ZEEUWSCH DAGBLA! SNELLE OPMARSGH NAAR MIDDEN DUITSCHLAND. PARACHUTISTEN LANDDEN BH MEPPEL. NIEUWE BONNEN geldig tot 14 April 1945. Laatste Berichten ie jaargang No. s PRÖT. GER. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 8 April 1945 Bremen en Hannover bijna bereikt. De Russen vechten in Weenen. Japansche vloot leed ernstig verlies, Al interesseert ons het nieuws van het thuis front het allermeest, ook de berichten van de andere fronten zijn de aandacht overwaard, hoewel het nieuws van het Westfront op het oogenblik schaarsch is. Hannover en Bremen vormen nog altijd de groote doelen der voortrazende Brit- sche en Amerikaansche tanks. Van deze plaat sen zijn de geallieerden nu maar ruim een 10- lal K.M. meer verwijderd. Tusschen Kassei en Hameln trokken de Amerikanen op 4 punten de Wezer over, verder Oostwaarts naar het hurt van Duitschland. De zuiveringsoperat'es in het Ruhrge- bied hebben gestadig voortgang. Het öe Amerikaansche leger maakte de laatste dagen 20.000 krijgsgevangenen, terwijl het 7e Am leger Heilbron passeerdehet 3e leger trok voorbij Gotha en Meiningen. 1200 bommenwerpers, begeleid door 750 ja gers, bestookten verschillende doelen in micl- den-Duitschland. Thans kwam de Luftwaffe ook eens van den grond, maar dat kostte haar 104 toestellen. Amerikaansche troepen hebben bij Gotha in een verlaten mijn een groote voorraad goud gevonden, alsmede Amerikaansch bankpapie- en waardevolle kunstschatten, welke wellicht uit musea waren medegenomen. Waar deze kostbaarheden thuis behooren, zal bij verifi- catié blijken. Weenen is nu van drie kanten ingesloten. Alleen de weg naar het Oosten is nog open, maar van dien kant nadert Malinofski de fel- omstreden stad. In de Zuidelijke buitenwijken zijn de Roode legers reeds binnengedrongen. Ook de voorstad Mödlin werd bezet. Deze is gelegen op 5 K.M. van het centrum van de stad. De Duitschers werpen steeds meer men- schen in het gevecht. Cadetten en politie moe ten helpen de Russen te keeren. In de stad heerschen onder de burgerbevolking chaotische toestanden. Russen en Bulgaren maakten vorderingen op Joego-SIavisch gebied tusschen 'Drau en Mur. Maarschalk Tito trekt voort langs de kust van de Adriatische Zee. Japan en wel speciaal Tokio en Nagoya, kreeg de laatste twee dagen weer zware lucht aanvallen te verwerken. Ook Hongkong en Formosa werden uit de lucht bestookt. Ein delijk komt er een bericht over een zeeslag. 80 K.M. uit de Japansche kust raakte de vloot van den Tenno slaags met de Amerikaansche marine. Bij het zware zeegevecht ging de groote Japansche slagkruiser van 45.00 ton, de Yamato, door torpedo- en bomtreffers ten on der. Twee kruisers zonken, evenals 3 torpedo jagers. Aan Amerikaansche zijde gingen drie torpedojagers verloren. De Jappen verloren bovendien 391 vliegtuigen, de Amerikanen 27. Zutphen werd na veel strijd bevrijd. Luchtlandingstroepen zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag over een uitgestrekt ter rein in den Zuid-Oosthoek van Drente op den bcgancn grond gekomen, De Canadeezen staan nu 10 K.M. van M e p p e 1reeds zijn een paar dorpen, ri.l. Kerkenbosch en Haalwijde bevrijd. Deze troepen zullen trachten de ver binding tot stand te brengen tusschen de naar het Noorden en het N.W. en W. opdringende Canadeezen. De neerdalende troepen waren niet alleen 'n verrassing voor de Duitschers, maar ook voor de Canadeezen. Door deze manoeuvre tusschen de flanken van het oprukkende leger van Montgomery worden de nog overgebleven verbindingslijnen met het Westen bedreigd. Verder Noordwaarts gaat het nu weer langs de spoorlijn Zwolle Groningen, de laatste groote verbindingsweg voor de Duit schers. De lijn zelf is op 22 verschillende plaatsen verbroken. Zondagavond kwam het be richt door, dat Zutphen na hevigen strijd was bevrijd. Van Woensdag af lag de stad onder granaat- en mo.