Buitenland. Dat op Sinl-Nicolaas de bodem met sneeuw bedekt is, behoort niet tot de zeldzaamheden, maar dat in de grasperken te Arnhem tallooze madeliefjes bloeien, is een merkwaardigheid, die wel vermelding verdient. Men meldt uit Amsterdam Door de Leo-vereeniging »Pro Petri Sede" alhier, zou heden (Zondag) in Maison Stroucken eene protest meeting gehouden worden, ten gunste van de rechten des Heiligen Stoels, waarin Pastoor Brouwers van Bovenkerk het woord zou voeren. Reeds een uur voor den aanvang stroomde een talrijk publiek de zaal binnen, zoodat dan ook drie politieagenten ter nau- wernood het gedrang aan de deur konden tegengaan. Van de tribune, bestemd voor het zangkoor, het bestuur en de pers, kon men al sooedig ontwaren, door de aanwezigheid van bekende sociaal-democraten als Van derStadt, Schiöder, lleyer, dat de bijeenkomst uit heterogene bestanddeelen bestond, uit goede Ka tholieken namelijk, die bijeenkwamen, om uiting te geven aan hun wensch, dat hun heilige Vader weder aardsche macht en luister als Vorst verkrijge, en uit socialisten, die kwamen om de bijeenkomst te verstoren, wat hun, helaas, maar al te wel gelukt is. Hoe kwamen zoovele socialisten in deze bijeenkomst, vroeg men zich onwillekeurig af; doch dit vraagstuk werd opgehelderd, door dat de socialisten, zoorira zij wisten waar de toegangsbewijzen te veiluijgen waren, die dadelijk alle, ten getale van ongeveer 800, op gekocht hadden, en in 't Volkspark uitdeelden met opdracht om deze vergadering in de war te sturen. Toen Pastoor Brouwers tegen '1 uur in de zaal verscheen, was deze geheel gevuld met ongeveer 12 a 1500 personen. De voorzitter der vereeniging herinnerde er in het kort aan, dat in deze bijeenkomst geen debat gevoerd, geen resoluties zouden genomen worden, aangezien deze vereeniging zich bij den bond der R. K. kies verenigingen in zijn protest zou aansluiten. Na een welluidend gezang van de mannenzang- vereeniging, vroeg pastoor Brouwers dadelyk de aan dacht voor de voorlezing van een telegiam aan Z. M. den Koning, waarin de beste wenschen voor 's Konings Huis en het Vaderland werden uitgedrukt, doch welker lezing de socialisten door allerlei kreten en fluiten beletten. De heer Brouwers staakte nu de lezing van het telegram, en poogde alsnu een ernstig woord van protest aan te teekenen tegen het ongehoord bedrijf, dat in Neerland aldus tegen het Hoofd van den Staat kon gehandeld worden, en in naam der vrijheid, waarop ieder, van welke godsdienstige of politieke gevoelens ook, steeds zoo stofte, eischte hij nu kalmte, om de zaak, die de Katholieken hier vereenigde, te kunnen bespreken, en verzocht hij de oveiigen, die daarin geen belang stelden, heen te gaan. Van der Stadt maakte zich gei eed aan die uit- noodiging gevolg te geven, en enkelen met hem, doch toen een luid geschreeuw van blijven.' blijven.' werd genoord, verscheen Van der Stadt ook weder in de zaal, waarop tot driemalen toe de vuorlezing van het telegram door luidruchtig geschreeuw en getier werd verhinderd. Pastoor Brouwers sloot hierop de vergadering, »voor eenige oogenblikken, zoo hij hoopte", doch toen uit het kamp der socialisten het bevel klonk, om het gepolycromeerde beeld des Pausen Leo onder den voet te halen, en eenige oud-pauselijke zouaven het beeld wegnamen, was daarmede het sein voor een algemeen tumult en gedrang naar de mannen, die zich met de buste door de deur op het tooneel trachtten te verwijderen. Stoelen en banken en gedeelten dezer zetels vlogen door de zaal en het was een