Buitenland. Kerkelijke Staten «exceptioneel, omdat zij aan den Stedehouder van Christus" werd gepleegd. Voor het bezetten van Hannover en Nassau en andere Staten van den Duitschen Bond in 1866. voor het in bezit nemen van Sleesvvijk-llolstein, voor andere feiten, op welke de Standaard doelt, kan aangevoeld worden een misschien door sommigen met grond betwist oorlogsrecht, maar wat zal men weten aan te voeren ter rechtvaardiging van den roof, aan den Paus gepleegd?... Niets, tenzq de sektarische haat, voor welken de Stedehouder van Christus buiten het recht staat der volken, of men moest het echt revolutionaire beginsel der volkssouvereiniteit, door een schijn van plebisciet zich uitsprekend, voor geldigen lechtsgrond willen aangeven.... Revolutionaire eischen golden bij den roof, aan den Paus gepleegd, als eenige wet. Daarenboven is de toeëigening geen fait accompli geworden, zooals in andere gevallen van onttroning van vorsten. De Paus heeft door geen enkele daad zijne souvereine rechten prijsgegeven en niet opgehouden te protesteeren. Zelfs hebben zijne beroovers hem niet durven berooven van zijn gansche vorstendom. Llij* bleef regeerend vorst, de waai borgenwet kende hem de bevoegdheid toe gezanten aan buitenlandsche hoven te accrediteeren en van zulke hoven bij zich te ontvangen. De afstemming van den post voor het gezantschap was eene revolutionaire daad. Het was er om te doen om in den persoon van den Paus het door God gestelde en van God afhankelijke, op Gods wil steu nende, gezag afbreuk te doen. De Tijd besluit met te zeggen, dat de machtige invloed van den beroofden Souverein wordt gevoeld en eikent en gehuldigd in alle werelddeelen, zoodat het voor ons de vraag niet is: »Zal de Paus het kunnen stellen zonder een Nederlandschen gezant bij het Vaticaan?" maar wel deze andere: »Hoe zal Nederland het stellen zonder gezantschap van zijn Koning bij het Vaticaan?" Met zekerheid kan thans de Dord. Ct. melden, dat de heer C. van der Linden zijne benoeming tot orkest- directeur der Hollandsche opera te Amsterdam heeft aangenomen, Te 's Hertogenbosch is overleden mr. A. J. Korteweg, rechter in de rechtbank te 's Ilertogenbosch. De raad der gemeente Bleiswijk heeft besloten, een hulponderwijzer, die een belooning van 600 geniet, eervol te ontslaan, om langs dien \Veg tot verminde ring der jaarwedde te komen, op de manier dus als te Montfoort en te Srnilde is geschied. De burgemeester heeft terstond gebruik gemaakt van de bevoegdheid, hem bij art. 70 der gemeentewet toegekend, en verklaard dit besluit niet te zullen uitvoeren, als naar zijn oordeel strijdig met het algemeen belang, en mitsdien behoorende te worden onder worpen aan de koninklijke beslissing omtrent al of niet vernietiging. De Nederl. Spectator deelt mede, wie het schande lijk boek van Zola, »La Terre", in het Hollandsch vertaald gaan uitgeven. Het blad zegt, »dat nu de boeken van Zola op onzen bodem worden overgebracht, het niet van belang ontbloot is te weten, welke invloed daarbij in 't spel is. Dezer dagen verschijnt een vertaling van Zula's »La terre", onder dezen titel: »De Rongon-Macqnaeits. Natuurlijke en maatschappe lijke geschiedenis van een gezin onder het tweede keizerrijk Het Land. Vertaald door Charles, Amster dam, Fuber Cie 1888". 8o. Uit de exemplaren van dit werk, die ter bescherming van het eigendomsrecht aan het departement van justitie zijn ingeleverd, blijkt echter, dat zoowel Charles als Faber Cie aangenomen namen zijn, volgens de verklaring op die exemplaren gesteld, welke luidt: »De ondeigeteekenden verklaren; de eerste Jan Martinus Smit, wonende aan de Waldeck-Pyrmondtkade 25 te 's Hage, dat hij de vertaler en uitgever is van dit werk, hetwelk is uit gegeven op den 2den October 1888, de tweede Cor nells Croll, directeur der drukkerij «Excelsior" te 's Hage, Westerbaanstraat 156, dat dit werk is gedrukt op zijne te 's Gravenhage gevestigde drukkerij. Opgemaakt heden den 24sten October 1888. J. M. Smit, C. Croll". De onderofficieren, korporaals en hoornblazers van de compagnie jagers te 's Gravenhage, waarvan onlangs wegens onregelmatigheden in de administratie de sergeant-majoor en de fourier voor den krijgsraad werden terechtgesteld, zijn bij andere compagniën overgeplaatst en is de bedoelde compagnie van een geheel nieuw stel kader voorzien. In het begin van