ZIERIKZEËSCHE COURANT voor het arroDdis- xafcL.sement Zierihzee. 1888. No. 98. Zaterdag 15 December. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-A VOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Gent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENT IE N: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stokken, de reductie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXMAX. ZIERIKZEE, 44 December 4 8 8 8. In deze gemeente zijn in de laatste drie weken vijf personen overleden, die te zamen 443 jaren telden. Voor den wedstrijd voor den handwerks man, verbonden aan de MeiJuni 4889 te Middel burg te houden Zeeuwsche tentoonstelling van Nijverheid en van kunst toegepast op nijverheid, zijn de volgende prijzen uitgeloofd; 4e afdeeling: Voor timmerlieden. Een prijs van f 20 voor een schoorsteenmantel van blank Amerikaansch greenen hout. Hoogte bovenkant dekstuk 4,05 M. Breedte in den dag 0,95 M. Een prijs van f 7.50 voor een ver sierd paneel, in regelwerk gevat, ten dienste van een kamer lambriseering, deur of dergelijk doel (op ware grootte), keus van vorm en houtsoort vrij. - Voor schrijnwerkersEen prijs van f 20 voor een georna menteerde penanttafel, breedte 0,60 M. Een prijs van f 7 voor een hoehélagère. - Voor steenhouwers. Een prijs van f 45 voor een marmeren of haidsteenen fonteinbakje. - Voor schilders. Een prijs van f 45 voor een tafel, waarvan het blad in nagebootste marmersoort. Een prijs van f 10 voor een tafel in nagebootste houtsoorten. - Voor smeden. Een prijs van f 20 voor een gesmeed ijzeren versierd deurpaneel. Een prijs van f 45 voor een gesmeed ijzeren haardstel. - Voor koperslagers. Een prijs van f 20 voor een gedreven geelkoperen bloemenstandaard op dito voet. Een prijs van f 7,50 voor een vogelkooi in koper. - Voor blikslagers. Een prijs van f 40 voor zes geribde puddingvormen met gefigureerde bodems, in verschil lende grootten. Een prijs van f 8 voor twee zeskanten Jacoba-kannen, met twee dito daarbijbehoorende kom foren. - Voor stoffeerders en behangers. Een prijs van f 4 5 voor een capitionneerd kussen. Een prijs van 40 voor het beste stopwerk in een beschadigd vloerkleed. (De monsters worden door de commissie verstrekt.) - Voor boekbinders. Een prijs van f 40 voor het beste bindweik, uitmuntende door soliditeit en sierlijkheid (prachtband). Een prijs van f 5 voor een kerkboek gebonden in heel segrijn leeren band, verguld op sneê. - Voor borstelmakers. Een prijs van f 5 voor een koetswisscher. Een prijs van f 5 voor een kruimveger. - Voor mand- of rottingwerkers. Een prijs van f 40 voor een bloemen hanger. Een prijs -van 5 voor een kindermand. - Voor lood- en zinkwerkers. Een prijs van f 5 voor een in zink ge- gedreven of uitgeslagen palmet. Een prijs van f 5 voor een versierden vangbak. - Voor schoen- en laarzenmakers. Een prijs van f 5 voor een paar laarzen voor heeren, waarvan de eene geheel afge werkt en de andere gereed om in elkaar te worden gemaakt. Een prijs van f 5 voor een paar bottines voor dames, waarvan de eene geheel afgewerkt en de andere gereed om in elkaar te worden gemaakt. - Voor zadelmakers. Een prijs van f 42 voor een toeristen reistasch. Een prijs van 6 voor een gareel voor een paard. - Voor molenmakers. Een prys van f 45 voor een Archimedische schroef voor een water molen, met weglating der bekleeding. Een prijs van f 40 voor een wanmolen. - Voor rijtuig- en wagen makers. Een prijs van f 7 voor een achterwiel voor een jachtwagen. Een prijs van f 7 voor een achter wiel van een vrachtwagen. Voor de leerlingen der hoogste klasse eener Bur geravondschool. a. Bouwkundig teekenen. Een prijs van f 5. Gevel van een winkelhuis in twee verdie pingen, breed 6 M. op ya0 der ware grootte, b. Orna mentaal teekenen. Een prijs van f 5, Een ornament naar gipsafgietsel, c. Wei ktuigkundig teekenen. Een openliggend dubbel werkend kelderwind (ware grootte). - Voor leerlingen eener Ambachtsschool. Eene som van f 45, biervoor gezamenlijk te besteden. Al deze prijzen worden alleen toegekend, wanneer de ingezonden werkstukken eene bekroning waardig worden geacht. 2e afdeeling. Voor de tweede afdeeling kan liet aantal of het bedrag der toe te kennen prijzen niet vooraf bepaald worden, daar dit afhankelijk is van den aard der in te zenden werkstukken en van de meer of minder vertegenwoordigd wordende vakken. De prijzen zullen worden toegekend aan de vervaardigers van zoodanige voorwerpen, welke dit het meest verdienen. Daarvoor gezamenlijk wordt eene som van minstens f 400 be schikbaar gesteld. De beoordeeling der ingezonden werkstukken zal geschieden door eene jury, omtrent welker samen stelling en wijze van benoeming later eene beslissing zal worden genomen, waarvan de mededeeling zal geschieden aan hen, die aan den wedstrijd deelnemen. Bij de beoordeeling der ingezonden werkstukken zal gelet worden op: 4°. de deugdelijkheid van bewerking; 2°. de goede en schoone vormen, alsmede de prak tische bruikbaarheid. De jury heeft de bevoegdheid aan de deelnemers alle vragen te stellen, wélke zij tot het vellen van een oordeel noodig zal achten. Bij het niet beant woorden van die vragen wordt den in gebreke blijvenden deelnemer de mededinging ontzegd. Van de werkstukken