ssauve qui peut" door allen, die op het tooneel een plaats hadden gevonden. Pastoor Brouwers kwam met enkele bestuursleden in een kelder terecht, waarin geen uitgang was, en die dus ook geen veilig heenkomen gaf. In de zaal was men inmiddels hand gemeen geworden, en werden, door spoedig opgeworpen barricaden van stoelen en tafels, het doordringen tot het tooneel, waarheen een trap toegang verleende, belet. Daar daagt een enkele inspecteur van politie met getrokken degen op, en schrik en ontsteltenis ver- spieidden zich onder de laffe socialisten. Eenige goed gerichte en zeer te pas aangebrachte slagen met het rapier, deed allen als kaf voor den wind naar de uit gangen stuiven, waar zich inmiddels eenige agenten vertoonden, die de vluchtenden ook nog eenige stok slagen toedienden, en toen zoo ongeveer een lOtal agenten de zaal waren binnengedrongen, was deze in 5 minuten geheel ontruimd, maar vertoonde toen ook een schilderachtige ruïne. Van samenzijn der Katho lieken was nu ook geen sprake meer. Wij hebben er nu genoeg van", zeide een kellner, die zijn best deed orn het bestuur der vereeniging nu ook da zaal uit te duwen. Is er alzoo niets dan lof voor het bedaard doch moedig optreden van den inspecteur van politie te zeggen, de socialisten hebben zich heden al bijzonder laag gedragen, en voor altijd verbeurd, dat nog ooit eenig oor worde verleend aan hun grieven, dat zij niet het recht zouden hebben tot vergaderen. Zij zijn het, die anderen het vergaderen beletten, om hun eigen zaken te behandelen. Voor het bestuur dezer vereeni ging, alsmede voor elke andere anti-socialistische vereeniging, zij deze dag een waarschuwende les, om j toch vooral voorzichtig te zijn met het verkrijgbaar stellen van toegangsbewijzen. Iets voor onderwijzers De Volksstem, die te Pretoria in de Zuidafrikaansche Republiek verschijnt, bevat het volgende met het oog op 't geen onlangs in Nederland werd medegedeeld. »Prof. Spruyt, zegt het blad, deelt mede dat er door de Zuid-Afrikaanscbe Vereeniging officieel gevraagd is geworden of ei' nog meer onderwijzers noodig waren, waarop ontkennend is geantwoord. Wij kunnen niet anders dan bij die beantwoording aan een misverstand denken waarschijnlijk is de vraag geweest of er nog meer onderwijzers noodig waren voor de opleidingsschool te Pretoria, die reeds vroeger door de Zuid-Afrikaansche Vereeniging van onderwijzers is voorzien. Dat daarop het antwoord ontkennend was, verwondert ons niet, doch hoe iemand, die op de hoogte is van de toestanden alhier, zou kunnen zeggen, dat er in den Transvaal geen goede onderwijzers noodig zijn, is ons een raadsel. Z ij z ij n noodig als brood en onze bevolking ziet zulks gelukkig zeer goed in, al kan hetzelfde, helaas, niet van de regeering gezegd worden. Ook was beweerd, dat men van zijn jaarwedde, f 2400, niet als onderwijzer kan leven en nog wel als vrijgezel! Wij betreuren het ten zeerste, zegt de Volksstem, dat door dergelijke valsche voorstellingen, vele geëxamineerde onderwijzers waarschijnlijk afge schrikt zullen worden naar hier te komen. Goed onderwijs toch is eep levensvoorwaarde voor de onaf hankelijkheid van ons land, en waar wordt er in de buitendistricten, een enkele dorpsschool uitgezonderd, goed onderwijs gegeven? Bijna nergens. Er verschijnt geen enkele adveitentie in oris blad, waarin een ge ëxamineerd onderwijzer zich aanbiedt of van alle kanten worden er aanvragen gezonden; 't gehalte der bestaande onderwijzeis is zoo slecht, dat er van hun weinig goeds te verwachten is. Goede