Commandiet Kas, Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. Nutsdepartement „Zierikzee". LEESVERGADERING VLISSIXGSCHE de PORTEFEUILLE, THEEHANDEL! willigheid moest worden toegeschreven. Bij nader onderzoek is men echter tot de overtuiging gekomen, dat het een ongeluk is, waarvan men de belangrijk heid verre overdreven had. De manifestaties duren voort onder het geroep: »Grève générale!" maar de groote massa ordelijke werklieden laat zich slechts met geweld tot werkstaking overhalen. De burgemeester van Morlanwelz heeft doen afkondigen, dat de werklieden voortaan op hunnen weg naar kolenmijnen en fabrieken door de openbare macht zullen beschermd worden. Een versterking van 69 gendarmen werd Zondagavond in de streek van Charleroi verwacht. In de omstreken van Luik en Seraing is alles kalm. In de Brusselsche voorsteden duren de straatmeetings voort. Zondag zou er een plaats hebben te Laeken. De geheele politie was op de been om de betooging te beletten, terwijl te St.-Jans-Molenbeek maatregelen waren genomen om to beletten, dat de groepen op het grondgebied van die gemeente zouden komen. In de buurt van Charleroi is alles stil. Er zijn slechts 875 werkstakers, waarvan 530 van den put GouiFre, 295 van den Trieu- Kaisin. Te Chatelinau werden de ontevredenen door de gendarmen uiteengedreven. Te Antwerpen is uitspraak gedaan in de zaak der meelvervalsching. Goffart is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 500 fr. boetePeelers tot 1 maand en 100 fr. boete; Theunis en Stieltjens ieder tot 44 dagen gevangenisstraf. Eerstgenoemde is directeur, de tweede chef-molenaar bij de Société Anonyms Anver- soise des moulinste Merxem de beide laatstgenoemden zijn werklieden bij die inrichting. Allen hebben appèl aangeteekend, ook het Openbaar Ministerie. Zwitserland. Den 43 December moest de bondsvergadering, be staande uit de vereenigde Kamers, een opvolger kiezen voor den overleden president der republiek, kolonel Hertenstein. De vice-president, de heer Hammer, is de eenige candidaat. Hammer is afkomstig uit Solothurn, was voorheen gezant te Berlijn en nu minister van financiën. Sedert 4875 is de heer Hammer lid van den bondsraad. Als vice-president en lid van den bondsraad zal Hammer, als hij tot president woidt benoemd, vermoedelijk worden vervangen door de heeren Ruchonnet en Hauser. Spanje. Een groote sensatie heeft het bericht verwekt, dat de generale deposito-bank voor ruim een millioen fr. is bestolen. Maandagmiddag is men eerst tot de ont dekking gekomen en van arrestaties heeft men nog niet gehoord. Bijzonderheden ontbreken nog. TEfcnslancl. Volgens een statistiek, opgemaakt door het ministerie van binnenlandsche zaken, bereikt het aantal branden in Rusland, Petersburg er niet bijgerekerid, in de laatste zeven jaren het cijfer van 40,000 per jaar. Meer dan 435,000 gebouwen zijn door de vlammen vernield en de schade wordt op 69 millioen roebels geschat. Het rapport over het spoorwegongeluk bij Borki is den czaar overgelegd. Wegens achteloosheid, plicht verzuim of andere redenen zullen zes personen ge rechtelijk worden vervolgd, alsde vorige minister van verkeersmiddelen Poszjet; generaal-adjudant Tsche- rewin, chef der veiligheidsmaatregelende treinchef baron Tauble; de bij het ongeluk zwaar gewonde baron Stjerwael, die aan het ministerie van verkeers middelen werkzaam was; alsmede Kowonko en Kronen berg, leden van het spoorwegbestuur. Engeland. Generaal Booth heeft van wege het Heilsleger, den minister van binnenlandsche zaken ondersteuning ver zocht in de oprichting van een grooter aantal tehuizen voor meisjes en van meer