. Hier komt nog bij, dat in een moeilijken tijd als deze e n een zwaar getroffen gebied als Zeeland een normale grossierderij zonder winst of met verlies werkt, terwijl de Regeeringsdepóthouder-grossier, door de ver goeding van Rijkswege behoorlijk verdient, m.a.w. sterker komt te staan in den komen den concurrentiestrijd. De Zeeuwsche gros siers wenschen dan ook het Regeeringsdepót in neutrale handen. De huidige regeling wekt in grossierskringen steeds meer ontstemming en stremt een vlotte lt vensmiddelenvoorzie- ning. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 13 April: 3.05 en 15.36 u., resp. 2.25 en 2.47 M. N.A.P. Op- en ondergang van de Maan. Vrijdag 13 April: op 6.52 u., onder 21.01 u. heeft men reeds in „De Vrije Zeeuw" kunnen lezen, daar de heer Bouman dit onderwerp ook al in Middelburg heeft behandeld. Uit de inleiding van mr. Adriaanse uit Mid delburg pikten we op, dat het aanta'i leden der Z.V.U. in de Zeeuwsche hoofdstad ge stegen is tot 1750 en dat de afd. Vlissingen de 500 reeds vér overschreden heeft. De oor zaak, dat Middelburg met de activiteit der Z.V.U. de andere steden een neuslengte voor is, moet men zoeken in de betere zaalaccom modatie ter plaatse. 24 April a.s. hoopt de Z.V.U. prof. Gou- driaan naar Vlissingen te krijgen. MIDDELBURG. Een tweetal jongens van 14 en 16 jaar bevonden zich met een Duitsch bajonet op straat om deze te laten slijpen. De politie maakte tegen de jongens proces-ver baal op. Zondag hoorde een agent ter hoogte van het spoorwegviaduct een explosie. Hij begaf zich in de richting van het geluid en zag een jongetje, A. J., van 13 jaar, dat aan zijn arm en been was gewond. De jongen ver klaarde, dat twee, hem onbekende personen, met een lucifer in het voormalige brandweer gebouw aan de Segeerssingel een patroon met lichtspoormunitie tot ontploffing had den gebracht. Door de wegvliegende scherven werd hij gewond. Ooik zijn jas en zijn broek waren beschadigd. Een onderzoek wordt in gesteld. VLISSINGEN. Samen werkendevak centrales. Door de drie samenwerkende vakcentrales is opgericht 'n Raad van Over leg, waarin zitting hebben de heeren J. Post en J. van de Woestijne vpor den Vlissing- schen BestuurdersbondE. Andriesse en P. Wanst voor het R.IC Werkliedenverbond en j. Marijs en Joh. P. Ventevogel voor den Chr. Besturenbond. Voor het eerste jaar werd als voorzitter benoemd de heer J. Post, als vice-voorzitter de heer E. Andriesse en als secretaris-penningm. de heer J. Marijs, Verkuyl Quakkelaarstraat 61. De Raad stelt zich o.m. ten doel zijn mede werking te verleenen abij de uitwerking van wetten, verorde ningen en/of besluiten van openbare organen; b. bij de bevoegde plaatselijke autoriteiten te requestreeren; c. hij bevordert de gezamenlijke aanwijzin gen van vertegenwoordigers in die organen, waarin het gemeentebestuur of andere orga nen vertegenwoordigers van de plaatselijke werknemersljeweging wenschen op fe nemen; d. het voeren van besprekingen over plaat selijke algemeene belangen met gemeente lijke en andere instanties. De leden der aangesloten organisaties kun- De laatste ronde om Weenen. Maagdenburg a. d. Elbe bereikt. Vliegende vestingen bombardeerden Tokio. Prinses Juliana is gisteren per vlieg tuig uit Canada in Engeland aange komen. Na de verovering van Deventer zijn de Cana- deezen het Overijsselsche kanaal overgestoken. Poolsche pantserdivisies vorderen ten Zuiden van Groningen. Het 9e Amerikaansche leger heeft Maagden burg aan de Elbe bereikt. De Britten trokken om Bremen heen en rukken op naar Hamburg, waavan ze nog 100 K.M. verwijderd