TER INLEIDING. De laatste ronde begonnen. Ms Ua$ VMt wind. Lated&uwUudd. ZEEUWSCH 1e JAARGANG Redactie- en Adm.-adres: GOES, Lange Vorststr. 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Tele* 2364 Aan de reeds zoo vaak uitgesproken wensch, dat in Zeeland weer een Christelijk Dagblad jou verschijnen, wordt thans voldaan. Gemakkelijk is het niet gegaan. Hoewel door de autoriteiten die hierin te beslissen hebben 'tenvolle werd erkend dat een provincie als Zeeland recht heeft op een Chris telijk blad, heeft het toch maanden geduurd eer de officieele toestemming verkregen werd. Maar nu is dan toch eindelijk het doel ^Uet ingang van heden verschijnt j Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" „Zeeuws ch Dagblad", Protestantsch Abonn. prijs f330 p. kwartaal - Advertentieprijs 10 ct p. mm 'Christelijk blad voor Zeeland, j Dit blad wenscht positieve voorlichting te geven. Het wenscht de vragen van den dag te be handelen bij het licht van Gods Woord. Daarnaast wil het, voorzoover de aanvanke lijk, in verband met de papiersehaarschte, be perkte ruimte dit toelaat, voldoen aan de eischen die aan een provinciaal blad gesteld' kunnen worden. Dat aan een dergelijk blad behoefte bestaat, behoeft geen betoog. De tijd waarin wij leven is vol onrust en Laatste Berichten PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND woensdag as ms MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Tel. 2009 VLISSINGEN, Walstraat, Telef. 89 TERNEUZEN, Boekhandel Ltttooy, Telef. politleken en socialen aard, vragen de aandacht. Na de jaren van geweld en onderdrukking waarin zooveel werd vernield of -ontwricht, klinkt aan alle kanten de roep om opbouw en nieuwbouw. En dat is goed. Wij mogen niet bij de pak ken neerzitten, en wij kunnen ook niet zonder meer terug naar de toestanden en verhoudin gen van voor 1940, stel dat dit mogelijk was. Wij leven en ook daarin hebben wij Gods leiding te erkennen in een nieuwen tijd, die in velerlei opzicht nieuwe eischen stelt. Wij moeten vet der. Wij moeten bouwen. Alleen wanneer er gebouwd wordt, dan moet dit geschieden op het oude fundament, Jezus Christus, en dien gekruist. Op allerlei wijze wordt in onze dagen ge tracht ons volk van dit fundament los te ma ken. Niet in de eerste plaats door openlijke aanvallen, zooals wij dat vroeger gewend waren, maar door, zooals een der profeten van den nieuwen tijd het uitdrukte, het brengen van een humanistisch Christendom. Een evangelie naar den mensch. Daartegen wil „Zeeuwsch Dagblad" positie kiezen. Het wil geen ander fundament leggen dan hetgeen gelegd isJezus Christus. Ons. blad wil niet zijn orgaan van een poli tieke partij, al zal het uit den aard der zaak de politiek niet onbesproken laten. Het wenscht voorlichting te geven op elk gebied. Vragen van principieelen en van prac- tischen aard zullen de aandacht hebben. Het wenscht de nationale '^aak te dienen, door ons volk terug te roepen tot de Wet en het Getuigenis. Het wenscht op te komen voor de hoogheid van het door God gegeven gezag en tegelijker tijd voor de eveneens door God geschonken vrijheid van de verschillende levenskringen. Wij zijn overtuigd dat we hier staan voor een ver "Van gemakkelijke en hoogst verant woordelijke taak. Eén taak die wij niet in eigen kracht kunnen vervullen. Ook hier geldt Vergeefs op bouwen toegelégd, Zoo God Zijn" hulp aan 't werk ontzegt. Daarom gaat ons gebed op, dat God dezen arbeid mag zegenen opdat ons blad mag ar beiden tot heil van land en volk, inzonderheid van ons zwaar beproefde Zeeuwsche volk en tot verheerlijking van Gods Naam. ZUIDEMA. Land- en luchtmacht gingen tot het