-tiervuur en leefde de bevolking in de kelders. Tijdens de beschieting plaatste de artillerie een voltreffer op een munitiedepot, dat in de lucht vloog. De Duit schers hadden alle bruggen naar de binnenstad laten springen, zoodat de Canadeezen met rub berbooten de grachten moesten oversteken om in het centrum te komen. De Duitsche para chutisten, die fel vochten, hadden vorige week versterkingen gekregen toen Doesburg viel en een gedeelte van de daar gelegerde Duitschers op Zutphen terugtrok. Op de IJsselkade heb ben de Duitschers op het laatst nog 8 onder- grondsche werkers gefusilleerd. In Overijsel trekken de geallieerden langs de Schipbeek op en staan op zeer korten af stand van Deventer, waar de Duitsche stellingen door de geallieerde vliegtuigen wer den gebombardeerd. De plaatsen ten Zuiden van Koevorden, n.l. Gramsbergen, Dedemsvaart, Den Ham en Har- denberg werden bevrijd. Op den rechtervleugel van de verder naar het Noorden oprukkende Canadeezen vechten de Duitschers verwoed, om den voortgang naar het Noorden te vertragen. Zuid- en NoordBevelarid en Walcheren. AARDAPPELEN A 16, B 16, C 16, D 16, E 16, M 16 „Aard appelen" per bon 1H kg. VLEESCH; A 16 A, B 16 A, C 16 A, D 16 A, E 16 A, M 16 A, A 16 B, B 16 B, C 16 B, D 16 B, E 16 B „Vleesch" per bon 125 gram. 125 gram vleesch met been is 90 gram vleesch in blik, is 125 gram visch in blik, is 250 gram groente en vleesch in blik (Stew), is 90 gram, bacon (spek). MARGARINE: A 16 A, B 16 A, C 16 A, D 16 A, E 16 A, M 16 A „Boter" per bon 125 gram mar garine of 100 gram vet. Rectificatie Bonnenlijst. TAPTEMELK: A 16, B 16, Taptemelk, per bon 1% L. Taptemelk of 1% L. karnemelk of 200 gram magere melkpoeder naar gelang voorradig. UIT DE PROVINCIE. Tuohtreohtbank. Tot tuchtrechter van <lc prijzen in het Ar rondissement Middelburg, dat practisch geheel Zeeland omvat, is Mr J. D. Vink benoemd. Tijdens de bezettings aren kende men het instituut prijsbeheersching, wat in vele geval len goed werk heeft ve'richt, omdat iedereen tenminste zijn rantsoenen kon koopen. In den vorigen wereldoorlog haperde dat wel eens. De Nederl. regeering heeft nu het instituut Prijs beheersching opgeheven. In plaats daarvan komt de opsporingsdienst waaraan politie en prijzencontrole medewerken, en daarnaast als gerechtelijke instantie, de Tuchtrechter, wien buitengewoon groote bevoegdheden zijn toegekend. Hij kan hcoge boeten opleggen, zelfs tot f 25.000, maar hij kan ook, wanneer zijn oordeel is dat de verdachte in aanmerking komt voor gevangenisstraf, de zaak naar den bijzonderen politierechter zenden. Het is de wil der overheid om buitengewoon rigoureus op te treden tegen economische overtredingen en de Tuchtrechter is dan ook van plan streng op te treden. Het van overheidswege opgelegde prijspeil dient gehandhaafd. Vrijdag is te Middelburg in het Kanton gerecht de eerste zitting van den Tuchtrechter gehouden. Verschillende zaken kwamen voor het forum, o.a. het koopen en verkoopen van biggen tegen dubbele prijzm; hooge huurprij zen voor kamers aan evacué's; het koopen en verkoopen van boereboter tegen zeer hooge prijzen. De Tuchtrechter legde den diverse délinquenten boeten op i arieerend van f 10 tot f 500. MIDDELBURG. Herstel van de de mocratie. Voor de Zeeuvtrsche Volksuni versiteit hield Mr P. C. de Jonge Vrijdag avond een lezing over bovengenoemd onder werp. De dictatuur, aldus de spreker, waaronder wij haast vijf jaar geleefd hebben, heeft het verlangen naar herstel der democratie doen toenemen; de persoonlijke vrijheid werd er immers sterk door aangetast. En alleen in vrijheid kan de menschelijke persoonlijkheid zich handhaven. Democratie en vrijheid zijn onafscheidelijk. Er bestaat tweeërlei democratie: de En- gelsche, die niet op wijsgeerige grondslagen is gebaseerd, en de continentale, die terug gaat op Rousseau en zijn individualistische maatschappijbeschouwing. Tegen deze laatste heeft in ons land Groen van Prinsterer verzet aangeteekend, gevolgd door Kuyper. In deze lijn moeten wij volgens Mr de Jonge voortgaan, niet negatief terugvallende in het oude, maar strevend naar vernieuwing hiervan Voor een gezonde democratie achtte de spreker noodig, dat de staat onvoorwaardelijk de menschelijke persoonlijkheid eerbiedigt en rekent met elk achtenswaardig beroep op ge weten of godsdienstige overtuiging. Het volk als organische eenheid moet juist worden vertegenwoordigdde volksvertegenwoordi