Buitenland. klas behooren de bladen, die minder dan 25 gram gewicht hebben. Hun port bedraagt een halven cent. Die regeling is zeer billijk. Het zwaardere moet meer betalen dan het lichtere. Doch nu begint de onbillijkheid: Een blad van meer dan 25 gram mag zooveel bij voegsels geven als het goed vindt. Het betaalt er niets meer voor. Geeft echter een blad van 25 gram maar een enkel klein bijvoegsel, dan moet het daarvoor betalen. De onbillijkheid van die bepaling springt in het oog. Aan groote bladen wordt de volle vrijheid gelaten om voor hetzelfde port aan hun lezers '100 of 150 gram nieuws aan huis te sturen. Zendt echter een kleiner blad aan zijn abonnenten een klein nieuwtje van maar één onnoozel gramken boven de 25, dan moet het daarvoor een Y2 cent betalen. Verruiming der enge grenzen van 25 tot b.v. 40 gram ware, volgens het genoemde blad, gewenscht. roomsch-katholieken zouden te zamen gaan, waar het b. v. de onafhankelijkheid van Nederland gold, evenzoo moeten allen de handen ineenslaan om het Neder- landsche volk voor eene ramp te behoeden als zou zijnde opheffing van de verplichte vaccinatie. Tot gemeente-geneesheer van Goedereede is benoemd dr. Bakker, te Koog aan de Zaan. Naar men verneemt, is er een gerechtelijk onderzoek ingesteld ter zake van de ongeregeldheden in de ver gadering der Leo-vereeniging le Amsterdam. Zondag zal te Amsterdam door r.-katholieken weder eene openbare vergadering worden gehouden, om op te komen tegen het gebeurde in de Leo-meeting van Zondag voor acht dagen. De heer Brouwers is uit- genoodigd die bijeenkomst bij te wonen. ïn Den Ilaag ligt ter teekening een adres aan den Koning, waarin verzocht wordtde pensioenen van Indische officieren op het laatst van het kwartaal en niet een maand later te doen uitbetalen. Het Centrum (het blad van Dr. Schaepman) zegt »Voor zooverre wij weten, heeft de heer Domela Nieuwenhuis nog nooit iets voor het volk gedaan, dan praatjes gemaakt, de menschen van het werk gehouden, ontevreden gemaakt, en een courant uitgegeven, die hem geen onaardig winstje moet bezorgen." Dr. W. Francken, inspecteur-geneesheer aan het Noordzeebad Scheveningen, geeft, naar aanleiding van hetgeen in de Tweede Kamer gezegd is over den vaccine-dwang in Nederland, in de N. R. Ct. zijn indruk weer over zijn bezoek aan het Franz-Joseph- Kinder-Spital te Praag, waar hij een afdeeling zag, waarin een aantal pokkenlijders werden verpleegd, terwijl bijna dagelijks, ook dien dag, in de lijken kamer een aan die ziekte overledene lag. Sinds meer dan een jaar heerschten er de pokken met belangrijke sterfte. Het was geen uitgebreide epidemie; nu en dan echter kwamen er gevallen bij, uit de meest ver schillende deelen der stad. De directeur, prof. Ganghofer, meende, dat de vaccine-wet in Oostenrijk de oorzaak was, daar de dwang tot vaccineeren slechts in vei band stond met het bezoek der school. Daar nu in Praag vele kinderen niet school gaan, en de lagere bevolking te onontwik keld is om aan inenting te hechten, waren er zeer vele ongevaccineerde kinderen. De statistiek der pokken- gevallen bewees ook hier weder, dat zoo goed als alle ziekte- en sterftegevallen voorkwamen bij niet-gevacci- neerden. Van «gemoedsbezwaren" was hier geen sprake, daar nagenoeg alle inwoners van Praag roomsch-katholiek zijn, en deze zich nooit tegen de inenting verzetten, zooals trouwens ook in Nederland bekend is. Waarlijk, al is men medicus, schrijft dr. F., het zien van een pokken-hospitaal is zoo iets vreeselijks, dat men het niet licht vergeet. Een paar uur sporens van Praag is men in het Duitsche rijk, waar de vaccine-wet van 8 April 1874 in al hare gestrengheid heerscht, en zegt: «Ieder kind moet op zijn 2den jaardag ingeënt zijn, en gerevac- cineerd worden tusschen het 40de en '12de jaar, be houdens redenen van gezondheid, door een medicus aan te geven". Al zijn wij, Nederlanders, geen vrienden van het werkv»oord Massregeln, toch moeten wij niet vergeten, dat in vredestijd in het Oostenrijksche leger op '100,000 soldaten 170 gevallen van pokken voorkomen, en in het Duitsche leger op een even groot aantal slechts één geval. Deze cijfers spreken mijns inziens. In Nederland werkt de vaccine-wet slechts daardoor ten goede, omdat genoegzaam alle kinderen de school bezoeken. De opheffing echter van allen vaccine-dwang, zooals de heeien Fabius, Heemskerk jr. e. a. willen, zal tot het volgende gevaarlijke experiment leiden. De wetenschappelijke behandeling van zieken berust