en bekwame onder wijzers zullen hier dus ongetwijfeld een plaats vinden. Het briefport naar de Transvaaische Republiek is thans als volgt vastgesteld: per 15 gram: 35 cents over Engeland via de Kaap, 25 cents over Engeland via Natal en 40 cents over Portugal (ongefrankeerd 50, 40 en 50 cent), vermeerderd voor aangeteekende brieven met een vast aanteekengeld van 15 cents. Blieven hier te lande uit den Transvaal ontvangen en 15 grain wpgende zijn nu en dan toch met briefport bezwaarddat komt omdat, volgens het internationaal postverdrag, landen, waar het metrieke stelsel niet algemeen is ingevoerd, gebruik mogen maken van een gewichtseenheid van een half once. Zulk een once is 14,17325 gram. Een brief hier dus '15 grain wegende, is in den Transvaal, Engeland en in de kaapkolonie over het enkel-portogewicht heen. Naar de N. R. Ct. van goeder hand verneemt, zijn ër bij het ministeiie van justitie plannen in overweging, om te Rotterdam een nieuw gerechtsgebouw te stichten aan den Noordsingel, op het terrein vóór de cellulaire gevangenis. Het blad oppert groot bezwaar tegen het vestigen van dit gebouw in dien uithoek der stad, aan de uiterste grens van het bebouwde deel der gemeente, zoover mogelijk van de kantoren en niet eens aan eene der tramlijnen gelegen. De uitkomsten van den landbouw bij de zes boer derijen van de Maatschappij van Weldadigheid, te Frederiksoord, Wilhelminasoord en Willemsoord, waren in dit jaar bevredigend. Bebouwd werden: 64 heet. met rogge, die gemiddeld per heet. opbrachten 27 hectol.26 heet. haver, a 60 hectol.; 30 heet. boekweit, a 18 hectol. (zware); 41 heet. aardappelen, a 271 hectol.; 5 heet. kool rapen en mangel wortels, a 408 hectol.; 4 heet. boonen, a 29 hectol.5 heet. wortelen, a 502 hectol. De maatstaf van vergelijking met de uitkomsten van vorige jaren is de volgende. In 1864 weiden de boerderijen gebouwd en werd een nieuwe richting in den landbouw ingevoerd. 1866 leverde de eerste uitkomsten van bet gewijzigde stelselvan dat jaar af zijn de gemiddelde uitkomsten van ieder jaar verzameld, waardoor een vertrouwbaar midden-cijfer verkregen wordt, dat nu van 1866 tot en met 1887 voor de rogge 24, haver 40, boekweit 16, aardappelen 231, koolrapen en mangel wortelen 500, boonen 83 en wortelen 64-0 H.L. van de hectare bedraagt. Alleen koolrapen en wortelen zijn dit jaar beneden het middelmatige gebleven, de andere gewassen zijn er boven, de haver zelfs 50 pet. Bij vier boerderijen is ongeveer 150,000 K G. groen voeder, gras, maïs, spurrie, haver en wikken enz. ingekuild. De St. Nicolaascommissie der medische candidal n te Groningen had, na de gewone uitdeeling aan de patiënten van het ziekenhuis, nog een aardig sommetje in kas. Orn dit nuttig te besteden, nam zij de politie in den arm, en door deze voorgelicht, bezocht zij achtereenvolgens ruim veeitig gezinnen, door wie stille armoê wordt geleden. Het behoeft voorzeker geen betoog, dat dit onverwacht bezoek, laat op den avond, in menige woning blijde gezichten maakte. Wat een redactie al niet ontvangt! klaagt het Hbl., naar aanleiding van de toezending door een «getrouwen lezer" van de lijken van 25 rnuggen, welke hij, naar zijn zeggen, gisteravond in zijne slaap kamer vennoord heeft. Hij roept geleerden en vernuftigen op, toch een middel te bedenken, dat Amsteidam van die plaag zou kunnen verlossen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In den polder Eierland, op Tessel, heerscht besmet telijke keelziekte. Een knaap is daaraan reeds overleden, terwijl nog