offensief over - Patton drong in Beieren door - Duitschlands wapen smidse bedreigd. EN NU IS HET WOORD AAN U.... Tijdens de bezetting en ook na de bevrij ding van ons land is het verlangen tot nauwe samenwerking met allen, die het richtsnoer voor hun leven vinden in Gods Woord sterk gevoeld. Nog is het vaak een tasten en zoe ken om dit te bereiken, doch waar de wil aanwezig is ziet men resultaten. Hervormden, Gereformeerden, leden van de Gereformeerde Gemeente en van de Chris telijk Evangelische Gemeente hebben over de kerkmuren heen de handen in elkaar ge slagen, en het resultaat daarvan openbaart zich in de verschijning Van dit blad. Geen partijorgaan, geen kerkelijk maar een blad voor geheel Christelijk Zee land wil het „Zeeuwsch Dagblad" zijn. Het wil positief Christelijke leiding geven en tevens voldoen aan alle eischen die men aan een behoorlijk dagblad mag stellen. Voor redactie en bestuur zal dit onder de huidige moeilijke omstandigheden geen ge makkelijke. taak zijn. De lezers zullen meer vrageti dan nu gegeven kan worden en om gekeerd zal het blad zich moeten beperken tot hetgeen nu mogelijk is. Voorloopig zul len beide partijen zich tevreden moeten stel len met hetgeen binnen het bereik ligt. Over één ding kunnen we echter zeer te vreden zijn en dat is samenwerking die hier tot uitdrukking is gekomen. En nu is het woord aan U, lezer. Het bestuur van dit blacj hoopt, dat U de ■Verschijning van dit blad het „Zeeuwsch Dagenlang heeft boven den Westelijken Rijnoever een kunstmatigen nevel gehangen om de Duitschers te laten, raden waar den volgenden stoot naar het hart van het Derde Rijik zou worden, toegebracht. Vrijdag trok ken de nevels op, waarna een geweldig bom bardement werd ingezet teneinde de vijande lijke stellingen op den Oostelijken oever van den Rijn stormrijp te beuken. .Drie pur achtereen daverde het geschut. Toen was 't moment gekomen. Op vier plaat sen staken Britsche, Canadeesche en Ameri- kaansche troepen de(,rivier over. De Schot- sche Hooglandersjjingen aan de kop. 20 K.M. ten Zuiden van de Nederl. grens staken ze met stormbooten om 9 uur 's avonds naar den overkant. Tien uur staken de Britten en Canadeezen ten N. van Wezel van wal. Za terdagmiddag voeren bij het oude X a n t e n andere troepenafdeelingen over de rivier, ter wijl de Amerikanen ten Zuiden van Wez e-1 de Rijnstellingen bestormden. Met speciale snelbooten en Buffalo's (amphibiewagens) werden de mannen overgezet. Bij Wezel boden de Duitschers fanatieken tegenstand, maar hun bevelhebber viel den Amerikanen in handen. Tegenover Xanten werd onmiddellijk een bruggehoofd gevormd. Zaterdagmorgen greep de luchtmacht in, teneinde de groote operatie op den grond te stimuleeren en te steunen. De grootste luchtmacht, die ooit de Britsche vliegvelden had verlaten, steeg op en zette koers naar West-Duitschland. 1500 transportvliegtuigen verscheepten 40.000 parachutisten, welke achter de vijande lijke stellingen werden uitgeworpen. De Duitschers werden volkomen verrast 1 Spoedig maakten de parachutisten met elkaar contact en traden gezamenlijk met succes op. Zoo kwam een groep parachutis ten neer te midden in Duitsche batterij stel lingen. 