Buitenland. bij het opvliegen tegen de zoldering van het hok, of wel zij ontstaat door een te rijke krachtige voeding, bij te weinig beweging. In den regel moet den kop bij dergelijke aanvallen ruim met koud water bevochtigd en de lijderes in de schaduw buiten de felle zon in rust gelaten worden en eenige dagen op een weinig voedend, verfrisschend diëet, als: salade, bladgroenten, rijst, een weinig gekookt vleesch en dergelijke, gesteld woiden. Is de ophooping van bloed in de hersenen van eenige buitengewone beteekenis, dan volgt daaruit, dat een der bloedvaten in de hersenholte scheurt, waardoor het uitgestorte bloed op de hersenmassa drukt en een onvermijdelijken plotselingen dood ver oorzaakt Het Hbl. betuigt hulde aan hetgeen tot dusver reeds door de Zuiderzee-vereeniging is verricht tot onderzoek in het vraagstuk der droogmaking van de Zuiderzee. De reeds verkregen en verrassende uit komsten, die men vroeger zelfs niet vermoed had, wijzen op een groot nationaal belang, waarvan men ook de wetenschappelijke waarde niet zal kunnen ont kennen. De pogingen van de wakkere ondernemers verdienen dus uit het oogpunt van het algemeen belang ondersteuning. Daarom bevreemdt het aan het Hbl. zeer, dat de minister van waterstaat niet geneigd is de gewenschte subsidie van rijkswege voor het onderzoek alsnog op de staatsbegrooting te brengen. De gevraagde bijdrage is, in vergelijking met de geldelijke opofferingen, die particulieren zich getroost hebben, luttel te noemen, en het onderzoek is voor den Staat van zeer groot gewicht. Wordt er wellicht in de Kamer nog een poging gedaan om de waarlijk niet bovenmatige bijdrage alsnog toe te kennen, dan vertrouwt het Hbl., dat de minister de belangstelling, die hij voor de zaak verklaart te bezitten, ook met der daad zal toonen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan 's Konings commissarissen in de provinciën de volgende aanschrijving gericht: Met intrekking der circulaires van mijn departement, van 30 Aug. 1850, litt. D, 2e afd., en 2 Juli 1875, No. 16, 2e afd., voor zoover daarbij wordt verzocht de inzending te bevorderen van afschriften der pro cessen-verbaal van opening der stembriefjes voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten, heb ik de eer UHEG. uit te noodigen, de burgemeesters van de hoofdplaatsen in uw gewest der in deze betrokken hoofdkiesdistricten te doen weten, dat die inzending voortaan niet meer wordt vereischt. De inzending van gemelde afschriften, voor zooverre zij de verkiezing van leden der Tweede Kamer betreffen, blijve plaats hebben. Uit Venloo wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Zes volle kisten met het opschrift »Fortes", komende van Antwerpen, werden te Duisburg in een schip ontdekt. Bij opening bleek de inhoud uit niets anders dan dynamiet te bestaan. De schipper verklaaide niet beter te weten, of de kisten bevatten zuidvruchten. Men verwondert zich in Pruisen, dat noch de Neder- landsche, noch de Pruisische grensbeambten op het vervoer eenige aanmerkingen maakten en geen onder zoek instelden, daar toch de kisten ook op de be geleidende uitvoerlijsten onder den naam »Fortes" voor komen. De schipper en de beide expediteurs, aan wie de kisten geadresseerd waren, zijn in arrest genomen, doch tegen de noodige borgstelling weder in vrijheid gelaten. Het dynamiet is in beslag genomen. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft zich de justitie gemengd in de zaak der verdwijning van den Leidschen kassier van O. Reeds zijn verscheiden personen door de politie gehoord, die hem waarden en gelden hebben toevertrouwd. Niet minder dan 21 sollicitanten hebben zich aan gemeld voor de betrekking van gemeente-archivaris van Deventer (jaarwedde f 500.) Daaronder zijn per sonen van verschillenden rang en stand, zelfs een gewezen onderofficier, die als bewijs van bekwaamheid een door hem gemaakt gedicht heeft ingezonden. Te 's Gravenhage moet, naar het R. Nbl, mede deelt, de justitie zich de zaak der landverhuizers naar Zuid-Amerika hebben aangetrokken. Althans er moeten aan de politiehoofden bevelen zijn gegeven om rond te zien naar de personen, die inlichtingen geven om trent de toestanden in de Argentijnsche republiek in Zuid-Amerika. Naar wij vernemen zal het tijdschrift De Lantaarn met 1 Januari a.s. overgaan aan den heer Opwyrda, uitgever te Dieren, die de uitgave zal voortzetten, evenals vroeger, tweemaal per maand, onder redactie van den heer J. H. Róssing, te Amsterdam. De hoofdbestuurders van Volksonderwijs, vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs en het school bezoek in Nederland", hebben naar aanleiding van de besluiten der gemeenteraden van Montfooit en Smilde, waarbij op voorstel van burgemeester en wethouders, aan de onderwijzers op de openbare scholen in die gemeenten ontslag is gegeven, met het kennelijk doel om te komen tot verlaging der jaarwedden, voor de in betrekking zijnde onderwijzers vastgesteld; en van de omstandigheid dat de minister van binnenlandsche zaken geene termen heeft gevonden om, op verzoek van Gedeputeerde Staten van Utrecht, het besluit van den gemeenteraad van Montfoort ter vernietiging aan den Koning voor to dragen, in een adres aan de Tweede Kamer als hunne meening te kennen gegeven, dat bedoeld besluit zeer zeker met het algemeen belang in strijd is. Dimmers", zoo zegt het adres, worden door boven genoemde besluiten de belangen van het openbaar onderwijs, waarvoor de aanhoudende zorg aan de regeering als grondwettige plicht is opgelegd, in hooge mate benadeeld. Stond het toch aan de gemeente besturen vrij, op deze wijze te handelen, dan zou, zoowel aan de ouders de lust benomen worden om, met het oog op zulk een onzekere toekomst, hunne kinderen voor het onderwijs te doen opleiden, als bij de onderwijzers de ijver en lust worden uitgedoofd. DMaar niet alleen worden de belangen van het onderwijs door dergelijke handelingen geschaadnaar de meening van ondergeteekenden is een nog meer algemeen belang daarbij betrokken. Wat thans aan de onderwijzers geschiedt, maakt de positie van alle gemeente-ambtenaren, voor zoover die in de wet geen bijzondere waarborgen vindt, onzeker. d Bovendien en dit weegt misschien het aller zwaarst moet door dergelijke besluiten het geloof aan de goede trouw van hen, die tot regeeren zijn geroepen en tegenover de ambtenaren zoowel zedelijke als financiëele verplichtingen hebben, bij de natie in hooge mate worden geschokt. DÜat hierbij een groot algemeen belang is betrokken, zal zeker door niemand worden betwist". Om die redenen verzoekt het hoofdbestuur, dat zij haren invloed gebruike om bij de hooge regeering er op aan te dringen, dat door haar handelingen als bovengenoemde voor het vervolg onmogelijk worden gemaakt. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Toen de stoomboot van Luik-Maastricht Zondag avond in laatstgemelde stad aankwam, bemerkte de kapitein, dat aan de buitenzijde van de boot een zak met 25- kilo zout was bevestigd, die een der passa giers had getracht op die wijze binnen te smokkelen. Hij gaf hiervan onmiddellijk kennis aan de politie, die twee rijksambtenaren te hulp riep, welke het zout in beslag namen en tegen den brutalen smokke laar proces-verbaal opmaakten. Zondagavond is trein No. 566 tusschen Bokstel en 's Hertogenbosch aan een groot gevaar ontsnapt, daar men in de nabijheid van Vucht, bij een overweg, die van uit een naburigen wachtpost bediend wordt, een kei van "12 kilo op de rails had gelegd. Gelukkig ontspoorde de trein niet. Naar den dader wordt onderzoek gedaan. Toevallig had dit feit weder op ongeveer dezelfde hoogte plaats, waar in den loop van dit jaar op een trein geschoten werd. Aan den heer W. H. Vermeer, lid der firma E. Kol, bankiers te Amsterdam, is een brandbrief bezorgd, waarbij genoemde heer werd bedreigd, dat, als op een aangewezen plaats niet was bezorgd een bedrag van f 100, zijn woning in brand zou worden gestoken en zijn echtgenoote vermoord. De politie weid met een en ander in kennis gesteld en haar den brief overhandigd. Bij de politie te Amsterdam is aangifte gedaan van vermissing van een aardappelschuit, waarin 150 ledige zakken, liggende in de Prinsengracht aldaar. Met een mooi praatje wist deze week op de Groote Markt te 's Gravenhage een als heer gekleed persoon een onbekende te bewegen, met hem in een kleine herberg in het Groenedaalstraatje mede te gaan, om daar over den koop van een zaak te spreken. In de gelagkamer waren echter een paar andere »heeren" bezig met spelen, en nog al grof ook. Men trachtte natuurlijk den onbekende over te halen mede te doen, maar deze beloofde terug te komen en kwam ook na korten tijd terug met de politie, die een paar dier lieden inrekende. De Londensche politie heeft dezer dagen een inbreker in hechtenis genomen, die afkomstig was uit Berlijn en in wiens bezit men een brief vond, gericht aan een bankier te Londen van den volgenden inhoud: d Mijn heer! Mijne langdurige werkzaamheden als dief en inbreker in Duitschland en vooral in Berlijn, geeft de zekerheid, dat ik in staat ben, ook uit uwe kas groote sommen te ontvreemden. Mocht