kunnen, voor zoover deze daartoe door de handswerklieden beschikbaar worden gesteld, voorwerpen als prijzen worden aangekocht voor eene eventueel te houden verloting. Des verlangd kunnen deze ook voor het publiek verkoopbaar gesteld worden. Door de inzenders wordt te dien einde de prijs bij hunne inzendingen vermeld. De ter mededinging in te zenden voorwerpen moeten tegen afgifte van een ontvangbewijs bezorgd worden aan het adres van den secretaris der tentoonstellings commissie (de heer L. K. van der Harst J.Jz.) in het schuttershof: »de Edele Handboog", te Middelburg, van den lsten tot uiterlijk den 43den Mei 4889. De voor de eerste afdeeling van den wedstrijd in te zenden voorwerpen moeten van een spreuk of kanteeken voorzien zijn, vergezeld van een verzegelde enveloppe, uitwendig dezelfde spreuk of hetzelfde ken- teeken dragende, en inhoudende naam en woonplaats van den vervaardiger. Hierbij moet tevens gevoegd worden een correspondentie-adres. De maatschappij de Schelde heeft een belangrijk werk onder handen voor Engeland, nl. de vervaardiging eener nieuwe Compound-machine met stoomketels voor het driemast-stoomschip »Cenuilo", dat thans aan gekomen is om de ketels in te nemen en tevens eene belangrijke herstelling en verandering van het schip te ondergaan. De Middelburgsche Courant verschijnt met 4 Jan. a.s. in vergroot formaat. Volgens de Hoop wordt aJs hoofdredacteur van de Wageninger, ter opvolging van ds. Buitendijk, genoemd prof. Van Leeuwen, van Utrecht. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op den dezer dagen verschenen vierden jaargang van Roelants' Almanak voor 4889. Het is stellig de kleinste, en naar den inhoud gerekend, de goedkoopste almanak die in ons land bestaat. Het boekje telt 460 bladzijden druks en bevat, behalve alles wat in een gewonen almanak thuis behoort, de tarieven der Spoorwegen in Nederland; alle gewenschte opgaven omtrent het zegel, de posterijen, de telegrafie, de vorsten van Europa, de NederJ, Ridderorden, de Gezanten in en buiten Nederland, de Ministerieele Departementen, de beide Kamers der Staten-Generaal, de Raad van State, de Rekenkamer, het Bestuur der provinciën, de Rechter lijke macht, het hooger- en middelbaar-onderwijs, de Kamers van Koophandel, enz., enz., kortom alles wat men, bij dagelijks voorkomende gevallen, noodig heeft te weten. De prijs van dezen Almanak is slechts tien cents. De reis van het stoomschip »Edam", der Nederl. Amerik. Stoomv.-Maatschappij, 28 November te New- York van Amsterdam aangekomen, werd door buiten gewoon zwaar stormweder nenige dagen vertraagd. Vooral op den 44 November woei de wind uit het W. en NW. met de kracht van een orkaan, en stroomen van regen, tijdens welke het schip door een vreeselijke korte en hooge zee getroffen werd, die eenige schade aan de brug veroorzaakte. Verscheidenen der equipage werden door de zee langs het dek mede- gesleurd en sommigen bekwamen wonden. Op 4 November waren in Nederland 815 notarissen (het maximum is 844) en 4459 candidaat-notarissen. Het lichten van de spoorboot »Friesland" is aan genomen door den heer Dirkzwager van Maassluis, voor f 24,000. Als de bast van-een boom beschadigd is, best rijke men de plek met varkensvet, waardoor men voorkomt dat de boom door de beschadiging lijdt. Het hoofdbestuur der Geldersch-Overijselsche Maat schappij van Landbouw heeft besloten, zich onverwijld per adres tot de Regeering te wenden, en aan te diingen op een streng onderzoek en spoedig handelen inzake het verbod van invoer van vee uit Gelderland naar Duitschland. In de laatste dagen hebben zich tal van werklieden uit Utrecht aangemeld om hun geluk in Argentina te beproeven. De aanvragen ook uit andere plaatsen schijnen zóó talrijk, dat zij, die aanspraak maken op vervoer op crediet, eerst in April of Mei in aanmerking kunnen komen betalende passagiers, welke per persoon f 84 betalen (kinderen naar verhouding) gaan na tuurlijk voor. Voor kippenhouders Rheumatisme en kramp zijn bij kippen de onver mijdelijke gevolgen van een vochtigen bodem en hok. Bij dergelijk lijden zijn de pooten gezwollen en op het gevoel buitengewoon warm. De gang wordt on zeker, de teenen krommen zich samen en ten slotte kunnen de dieren niet meer loopen. Somtijds wordt de hals door kramp aangetast en de kop daardoor met een bevende beweging achter- of zijwaarts ge trokken. Tegen deze ziekteverschijnselen is niets anders te doen, dan zorg te dragen, dat de dieren een vol komen drogen bodem hebben. Kunnen de zieke dieren niet meer staan, dan legge men ze op een warme plaats, of in de zon in een mand, van onder met een warme en droge wollen lap bekleed; warmte en droogte zijn de eenige afdoende geneesmiddelen tegen deze kwaal. Wanneer men steeds zorg draagt, dat de hoenders op behoorlijk drogen bodem, vooral in het hok, zich bewegen kunnen, is deze ziekte weinig te duchten. Gevaarlijker is echter de d r a a i z i e k t e, die een vooilooper van eene beroerte is. Men ziet de door deze ziekte aangetaste vogels als dronken in de rondte tuimelen en neervallen. De oorzaak dezer onge steldheid is ophooping van bloed in de hersenen, dikwerf een gevolg van het stooten van den schedel

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1