3500 Duitschers legden de wapens neer, terwijl de ikanonnen als krijgsbuit wer den beschouwd. Met succes verliepen de ope raties ook Zóndag. Thans zijn 4 bruggehoof- den tot één samengevoegd, n.l. van Rees tot ten Noorden van Duisburg. De Duit schers verweren zich verwoed. Kesselring, die van Runstedt is opgevolgd, schijnt zijn „wacht aan den Rijn" pl.m. 25 K.M. achter de rivier te hebben opgestejd om het drei gend gevaar te keeren, het~gevaar dat het Ruhrgebied in de knel kom'- en de wapen- slnidse van Krupp gevaar loopt in elkaar ge hamerd te worden wat niet minder dan fataal zou zijn. sche troepen te makeii. Montgpmery's troe pen staan reeds 30 K.M. Oostelijk van de Rijn'en dreigt door te breken naar de Noord- Duitsche laagvlakte sn zoo op te rukken naar het Ruhrgeb-ed. De Canadeezen staan voor Emmerik, terwijl andere gealLëerde troepen op 15 K.M. van Essen, de Krupp-stad, staan. De Duitschers hebben hun 116e pantser divisie in den strijd geworpen, maar ikunnen de geslagen bressen niet stoppen. Vooral in den Amerikaanschen sector wordt de vijan delijke tegenstand zwakker, terwijl het ge vormde bruggehoofd zich snel uitbreidt. Troepen en voorraaden trekken voortdurend over den Rijn. Het 3e Amerikaansche leger treict steeds meer voordeel uit de behaalde successen. Het 8e Amerikaansche leger is b ij Remagen 50 K.M. opgerukt. Lim burg, aan de Lahn, werd door hen be reikt, alsmede de voorsteden van Frank fort. Aschaffenburg werd inge nomen, alsmede de bekende badplaats Wiesbaden, een plaats van meer dan 110.000 inwoners. Ook het 7e Amerikaansche leger trok den Rijn over, zonder dat de luchtmacht ingreep of een spervuur van het geschut moest worden ontketend. Dit wijst op minder krachtigen tegenstand van de Duitschers in dit gebied. De plaats waar deze overtocht plaats greep wordt om tactische reden nog geheim gehouden. Karlsruhe, de hoofdstad van Baden, werd van Duit schers gezuiverd. Het le Fransche leger bezette over een lengte van 200 K.M. den Rijnoever van Karlsruhe tot Bazel. De Engelsche Koning heeft aan Mont gomery en Eisenhower een telegram van gelukwensch gezonden voor de mi litaire prestaties, die van onschatbare beteekenis zijn voor heel de wereld. Hij dankte alle strijdkrachten, die aan de roemrijke wapenfeiten hebben deel genomen. De Russen naderen de Oos- tenrijksche grenzen. In Hongarije vorderen de Russen in de richting van de grenzen van Oostenrijk. De belangrijke stad Papa werd veroverd alsmede Devecser. Thans zijn de Russische troepen door de bergen heen en hebben nu open terrein voor zich. Ten N. van de Donau Koninklijke boodschap aan bevrijd Nederland. Via Radio Oranje hreft H. M. Konin gin Wilhelmina een boodschap gericht aan bevrijd Nederland. Teruggekeerd in Engeland: had H. M. behoefte te zeggen, welke groote oogen- blikken zij in bevrijd Nederland had be leefd. Diep getroffen'was H. M. door het leed dat velen getroffen heeft, maar ook door den moed waarmede dat 'leed gedra gen wordt. Het was H. M. een groote voldoening kennis te mjken met leden der Binnenlandsche Strijdkrachten en der Ver zetsbeweging. Zij heeft zich persoonlijk kunnen overtuigen van den wil tot samen werking tot het verkrijgen van meerdere eenheid. Gaarne willen H. M. en de Ministers de gelegenheid geven om tot die eenheid te geraken. In de boodschap bracht H. M b„zon- deren dank voor de geestdriftige ont vangst. Zij heeft daarin gezien één groote vaderlandsche betooging, een liefde voor het vaderland van verstrekkende beteeke nis. H. M. besloot de boodschap met den wensch: „God zegene het VaderlandI" In Maart een kwart millioen gevangenen. Duitsche verdedigingslinie in 't Westen doorbroken. De Canadeezen staan nog 3 mijl van Emmfe- rik, kort aan de Z.O. grens van Nederland. Generaal Eisenhower heeft medegedeeld dat de Duitsche verdedigingslinie in het Westen is doorbroken, maar dat er nog flink gevochten zal moeten worden voor het einde er is. In de maand- Maart hebben de geallieerden 250.000 Duitschers krijgsgevangen gemaakt. Lancasters deden in de schemering een zwa- ren aanval op spoorwegcentra in West- Duitschland, Andere luchtstrijdkrachten deden een zwaren aanval met 10 tons bommen op U-bootbunkers nabij Bremen. Berlijn werd voor de 36e nacht gebombar deerd. Het Russische leger rukt steeds verder op naar de centra van Danzig en Gdynia. in Hongarije staan de Russische legers nog maar 24 mijl van de Oostenrijksche grens. in Italië patrouille-activiteit van het 6e en 8e leger. R.A.F.