ZIEMKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- ^4. sement Zierikzee. 1AM k 1888. No. 101. Zaterdag 29 December. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ;fiappij. land". ÏN. yen. tterdam: 9,30 u. 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9.30 9,30 9,30 Voorkajuit: f 0,75 I 0,75 0,50 ^enveeren, e maand. ADEN Co. OS. V IE B. ITEJ*. pCt. 7613/,. 90 401% 1051/, 87'/, 63'/,, 102% 83,3/i, 1011/, 95,5/ib 86% '147 97j/2 67% 67%, 08 901/, 14H/, 90% 2?"'» 101 391/, 1173/,, 67'/. 947/8 1' 903/.. 1001 100 597/8 115!/, f 1,19 - 2,45 elen a f 8,50 - 6,50 5^— - 4,25 - 5,50 - 4,65 - 4,25 |a - 3,— i - 6,25 - 14,— - 12,- - 8,25 Zierikzee, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, a/elieve men niterl ik een dn? voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AKEA'MAIV. stuks. Zierikzee, 2j8§?' Uithoofde van het Nieuwjaar zal de Courant van aanstaanden Woensdag niet verschijnen. Binnenland. ZIERIKZEE, 28 December 188 8. In de Maandag gehouden gemeenteraadsvergadering werden medegedeeld vijf blieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten en terug zending der goedgekeurde gemeenterekening over 1887 en gemeentebegrooting voor 1889. Verder werd de begrooting van de Dienstdoende Schutterij voor 1889 tengevolge eener opmerking van de Gedep. Staten, dat de uitgaaf voor een derden of huiptamboer daaruit diende te vervallen, gewijzigd. De begrooting van het Burger-Weeshuis voor 1889 en eene gewijzigde begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1888 werden tot onderzoek en ver slag gesteld in handen van de heeren W. A. Ochtman, Zuurdeeg en Houwer. Aan den heer Dr. H. M. Moll werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der Plaatselijke School commissie, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten in die betrekking gedurende langen tijd aan de gemeente bewezen. Een adres van P. B. Ornée om eene overdekte vroon van de gemeente in erfpacht te verkrijgen, wordt gesteld in handen van Burgem. en Weth. om prae-advies. Het ingekomen verslag der Vereeniging x>de Am bachtsschool" over 1887/88 wordt ter visie van de leden gelegd. Afschrijving van hoofdelijken omslag over 1888 wordt verleend aan de erven D. Ilaringx voor f 21,42 en aan de heeren F. B. van der Schaaf voor f 1,40 en C. M. van Rijssel voor f 0,70. Aan Burgem. en Weth. wordt een crediet verleend van f .70 ter nadere voorziening van den bliksem afleider op de school C. Wordt besloten tot de opruiming eener due d'alve aan het Westhavenhoofd, die van geen nut voor de sebeepvaart is en op den 6 November 1.1. door de stoomboot »Zierikzee" is beschadigd. Een verzoek van de Directie der Brandweer om in de Oude Haven nog twee brandputten te maken, wordt aangehouden. De jaarwedde, verbonden aan de vacante betrekking van onderwijzer aan de school B, thans bedragende f 600, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. verminderd tot op f 450, met bepaling dat zij na twee jaren dienst bij getrouwe plichtsbetrachting met f 50 zal worden verhoogd. Voorts wordt besloten het getal onderwijzers aan school B nog met één te vermeerderen, op gelijke jaarwedde. Aan den onderwijzer C. C. Koole wordt voor de tijdelijke waarneming der betrekking van onderwijzer aan school B, toegekend eene belooning, gerekend tegen f 450 in het jaar. Mededeeling werd gedaan van de jongste kasopne- ming bij den Gemeente-Ontvanger. In de plaats van den beer Mr. D. N. van Hoytema (eervol ontslagen) werd tot lid der Plaatselijke School commissie benoemd, de heer J. A. de firuyne. Herbenoemd werden tot lid der Plaatselijke