tegenwoordig grootendeels op experimenten, op dieren genomen. Het ideaal zou zijn, zoo wij hiertoe menschen konden gebruiken. Daartegen strijden, en teiecht, onze begrippen van humaniteit. Maar wanneer men in Nederland allen vaccine-dwang opheft, dan werkt men willens en wetens mede tot een monster-expériment op menschen, waarbij een deel van het Neder landsche volk aan eene afschuwelijke en zeer gevaarlijke ziekte wordt blootgesteld. Dit deel is of te onontwikkeld óf te verblind, om uit zich zelf het voorbehoedmiddel, dat de wetenschap aangeeft, aan te wenden. Z.Exc. de minister van binneril. zaken heeft boven genoemde heeren slechts geantwoord, dat hij spoedig eene wijziging zal voorstellen op de wet betreffende de besmettelijke ziekten van 1874. Moge Nederland, welks Pares Vaccinogènes door geheel Europa beroemd zijn om hunne deugdelijkheid van pokstof, zijn vaccine- wet niet verliezen, dan om nader te komen tot absoluut verplichte vaccinatie. Hier mogen geen partijschappen gelden! Evenals liberalen, anti-revolutionairen en Z. M. de Koning, die aan de Limburgsche Land- bouwmaatschappij reeds een stier en 4 koeien schonk, beloofde nog eene nieuwe bezending rundvee en eenige schapen. Z. M. heeft er op aangedrongen, dat men in Limburg proeven neme met teenwilügen in drogen grond. Volgens den Ilaagschen correspondent van de Zutf. Ct. zou de ten doode opgeschreven kweekschool die zijn te Nijmegen. De geneeskundige raad van Noord-Holland heeft besloten, den minister van binnenlandsche zaken op zijne vraag of het gebruik van de saccharine hier te lande maatregelen in het belang der volksgezondheid noodig maakt, te berichten, dat van een hygiënisch standpunt het vooalsnog onnoodig voorkomt om het gebruik van saccharine door maatregelen van regee- ringswege te beperken. In haar verslag van eene gemeenteraadszitting te Breda maakt de N. R. Cl. melding van beraad slagingen, die hoofdzakelijk om de kachel gehouden werden en daarom niet op den voet zijn te volgen. Bij eene andere zaak verlaten weder eenige leden hunne zitplaatsen en de voorzitter zegt: «Als je nu allemaal wegloopt, komt er niets meer van." Over den minister van oorlog, den heer Bergansius, en de wijze, waarop hij zijne begrooting heeft ver dedigd, schrijft de N. R. Ct. 't volgende: «De algemeene indruk, die de debatten over de oorlogs-begrooting bij alle leden der Kamer heeft achtergelaten, is, dat thans aan de groene tafel een minister van oorlog is gezeten, die voor de taak, welke hem is toevertrouwd, ten volle berekend is; een man, die niet alleen de noodige bekwaamheden bezit, maar ook eene behoorlijke mate van zelfstandigheid; een man, die, zonder groote redenaarsgaven te bezitten, toch op heldere en eenvoudige wijze zijne denkbeelden weet te vertolken en rekenschap weet te geven van zijne daden." De N. Ass. Ct. heeft bericht, dat het bekende raadsbesluit van Smilde ter zake der onderwijzers- jaarwedden door Z. M. zou vernietigd zijn. Dit kan niet juist zijn, daar den Raad van State vooraf gehoord moet worden. Wellicht is het besluit echter geschorst. De Noord-Hollandsche Vereeniging het Witte Kruis heeft door de bekende premieleening een kapitaal verkregen van f 675,000. In eene deze week gehouden vergadering werd over de bestemming daarvan beslist. Het voorstel van het bestuur strekte om a f 75,000 beschikbaar te stellen voor de bestaande afdeelingen, in dier voege, dat 1. aan elke afdeeling, desverlangend, zal worden terugbetaald eene som, gelijk aan die welke van hare oprichting af tot 4 Januari 1889 in de algemeene kas als jaarlijksche bijdrage is gestort; 2. het overblijvende zal worden bestemd oin in de verschillende bestaande afdeelingen inrichtingen van algemeen hygiënisch belang te stichtenb. f 300,000 beschikbaar te houden voor eene stichting te Amsterdam, ter bevordering van het doel der vei eenigingc. ƒ300,000 als stamkapitaal der vereeniging te doen inschrijven op de grootboeken der nationale schuld. Het voorstel van het bestuur werd aangenomen met weglating evenwel van de bepaling, dat de onder b. bedoelde stichting te Amsterdam gevestigd zou zijn. De niet-af betaalde rentelooze voorschotten zullen worden afgelost. De hh. Barnouw te Amsterdam en Donathe te Wormerveer zijn tot leden van het hoofdbestuur benoemd. De vijf personen, die den heer S., aan het kanaal nabij Scheveningen aanvielen, mishandelden en in 't water wierpen, zijn onmiddellijk na een voorloopig verhoor ondergaan te hebben, in hechtenis