vijf patiënten onder behandeling zijn. Den 6en December vielen bij een landbouwer onder de gemeente Ilillegersberg, binnen '15 minuten tijds vier runderen dood. Door den beer Poels, districts veearts plaatsvervanger, weid terstond een onderzoek ingesteld, en toen bleek dat de koeien vergiftigd waren door schimmelplanten, die zich in het voeder bevonden. Vermoedelijk bevonden die zich in het hooi, dat dezen zomer over het algemeen niet droog is binnengehaald. Het L. D. meldt, dat de heer C. W. v. G., kassier en commissionair in effecten, te Leiden, zich heeft verwijderd. Velen moeten door het vertrouwen, dat zij hem geschonken hadden, financieel belangrijk worden getroffen. 1=5 e 1 gf i e. Woensdag werd het Antwerpsche gemeentebestuur verrast door een schrijven van den minister de Volder, inhoudende dat de regeering weder twee bijzondere scholen geadopteerd heeft, overeenkomstig de schoolwet van 1884, op kosten van de gemeentekas. De Koop handel zegt, dat dit de stadskas «alweer de bagatel zal kosten van zoo wat 25 duizend frank per jaar". De wet van 1884 zou, naar de verzekering der cleri- calen, de vrijheid en autonomie der gemeenten her stellen en krachtens die wet legt liet centraal gezag tegen den wil van het gemeentebestuur eene uitgaaf van duizenden frs. aan de gemeente op ten behoeve van een onderwijs, waarover het stadsbestuur zelfs niet het recht van contróle en toezicht heeft. Volgens de Bien public heeft het kerkelijk onderwijs in 1889 een nieuwe tegemoetkoming uit de schatkist te verwachten van niet minder dan 500,000 frs. De heer Woeste zal bij de behandeling der begrooting van binnenlandsche zaken en onderwijs, het voorstel doen die som uit te trekken ten behoeve van gemeenten die, behoudens subsidie, bereid zijn bij zondere scholen te adopteeren. Toen de heer Woeste op de loopende begrouting voor ditzelfde doel een bedrag van 50,000 frs, wilde uitgetrokken zien, maakte de minster-president, de heer Beernaert, daar tegen bezwaarde regeering zou niets liever dan nog belangrijk meer voor dat doel beschikbaar stellen, maar de toesiand der financiën eischte groote zuinig heid. Reeds in de eerste zitting der Kamer in November heeft de minister Beernaert, niet zonder trots, de Kamer verheugd met de mededeeling van een voor- deelig saldo van 14 millioen op de rekening van 1887, en de regeering, die ten vorigen jare zoo gaarne nog meer dan de heer Woeste vroeg, zou hebben willen geven, zal, nu zij in zulken overvloed baadt, van de 14 millioen wel één half millioen willen afstaan. De president van het werklieden-congres te Chatelet, Laloi, en een ander socialist Mignon zijn te Chatelineau gearresteerd. Ook Defuisseaux is te Brussel in handen der justitie gevallen en naar de gevangenis te Charleroi overgebracht. Portugal. Aan het Journal des Débats wordt het volgende uit Rome getelegrafeerdHet gerucht is in omloop, dat de koningin Maria Pia van Portugal scheiden wil van haren gemaal en in Italië, op het kasteel barer zuster, princes Clotilde (echtgenoote van prins Jéiöme Napoleon), wil gaan wonen. De koning van Italië heeft echt er bij zijne zuster er sterk op aangedrongen dit voornemen te laten varen. Hij heeft haar onder anderen gezegd, dat er genoeg verdriet in de wereld is, om er niet meer bij te voegen. Hij zou enkel van haar een uitstel verkregen hebben, en wel tot op het tijdstip, dat de koning ten behoeve van zijn zoon afstand zal doen van den troon, welk tijdstip spoedig volgen zal.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2