GROOT BM1SMË JONG HOLÜND. CONCERTZAAL Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTËNTIEN. BEGRAFENISFONDS „De Herstelde Belangen". VL1SSINGSCHE Gerstebier f 4.50 p. v. fr. wal Dubbel Prinsesse - 5.50 Berliner Alt 8 cents per Liter; Gerste Lager. idem. ZIERIKZEE, op Vrijdag 28 December 1888, Entree voor een Heer f 1,50. eene Dame 1, V élocipêde eene Naaimachine of Werktafeltje. slachten in Peru van hun rust beroofd. De vroegere hoofdstad Tiahuaco is één groote puinhoop. De over blijfselen van deze stad hebben evenals die van Car thago, het bouwmateriaal geleverd voor andere steden. Er is geen kerk, geen dorp in 't dal, die niet uit de gehouwen steenen van Tiahuaco zijn opgetrokken en zelfs de cathedraal van La Paz in Bolivia, is opge bouwd uit de steenen dezer heidensche hoofdstad. Wat de bouwmeesters van later tijd nog hebben over gelaten, is door schatgravers verwoest. Een derge lijk lot onderging de schoone vesting van Cuzco, waar, zooals de overlevering verhaalt, de reusachtige gouden keten van Huayna Capac verborgen moet zijn. De legenden van verborgen schatten zijn onder de geheele bevolking van Peru verspreid. Felipe de Po- manes verhaalde b. v., dat onder de castillo van Cuzco zich een gewelf bevond, waarin de standbeelden van alle Incas stonden, van zuiver goud gemaakt, en dat vroeger eene zekere donna Maria de Esquival met hare eigen oogen deze standbeelden had gezien. De thans levende inboorlingen verzekeren, evenals hunne voorvaderen, dat de troon der Incas in de diepte der wateren van Pultamarac geworpen is en dat er onder den tempel van de zon te Cuzco een tuin bestaat, waarin kunstig uit goud vervaardigde boomen staan dezelfde mededeeiing werd gedaan door de eerste ge schiedschrijvers uit den veroveringstijd. Toen Humboldt Peru bezocht, hoorde hij hetzelfde uit den mond van een knaap, die afstamde van de vroegere koningen. Bij den opstand van Pumacacua in 1814 moeten de leiders daarvan zich van verborgen schatten bediend hebben, om de oorlogskosten te bestrijden. Eenige jaren geleden verhaalde een vrouw uit de familie Astete, dat zij gezien had, hoe haar vader, die een der metgezellen van Pumacacua was, op een avond druipnat thuis kwam van een expeditie naar de Rio Iluataney, waar zich een hol vol goud bevond. Zeker is het, dat, toen de opstandelingen in het dal van Ayaverene verslagen werden, Pumacacua nog kort voor zijn dood, den overwinnaars een berg van goud beloofde, als men hem leven liet. Pumacacua werd gedood en met hem ging het geheim van de grot verloren. Er bestaat geen twijfel omtrent den fabel- achtigen rijkdom der Incas. Vele van de in oude graven gevonden schedels waren omsloten door zware gouden platen. In den zonnetempel waren de wanden, de zuilen, de poorten met goud bedekt. De afbeeldingen der zon en van de andere goden waren van zuiver goud. De gouden keten der Incas werd gevormd door ringen, zoo dik als een mannenarm en ze was zoo groot, dat men er tweemaal het groote plein van Huacapata mede kon omvademen; de over levering van het feit, dat de keten in het Urcosmeer geworpen is, opdat ze niet in handen der Spanjaarden zou vallen, was nog niet oud ten tijde van Gaicilaso, die zelfs de namen opgeeft van de Spanjaarden, die op den bodem van het meer naar den schat hebben gezocht. Het is eveneens historisch waar, dat Atahualpa tijdens zijne gevangenschap een kamer vol goud be loofde, als men hem vrijliet. Pizarro verlangde het dubbele én nadat de Inca er in had toegestemd, reisden de boden heen om bet goud te gaan halen. Toen zij met den onmetelijken schat reeds op den terugweg waren, hoorden zij, dat Atahualpa gedood was en zij begroeven de ontzettende rijkdommen in de wouden van Dianganati. Bijna al deze schatten zijn tot nog toe niet ontdekt, zoodat de nieuw opge richte vereeniging een uitgestrekt veld voor haren arbeid vindt. De kapitalisten, die hun geld in deze onderneming staken, bouwden hunne illusies op een aantal legenden en overleveringen, zooals die nog in den mond van 't volk voortleven. Een gezelschap van Amerikanen zal het volgende jaar een rijwieltocht door Europa maken, beginnende met Ierland. Daarna zullen zij den weg nemen over Frankrijk, Zwitserland, de Rijnoevers, Nederland, tot Rotterdam, waar zij zich weder zullen inschepen. Zij komen in Mei, en het zal waarschijnlijk September worden, eer zij vertrekken kunnen. De prijs voor de deelneming is f 1000. Men kan zich onderweg bij hen aansluiten. De heer Mosely, wonende Mile-end-road, Londen, is bij de politie komen klagen dat zijne twee dochters, 15 en 17 jaar oud, verdwenen zijn. Zij verlieten hun huis Zaterdag namiddag, te 2 ure, om een nieuwen hoed te halen, en sedert dat oogenblik heeft men ze niet meer teruggezien. De ouders verkeeren in de grootste onrust, daar hunne kinderen nog nooit na 10 ure 's avonds op de straat geweest zijn. Te Parijs loopt het gerucht, dat de beroemde zangeres Mile van Zandt het tooneel wil vaarwel zeggen om in een circus op te treden. Een bekend paardrijder uit een circus, die op de zangeres veel indruk gemaakt had, heeft haar talent ontdekt en haar beloofd, dat hij haar binnen een jaar voor het paardenspel zal opleiden. Mile van Zandt blijft doof voor alle wijze raadgevingen en verklaart, dat, wanneer zij in de twaalf maanden door de gymnastische oefeningen hare stem mocht verloren hebben, zonder dat zij eene kunstenares op het ongezadelde paard geworden is, zij haren George zal huwen en eene eerzame huisvrouw worden zal. Kerk-en Schoolnienws. Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. Gemeente Zierikzee. ds. K. A. Gonlag te Beverwijk. Mejuffrouw A. J. van Loghem, onderwijzeres aan de meisjesschool te Amersfoort, is als zoodanig be noemd te Goes. Van 14—21 Dec. 1888. Geboren: Een zoon van J. in den Bosch en J. de Bruine. dochter C. Ringelberg en J. Leijdekkers. P. den Haan en M. Zorge. J. W. de Graaij en N. van Beveren. B. Bakker en J. Fondse. zoon T. R. de Haan en K. Kasteleijn. dochter A. Verhoek en A. H. Roskam. C. J. Bethe en H. M. van der Have. Gehuwd: J. Speelman, 22 j., j.m. en J. Geleijnse, 25 j., j.d. Overleden: W. van der Ploeg, 74 jman van T. Schoenmaker. J. Bolle, 73 j., vrouw van C. Dijkgraaf. E. Bouman, 64 j., wed. A. Verton. Als levenloos aangegeven: Een zoon van J. Elscot en J. Priem us. Geboren: MARIA 1IERMIAA CORNEMA, dochter van C. J. BETHE en H.' M.A v. D. HAVE. Zierikzee, 20 December 1888. Het BESTUUR brengt ter kennis van belang stellenden dat ter buitengewone algemeene vergadering van 14 dezer is besloten tot wijziging van het regle ment zynde daarin o. m. bepaalddat de uitkeering bij overlijden van Leden boven 12 jaar oudwordt verhoogd tot zeventig gulden, onverminderd het gebruik eener volgkoets en de diensten van den Bode, welke ten laste van het Fonds blijven. Het vernieuwd reglement treedt in werking op 1 Januari aanstaande en is voor de Leden verkrijgbaar bij den ondergeteekendetegen betaling van 10 cent per exemplaar. De contributie blijft, naar gelang van leeftijd en tijd van toetreding1 2 of 5 cent per week wordende door de Ledendie tot den stilstand ge rechtigd zijnslechts gedurende twintig weken van het jaar bijgedragen. Zierikzee, den 21 December 1888. Namens het Bestuur, De Boekhouderf P. 0. OLIVIER. houdt zich aanhc*rolen voor de levering van: Mondeling hunnen hestellingen worden gegeven aan beurtschipper VANT ÖEE HUCHT. in de te des avonds 8 nur, met begeleiding van Strijkorchest, van de Stafmuziek van het 3de Keg. Infanterie van Bergen op Zoom, Directeur de Heer N, A. BOUWMAN. Costumier de Heer J. G. DURIVOTJ van Rotterdam. Voor hendie de verplichting op zich nemenzich van een Costuum te voorzien bij den daarvoor aan- gestelden Costumier, de Heer J. G. DURIVOU, is de entrée voor een Heer f 1, voor eene Dame f 0,75. Kaarten zijn van af heden verkrijgbaar bij den Boekhandelaar H. LAKENMAN te Zierikzee. Uitgave van BRINKMAN VAN DER MEULEN te Amsterdam. Geïllustreerd Weekblad voor Jongelui, onder hoofd-redactie van J. IIMÜ1JRIK ITJLJUr BjSlTjJKW. JONG HOLLAND geeft een schat van schoone verhalen, illustration enz. en opende de rubriek in zijn kolommen WAT KAN IK WORDEN? Vacatures voor Jongelui) een vraagbaak voor Ouders en Voogden daar waar het geldt "Wat moeten mijne Kinderen worden? onder welke rubriek ook o. a. de oproeping voor Rijks examens voorkomen. Alle mogelijke inlichtingen daar omtrent worden door den Redacteur verschaft. Prijs per jaargang van 52 Nommers f 5.-, per post f 5.50. Tweemalen 's jaars, tegen den Zomer en tegen St. Nico- laas, zal er onder de inteekenaren eene VERLOTING van verschillende prijzen plaats hebben. Daarenboven ontvangt elke inteekenaar gratis een lot voor een prachtige of zoo de winner een meisje is Proefuommerg gratis verkrijgbaar. Omtrent het sluiten van contracten van levensverzekering en lijfrente bij de llollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen, opgericht in het jaar-1807 te Amsterdam en tegenwoordig onder het bestuur van de Heeren J. Foclt, C. P. van EeghenJ. T. van Bosse en J. G. fiülcmals Com missarissen, .Jlir. Mr. C. Martsen Jbsz., als Directeur, en Mr. J. P. Portielje, als Tweede Directeur, zijn inlichtingen te'ver krijgen aan het Kantoor te AmsterdamRegu liersdwarsstraat 12, bij H.H. Correspondenten in de voornaamste steden des Rijks en bij den Heer T. ©raijer, te 's Gravenhage, Billitonstraat 2, Generaal Agent. Jaarlijksche premie per Honderd Gulden Kapitaal-Verzekering voor het geheele leven: Op 25 jaar f 1,99. Op 40 jaar f 3,11. j 30 i - 2,27. 45 - 3,71. 35 - 2,64. j 50 j - 4,53.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3