De geallieerden snellen over den Rijn. 1hdxaol tihie&w-Uet. T WERELDTAFEREEL Hoogere eenheid» jenadering eischt Gods Woord en dezer m nood. nood is hoog gestegen, niet alleen in nog bezette-, maar ook in het reeds be- le gebied. tnder pessimistisch te zijn, maar reke- houdend roet de nuchtere werkelijkheid worden gezegd, dat naar roenschelijke kening, de toekomst donker is. dreigt stoffelijke nood, et is ondenkbaar dat in een systematisch roeste wereld plotseling de welvaart zal >eien, De mcmenteele schijn-rijkdom in velen zich verheugen kan daaraan veranderen. ir niet minder en veel meer ingrij- is de geestelijke nood. name de jeugd die opgroeit in een l, waarin alles schijnt te wankelen en met de Christelijke moraal weinig dng wordt gehouden, heeft het zwaar rantwoorden. schier ontwricht. Hef kraakt en irt aan alle kanten. in verband daarmede, dat personen onderscheidene kerkelijke, en politieke ng zich hebben vereenigd om te komen e uitgave van een Protestantsch Chris- dagblad voor Zeeland, is een zaak van groote beteekenis. is verschil van inzicht en opvatting, wordt geen oogenblik ontkend, ir daar boven uit gaat de eenheid die in het gezamenlijk buigen voor Gods i En de overtuiging dat vrede en wel en zegen alleen verkregen kunnen wor- oor voor heel het leven dat Woord tot noer te nemen. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG School vrij van den Staaf, van de redacteuren van „Je Main- had een onderhoud met Minister hstein waarbij ook ter spraike kwam |iderwijs in Amerika. daar, aldus de Minister, drie maan- Jweest en heb er van dag tot dag ge- Ik heb er vele en velerlei scholen |iiversiteiten tot lagere scholen be en ik vond er heel veel terug van wat de Engelsche school had getroffen, [met een ander accent: Er wordt hier ld de Amerikaansche staatsburger, joeding in nationalen zin staat steeds voorgrond, punt' van verschil met de Nederland- |hool, dat ieder goed waarnemer on- jjik treft is de geweldige belangstelling c u 1 i e r e .zijde voor de school rika, ook in materieelen zin. [ier in Nederland hebben tachtig jaar jen voor de vrije school, maar we zijn school gebonden aan den staat als l-oren. De school zal zooveel mogelijk Iten worden van den staat wil zij aan PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Dondert,g 29 M„rt Redactie- en 'Adm.-adres: GOES, Lange Vorststr. 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Telef. 2364 Uitgave: Stichting ZeeuwschJDagblad" Abonn. prijs 13.30 p. kwartaal - Advertentieprijs 10 ct p. mm' MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Tel. 2009 VLISSINGEN, Walstraat, Telef. 89 TERNEUZEN, Boekhandel)Littooy, Telef, Groote groepen Duitschers afgesneden Patton's tanks op weg naar Neurenberg Silezië, het Saargebied en het Ruhrbekken verloren» De Duitsche legers in het Westen staan er slecht voor. Zij hebben hun voornaamste verdedigingslinie verloren. De geallieerde tanks breken door het doorsneden front en snellen voort naar het hart van Duitschland, terwijl da Russen oprukken naar de Oostenrijksche grens. Het heele Duitsche verdédigingsstelsel is verbroken; S geallieerde legers stormen het Derde Rijk binnen. Het voortduren van dit offensief hangt af van het feit of geregeld troepen en materieel over den Rijn gezet kunnen worden. Groote groepen Duitschers zijn afgesneden of reeds voorbijgetrokken. haar doel beantwoorden. In Amerika staat men eenvoudig paf, als men verneemt, dat leeraren door den staat aan een school worden