-Liberators hebben in het Verre Oos ten schepen en havens van de sumatraansche sust aangevauen. Ons Beginsel* Het doet ons genoegen, dat thans het eerste nummer verschijnt van een dagblad, dat zich ten doel stelt de verdieping der Christelijke beginselen in Zeeland te bevor-,, deren. Het is naar onze meening zeer noodzake lijk, dat het Christelijk volksdeel beschikt over een orgaan, waarin zijn idealen worden uitgedragen en waardoor bouwsteenen kun nen worden samengebracht om te bouwen op de, Christelijke grondslagen onzer Ne- derlandsche samenleving. Te meer' dringt deze behoefte, daar in het thans bevrijde ge deelte van ons vaderland nog geen orgaan in dejen geest wordt geredigeerd. Wij leven in een tijd van geweldige beroe ring en van groote onzekerheid. Bolwerken, die den eenen dag nog hecht en Schijnbaar onaantastbaar in de aarde wortelen, veran- Éeren den volgenden dag in chaotische puin- oopen. De wereld beleeft een crisis, zooals zij die nog zelden gekend heeft. Ook op geestelijk gebied grijpen groote veranderingen plaats. Dogma's en theorieën maken plaats voor nieuwe denkbeelden en de roep naar vernieuwing weerklinkt vrijwel op alle levensterreinen. Vernieuwing zonder inhoud dreigt echter een modeleus te worden. Wij dienen ons duidelijk voor oogen te stellen, dat het alleen mogelijk is aan den opbouw mede te wer ken, wanneer-dit .geschiedt op hechte grond slagen. 5 zeer snel uit de bovenste grondlagen; Naar onze stellige overtuiging kan onze goede drainage is uiteraard van veel be- Montgomery dringt diep in j konden zij eveneens hun front verbreeden. Ook Roemeensche troepen .nemen aan deze operaties deel. In Oost-Pruisen, bij Koningsbergen, werden H.000 Duitschers krijgsgevangen ge maakt. De laatste 48 uur werden meer ge vangenen gemaakt dan voordien in één week. Wapens en voorraden vielen hier den Russen in handen. De Russische troepen staan voor Dan Duitschland door. Het bruggenhoofd van Montgomery blijft zich voortdurend uitbreiden, zoodat zijn troepen steeds dieper in Duitsch land doordringen. Het gaat snel voor waarts. In de Duitsche gelederen ontstaat verwar ring in iederen sector. Teneinde de verwar ring uit te buiten en grooter te doen worden, worden de posities van de geallieerde voor hoeden' voorloop:g geheim gehouden. Generaal Patton's troepen drongen reeds tot in Beieren door. Zij zijn bijna halverwege in de richting van Tsechow- Slowakije. De Duitsche radio-commentator uitte de veronderstelling, dat Patton schijnbaar van plan is binnen 48 uur contact met de Russi- Dagblad", dat zooals gezegd een blad voor geheel Christelijk Zeeland wil zijn, van harte toejuicht. Welnu, dan zult U dit pogen met de daad. steunen. Geeft U op als abonné, plaatst Uw advertentiën in het „Zeeuwsch Dagblad". L. productieapparaat toegebracht, heeft de over heid de stichting „Landbouwherstel" in het leven geroepen. De directeur dier stichting Ir J. Sevenster heeft onlangs over dat on derwerp voor de leden van de Zeeuwsche Voliks-Universiteit te Middelburg een lezing gehouden, aan welke rede het volgende is ontleendi Vooral de schade veroorzaakt door het j onder water zetten is zeer belangrijk, omdat men veelal een onjuiste voorstelling heeft van de