Januari zullen ook de miliciens en vrijwilligers met andere compagniën worden ver wisseld. De korporaal-milicien C. van het reg, grenadiers en jagers is tot soldaat teruggebracht wegens het niet tegengaan van de verspreiding van socialistische blaadjes in de kazerne en wegens het zingen van daarop voor komende vrijheidsliederen. Naar men meldt, is tegen den socialistischen spreker J. A. Fortuijn van Amsterdam, door de arrondissements rechtbank te Heerenveen, wegens openbare opruiing tot een strafbaar feit, rechtsingang verleend. Het hoofdcomité van de voedingstentoonstelling heeft, niettegenstaande het f 95,000 van het reservefonds heeft moeten aanspreken, nog een tekort van f 1235, dat het nu maar uit eigen zak zal betalen. liet Volksblad, orgaan van Volksonderwijs, sluit zich geheel aan bij den dank, in de Tweede Kamer door den beer Smeenge aan den minister Mackay ge bracht, voor zooveel zijne verklaring betreft, dat hij het besluit van den gemeenteraad te Smilde, tot het verleenen van eervol ontslag aan de openbare onder wijzers, ten einde op die wijze tot verlaging der onderwijzers-tractementen te komen, aan den Koning ter vernietiging zou voordragen. Maar het blad be twijfelt of de weigering om het besluit van Montfoort ter vernietiging voor te dragen, door den minister gerechtvaardigd is. In 's ministers rede is voor die weigering slechts ééne verklaring, of wel liever ééne verontschuldiging te vinden: n.l. dat, zooals de min. zegt, hij «niet vermoedde, dat het besluit van dien raad er toe kon leiden om op groote schaal te bereiken wat vroeger langs anderen weg niet kun bereikt worden". Hier was dé heer Mackay al te nederig! Velen, minder scherpzinnig dan de minister, hadden in den afgeloopen zomer dit gevolg immers reeds met zekerheid voorspeld. Voor het vervolg echter is thans, nu het raads besluit van Smilde stellig vernietigd wordt, een verdere navolging van Montfoort gelukkig onmogelijk gemaakt. Evenals indertijd van de beurzen aan de rijks-kweek scholen, mag men ook hiervan, zij het ook niet geheel voldaan, dan toch dankbaar zeggen: beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald Wij hooren mompelen, dat de zaken op Atjeh zoo naar wensch gaan en de politieke toestand zich zoo gunstig laat aanzien, dat de regeering er ernstig over denkt, om de militaire bezetting in dat gewest te verminderen. Slechts onder reserve vermelden wij het voren staande, met de opmerking, dat het eenige nut van die garnizoens-vermrindering zou zijn, dat het aantal slachtoffers der ben-beri daardoor een zeker procent kleiner zou worden. Bat. Jlbl. De Soerabaia Ct. meldt op 17 November: De cholera mindert blijkbaar. Den 16 Nov. kwam evenwel onder de Europeanen nog een geval voor; een werkman van het marine-etablissement aan den Oedjong, zekere II., bezweek er binnen weinige uren aan" De door ons ingewonnen informaties in vele kampongs luiden anders gunstig; in verscheiden wijken was zelfs in geen dagen een enkel geval voorgekomen in kampong Lontjerig echter, bij de welbekende vuile Ampel-buurt, hoort men nog altijd van cholera-gevallen. doch niet meer in die mate als een paar weken geleden. Naar wij vernemen, was de civiele en militaire gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, generaal- inajoor K. F. Van Teyn, in de vorige maand naar Buitenzorg ontboden, om door den gouverneur-generaal te worden gehoord over de Atjehsclie aangelegenheden. Vermoedelijk staat dit bezoek ook in verband met de pogingen tot pacificatie. Hbl. Ongelukken, ltampen, Misdaden, enz. Dr. H., geneesheer te Poeldijk, geraakte nabij die gemeente Maandagavond onder de Westlandsche stoom tram. Een been weid hem nagenoeg van het lichaam gereden. Per train naar den Haag overgebracht, werd hij verder door dé politie per brancard naar het gasthuis aldaar vervoerd. Te Borculoo zijn Maandagavond twee trammen aan een groot gevaar ontsnapt. De tram die ongeveer 7 uur 's avonds van daar vertrekt, stiet dicht bij het station op een dwarslegger, daar opzettelijk neilei- gelegd. Nadat de locomotief dit stuk hout tot over de brug voor zich uit had geschoven, bemerkte men het onraad door den vertraagden gang. Voor de aan komst van den laatsten tram vond men bij den koppel, zeer waai schijn lijk door denzelfden persoon nedergelegd, eenige nog al zware steenen op de rails liggen. Een