benoemd. Dat is een zaak van de school zelf, en men begrijpt niet, dat- iemand dit zou willen tegenspreken. Ik geloof dat wij hier in dit opzicht veel zullen moeten leeren. De belangstelling voor de school hier in Nederland is veel te gering en geen onderwijshervorming is voldoende vruchtbaar, indien ze niet door deze belang stelling gedragen wordt". Met belangstelling hebben wij van deze uitspraken kennis genomen. Het verheugt ons den Minister van Onder wijs onomwonden te hooren verklaren, dat de school zooveel mogelijk vrij zal moeten worden van dén staat. door Dr. H BLANKENSTEIN Waar alles misloopt. eft den- zijnen. ap „helder.-godéiik- ommekeer in den oorlog beloofd, Duitsch offensief. Maar nergens Imeer in staat, zijn vijanden te weer- pt offensief in Hongarije had hij, daaraan gewijde krachten, als een aging bedoeld. Nu wordt het. naar van het Duitsche Hoofdkwartier, als tfensief voortgezet. En we weten wat at. hoeven ons dezen keer niet te verdie- algemeene tafereel der krijgsverrich- zijn echter eenige dingen die bij- kandacht verdienen, noever wordt, in snelle vaart, steeds schooflgeveegd van de Duitschers. wij snel het oogenblik naderen an de Betuwe tot Zwitserland geen oldaat rneer ten Westen van de rivier hoonvegen is voor Hitier vooral een [roces in den driehoek van Rijn, Moe aar. En dat niet enkel om de zware die hij er weer lijdt in mannen en fieel. Er zitten belangrijker dingen aan ehoek, ver westelijk uitstekende over had in tweeërlei opzicht beslissend ls de Duitschers maar de krachten er konden schrapen, hadden zij daar genheid om de geallieerden aan den Noorden van de Moezel, diep in de vallen. Het was hun eenige strate- sitie nog, ten Westen van hun aller- frivier. Tevens lag binnen den drie- industrie- en kolengebied van het dat te gewichtiger werd naarmate elders zijn nijverheid en zijn verloor. De flankbedreiging en de heid gaan nu beide verloren. En te- daardoor weer de verwarring in in leger en 'bevolking, welke bij Sens waarlijk niet meer ophoudt. De les van Remagen. ftt dat, om de conclusies waartoe het «i geeft, bijzondere aandacht verdient, Wtgerfhoofd van Remagen. Zeker, de ",VH zijn daar met bijzonder geluk, den stoutmoedigen soms ten deel dgn Rijn gekomen. Daarmede was echter "waarlijk nog niet gewonnen. jde ovefeijde liepen zij onmiddellijk tegen fcmiiooggaande bergen aan. Daarin waren pit- iters nog, naar het scheen ongenaak- enesteld. Een kruising van een rivier is forcèeren, ook zonder brug. Maar de daarna het bruggenhoofd te houden breiden. De Duitschers hadden alle ilen van de verdediging, Ook volmaakt de posities en handelingen van de die van hun kant geheel van lucht- ling afhankelijk waren. Het bruggen- een ideaal doel voor de Duitsche die haar best deed daarvan partij te meer. Achter die schijnbaar onbe- ^re, bergwanden liep de machtige, zes autoweg van Keulen naar Frankfort e Main. Welk een, voordeel te meer voor digingl Rundstedt heeft niet kunnen beletten, heeft niet eens een ernstige poging kun- oip te beletten, dat de Amerikanen bergwand veroverden, door het ideale P«mgsgebied trokken en beslag legden op Pb van den autoweg, die daardoor waar- I werd voor de Dujtschers. Von Rundstedt 1 Roed generaal. Men ziet hieruit hoe slecht het met de Duitsche strijdmiddelen ge steld. moet zijn. Moedeloosheid en verwarring. In den driehoek der rivieren en bij Remagen heeft het Duitsche leger machteloosheid en verwarring getoond. De verschijnselen zijn ook elders legio, dat