zijn. De stad van Krupp, Essen, in het Ruhr- gebied, werd ingenomenook B o c h u m werd bezet. Patton is met 9 divisies een nieuw offensief begonnen. K o b u r g, in Beieren, moest zich overgeven. De corridor tusschen de Amerika nen en Russen bedraagt thans nog 200 K.M. In Schweinfurt werden 12000 gevan genen gemaakt. Kreilsheim ging echter weer verloren. Maandag is te Kiel het vestzakslag schip „Admiral Scheer", groot 10.000 brt., door de geallieerde luchtmacht tot zinken gebracht. De laatste ronde om W e e n e n is begonnen; de beroemde Prater werd door de Russen bezet. In Noord-Italië vorderde het 8e Britsche leger 11 K.M. en bereikte de San- terno, een tweede natuurlijke hindernis na de Sennio. Groote formaties Am. vliegende vestingen hebben vanmorgen fabrieken in en bij Tokio gebombardeerd. De aanval duurde twee uur. De Spaansche regeering heeft de diploma tieke betrekkingen met Japan verbroken. Het motief is dat de Jappen het Spaansche con sulaat te Manilla in brand hebben gestoken en de leden der legatie zouden hebben ver moord. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 15 APRIL 1945. Noord- en Zuid-Beveland. Ned. Herv. Kerk. NISSE: 10 en 4 ds v. Voorst Vader; WE- MELDINGE: 10 ds de Bruijn (Bed. H.A.), 2 ds de Bruijn; GEERSDIJK; 11 en 3.30 L. I Kraak. Walcheren. KLEVERSKERKE; 2.30 ds Simoons; WESTKAPELLE: 10 u. (consistorie) lees- dienst; DOMBURG1.30 ds W. Reus. Geref. Kerken. GOES: 10 en 5.30 ds Kraan te Grijpskerke; nen plaatselijk algemeene belangen via hun afdeelingsbesturen bij den Raad van Overleg indienen. J GOES. Bij liet oversteken van den rijweg I op den Westwal is gisteravond half zes het 8-jarig zoontje van den heer F. W. door een auto aangereden en gedood. door Dr M. vari Blanksentein. De Witte Vlag. Over een groot gedeelte van Duitschland waait de witte vlag. Hitier heeft zijn bloed vlag met het galgenkruis de zijnen moeten opdringen. Zij hadden op den duur geleerd erin te vertrouwen. Maar nu is de witte vaan, of wat op soms potsierlijke wijze voor een witte vaan doorgaan moet, het toeverlaat der Duitsche bevolking geworden. Zij voelt zich daaronder veilig zoodra zij ter plaatse door de geallieerden is erkend. Het is het sym bool van de nederlaag. Nu is er geen houden meer aan. Standvastigheid en zelfs fanatisme van Duitsche troepen vertoonen zich nog slechts plaatselijk. En zij zijn tot nutteloos heid gedoemd, omdat zij bij velen ontbreken. Duitschland is al zijn voornaamste indus- trieele gewesten reeds kwijt: Opper-Silezië, het Saarbekken, het Roergebied. Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije zijn bezig denzelfden weg te gaan. Wat er over was van het Duit sche Rijk, schrompelt snel ineen. Het is be ter in dit verband geen namen van plaatsen of provinciën te noemen, omdat ik voor vele dagen vooruit schrijf. En alles is mogelijk in dit kort tijdsbestek, vooral ook wat ons eigen land betreft. Het is echter aanlokkelijker nu op eenige verschijnselen te wijzen. West of Oost? De Duitschers houden in het Oosten, te genover de Russen, veel hardnekkiger stand dan tegenover Britten en Amerikanen. In Oostelijk Duitschland is de uittocht der be volking algemeener. Men is er spaarzamer met het gebruik van de witte vlag. De sol daten schijnen er nog meer hun verantwoor delijkheid te beseffen. Het Duitsche opperbe vel heeft het Westen van zijn beste troepen ontbloot, om de Russen ermede aan te vallen. De indruk moet zich aan ons opdringen, dat de strijd in het Westen niet met evenveel ernst door de Duitschers wordt gevoerd als die tegen de Russen. En