School commissie de heer F. F. Leupen; tot lid der Com missie van Toezicht voor het Middelb. Onderwijs Jhr. C. C. Th. Six; tot Regent van het Burger!. Anubest. de heer A. M. E. van Dishoeck en tot Regent van het Burger-Weeshuis de heer F. J. van de Ven. Daarna werden benoemd de vaste Raadscommissie» voor 1889 en vastgesteld het eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het loopende jaar. De gemeenteraad van Vlissingen moest Zaterdag beslissen in een geschil tusschen B. en W. en het college van regenten van het burgerweeshuis over de opneming van kinderen uit het gezin van zekeren Christiaanse, die aan een ongeneeslijke ziekte in het gasthuis ligt, en wiens vrouw deze week naar een krankzinnigen gesticht was overgebracht. B. en W. hadden aan de regenten voorgesteld, deze kinderen als verlaten te beschouwen, en machtiging verleend hen in het burger weeshuis op te nemen, waartegen regenten in verzet kwamen. De raad heeft evenwel met 42 tegen 2 stemmen burg. en weth. in het gelijk gesteld. Het raadslid Kalbfleisch, mede-regent, heeft daarop namens regenten onmiddellijk medegedeeld, dat zij gezamenlijk hun ontslag namen. Naar men verneemt hebben regenten van het burger-weeshuis te Vlissingen, die 1.1. Zaterdag collec tief ontslag namen, zich op uitnoodigirig van het dagelijksch bestuur, bereid verklaard, de loopende zaken gaande te houden, totdat in hunne plaats anderen benoemd zijn, mits dit niet langer dure, dan tot 4 Februari a.s. Naar wij vernemen worden de thans te Vlissingen gestationeerde drie dames-officieren van het »Leger des lleiis", met 3 Januari a.s. naar elders overgeplaatst en aldaar door andere vervangen. Als bijzonderheid wordt medegedeeld; Was het vroeger met Paschen en Pinksteren vooral de ge woonte in open rijtuigen naar Den Haag en Scheve- ningen te toeren, weinigen zullen zich herinneren, zóóveel open rijtuigen langs dien weg te hebben gezien als nu op den Eersten Kerstdag. Uit Apeldoorn schrijft men: Het is ons weder hoogst aangenaam, de loopende ongunstige berichten, omtrent den minder gunstigen gezondheidstoestand van Z. M. den Koning, stellig te kunnen tegenspreken. Zr. Ms. toestand is en blijft steeds bevredigend. Z. M. houdt wel steeds de kamer, doch geenszins het bed, en voortdurend behandelt Z. M. de regeerings- zaken en HD's bijzondere zaken, met zijn bekende nauwgezetheid. Ten paleize Het Loo was Maandag avond een prachtige rijk versierde en verlichte kerstboom voor de Prinses opgericht, bij welk feest, evena's vorige jaren, weder een lOtal kinderen waren uitgenoodigd, welke na tuurlijk in keurige, doch thans wegens den hofrouw, stemmige toiletjes, daarvan gaarne gebruik maakten. H. M. de Koningin en de Prinses onderhielden zich geruimen tijd minzaam met de kleinen, die allen vele. kostbare en fraaie geschenken ontvingen en nog eenigen tijd bij den kerstboom werden beziggehouden. Mede evenals gewoonlijk, was ook thans weder een niet minder sierlijke kerstboom ten paleize opgericht voor de hofdignitarissen, heeren en dames aan wie mede kostbare geschenken waren toegedacht. De arbeiders in het park ontvingen, namens Z. M., bij gelegenheid van het kerstfeest een ham ten geschenke. H. M. de Koningin woonde op den morgen van den eersten Kerstdag de godsdienstoefening bij onder het gehoor van ds. Hattink. Nog eiken dag dezer week maakte H. M. begeleid door eene hofdame, een rijtoer, in open rijtuig. In een te Houtrijk en Polanen gehouden vergadering van de vereeniging tot emigratie naar de Argentijnsche republiek, werd door den voorzitter gewezen op de noodzakelijkheid, om