het moreel van bevolking en een groot gedeelte der soldaten hopeloos in verval is geraakt. Achter het front in Oost en West gaan vliegende krijgsraden rond', om in kort proces deserteurs en plunderaars te ver- oordeelen. Twee uur na hun arrestatie moeten de delinquenten dood zijn, zoo luidt de op dracht. Lijken van gefusilleerden, van waar schuwend opschrift voorzien, worden ter plaat se ten toon gesteld. De vermaningen tegen de sertie zijn in -Oost en- West zoo algemeen, en zijn zoo doordringend dat men inmiskenbaar met een zeqr verspreid euvel te kampen .heel't In steden op den Westelijken Rijnoever, die nu in geallieerde handen zijn, werd de verdedi ging -vaak overgelaten aan den plaatselijken Volkssturm. Maar'zoodra de geregelde troepen' de hielen hadden gelicht, gingen deze dapperen veelal naar huis, na zich van alle militaire kenmerken ontdaan te hebben. Tegenover de veroveraars waren zij de gedweeheid zelve. Doorzichtig diplomatiek trucje. Dat nu zelfs de hoofdnazi's in dit defai tisme deelen heeft een „handigheidje" van hen, dat zij te Stockholm bedreven, gedemonstreerd. In de Zweedsche hoofdstad kwam een zekere Friedrich Hesse aan, vroeger semi-officieel journalist van de Duitsche ambassade te Lon den, thans ver-bonden aan het departement van Von Ribbentrop. Hij zocht contact met de Britsche Legatie. Daarvoor trachtte -hij een der jongste leden daarvan aan te klampen. Hij kreeg geen kans. Toen probeerde hij het op een andere manier. Hij zorgde er voor dat zijn „voorstellen" in de Zweedsche pers kwamen. Zij hadden deze strekking: Duitschland was bereid, de^ bezette landen te ontruimen. Maar de westelijke ge allieerden moeten hen dan ook helpen de Rus sen tegen te- houden. Het was verkeerd, het verdwijnen van de nazi's te eischen. Want al leen Hitier en Himmler bezaten macht genoeg over het Duitsche volk om het te overtuigen, dat de strijd tegen de westelijke geallieerden moest worden gestaakt. Maar, zouden de Britten en hun naaste vriendten hiertoe niet bereid zijn, dan konden de Dpitschers wellicht genoopt worden den strijd in het Oosten op te geven. De roode vloed zou dan over heel Duitschland uitstroomen. Dan kregen de geallieerden met een bolsjewis tisch Duitschland te doen. Tegelijkertijd zocht Hesse ook contact met de Russen. Eveneens vergeefs. En weer liet hij daarop verluiden, dat de generaals volstrekt niet afkeerig waren van een eenzijdig vergelijk met Moskou. Hij vertelde verder,dat mevrouw' Kollontay, de Sowjet-amfcassatrice te Stock holm, haar voorgenomen reis naar Moskou uit stelde, omdat zij eerst weten wilde wat hij had aan te bieden. Deze 'pogingen tot het zaaien van wantrou wen, over en weer, zijn echt uit.de school van Hitier en Ribbentrop. De heeren hebben, uit de debacle van hun diplomatie, blijkbaar niets geleerd. Nog gaan zij voort vast te gelooven aan eigen superieure slimheid, en aan de on geneeslijke domheid deranderen. Deze Stock- holmsche episode leert ons, als machtelooze poging om den oorlog alsnog „met andere mid delen" te winnen, dat zelfs Von Ribbentrop het einde snel ziet naderen. Het was een nood sprong van het allerplompste soort. (A -A.) Om veiligheidsredenen Wordt het stilzwijgen bewaard waar doorgestooten wordt, maar het is geen geheim dat de geallieerde voorhoeden soms veel verder zijn dan de plaatsen die door de correspondenten der dagbladen wor den genoemd. Wanneer maar steeds troe pen, tanks en (kanonnen over den Rijn kun nen worden gezet, dan zal