gelegenheid tot voeding en onderkomen voor mannen, vrouwen en kinderen in de behoeftige wijken der hoofdstad en in andere groote steden van het land. De werkeloozen hadden zich gewend tot den Lord Mayor en trachtten dezen aan 't verstand te brengen, dat even goed als de Iersche landheeren of Schotsche crofters door 't gouvernement werden voortgeholpenzij in gelijke mate recht hadden op de staatshulp. De eerste magistraat van Londen scheen daar echter anders over te denken en opperde den twijfel, of de regeering wel verplicht is aan een ieder werk te verschaffen ten koste der belasting schuldigen. Geineugd Buitenlandsch Nieuws. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft het zoogenaamde Holsteiner vee men weet dat hiermede meestal Hollandsch vee bedoeld wordt harde aanvallen te verduren, wat betreft de hoedanig heid der melk, die het geeft. Van eenige zijden wordt beweerd dat deze melk bij lange na niet het vet gehalte heeft (43 pet. vaste stoffen en 3 pet. vet) 't welk voor den melkhandel als minimum bij de wet is voorgeschreven. Men vergeet tot dusver echter cijfers aan te voeren, waarmede deze stelling te verdedigen is. Daar in Amerika voortdurend een vinnige strijd gevoerd wordt tusschen de houders van verschillende veerassen, kan men er zeker van zijn, dat het licht op deze zaak wel nader zal schijnen. Dezer dagen is te Brussel het doodvonnis bekrach tigd, dat was uitgesproken over een fetischpriester in den Congo-staat, omdat hij zich aan barbaarsche mishandelingen had schuldig gemaakt. In berichten over het Congo-land wordt o. a. melding gemaakt van de zoogenaamde giftproef. Aan deze proef worden allen onderworpen, die verdacht worden, de oorzaak van een of ander onheil te zijn. Sterft er plotseling een hoofdman, of wordt een dorp geteisterd door een algemeene ramp, dan kan alleen »het ongelukkig lot" daarvan de schuld zijn, dat iemand uit den stam »geworpen" heeft. Nu is het de taak van den fetisch priester om het ongeluksmensch met het booze oog te ontdekken. Hij doet dit op een manier, die herinnert aan de vuur- en andere proeven uit de middeleeuwen, doordat hij n.l. de beschuldigden vergif ingeeft; blijft deze in leven, dan is hij onschuldig; sterft hij, dan was hij ook ongetwijfeld de oorzaak van het ongeluk en zijn dood vermeerdert den roem van den vinding rijken fetischpriester. Deze maakt op de onverantwoor- delijkste wijze misbruik van het bijgeloof zijner stam- genooten. Sterft het slachtoffer, dan krijgt hij een goede belooning van den stam; blijft de beschuldigde in leven, dan dankt hij den bedrieger door milde giften in 't laatste geval is reeds vóór het gebruik van het vergif, door een flink handgeld, de dosis er van zooveel verminderd, dat er geen gevaar meer bestaat. Volgens een statistiek van schouwburgbranden, die sedert den brand in het Ringtheater te Weenen op den verjaardag daarvan telken jare wordt medegedeeld, zijn in de eerste 41 maanden van dit jaar 45 schouw burgen afgebrand. In Noord-Amerika en Engeland elk 4, in België 2, Frankrijk, Spanje, Poitugal, Rumenië en Rusland elk 4. Bij den brand in Oporto (Portugal), op den 34 Maart, kwamen ongeveer 240 personen om het leven. De 96 schouwburgbranden, na den brand van het Ringtheater, zijn over de verschillende landen als volgt verdeeld: Engeland 23, Rusland 48, Noord- Amerika 47, Frankrijk 42, Oostenrijk-Hongarije 6, Spanje 5, Duitschland, Italië en België elk 3, Holland, Zweden, Portugal, Rumenië, Zuid-Amerika en Japan elk 4. De schrijver van de statistiek bespreekt ten slotte een aantal belangrijke veiligheidsmaatregelen en de hierbij behoorende