onderzoek is ingesteld. Een matroos van een Engelsch schip was in de haven van Sierra Leona bezig met de zijden van het vaartuig te wasschen, en had daartoe plaats genomen op den kant van een bootje, met de voeten in het water. De man zong lustig een liedje, maar op eens greep een haai hem bij de voeten en sleepte hem mee onder het water. De wisselagent Bex, die met een tekort van acht millioen op den loop is gegaan, heeft zich in zijn hotel te Martiny in Zwitserland van het leven beroofd. Hij werd nog in 't bezit van 340 francs gevonden. In het Elisabetsgesticht te Essen is dezer dagen een ziekenverpleegster «Zuster Philomena" gestorven als het offer barer trouwe plichtsvervulling. Zij waagde het, zich alleen te begeven in de cel eener krankzinnige jonge dame, die in het gesticht ter verpleging was opge nomen. De krankzinnige greep in haie woede de zuster bij de keel, en voor er hulp kwam opdagen was zuster Philomena een lijk. Haar dood wordt door geheel Essen betreurd. Italië. Maandag heeft de Paus de kardinalen ontvangen. De Paus herdacht in zijn antwoord op hun adres zijn jubileum en dankte God voor de vele zegeningen, hem geschonken. Vervolgens sprak hij over de positie van de kerk in Italië, even krachtig als Pius IX placht te doen. Het Italiaansche gouvernement trachtte de kerk zelfs in haar heiligsten arbeid, de invoering der beschaving in barbaarsche landen, te vervolgen. De tegenwoordige aanvallen waren het werk eener secte, die de wereldlijke macht bestreed om de geestelijke macht te kunnen omverwerpen. Men zeide, dat de materieele onafhankelijkheid der kerk nadeelig zou zijn voor Italië, maar niets zou integendeel voordeeliger zijn, dan een onafhankelijke en vrije apostolische stoel in zijn midden. F r a n li r ij li. Een vertegenwoordiger van Parijs in de Kamer van Frankrijk, de Heer linde, is overleden. De heer Hude vertegenwoordigde eigenlijk de wijnverkoopers, die hunne rechten bedreigd achtten door eene wet tegen wijn ver valsching; in de Kamer heeft hij zich niet onderscheiden. Boulanger zal zich nu, ofschoon hij pas weder het mandaat van het Noorder-departement heeft aange nomen, te Parijs candidaat stellen. In den laatsien tijd schijnt zijn populariteit, die in de hoofdstad nooit zeer groot is geweest, te 'zijn afgenomen en n.en ver- zekert, dat ouk de graaf van Parijs hem niet langer bruikbaar vindt. IV oord-Amerika. De New-York Herald zegt, dat te Indianapolis een moordaanslag is bepioefd tegen den aanstaanden president der Vereenigde Staten, generaal Harrison. «Onze stad" meldt de berichtgever van het New- Yoiksche blad uit Indianapolis «verkeert in een staat van buitengewone opgewondenheid. Generaal Harrison is gewoon eiken dag incognito een wandeling te maken door de achterstraten in het noordelijk gedeelte der stad en tijdens een dezer wandelingen is een aanslag tegen het leven van den aanstaanden president gepleegd. Bijzonderheden zijn niet bekend, want zoowel de familie als de weinige andere personen, die er alles van weten, houden de zaak geheim, doch in allen gevalle is de aanslag mislukt. Generaal Harrison is echter ziek tengevolge van den schrik, dien de aanslag op zijn gestel heeft teweeggebracht." Engeland. In het huishouden der koningin wordt zooveel mo gelijk bezuinigd 20 a 30,000 p. st. per jaar. Dit geld zal worden besteed orn aan de dochters van den prins van Wales eene dotatie te geven in geval deze sterft, vooidat hij op den troon is gekomen of de prinsessen huwen, terwijl h(j nog troonsopvolger is. Eene dotatie van het derde geslacht der koninklijke familie zou door liet parlement niet gemakkelijk worden toegestemd. Sommige hofambten zullen worden af geschaft, anderen lager worden bezoldigd. Dit moet door het parlement worden goedgekeurd, maar daar Gladstone namens de oppositie zijne instemming heeft betuigd, zal het geen bezwaar hebben. Oosten i-ij k-Hon g-ar ij De Polit. Corresp. deelt de verloving mede van de aartshertogin Marie Valerie, jongste dochter van het Oostenrijksche keizerspaar, met aartshertog Frans Salvatur, tweede zoon van hertog Karei Salvator. Turkije. De troepen der zeemacht zijn, evenals onlangs die der landmacht, in opstand gekomen ten einde met geweld de achterstallige soldij te bekomen. De bel hamels van dit verzet zijn gearresteerd.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2