in Duitschland de grootste klopjacht gehouden worden die d? geschiedenis gezien heeft 1 De tanks van Montgomery's 21e le ger opereeren thans over een open terrein achter het gevórmde'bruggehoofd. Zij heb ben den voorrang op ;de hoofdwegen. Het bruggehoofd is feitelijk een corridor gewor den. De Britsch-Amerikaansche luchtlandings troepen hebben de geweldige doorbraak mo-_ gelijk g'emaakt. Schotten en Canadeezen trachten thans den sjbèrken tegenstand aan het Noordelijke front tnsschen Rees en Emmeri k te breiken. Het 9e Amerikaansche leger heeft de buitenwijken van D u i s b u r g, de groot ste Europeesche binnenhaven, b e- reikt. Generaal Hodge's toepen staan reeds 100 K.M. ten Oosten van jlen Rijn waar de bui tenwijken van Metslar werden bereikt. Deze plaats ligt dicht bijlden grooten autoweg naar Dresden. De sprong die de Amerikanen hier Oostwaarts deden, bedroeg 45 K.M. Dwars over de Duitfche etappelinies gaat. het Noordwaarts bij Frankfort, waar in de stad wordt gevochten. Onder de Duit schers heerscht daar'groote verwarring, om dat de Amerikanen zpo snel vooruitkomen. Twee Duitsche generajl-majoors werden ge vangen genomen; 100: staf auto's vielen den geallieerden in handelj evenals verscheidene tanks, die achtergelaten moesten worden we gens gebrek aan benfsne. Het 1e en 3e leger heeft ten Zuiden van Coblenz cor.tadt gemaakt; het is nu één bruggenhoofd geworden. Tèri'Oosten van delf Rijn worden'in een vierkant Coblenz, Limburg, Bingen en Mainz, de daar verblijvende Duitsche troepen met omsingeling bedreigd. Generaal Patton's tanks zijn reeds Würz- b u r g voorbij op weg naar Neurenberg (Beieren). Bij Hanau hebben de Amerikanen 70 K.M. langs de Main in handen. Ten O. van Worms werden verschillende plaatsen ver overd. 0 Generaal Eisenhower heeft op een pers conferentie een overzicht gegeven van den huidigen militairen toestand. Hij deelde mede, dat de Duitschers als militaire macht in het "Vsten totaal geslagen zijn. Nergens hebben ze de geallieerden kunnen tegenhou- den. Maar zoo vervolgde de generaal, men moet nu nog geen vlag gaan uitsteken en klokken gaan luiden, want de Duitschers zullen tegenstand bieden waar ze troepen te genover zich vinden. Maarde Duitschers hebben Silezië, het Saargebied en het Ruhr gebied verlorenl De on voorwaardelijke overgave zal den Duitschers niet worden gevraagd, maar worden opge legd l Sedert den len Maart heeft het Duit sche leger H millioen mannen verloren aan krijgsgevangenen. De Engelsche minister van luchtvaart heeft verklaard, dat de geallieerde luchtmacht de geheele Duitsche oorlogsindustrie en 'het transportwezen heeft lamgeslagen. Hierdoor is de opmarsch der geallieerden ten zeerste bespoedigd. In Oost-Pruisen zijn reeds 14 buiten wijken van Danzig in Russische handen. 7000 Duitschers werden hier krijgsgevangen gemaakt; in Oost-Pruisen nog 4000. 900 ka nonnen, 13000 motorvoertuigen en 2000 spoor wegwagons werden tot krijgsbuit verklaard. Elf transportschepen werden in de Oostzee tot zinken gebracht. In Hongarije staan de Russen nog 100 K.M. van Weenen verwijderd; in Silezië rukken de Russische legers op in de rich ting van Ratibor, terwijl ze bij Ostrawa oprukken naar de Moravische poort. MaandagZomertijd, Maandag 2 April te 2.00 uur 's ochtends gaat de zomertijd in. De klokken moeten dan op 3.00 uur gezet worden. Arbeidsvoorwaarden in den landbouw. Het belang van een zoo goed mogelijke voedselvoorziening brengt met zich mede de noodzakelijkheid, dat de arbeidsverhoudingen in den Landbouw behoorlijk worden ge regeld. Hierover werd overeenstemming bereikt in de Contact Commissie met den Landbouw, waarin zitting hebben vertegenwoordigers vah de werkgevers, vertegenwoordigers van de drie Landarbeidersbonden en vertegen woordigers van de burgerlijke en militaire autoriteiten. De vaststelling der loonen is voor Zeeland als volgt a. Het loon voor vaste en losse arbeiders bedraagt f0.50 per uur. b. Knechtsloonen van 1 Maart1 Dec. f30 per week. Knechtsloonen van 1 Dec.