ging moet zich onthouden van elke bestuurs handeling, ze moet alleen adviseeren en con troleeren. Bij de benoeming van gezagsdra gers reiken# men vooral mot hun leunde en karaktereigenschappen. Alleen zoo is een krachtig bestuur en een gezonde democratie mogelijk, GüBë, Do Plaatselijke Inliohtingeneommissio M. G. verzookt ons mee to doeleu, dat dezo week alleen Zaterdag, des nam. 3 uur, zitting wordt gehouden. KLOETINGE. Als wnd. Groepscomman dant der marechaussee te Kloetinge is aan gesteld de heer G. Breeman, wachtmeester der marechaussee te Kruiningen. Ook hier heeft de atdeeling van de Ned. Chr. Landarbeidersbond haar werkzaamheden weer aangevangen. Vrijdagavond j.l. hield zij haar eerste vergadering, waar nadat de heer Vingerling gesproken had, het nieuwe bestuur werd samengesteld, bestaande uit de heeren M. Hoogesteger, voorzitter, P. Hollestelle, secre taris en J. de Kok, penningmeester. De eerstvolgende vergadering zal per adver tentie worden aangekondigd. •s-GRAVENPOLDER. Tot hoofd der o. 1. school is benoemd de heer A. J. Geensen, onderwijzer te Kloetinge. ST. LAURENS. Zaterdag 7 April werd te Middelburg op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk omhulsel van wijlen den heer A. Abrahamse Sz. in leven ouderling der Ned. Herv. kerk, secr.-peimingm. van het Burgerl. Armbestuur en Plaatselijk Bureauhouder der L.C.O. Namens de burgerlijke gemeente werd door den wnd. Burgemeester, dhr P. Boon, de vele en velerlei arbeid van den overledene in het algemeen belang en in 't bijzonder voor den landbouw met groote toewijding verricht, herdacht. Wegens uitstedigheid van Ds "Simoons sprak ouderling J. W. Davidse namens den Ned. Herv. kerkeraad. Bijna vijftig jaren diende ouderling Abrahamse deze kerk eerst als diaken en daarna als ouderling. Hij sprak woorden van opwekking en troost tot de zwaargetrof- fen familie, waarvan 2 kinderen van den over ledene niet konden aanwezig zijn en eindigde Redactie- en Adm.-adres: GOES, Lange Vorst- straat 70, Telef. 2438 Hoofdred.R. ZUIDEMA, Goes, Telef. 2364 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs f 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 ct. p, mm. BUREAUX MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Tel. 2009 VLISSINGEN, Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZEN, Littooy's Boekh., Telef. 2052 In verband met de papierschaarschte en het gebruik van papier voor andere doeleinden, zijn de dagbladen verplicht voorloopig enkele dagen per week in verkleind formaat te verschijnen. Felle straatgevechten in Weenen. De tanks van Montgomery staan op plm, 10 K.M. afstand van de havenstad Bremen, welke reeds onder het vuur der artillerie ligt Ook Hannover is tot op plm. 10 K.M genaderd. Het 7c Am. leger staat voor S c h w e i n - f u r t. Tusschen Ems en Wezer ioopen de Duitschers gevaar omsingeld te worden. De Amerikanen hebben in 11 dagen den ai- stand tusschen den Rijn en Bremen afgelegd. Deze stad wordt door 3 divisies verdedigd. Het le Am. leger veroverde de oude univer- siteitstad Göttingen, waar de Duitschers 15.000 gewonden hadden achter gelaten. In het Ruhrgebied bereikte het 9e Am. leger de buitenwijken van Dortmund. In het Zuiden van Duitschland hebben de Franschen Pforzheim veroverd. Koningsbergen wordt thans door de Russen stevig aangevallen. In Weenen woeden felle straatgevechten. Het arsenaal en drie spoorwegstations zijn reeds in handen der Russen. Nog één ontsnappings weg blijft den Duitschers over, n.l. over den Donau naar het N., maar vandaar komt Mali nofski opzetten. Uit Stockholm komt het bericht, dat dui zenden Duitsche vluchtelingen een toevlucht zoeken in Denemarken. Men schat hun aantal op 190.000. Voorts zijn er een 30.000 vluchte lingen per schip in Deensche havens gearri veerd. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 10 April: 0.56 uur 1.61 M. N.A.P.. 13.29 uur, 1.95 M. N.A.P. Op- en ondergang van de Maan. Maandag 9 April: op 5.13 u., onder 15.16 u. met het Onze Vader. Dhr A. Janse dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling en de gespro ken woorden.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1