ZIIMKZEESCHE COIRAVT. voor het arrondis- a^k sement Zierikzee. 1888. No. 100. Zaterdag 22 December. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct 411e stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LAIiENMAN. Uithoofde van liet Kerstfeest zal de Courant van aanstaanden Woensdag niet verschijnen. ZIERIKZEE, 21 December 188 8. Onder verwijzing naar achterstaande advertentie vestigen wij nogmaals de aandacht op het Bal-Masqué van Vrijdag 28 December a.s. Uit die advertentie blijkt ten duidelijkste, dat wij daarvan niet te veel hebben gezegd, en dit Bal-Masqué op een waarlijk grootsche wijze wordt georganiseerd. Hoewel het Bal een aanvang neemt te 9 ure, is de zaal geopend te 8 ure en zal het gunstig bekende strijk-orehest van den heer N. A. Bouwman den bezoekers van 8-9 ure eerst een paar nummers muziek ten beste geven. Ter voorkoming van misverstand deelen wij nog mede, in ons vorig nummer abusivelijk te hebben vermeld, dat een lijst ter inteekening in circulatie was; dit was onjuist, een lijst gaat niet rond, doch de entrée-kaarten zijn van af heden uitsluitend ver krijgbaar bij den Boekhandelaar H. Lakenrnan alhier. Naar men verneemt was de stoommeelfabriek van de firma Kakebeeke te Goes, die Zondagnacht afbrandde, te Amsterdam aan de beurs verzekerd voor 190,000, te Rotterdam voor f 52,000 en in België voor f 242,500. Te Vlissingen worden dezer dagen van Londen 3 a 400 landverhuizers verwacht, die met eene boot van de Noord-Duitsche Lloyd naar hunne bestemming zullen worden overgebracht. De bedoelde boot, van Antwerpen komende, zal de haven van Vlissingen aan doen om de landverhuizers in te schepen. Reeds vroeger is er plan geweest van het oprichten van eenige villa's in de nabijheid van het badhuis te Vlissingen, thans verneemt men met zekerheid, dat deze weldra zullen verrijzen, daar de grond daarvoor reeds aan de belanghebbenden verkocht moet zijn. Een soldaat, die bij het «Leger des Ileils" te Vlissingen als boeteling was aangenomen, heeft den proeftijd van eenige weken boetvaardigheid te doen niet kunnen doorstaan, hij werd Zondagmiddag door de politie in kennelijken staat van dronkenschap naai de kazerne gebracht en zal eenige dagen voor zijn buitensporigheid moeten boeten. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Heerenveen Tegenover de ontkenning, zoowel van anti-revolutio naire als van radicale zijde, van het bestaan van een verbond tusschen die heide partijen, eene ontkenning die 1.1. Dinsdag in de Tweede Kamer door den Schoter- landschen afgevaardigde werd herhaald, kunnen wij wijzen op een feit, dat althans zeer innige samen werking bewijst. Uit goede bron toch kunnen wij mededeelen, dat krachtige pogingen worden aangewend, en grootendeels reeds geslaagd zijn, om voor de pro vincie Friesland eene courant in het leven te roepen, die als orgaan dienst zal doen zoowel voor de anti revolutionaire als voor de zoogenaamde volkspartij. Het nieuwsblad, dat den klinkenden naam van De Klok zal dragen, zal te Wolvega het licht zien. Van de zyde der volkspartij worden als redacteurs genoemd de heeren Van der Zvvaag van Gorredijk en Van der Wijck te Oldelamer, terwijl ook van anti-revolutionaire zijde reeds een redacteur moet zijn aangewezen. Te Heerlen (L) heeft men in een tuin bij het omspitten van den grond een oud gouden Romeinsch geldstuk gevonden, welks vorm eenigszins ovaal is. De munt draagt de beeltenis van keizer Marcus Antoninus en het cijfer XXXIII. Volgens den heer Ha bets, rijksarchivaris te Maas tricht, is het een zeer zeldzaam exemplaar, een ge denkpenning, op last van den Romeinschen Senaat, ter eere van den Keizer geslagen. De tuin, waarin men de munt aantrof, is gelegen aan eene straat, welke door raeergemelden archivaris en den ritmeester Orth aangegeven wordt als een ge deelte der Romeinsche heerbaan, welke van Tongeren naar Gulik liep. In de avondzitting der Tweede Kamer van Dinsdag werd door den heer Van Kerkwijk voorgesteld om een adres, houdende aanvraag voor eene subsidie voorden spoorweg IJzendijke-Belgische grenzen, aan den minister van waterstaat te zenden met verzoek om inlichtingen. De commissie voor de verzoekschriften had voorgesteld, het adres ter griffie te deponeeren. Het voorstel van den heer Van Kerkwijk werd, na korte gedachten wisseling, aangenomen met 61 tegen 2 stemmen. De oud-kapitein ter zee H. D. Guyot heeft in de N. R. Ct. de marine-begrooting voor 1889 beoordeeld. Hij kritiseert de ministerieele stukken, waarin hij vindt «eene tamelijk onduidelijke, zich zelf herhaald weer sprekende uiteenzetting van de leidende gedachten, welke bij de samenstelling der begrooting zijn in acht genomen." De schr. stelt voor, eene commissie te be noemen, die voor de marine in Nederland de gionden moet leggen, waarop kan worden voortgebouwdin afwachting daarvan komt het hem raadzaam voor, spaarzaam te zijn in het toekennen van gelden voor nieuwe werken, die met de kustverdediging in ver band staan. Wat Indië betreft, wenscht de schr. de benoeming van eene commissie, die de vraag zal hebben te onder zoeken en beantwoorden, welke inlichting het zeewezen in lndië, en welke sterkte en samenstelling de militaire marine aldaar behoort te hebben. Het D. v. Z.