groepen. Zeewater bevat ongeveer 30 gram natrium- chloride per liter, hetwelk in het bodem- vocht achterblijft, wanneer het staande wa ter wordt afgevoerd. Chloor nu is een vergif voor alle cultuurgewassen. De cultuur zal dan pas weer mogelijk zijn, wanneer het zoutgehalte is gedaald tot 3 gram per liter. Tegen inundatie met zoet water zijn reeds niet meer bestand: gras, boomen (vooral in voorjaar en zomer), de zoo nuttige wormen en een deel van de micro-organismen, die voor de plantenhuishouding vrijwel onont beerlijk zijn. Men kan zich indenken, welke schade een inundatie met zout water met zich brengt Op de eerste plaats is dus ont- chle-ring. van -den grond noodig. Bij- veel re-, gen en weinig verdamping verdwijnt het gif soms zeer snel uit de bovenste grondlagen; een lang. Indien de weersomstandigheden gun stig zijn, acht men de ontzilting in één a twee winters mogelijk. Reeds is door den sterken regenval op een groot deel van het eiland Tholen uitzaai in dezen winter mogelijk gebleken. Doch meer nog dan chloor beteekent na trium een ramp voor den grond. De grond bestaat n.l. uit een groot aantal kleine deeltjes. Bij zandgrond zijn die deeltjes groot; en is dus véél ruimte tus- schen de korrels, welke voor den planten groei van groot belang is. Kleigrond daar entegen bestaat uit zeer kleine deeltjes. Staan die op zichzelf, dan is daarin prac- 't Was 1940 en eind Mei. Zeeuwsch-Vlaan deren was evenals overig Zeeland eindelijk overweldigd en de Commissaris der Koningin, die half Mei den zetel van het Prov. Bestuur naar Oostburg had' overgebracht, keerde naar de geschonden Zeeuwsche hoofdstad terug. In het gebouw van het Zeeuwsch Genoot schap werd een vergadering bijeengeroepen van leden van Ged. Staten, verschillende autoritei ten en de pers. Op eenigszins officieele wijze wilde Jhr |Ouarles van Ufford het bestuur der geheele ■gfovincie weer overnemen. ®Op sobere wijze deelde d"e Commissaris mee, «at hem er toe gebracht had om Middelburg N te verlaten, toen de vijand de stad naderde. Er; bestond toen nog eenige hoop dat Zeeuwsoh- Vlaanderen stand zou kunnen houden tegen de •nacht van den indringer. Op vrijen vaderland- schen bodem had hij zijn functie willen uit oefenen evenals de regeering die aanvankelijk °°k naar Zeeuwsch-Vlaanderen zou vertrek ken. Spreker vertelde hoe hij contact met de regeering te Londen had: gezocht. Met belang stelling luisterden allen naar deze uiteenzet- L ting. Maar de aandacht spitste zich nog toe, toen de Commissaris zijn indruk weergaf over jt den toestand, waarin hij zijn geliefd Middel burg had- gevonden. In de eerst koel-klinkende %tem kwam een warmer accent, een gevoels- trilling, aangedreven door een bewogen gemoed.. Zelf had dë Commissaris daar zijn ambtswo ning verbrandde, alles verloren, doch daarover sprak hij niet, wel over de verwoesting, de volkomen zinnelooze verwoesting van een oude stad, van historische monumenten met groote cultureele waarden, als stadhuis en Abdij. Zijn gedachten sprongen toen van dit bar barisme over naar de barbaren, die er de schuldigen van waren en onder een stilte, die woog, zei hij van Duitschland: „Nu zijn ze hier met Vliegende vaandels en slaande trom binnengedrongen, maar als God de Heer het wil zullen ze verstuiven als kaf voor- den wind." De stilte hield nog even aan, weldra werd ze verbroken door een applaus. De pers paste wel op deze moedige woorden die mannentaal, in haar verslag weer te geven, aldus „De Stem". Toch kwamen ze na eenigen tijd den bezetter ter oore, wat een der oorzaken was, dat in den herfst van 1940, de Com missaris in zijn functie werd geschorst, Precies 