ZIIKIkZIISllll COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 99. Woensdag 19 December. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VER TEN TIEN: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de reductie betreffende, gelieve men niterl'jk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. I AKKYM A\'. ZIERIKZEE, 18 December 1 8 8 8. Zaterdag 15 December vergaderden ten huize van den heer W. Kanaar een vrij groot aantal onder wijzers uit het Arrondissement Zierikzee. De Heer Bastmeijer opende als Vice-Voorzitter de ver gadering en deelde mede, dat hij den Heer Mr. D. N. van Hoytema, den nieuw benoemden Arrondissements- Schoolopziener, had uitgenoodigd tegen één uur de vergadering met zijne tegenwoordigheid te vereeren hetgeen deze had aangenomen. Daarop las de Heer P. van der Have, als Secretaris, de notulen der vorige vergadering, welke werden goedgekeurd. Hierop stelde de Heer Bastmeijer voor, den Heer v. Hoytema tot president te benoemenhetgeen bij acclamatie werd aangenomen. Bij de overweging over 't opgeven van punten ter bespreking op de volgende vergadering, stelde de Heer Oosterman voor, met het oog op den verloopen tijd van eeïie geheele eeuw, in de maand Maart het punt te behandelen: «Herinnering aan de Revolutie van 1789; «vooral met het oog op hare vruchten en gevolgen". Was het al de bedoeling van den Voorsteller dit punt door anderen te laten behandelen, de vergadering, overtuigd van de uitstekende wijze waarop de Voor steller dit zou doen, liet dezen niet vrij voor hij zelf die taak had op zich genomen. Dit punt werd echter niet vastgesteld voor de vergadering in Maart; maar wel voor de Zomer-feest-vergadering. De Heer Van de Garde stelt de vraag: «Zijn de vergelijkende examens al of niet wenschelijken zoo ja, in welke mate". De Secretaris deelt de vergadering mede, dat 't Gezelschap Roermond het denkbeeld heeft geopperd, met het oog op de regeling der pensioenen van burger lijke ambtenaren en hunne nagelaten betrekkingen, zich tot de regeering te wenden, met het verzoek, dat ook onderwijzers in het voorrecht voor weduwen en weezen mogen deelen. Hij stelt voor, zich daarbij aan te sluiten. Het wordt aangehouden, totdat de Heer v. d. Have nadere inlichtingen daaromtrent zal verkregen hebben. Tengevolge van dit punt, kwam nu ter sprake het weduwenfonds van 't N. O. G. en daar het bleek, dat sommige onderwijzers, vooral de jongere, niet op de hoogte waren van de voordeelen van dit fonds boven alle andere verzekeringen, nam de Heer Schoo, van Ouwerkerk, op zich dit bij eene volgende gelegenheid duidelijk te maken. Hierop stelt de Heer Lemsom voor, in het spoor van het Gezelschap van Dordrecht, zich te wenden tot het hoofdbestuur van 't N. O. G. met verzoek bij de regeering aan te dringen dat er voorzorgen worden genomen, dat handelingen als te Montfoort en Smilde niet meer kunnen plaats hebben. Algemeen aan genomen. Na de pauze richtte de Heer Bastmeijer het woord tot den Heer Van Hoytemadeelde hem mede dat de vergadering ZEd.Gestr. had benoemd tot Voorzitter, reikte den hamer over en sprak de wensch uit, dat de nieuw benoemde Schoolopziener, evenals zijne voor gangers, zich gaarne op de vergaderingen zou ver- toonen en ook van gijn' kant zou willen medewerken •stot den band van welwillendheid, welke altijd had bestaan tusschen schoolopziener en de leden der ver gadering. De heer Hoytema nam met genoegen deze betrek king aan en sprak een hartelijk en humaan woord C) Waarschijnlijk niet noodig nu 't besluit van Smilde door Z. M. is vernietigd. tot de aanwezigen. Was het hem een genoegen den Heer Schneiders van Greijffenswerth in de vergadering te zien, waaruit bleek dat deze de vereeniging op prijs bleef stellen, ook na zijn ontslag als school opziener, zoo deed het hem daarentegen Jeed dat zijn ambtgenoot, de Heer Cau, wegens ziekte voor die betrekking had moeten bedanken. Met het oog op de kennis van onderwijs en onderwijzers, opgedaan als lid der Schoolcommissie en thans als Schoolopziener, en na de toewijding gezien te hebben van 't onder wijzerspersoneel in zijn arrondissement, was ZEd.Gestr. overtuigd dat de goede verstandhouding zou blijven bestaan, en dit alles zou dienen tot opleiding der jeugd tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden. Nu werd overgegaan tot de behandeling van vraag punten. Het eerste punt«liet lezen op de acte-examens", werd ingeleid door den Heer Oosterman. Op zijne gewone kernachtige wijze toonde deze aan dat werke lijk dit veel te wenschen overliet en de spreker gaf eindelijk als geneesmiddel opLezen, lezen, veel lezen! Hieruit ontspon zich eene levendige gedachtewisseling, waaraan verscheidene aanwezigen deelnamen. Ook het tweede punt: «Toelichting van rekenkunstige vraag stukken in de hoogste klasse eener school voor G. L. O." ingeleid door den Heer llubrechtse, van Burgh, wekte aller belangstelling en gaf tot velerlei opmerkingen aanleiding. Nadat de President de inieiders en andere sprekers bedankt had voor de behandeling der bovengenoemde punten, deelde hij mede, dat de volgende vergadering zou plaats hebben op 23 Maart aanstaande. Nog eenige woorden werden door ZEd.Gestr. gewijd aan de nagedachtenis van den ons door den dood ontrukte Districts-Schoolopziener, W. J. van Gorkom; waarna de vergadering gesloten werd. Door mist zijn heden de booten uit Rotterdam niet aangekomen, en ten gevolge daarvan heeft ook de Nutslezing op heden avond niet plaats. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de Heer van Meteren voornemens is op Vrijdag 28 December a.s. in de Concertzaal alhier, een gemaskerd Bal te organi- seeren en dat wel op waarlijk grootsche wijze. De versiering der zaal is opgedragen aan een onzer stadgenooten, die op dat gebied een zeer goeden naam beeft verwqrven. Een bloemist uit Holland zal zorg dragen voor de aanbrenging der benoodigde planten en bloemen: een beroemd costumier uit Holland zal den liefhebbers in de gelegenheid stellen zich van keurige costumes te voorzien, terwijl het strijk- orchest van den Heer Bouwman uit Bergen op Zoom voor de muziek zal zorg dragen. Bovendien is het doel van deze onderneming om op vroolijke en gepaste wijze nog eens den dag te herdenken van het vijf en zeventig jarig bestaan van Neêrlands onafhankelijkheid. Van harte wenschen wij den heer van Meteren een goed succes met zijne onderneming. Laat ieder door ruime inteekening op de circuleerende lijst blijk geven dat hij de pogingen op prijs stelt, die in het werk worden gesteld orn eens een waarlijk groote feestavond te hebben. De Nieuwe Delftsche Courant schrijft «De Arnsterdamsche socialisten hebben van hunne goede bedoelingen in den laatsten tijd verschillende blijken gegeven. «Orn te beginnen hebben zij in de hoofdstad een politie-agent zoo vreeselijk mishandeld, dat de man dientengevolge gestorven is. «Op St. Nicolaas-avond, waarop alles vrede, vreugde en blijde verrassing ademt, hebben zij getracht den president der Rechtbank mr. Jolles en den commissaris van politie Stork, door middel van een toegezonden kist buskruit, te dooden. «Zondag jl. hebben zij eene vreedzame vergadering van Katholieken, die in Maison Stroucken te zamen waren gekomen otn te protesteeren ten gunste van den Paus, gestoord. «De ellendelingen hebben gefloten en gebruld toen pastoor Brouwers voorstelde een telegram aan Z. M. den Koning te zenden. Zij hebben beproefd de tiibune te bemachtigen, wat hun ten deele gelukt is en zij hebben het borstbeeld van onze goede Koningin tot gruis geslagen. De bustes van den Paus en den Koning had men nog op eene veilige plaats kunnen brengen, anders waren ook dezen vernield geworden. «Het wordt, dunkt ons, hoog tijd dat de Regeering met de uiterste gestrengheid tegen de socialisten optreedt. «We zijn in het algemeen niet voor uitzonderings-» wetten, maar in dit geval, dunkt ons, is het in het belang des lands noodzakelijk, dat de rustige burgerij tegen iedere kwaadaardige betooging van de zijde der socialisten worde beveiligd. «Aarzelt de hooge overheid nog langer, dan zal het goedgezinde volk zichzelf recht verschalfen en staat de buigeroorlog voor de deur. «Hoe kalm en phlegmatiek de Nederlanders mogen zijn, ook aan het lankmoedigste geduld komt eenmaal een einde. De meer ontwikkelden zullen wellicht hunne verontwaardiging meester kunnen blijven, maar de eenvoudiger] zullen niet langer straffeloos aanzien, dat een troep luiaards en schreeuwers in het openbaar de borstbeelden van den Paus en den Koning ver brijzelt. Dat is eene zoo tergende bëleediging voor het godsdienstig en het vaderiandsch gevoel, als men zich denken kan. «Men bazele niet langer over de vrijheid, ook voor de socialisten, 't Is even dwaas kinderen een mes in de handen te geven en even bespottelijk opgeschoten knapen als groote menschen te behandelen, als de socialisten op één lijn te stellen met het ordelievende deel dei* bevolking. Zij, die van die vrijheid misbruik maken, zijn de vrijheid niet waard. Men kan evengoed volle vrijheid schenken aan de vei pleegden in een krankzinnigengesticht, als aan deze oproermakers, die bij iedere gelegenheid de maatschappelijke orde ver storen. «Men beginne toch eindelij!; eens met het kwaad in het hart aan te tasten. «Dat het socialisme ook in ons land tot zulke ont zettende uitbarstingen is gekomen, heeft men alleen te wijten aan de opruiende socialistische lectuur. Is het niet beter de vrijheid van drukpers voor-korter of langer tijd aan banden te leggen, dan datOhbög- geplaatste ambtenaren vallen door sluipmoord of ten gevolge van tergende handelingen de burgeroorlog ontbrandt «Wij wenschen de banier der vrijheid hoog te houden, maar nooit zullen wij ons kunnen vereenigen met de valsche veronderstelling, volgens welke ook aan bandieten en sluipmoordenaars vrijheid verleend moet worden om voor hunne beginselen propaganda te maken. «Het maatschappelijk zelfbehoud reeds komt hier tegen in verzet." De N. R. Ct. herinnert aan de eenstemmigheid, waarmede voor de algemeene verkiezingen in Maart het program van actie der anti-revolutionaire partij werd vastgesteld en aanvaard. Het sedert opgetreden ministerie evenwel, samengebracht door eenen staatsman, die aan de stembus het program van actie aanvaardde, laat het, nu de stembus hare diensten gedaan heeft, links liggen, houdt zich alsof liet nooit van zoo'n program hoorde. En de partij, die lid voor lid gekozen werd na deugdelijke betuiging van instemming met het program, de partij die daaraan als vastgenageld werd, berust in die houding van het ministerie; keurt

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1