dat is begrijpelijk genoeg, omdat zij de Russen als overwin naars veel meer vreezen. Dit hoeft niet te recht te zijn. Maar de aanwijzingen ervoor zijn onmiskenbaar. Zeker gaan Hitier en de zijnen niet zoover, in het Westen minder ernst te maiken van het verzet. Want van welken kant de neder laag ook komt, zij zijn verloren. En de rest komt er, wat hen betreft, niet veel meer op aan. Maar in vele Duitschers moet de wensch leven, dat het front in het Oosten moge standhouden, terwijl Duitschland door Anglo- Amerikaansche bezetting over zoo groot mo gelijke uitgestrektheid wordt beveiligd^ Dit gevoel moet nog te krachtiger zijn, omdat de westerlingen veel meer verwoesten dan de vijanden uit het Oosten zoolang zij met hun bombardementen een onbezet Duitschland teisteren; terwijl het, naar Duitsche voor stelling, na bezetting juist omgekeerd wordt. Al bepaalt dit geenszins het Duitsche be leid van boven af, in den aard van den te genstand kunnen dergelijke gevoelens zich terdege doen gelden. Tallooze Berlijners zul len bidden en smeeken, dat de westelijke ge allieerden den wedloop om hun stad winnen. Intusschen zullen de Russen niet wachten tot zij hun zin hebben gekregen. Als Duitschland niet tevoren instort, hebben zij altijd nog de beste kans. Een veelzeggende instructie. Hitier heeft bevel gegeven, dat de partij bonzen hun „Gau" of „Bezirk" niet mogen verlaten, maar bij de verdediging van het ge west waarin zij geplaatst zijn, moeten over winnen of sterven. Handelen zij anders dan zullen zij als deserteurs beschouwd en be handeld worden. Te voren is het anders geweest. De partij bonzen maakten zich uit de voeten, zooals men dat ook bij ons in September heeft ge zien. Het werd eerst verwerpelijk genoemd, als de vlucht voorbarig bleek en zij de partij dus belachelijk maakte. Dit wegtrekken der echte nazi's naar veiliger oorden paste in het aangekondigde plan, het nationaal-socia- lisme tenslotte in bergvestingen en holen te verdedigen en het vandaar uit weer te ver spreiden. Daarvoor moesten de groote en kleinere aanvoerders gespaard blijven. Dat plan wordt nu dan blijkbaar niet meer als veelbelovend beschouwd. Wij kunnen dat be grijpen, nu de Russen zoo snel in Oosten rijk, en de Amerikanen zoo opmerkelijk ver in Beieren zijn doorgedrongen. Nieuwe ramp voor Japan. Het gaat hard met Japan. Nu hebben de Amerikanen een groot leger op Okinawa aan land gezet, ruim 500 K.M. ten Zuiden van het eigenlijke Japan. Formosa hebbenzij daarbij maar overgeslagen. En zelfs zoo dicht bij huis hebben de Japanners geen schade kunnen toevoegen aan de geallieerde^ vloot van 1400 vaartuigen. Toch waren zij niet overrompeld. Want in hun zenuwachtigheid hadden zij de landing al vele dagen te voren aangekondigd. De Amerikanen zitten nu niet enkel vlak bij Japan, maar ooik bij de Chineesche kust, waardoor de scheepvaart uit het Zuiden op Japan door de zuidelijke Chineesche Zee en van Sjanghai uit, vrijwel onmogelijk wordt zoodra de Amerikaansche luchtmacht goed geïnstalleerd is op de reeds veroverde vlieg velden. Op Okinawa wonen 435.000 Japanners en is er een Japansch garnizoen van, naar schat ting, 80.000 man. Afgaande op al wat wij te voren hebben gezien, kunnen wij dat gar nizoen wel geheel afschrijven van de lijst der levenden. Intusschen zal Okinawa zeker niet een voorloopig einddoel der Amerikanen blij ken. Het gaat hard, heel hard. En nu is de tijd rijp voor de allergrootste verrassingen, waarop de Amerikaansche generaals en ad miraals telkens toespelingen maken.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1