~H. acht deze commissiën volstrekt onnoodig. Hier, waar het zuiver krijgskundige en administratieve zaken geldt, is het niet alleen voldoende, maar ook afdoende, dat de minister, voorgelicht door de verschillende specialiteiten aan zijn departement verbonden, zelf een besluit neme, en dat stuk, na het den gewonen weg te hebben doen doorloopen, aan de goedkeuring van de Staten-Generaal onderwerpe, voor zoover zulks volgens de grondwet noodig is. Van den arbeid van commissiën is niets dan vertraging te wachten. Het D. v. Z.-H. hoopt, dat, zonder langer dralen, den minister gegeven zij, te besluiten en te doen, wat des ministers is. »Dat de eindcijfers van de begrootingen hoog zullen zijn, omdat veel nagelaten is, kunnen wij niet ont kennen, schrijft het D. v. Z.-1L; het gepleegd ver zuim doet zich reeds nu gestrengelijk gevoelen. Maar wachten kost nog meer geld en commissiën zijn lang zaam in hunnen arbeid en duur in hun onderhoud en sparen geen gulden uit. Zelfs de minister van financiën heeft gezegd, dat er moest zijn en zou zijn, wat noodig was, en hij staat toch bekend als een hoogst voorzichtig man. «Dat dan de Tweede Kamer niet inga op de ver lokkingen van een contra-programma en een schadelijk uitstel, en na rijp beraad den minister haar vertrouwen schenke. Dat is onze wensch en onze hoop in het belang van ons vaderland." Hoe lastig en onaangenaam tevens het is ruwe en gesprongen handen te hebben, zal ieder weten, en toch is er een zeer eenvoudig middel tegen. Voor namelijk heeft men 's winters ruwe handen, maar toch zijn er menschen die er ook 's zomers aan lijden, vooral diegenen, die veel met water moeten omgaan. Een der eenvoudigste middelen tegen deze kwaal is: de handen eerst goed in te wrijven met zeep, goed door 't zeepsop te wrijven en dan te wrijven met varkensvet, zoodat de handen geheel in het vet zitten; vervolgens wassche men de handen af. Doet men dit dikwijls, dan zal men spoedig van die lastige kwaal verlost zijn. Volgens het Nederlandsch tijdschrift voor genees kunde wordt op 's rijks werf te Amsterdam de noodige lokaliteit in gereedheid gebracht voor een kostbare verzameling van hulpmiddelen tot het verrichten van bacteriologische onderzoekingen en andere werkzaam heden op het gebied der micro-organismen, welke verzameling uit de maritieme ziekeninrichting te Hellevoetsluis derwaarts zal worden overgebracht. B\j het ministerie van koloniën is in ernstige over weging genomen een nieuw »ontwerp tot regeling der koloniale werving", hetwelk eenige maanden geleden door den gepensiunneerden officier der infanterie J. van Deun aan den minister is ingezonden. Verschillende bevoegde personen hebben dit ontwerp gunstig beoordeeld en zijn van meeningdat, indien het wordt aangenomen, voorgoed een einde zal kunnen worden gemaakt aan de handelingen van ronselaars enz., die toch in den regel een verderflijken invloed op de aangeworvenen oefenen. De helsche machines Omtrent het onderzoek naar de daders der drie gelukkig mislukte moordaanslagen te Amsterdam, weet het Nieuwsblad voor Nederland mede te deelen, dat de politie de daders reeds op het spoor iszij zou evenwel nog geen aanhoudingen doen, omdat zij zeker van haar zaak wil zijn. De provincie Limburg telt 85 kloosters, waarvan 31 door mannen en 54 door vrouwen betrokken zijn. Het Centraal bestuur van den Steenhouwersbond in Nederland heeft zich tot den Koning gewend, om te verzoeken zijn invloed aan te wenden, ten einde de steenhouwvverken voor Staatsgebouwen in Nederland te doen vervaardigen. De bij benadering vastgestelde totale ontvangsten van de maand November 1888 der Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen bedragen f '1.018.541.55, zijnde per dagkilometer f 25,11 tegen 23,87 in het vorige jaar. Aan den heer Willem van Zuijlen werd te Amster dam dezer dagen een souper aangeboden, waarvan de menu was samengesteld naar aanleiding zijner voor drachten en enkele rollen. Daarop kwam o. a. voor: "Vloeschnat van «Een eerste Liefde"Zwezerikpasteitjes zooals Vriend Fritz die placht te eten. Gebakken zee tongen in Nunia Roumestan's stijl; Koude gebraden Ossenhaas met verscheidene groenten op Rammelslag V' wijze toebereid, «Een lastig geval" bij wijze van in gelegde abrikozen enz. enz. De Martini-toren te Groningen wordt gevaarlijk voor de omgeving. Van de hardsteenen bekleeding er van is in den nacht van Zondag op Maandag een stuk losgeraakt en naar beneden gevallen, gelukkig zonder onheilen te veroorzaken. De Limburger Koerier vindt de regeling van het port der dagbladen een grove onregelmatigheid. De bladen zijn in twee klassen verdeeld. Tot de eerste klas behooren de bladen, die meer dan 25 gram wegen. Deze betalen één cent port. Tot de tweede

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1