gij er evenwel de voorkeur aan geven, mij langs' vertrouwbaren weg een som van 100 pd. st. aan bijgaand adres te zenden, dan kunt ge verzekerd zijn, dat ge ongedeerd blijft. De omstandigheid, dat het bij achttien inbraken slechts tweemaal aan de politie gelukte mij te vangen, zal het u raadzaam doen voorkomen, mijn voorstel aan te nemen. Mocht ge soms willen trachten ti.ij in hechtenis te doen nemen, dan zal ik u bij mijne vele collega's met warmte aanbevelen. Met achting, Goliath". J Xixitsolil a n cl. Volgens de National Zeitung zal eerst in het voor jaar van 1889 de zaak van prof. Geffcken voor het hooggerechtshof te Leipzig in openbare behandeling komen. Waarom de instructie van dit proces zooveel tijd noodig heeft, is niet recht helder. Men verneemt daaromtrent alleen geruchten, die óf weinig vertrouwbaar óf tamelijk onbelangrijk zijn Het belangrijkst was nog hetgeen men hoorde aangaande de huiszoekingen bij baron Von Roggenbach, den welbekenden Badenschen staatsman en vertrouwden vriend van keizer Frederik. Doch nadat men eerst hoorde, dat baron Von Roggen bach met prof. Geffcken over de uitgaaf van keizer Frederiks dagboek gecorrespondeerd en die goed gekeurd had, verneemt men nu weder, dat baron Von Roggenbach de uitgaaf in strenge bewoordingen ver oordeeld heeft. Er wordt opnieuw een beweging op touw gezet voor de verhooging van invoerrecht op tabak. Onder een aantal Rijksdagafgevaardigden, namelijk uit het zuidwestelijk gedeelte des lands en uit eenige Prui sische provinciën, moeten besprekingen hebben plaats gehad over wijzigingen in de heffing van accijns en van de invoerrechten. De opinie er over is echter nog zeer verdeeld. Afgevaardigden uit den Elzas hebben aan de besprekingen niet deelgenomen. De regeering heeft hare meening nog niet kenbaar gemaakt. In het stadje Apolda, waar de sociaal-democraten bij de vorige verkiezingen verscheidene malen de over winning behaalden, en dat in den Weimarschen Land dag door een sociaal-democraat is vertegenwoordigd, heeft het gemeentebestuur, bij gelegenheid van de laatste gemeenteraadsverkiezing, de kiezers die thuis bleven, met een boete van één Mark bedreigd. Dien tengevolge kwamen 92 percent van de kiezers op, en bleven de candidate»! de»' sociaal-democraten in de minderheid. Met welk recht de autoriteiten te Apolda dezen maatregel hebben genomen, blijkt uit het bericht, dat in de Duitsche Reichs-Anzeiger te lezen is, niet De Rijksdag heeft met algemeene stemmen, behalve die der sociaal-democraten, het wetsontwerp aangenomen betreffende de voorloopige werkzaamheden voor het oprichten van een nationaal gedenkteeken ter eere van keizer Wilhelm I. De commissie van deskundigen heeft beslist, dat het gedenkteeken te Berlijn ge plaatst zal worden, nadat dr. Romer een warm woord ten gunste van het ontwerp had gesproken. JE5 e 1 g- i e. Het socialistisch blad le Peuple zegt, dat de alge meene raad der werkliedenpartij besloten heeft Bertrand, Verrijcken en Defret naar de steenkolenstreken te zenden. Zij zijn Maandag vertrokken. De algemeene raad zal een manifest uitgeven. Er is in de mijndistricten nog weinig verbetering te bespeuren. Overal worden meetings gehouden om de mijnwerkers tot werkstaking aan te sporen, waar aan gretig gevolg gegeven wordt. Hier en daar is dé hulp der troepen ingeroepen om de goedgezinden te beschermen. Omtrent de socialisten-beweging wordt gemeld Overal vindt men dynamiet-kardoezen. Op venster dorpels, op straten en wegen, in 't veld enz. Men schrijft dit hieraan toe, dat vele onruststokers, afgeschrikt door degei echtelijke vervolgingen op groote schaal, vreezen in 't bezit van die gevaarlijke voorwerpen gevonden te worden en er zich op de eenvoudigst mogelijke wijze van ontdoen. Meetings op meetings worden gehouden en de groepen werkstakers worden gedurig grooter, waarvan sommigen in gewapende benden de streken doorloopen en de vreedzame werklieden verontrusten. De aanhoudingen duren voort. Kort na hunne aan houding verschijnen de onruststokers voor de rechtbank en een gevaarlijke opstoker werd reeds te Charleroi veroordeeld tot 3 maanden gevangenis. Intusschen worden evenals in 1886 circulaires bij duizenden door het land verspreid om aanbiedingen en prijsopgave te doen van Duitsche steenkolen. Een regiment voetvolk is Maandag uit Antwerpen naar de bedreigde plaatsen vertrokken. Te La Louvière is de fabriek boël gedeel telijk afgebrand. Deze ramp verspreidde in 't begin eene groote paniek, daar men meende dat zij aan kwaad-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2