—I Maart f25 per week. c. Voor sproeiwerk in land- en tuinbouw en plukwerk in de fruitteelt f 0.57/4 per uur. d. Opperknechts op bedrijven tot 40 H.A. f 1 per weak extra. Opperknechts Op bedrijven van 4080 H.A. f 1.50 per week extra. Opperknechts op bedrijven boven 80 H.A. f2.50 per week extra. De vergoeding voor de verzorging van vee op Zondag en Zaterdagmiddag zal in over leg tusschen werkgever en werknemer ge regeld worden op de basis van dit contract. Voorts wordt buiten den oogsttijd de vrije Zaterdagmiddag ingevoerd. Omtrent den vrijen Zaterdagmiddag gedurende den oogst tijd zal nader overleg worden gepleegd. Deze regeling geldt van 1 Maart 1945 tot 1 Maart 1946. De tijdelijke Rijksbemiddelaar heeft zich met deze regeling vereenigd. Ter vergadering der Contactcommissie bleek, dat omtrent de andere arbeidsvoor- waarden nader overleg gewenscht is tesschen de drie Landarbeidersbonden eenerzijds en de werkgevers in den Landbouw anderzijds. Dit overleg zal ten spoedigste plaats vinden en de resultaten daarvan zullen via de Con tact Commissie aan den tijdelijken Rijiks- bemiddelaar worden voorgelegd. Het is de bedoeling van de burgerlijke en militaire autoriteiten, dat mede als gevolg van de hier genomen maatregelen, meer orde in de arbeidsvoorwaarden in den Landbouw zal worden gebracht, waartoe ook de Ge westelijke Arbeidsbureaux hun medewerking zullen verleenen. Laatste Berichten Frankfurt voor de helft in Amerikaan sche handen. - Gdynia, de moderne zee haven, door de Russen bezet. Ten Oosten van den Rijn kan men nauwe- lijkslijks meer van strijd spreken. Dé Duit schers zijn in vollen aftocht en de geallieerde tanks stormen onweerstaanbaar vooruit. Groote groepen Duitschers worden afge sneden en de terugtrekkende troepen vormen een gemakkelijk doelwit voor de geallieerde vliegers. De tro.epen van veldmaarschalk Montgomery achtervolgen den vijand, die terugtrekt naar de Wezter en rukken op naar Münster. Ook Bocholt en Emmerik zijn gevallen. Het Noordelijk gedeelte van de stad Duisburg en Hamborn is veroverd. De vijandelijke tegenstand wordt .zwakker. Tanks van het le Amerikaansche leger zijn binnengedrongen in Giessen, dat wérd veroverd. Een andere kolonne heeft de stad overvleugeld en rukt op naar Kassei. Troepen van het 3e Amerikaansche leger ver overden Wiesbaden en vechten in Frank furt, dat voor de helft in Amerikaansche han den is. In Hanau is de Duitsche tegen stand ineengestort. Ook Dorsten aan de Lippe hebben de Duitschers moeten prijs geven. De tanks van Patton dringen steeds dieper door in Reijeren. Het 7e Amerikaan sche leger heeft in een bliksemsnelle opmarsch uit zijn bruggehoofd die Main bereikt. Andere troepen vechten in de stad Mannheim. Op zijn linkerflank heeft dit leger contact gemaakt met het 3e Amerikaan sche leger. 