vernieuwingendie bij het bouwen van schouwburgen in acht dienen genomen te worden en breekt een lans voor het verwijderen van de gevaarlijke kroonluchters, voor het maken van afvoerkanalen voor den rook, voor het vervangen van het zware ijzeren valscherm door een ander afsluitings middel, b.v. door een scherm van asbest en voor het electrisch licht. KUNSTNIEUWS. Wij vestigen de aandacht van de muziekminnaars ten onzent op de Soirées voor Kamermuziek, welke, in navolging van andere plaatsen van ons- vaderland, ook hier, door de ijverige bemoeiingen van een bekend muziekdilettant in ons midden, zijn georganiseerd. De eerste zal plaats hebben 24 December e.k. en bevat een strijkquartett van Mendelssohn en een pianotrio van Mozart, terwijl de muziek directeur Ezerman de Sonata Appasianata" ten gehoore zal brengen. Zij, die door hunne inteekeniug het hunne deden om het fmanciëele der zaak te steunen, zullen dan ook wel, door hunne tegenwoor digheid, verder van hunne sympathie blijk geven, terwijl er voor hen, die dat nog niet deden, gelegen heid blijft de Soiree tegen entrée-betaling te kunnen bijwonen. De tweede Soirée heeft plaats 25 Januari en de derde in Februari e.k. Wij wenschen den ondernemers, van harte, een goed succes toe. De Zangvereeniging der Afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, waarbij zich een tiental nieuwe leden aansloten, oefent ijverig de bij haar in studie zijnde toonwerken en zal in Januari e.k. waarschijnlijk de eerste uitvoering voor de Leden der Maatschappij worden gegeven. Wij komen daarop later terug. In Januari a.s. zullen twee Kunstbeschouwingen worden gegeven: ééne van de Portefeuille der Maat schappij DArti et Amicitice(Afd. Beeldende Kunsten en ééne van eene collectie Italiaansche en andere Aquaerellen van den Kunsthandelaar Oldenzeel te Rotterdam. Voor Januari e.k. ligt nog méér in het verschiet. Weldra hopen wij onzen lezers hiervan kennis te doen dragen. Van 7—44 Dec. Geboren: Een dochter van F. Boogerd en P. J. v. Beveren. 0 zoon A. Flikweert en J. den Boer. C. Yerhage en P. Beukelaar. dochter H. Lochmans en C. van Diest. C. Aleman en C. Bibbe. zoon F. F. de Leeuw en J. J. Koppers. Reijnhoudt en E, de Koijzer. Overleden: D. Caashoek, 94 j., wed. van A. Stoutjesdijk. C. A. Boogaert, 84 j., wed. van G. Arendse. op BHVSmtt 18 DECEMBER 1888. des avonds te 8 uren, in de Concertzaal. Spreker: De Heer H. J. 6. v. FUKSTNER uit 's Hage. Ill) ELI, Secretaris. De Zierikzeesiche Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden èi déposito. 4 jaar dato 4 °/0 8 dagen zicht 3 °/o 6 maanden 3% 4 maand 37a 3 3 KOOPT en VERKOOPT EffectenCoupons, buiten- landsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 40 tot 2 uur. houdt zich aanbevolen voor de levering van: Gerstebier f 4-.50 p. v. fr. wal Dubbel Prinsesse - 5.50 Berliner Alt 8 cents per Liter; Gerste Lager. idem. Mondeling kunnen bestellingen worden gegeven aan beurtschipper VAST DER HECHT'. Verschenen: van met vele Letterkundige Bijdragen, Illustra- tiën, een Plaat in kleurendruk, een Ets en eene Muzikale Compositie. Prijs ƒ1,60. M. M. OLIVIER, Amsterdam. Zie gunstige beoordeeling: Handelsblad 5, Nieuws van den Dag 6 en Arnhemsche Courant 40 December, enz. J A.JV VAN .REES &ZOON, THEEHANDELAREN te Zwolle, stellen hunne THEEËN, uitmuntend door krachtgeur en waterhoudendheidin verzegelde pakjes van */2 4, 2!/2 en 5 ons, voorzien van stempel, prijs en nommers verkrijgbaar bij J". BA.L te Zierikzee (St. Domus- straat, naast de Bewaarschool), alwaar gratis prijscouranten te bekomen zijn.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3