4 jaar later gingen de voorspellende woorden van Jhr Quarles in vervulling. Als kaf voor den wind verstoven de brute vijan den en onmiddellijk daarna werd de verjaagde dignitaris in zijn waardigheid en functie her steld. Wereldhistorie en wereldgericht! met de electrotechnische eigenschappen der verschillende bestanddeelen van dien grond ontstaat een samenklontering van die deeltjes, waardoor een kruimelstructuur op treedt. De funeste invloed van het natrium bestaat nu hierin, dat het die electrotechni sche eigenschappen verandert en de samen klontering opheft, waardoor een onbruikbare grondstuctuur optreedt. Groei is dan welis waar niet geheel uitgesloten, maar de op brengst is gering en zeer onregelmatig. Het herstel van die ikruimelstructuur -nu vergt veel meer tijd dan het doen verdwijnen van het chloor. De ervaring heeft echter ge leerd, dat toevoeging van calcium in den vorm van gips het proces in belangrijke mate kan verhaasten. Waarschijnlijk is ook het jaargetijde, waar in de gronden droogvallen, van invloed op de ontzilting. Door de groote verdamping in den zomer, waarbij het zout in den bodem ach terblijft, zal droogvallen in den herfst de- voorkeur- verdienen. Men kan de getroffen objecten in ver schillende categoriën verdeelen. Vooreerst is er schade aan gebouwen etc., van publiek-rechtelijke lichamen. Wel nie- Ontzaglijk groot is de schade door de oor- mand zal betwisten, dat de gemeenschap de het geschut wordt gebombardeerd. In de Golf van Danzig werden verscheidene schepen tot zinken gebracht. Berlijn kreeg voor de 35e maal, in successie, bezoek van de geallieerde luchtmacht. Lloyd George, f De bekende Engelsche staatsman D. Lloyd George is in der. ouderdom van 82 jaar over leden. Lloyd George was in den oorlog van 19141918 de man die de geallieerden ter over winning leidde. Hij was een der beroemdste rédenaars van zijn tijd..Op 27-jarigen leeftijd werd hij lid van het Lagerhuis, welke functie hij 54 jaar bekleedde. De Engelsche bladen huldigen Lloyd George, een bezield radicaal, om zijn groote gaven. Duizenden H.A. cultuurgrond onder water. 10 van den bodem in Zuid-Nederland buiten gebruik. logsomstandigheden aan 6en grond toege bracht. Niet minder dan 20.000 H.A. cultuur grond werd aan haar bestemming onttrok ken, ten behoeve van vliegvelden, tankgrach ten, mijnenvelden, etc., terwijl in den loop van 1944 ruim 100.000-H.A. door de Duit schers werd onder water gezet, waarvan de helft met zeewater. Daarbij moeten nog worden gerekend 12.000 H.A, op Walcheren en eenige duizenden bunders in de rest van Zeeland en in West-Brabant, die tijdens of in verband met de bevrijding onder zout of brak water zijn komen te staan. In West Zeeuwsch-Vlaanderen werd niet minder dan 80 a 90 pet. der bebouwbare oppervlakte ver woest. Dientengevolge is in het bevrijde gebied thaijs 10 pet. van den bodem buiten gebruik. Verdwenen zijn een tiende deel der boerde rijen, kassen en boomgaarden, 20 pet. der paarden (pl.m. 25.000 stuks) en 10 pet. der koeien (pl.m. 40.000 stuks), waarbij men niet dient te vergeten, dat de rundveestapel om voedingsredenen reeds met een derde werd ingekrompen. Tot herstel van de materieele schade, door den oorlog en bezetting aan het landbouw- herstelkosten daafvan zal moeten dragen. Daarnaast is er schade aan woonruimte, aan ikleeding en huisraad, aan productiemid delen (gebouwen, grond, werktuigen, machi nes, fabrieken, etc.) en over de vraag, wie de lasten van herstel daarvan zal moeten dra gen, zullen de meeningen ongetwijfeld meer uiteenloopen. Ir Sevenster gaf als zijn meenmg te ken nen, dat door de gemeenschap de