950 vliegende forten hebben doe len gebombardeerd in Berlijn en Hannóver. Gdynia, de groote en zeer moderne zee haven aan de Oostzee, werd, na dagenlange strijd, door de Russen veroverd. Steeds groo ter wordt het aantal gevangenen. Sedert het begin van de operaties zijn plm. 7000 gevan genen per dag gemaakt. Morgen, Goede Vrijdag, zal „Zeeuwseh Dagblad" niet ver schijnen. UIT DE PROVINCIE. De Boulevards weer open. De waarnemend Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend: De Garrison Commander deed mij de me- dedeeling, dat hij besloten heeft, de Boule vards weer vrij te geven voor het publiek. Permits e.d. zijn niet meer noodig. Slechts een tweetal beperkende bepalingen heeft men in acht te nemen, n.l.: 1. het verblijf op de Boulevards ia geheel voor eigen risico; 2. het is ten strengste verboden te blij ven stilstaan of te blijven omhangen bij mi litaire objecten of bij daar aanwezige mili tairen, zulks om in verband met de oorlog voering de militairen niet te -belemmeren of af te leiden. De Garrison Commander deelde nog mede, dat hij hiertoe is overgegaan bij wijze van proef. Als mocht blijken, dat men zich niet aan het beperkend verbod houdt, zullen de Boulevards weer geheel worden afgesloten en ook geen permits meer geldig zijn. De toegang tot het strand blijft voorloopig nog verboden. GOES. Dinsdagavond hield de afd. Goes van den Nederl. Christen Vrouwenbond een druk bezochter vergadering, waarin door Ds Kraan van Grijpskerke werd gesproken over „De Antichrist". Hoog water te Vlissingen. Vrijdag 30 Maart 3.00 en 15.26 uur, resp. 1.92 en 1.98 M. N.A.P. Op- en ondergang van de maan. Vrijdag 30 Maart op 20.14, onder 6.32 uur. Vader en Zoon in vrijheid. Een jongeman van twintig jaar zit tegen over ons. Zijn'ingevallen kaken verraden de hongerperiode en de onrust van het opge jaagd zijn. Hij vertelt honderd en één uit over zijn moedige en avontuurlijke ontsnap ping uit de hel van het Noorden, een ont snapping, welké een schuimende cocktail vormt van de beste Hollandsche kwaliteiten moed, vertrouwen1 en volharding. Ja, het is weer een Nederlander gelukt onder een on dragelijke onderdrukking uit te komen. Hij is één van de velen, die al turend op de land kaart het gewaagde plan beraamde om door de linies heen te breken' en zoo weer eens eindelijk, na, vijf jaar terreur,, de vrijheid in te ademen. „DeV Feind hort mit", het is derhalve jam mer, dat wij deze avontuurlijke zwerftocht over dijken en wegen, door sloot en en kana len, waarlangs honderden mitrailleurloopen op hem gericht stonden, niet in den breede kunnen beschrijven. Half Januari stapte hij op en verliet Den Haag met bestemming: o----- j een olaatsie ersrens in Nederland" van waar- wat nog al eens voorkwam, kregen wij vee een plaatsje „ergens 111Pt1 velerlei soepjes te drinken, welke veel wennen aan de idee toch werkelijk vrij te zijn." Op een desbetreffende vraag antwoordt onze zegsman, dat de toestand boven de ri vieren slecht is, maar geenszins hopeloos. Onze landgenooten, voornamelijk zieken en kinderen, lijden weliswaar aan verregaande ondervoeding, maar ondanks alles blijft men op het ondervoede lichaam fier het hoofd omhoog houden en verzet men zich tegen den gehaten indringer, waar dat mogelijk is. „De laatste tijd moesten wij het met 500 gr'.' brood per week doen. Aardappelen, melk en boter zijn sinds lang van het lijstje ge schrapt. Wel kregen wij eenige maanden ge leden een flesch spijsolie, maar deze was vanzelfsprekend spoedig verdwenen. Voor warme maaltijden is men aangewezen op gaarkeukens. Zoo krijgt een gedeelte van Den Haag, Delft enz. eten uit de keuken van Calvé-Delft. Dit