genomen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. In den omtrek van Temesvar heerscht een onbe schrijfelijke paniek, tengevolge van het verschijnen van dolle wolven, die op klaarlichten dag, in groote troepen, gehuchten en dorpen overvallen en zelfs ge wapende boeren aangrijpen, die trachten ze op de vlucht te jagen. In twee dorpjes hebben zich bij niet minder dan drie en twintig personen verschijnselen van dolheid vertoond, terwijl tot nog toe vier gebeten personen onder de verschrikkelijkste pijnen zijn ge storven. De vorige week Vrijdag werd aan een gouvernante door den Engelschen rechter een schadeloosstelling van 50 pd. st. toegekend wegens slechte bejegeningen, haar door een weduwe en dezer drie dochters, aan welke zij onderwijs gaf, aangedaan. Eens had men o. a. gepoogd haar des nachts in haar bed te doen stikken door zwaveldamp. Een andermaal was zij, te bed liggende, met koud water overgoten. Een verschrikkelijk boek, de «Indicateur anarchiste", is de Parijsche politie in handen gekomen. Het is ongeveer 40 bladzijden dik en is waarschijnlijk ge drukt te Londen in de internationale anarchistische drukkerij, die natuurlijk in 't geheim werkt. Dit hand boek is met inderdaad helsche uitvoerigheid geschreven. De schrijver moet een bekwaam chemicus zijn, want met de grootste nauwkeurigheid geeft hij meer dan honderd recepten voor verwoestings- en moordwerk tuigen. Wat het menschelijk vernuft slechts vermag te bedenken op het gebied van verwoesting en ver nieling, wordt in dit boek gevonden, kort en zakelijk behandeld. Nitro-glycerine, dynamiet, benzine, kruit, lijkenvergift, petroleum, schietkatoen enz., dat zijn de «elementen, waarmede de anarchisten de wereld op den weg naar het geluk willen brengen. Er worden machines beschreven, die in staat zijn, om in ééns geheele troepen cavallerie in de lucht te laten vliegen, dynamietpatronen, die men ongemerkt een vijand in den zak kan steken, lijkengift-preparaten, om kogels en wapenen te vergiftigen kortom, met duivelsche volledigheid wordt daarin alles opgesomd, wat dood en vernieling op de gemakkelijkste wijze om zich heen kan verspreiden. Een geheel hoofdstuk is gewijd aan het vervaardigen van bommen, een ander aan de revolutie-taktiek, vooral aan het opwerpen van barri caden en de middelen, die men met gunstig gevolg bij een straatgevecht kan bezigen. Dit verschrikkelijk boek, dat zijn ontstaan wel aan'een blinden feilen haat te danken moet hebben, is bij duizendtallen onder de arbeiders van Parijs verspreid, zonder dat de politie er tot nog toe in is geslaagd, de colporteurs te ont dekken. Belgie. De gemeenteraad van Brussel heeft eenstemmig besloten, alle documenten betreffende de geldverduiste- ringen, ten stadhuize gepleegd door middel van valsche obligaties der oude premieleeningen, in handen te stellen van het openbaar ministerie bij de Brusselsche rechtbank. Wel hebben de verduisteringen tusschen 4877 en 4879 plaats gehad, terwijl daaraan schuldig zijn bevonden twee ambtenaren, die sedert overleden zijn, maar met zekerheid zou niet kunnen worden beweerd, dat daarnaast ook niet nog andere personen verantwoordelijk zijn voor de door de gemeentekas geleden verliezen, en eene gerechtelijke instructie geene bijzonderheden aan het licht zou kunnen brengen, welke zoowel uit strafrechtelijk als uit burgerrechtelijk oogpunt het van belang geacht zou moeten worden te kennen. Spanje. Men verwacht algemeen, dat het nieuwe ministerie weinig zal voldoen aan de belofte der liberale partij, toen zij het bewind in handen nam. Ten aanzien van de militaire quaestie zal het ministerie aan de com missie verzoeken, de organieke-wetten in te trekken, die zij voor hare rekening heeft genomen, en zich er toe bepalen, de meest dringende punten te behouden. Economische hervormingen zullen waarschijnlijk niet in protectionistiscben geest zijn. De heer Gonzales wenscht integendeel in dat opzicht de politiek van het vorige kabinet voort te zetten. Maar hij dringt sterk aan op bezuinigingen en heeft besloten, dat elk minister zijn bijzonder budget met hem zal komen bestudeeren. Gemengd Buiteulandsck Nieuws. Te Lima is eene vereeniging opgericht, met het doel, in de graven der oude Peruaansche koningen te zoeken naar schatten. De vereeniging bezit een kapitaal van 40,000 duros en heeft de noodige volmacht van de regeering gekregen. De hoop, om de verborgen schatten der Incas te vinden, heeft reeds vele ge-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2