een paar flinke mannen af te vaardigen, ten einde den toestand aldaar te onderzoeken, omdat het, naar spreker bekend was, mogelijk is, dat men aan de eene zyde zou verliezen, wat men aan de andere wint. Vooral met het oog op de prijzen van vele tot het huisgezin in betrekking staande be hoeften prees spr. bedachtzaamheid aan. De vergadering bestond uit ongeveer 200 belangstellenden maar zoover bekend, is het nog niet tot een bepaald besluit gekomen. Onder het opschrift »Hollandsch", bevat de N. R. Ct. het volgende ingezonden stuk van den heer J. A. Verkuijl Duizenden in den lande zullen tegen den eersten Januari weer hunne visitekaarten per post aan vrienden en bekenden doen toekomen met de gebruikelijke letters p. f. pour féliciterin het linkerhoekje ge plaatst. En hoevelen hebben zich niet bij andere gelegenheden van hun kaartje bediend, geïllustreerd met de letters p. c. pour consoler) of p. r. pour remercier.) Onder dezen zijn er velen, die de Nederlandsche taa! liefhebben, die, zonder tot een purisme te ver vallen als onze zuidelijke taalbroeders, toch in taal en stijl zooveel mogelijk vreemde woorden en uit drukkingen trachten te vermijden, omdat ze niet Nederlandéch zijn. Eilieve, waarom dit dan ook niet volgehouden in onze dagelijks voorkomende beleefdheidsbetuigingen Er zijn er nog altijd, die het sierlijker vinden op hun kaartje te laten drukken: Monsieur et Madame, al klinkt de naam ook nog zoo weinig Fransch; laat dezen volharden in de verloochening hunner moeder taal; maar, lezer, vindt gij zelf het niet belachelijk een kaartje met bovenstaande initialen te ontvangen van iemand, van wien ge kunt vermoeden, dat h(j in deze letters zoowat zijne geheele kennis der Fransche taal heeft neergeschreven En al zij dit niet het geval, is het niet treurig, dat Nederlanders, met hunne schöone en rijke taal, hunne toevlucht neme tot uitheemsche afkortingen om eigen landgenooten hunne gevoelens van vreugde, droefheid of erkentelijkheid kenbaar te maken? Nederlanders, weest ook Nederlandsch in het schijn baar kleine! De zucht tot navolging heeft ons reeds te lang belachelijk gemaakt in de oogen van vreemden. Wilt dan met de intrede van het nieuwe jaar ook breken met den ouden sleur van voorheen, en doet liever, bij voorkomende gevallen, eene keuze uit de volgende afkortingen, even hartelijk als de Fransche, maar in elk geval meer Nederlandsch dan deze. p. f. vervalle dan voor m. g. (met gelukwenschen). p. c. worde m. r. (met rouwbeklag). p r. verdwijne voor m. d. (u.et dankbetuiging). Ieder beproeve het in eigen kring en zegge het voort Van de voor Scheveningen verongelukte bark »Ango" zijn het wrakhout, koperwerk, lood, ijzer en de ket tingen en zeilen in het openbaar verkocht. De op- bi engst was f 1300. Het nog in zee voor het Groote Badhuis liggende wrak van de »Ango" is verkocht aan den heer Bege- lingen te Scheveningen voor zeven en negentig gulden. De heer L. J. van den Berg te Hellevoetsluis heeft op een jachtveld onder de gemeente Nieuwenhocrn een haas mettwee staarten gescholen. De Tijd beantwoordt het artikel van de Standaard over eene Nederlandsche missie bij den Paus. Het geldt thans alleen de theoretische zijde van het vraag stuk, en de Tijd betuigt haren dank aan de Stand aard voor het cordate woord, dat Victor Emmanuel toen hij Rome binnentoog, eene daad van geweld, dat hij »Statenroof" pleegde. Het is volkomen waar, dat er meer in Europa is geroofd dan de grond om de Zeven Heuvelen. Dat is waar. Maar niet alleen »diarom" is de roof van de

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1