eten is vrij behoorlijk, re den waarom de moffen er dan ook herhaal delijk beslag op' legden en de menschen zoo- doende op de warme hap konden, blijven wachten. Bij afwezigheid van aardappelen, uit hij de stoute poging zou gaan onderne men. Nog eén maand moest hij echter wach ten, vooraleer men hem op een donkeren, mistigen avond op den schouder tikte met de boodschap: „wij zijn klaar het ikan vanavond gebeuren" en „toen begon het spul" vertelt onze line-crosser. In uiterste zenuwspa'nning liet hij' zich door zijn geleider den weg wij zen en eerst toen hij door de klamme mist „who's there" hoorde roepen, ontspanden zich zijn zenuwen en wist hij zich veilig en vrij op Brabantschefi grond. De sprong was ge lukt„hij had de moffen weer eens „tuk gehad". De ontvangst met witte brood, boter en suiker was glorieus en onvergetelijk. „Die eerste minuten van de vrijheid waren voor mij iets heerlijks en nog kan ik niet overeenkomst hadden .met vuil water. „Werken de menschen nog bij dit onzalig eten?" „Door de groote massa van het volk wordt niet meer gewerkt, zelfs wandelen is uit den booze, omdat deze lichaamsbeweging den honger te Voorschijn roept. Mannen ziet men niet meer op straat, of het moet zijn, dat zij door koude genoodzaakt, brandhout gaan hakken met alle risico van dien. De omge ving van Den Haag ziet er na al deze hak- partijen rampzalig uit. Het' natuurschoon is grondig geplunderd. Om zoo voordeelig mo gelijk te stolken had men speciale kacheltjes uitgevonden z.g.n. „duiveltjes". Dit kacheltje dat men natuurlijk zelf diende te fabriceeren wordt gebouwd met een hoog rooster, zoo dat de hitte of de vlam onmiddellijk tegen de pannen slaat. „Hoe is het in het Noorden en Oosten ge steld?" „Groningen en Friesland staan er misschien een tikje beter voor met de voeding. Wat er nog aan bóter overblijft wordt bij gebrek aan vervoer zooals de Duitschers zeg gen daar gedistribueerd en zoo gaat het precie" hetzelfde met het land ten Oosten van den IJsel, dat nog over wat tarwe be schikt. De prijzen, welke dientengevolge voor voedingsmiddelen in den zwarten handel ge vraagd worden zijn schrikbarend. In de Wie- ringermeer f 40 voor een K.G. tarwe. „En hoe is het met het afschieten der V. 2's? Volgens Engelsche berichten ge schiedt dit vanuit de Hollandsche steden." „Ja, dat klopt. Het afschieten van de V. 2's is voor de Hagenaars een ramp. Het wordt; voor hen een obsessie, omdat het aantal „mislukten" met den dag toeneemt. Men went tenslotte overal aan, maar dit soort projectielen is afgrijselijk. Soms val len zij na het afschieten terug op de start baan, maar veelal ploffen zij midden in de stad uiteen. Zoo kostte een „mislukte op Oudejaars avond 53 menschenlevens. De inwoners let ten er nu op en kennen langzamerhand de „foef der mislukten". Eerst hoor je een ge weldige knal, gepaard gaande met een groote vuurgloed gevolgd door een explosie. In deze tijdruimte is het zaak deuren en ramen open te zetten. De vernielingen welke een mislukte V.2 aanricht zijn ontstellend. De Duitschers zelf hebben angst voor het af schieten, omdat zij ook hierin sabotage schij nen te zien." Wanneer wij van onzen vriend afscheid nemen, vertelt hij'nog dien middag van het Roode Kruis bericht ontvangen te hebben, dat zijn vader door de Amerikanen werd bevrijd. „Het geluk kan niet op", zegt hij en dan gaat hij zich melden als oorlogs vrijwilliger voor' Indië.... (Je Maintiendrai.)

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1