woonruim ten, kleeding en huisraad zoodanig- zullen moeten worden hersteld, dat de volksge zondheid wordt gewaarborgd en het comfort van de getroffenen irrdie mate. wordt opge voerd, dat zij niet al te zeer bij de niet- getroffenen afstekep. De productiemiddelen zullen hun functie ten behoeve der gemeenschap weer moeten gaan vervullen. Het is dan ook logisch, dat de kosten van hun hefstel door de gemeen schap, en niet door de toevallig getroffenen zullen moeten worden gedragen. Het algemeen belang heeft zooveel beper kingen van de particuliere ondernemers ge- eischt, dat daardoor die ondernemers recht hebben gekregen op daadwerkelijke belang stelling van de gemeenschap. een positief-Christelijke levens- reldbeschouwing. Hieraan wil het „Zeeuw sche Dagblad" zijn medewerking verleenen. Dit wil niet zeggen, dat het zich wenscht te stellen op den dogmatischen grondslag eener .bepaalde kerkorganisatie. Evenmin wil het de spreekbuis zijn van een politieke partij. De antithese, die ons volik in twee groote groepen verdeelt, valt niet te loochenen. Maar men moet aan dit begrip niet de be teekenis hechten, die het veelal gegeven wordt. Er is een groote groep Nederlanders, die zich wil stellen onder de tucht van Gods ordonnantiën op alle gebieden van het leven. Zij allen, tot welke kerkelijke of politieke gioepeering zij ook behooren, erkennen Gods souvereiniteit over het geheele leven en wil len rekenen met Zijn geboden voor kerk, staat en maatschappij. Medewerking aan de verbreiding van deze eeuwige beginselen is een der hoofdbedoelingen van ons nieuwe blad. Wij erkennen echter, dat een aanzienlijk deel onzer landgenooten niet overtuigd is van de jufstheid dezer bêginselen. Wij achten hen hierom niet minder, al betreuren wij, dat zij, naar onze meening, het gelijk niet aan hun zijde hebben. Maar dit wil niet zeg gen, dat wij in de practijk van het dage- lijksche leven nu niet met hen kunnen en willen samenwerken. Integendeel, samenwerking van alle Neder landers is in de huidige zware omstandighe den een dringende eisch. Wij moeten onze krachten vereenigen om gezamenlijk den grooten nood te lenigen, waarin ons geliefde vaderland is vervallen. Wij willen-al het mo gelijke bijdragen, juist op grond van onze beginselen, om de helpende hand te bieden, en iedere poging in deze richting kan bij voorbaat van onze medewerking verzekerd ^Eenheid van optreden ondanks verschei denheid van beginselen zij daarom onze leus. De tijd ,eischt, dat wij allèn, met inzetting van onze geheele persoonlijkheid, medewer ken aan de moeilijke maar schoone taak van herstel en opbouw. Wij roepen allen, die zich gedragen weten door de Christelijke beginselen, op: steunt ons in ons streven. Laat U niet weerhou den door 'kerkelijke of politieke scheidslijnen. Gedenkt de woorden, die H. M. onze Konin gin een week geleden tot de Zeeuwen sprak „Reiken wij elkajider de hand als bewijs van onze eensgezindheid, van onzen vasten wil voor dat eene doel: een waarachtige volks gemeenschap op te bouwen en een nieuw en i schooner vaderland te doen herrijzen". I Het Christelijk volksdeel kan, ja moet als één man hieraan medewerken. De bede „Dat zii allen één zijn" zij *ooik hierin ons richt- Jner SINNEMA. De schadevergoeding moet men zich niet denken in geld, maar in goederen. We moe ten ons bezinnen op datgéne, wat we ons gezamenlijk zullen kunnen veroorloven. De gemeenschap dient niet zoozeer te betalen als wel uit te sparen. De schade is becijferd op één a tweemaal het jaarlijksche nationale inkomen. In tien jaren zouden wij dus 15 pCt. van

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1