lERIKZEESCIlE COURANT. voor hol arrondis- sement lerifeee. 1888. No. 97. Woensdag 12 December. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Vlle stukken, de redactie betreffende, «-elieve men niterl k een dajf voor de uito-ave in te zenden aan den uitgever 11. EAKEiVMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 11 December 1 88 8. Grand Spectacle Concert Varié Internationaal. Directeur G. Stroober. Vrijdag avond had deze uitvoering plaats in de Concertzaal alhier. Had de directeur met de kermis hier een' goeden indruk gemaakt en bij zijn vertrek een goeden naam achtergelaten, zoo kon het niet anders of velen ver heugden zich in 't vooruitzicht van zijne komst. Er was dan ook, met het oog op den tijd van 't jaar, vrijwel ingeteekend, en 's avonds was de zaal goed bezet door een net publiek. De werkzaamheden, zoowel van 't orchest, de zange ressen, den komiek den heer N. de Haas, den pres- tidigitateur, Prof. Schradieck en de heeren de Well, equillibi ist en Pierre, instrumentalist a la Paganini. beviel zeer aan het grootste deel van 't publiek. Maar vooral werd het Nederlandsche hart geroerd, toen mej. Anna het Prinsesselied zong onder het hoog houden onzer drievaan, beschenen door Bengaalsch vuur. Het deed ons leed, dat de voorstelling op Zaterdag avond niet doorging wegens het weinige publiek. Moge dit echter den Directeur niet afschrikken, dezen winter ons nog eens te komen bezoeken Aan den oud-burgemeester van Vlissingen. den heer Arie Smit, is Zaterdag namiddag op het raadhuis, namens de ingezetenen een huldeblijk aangeboden, bestaande uit drie gedenkpenningen ('1 gouden. 1 zil veren en '1 bronzen) met toepasselijke opschriften, vervaardigd door den heer C. J. Begeer te Utrecht. De stempels er van werden mede aangeboden. Hierbij was een blauw kalfslederen album gevoegd, verguld op snee, met prachtig zilveren schild, waarop de jaar tallen van het burgemeesterschap van den heer A. Smit, 1879 1888 zijn gegraveerd. Het eerste blad van dit album bevat de teekening der penningen, en daarna volgt een oorkonde, waarin den heer Smit hulde voor zijn negenjarig burgemeesterschap wordt gebracht, en waarachter de namen van.ongeveer 500 deelnemers volgen. Z. M. de Koning heeft benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Breda, jhr. A. N. F. Fiugi van Aspermont, thans te Goes. Het hoofdbestuur der Fiiesche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, geen vee van wege de Maatschappij in te zenden naar de tentoonstelling te Parijs in 1889. Achteruitgang van den boerenstand! De Nieuwe Koerier wijdt, een artikel aan den achteruitgang van den boerenstand. Het blad zegt onder meer het volgende. Schuld en nog eens schuld, en overal schuld, tot. in de herbergen toe, waar anders nog al wil betaald worden. En de papieren balken steken zich langzaam onder het dak. en het land, dat men van zijn brave, vlijtige ouders geërfd heeft, en dat men toch wel voor zijn kinderen moest laten, vermeerderd als men kon, en, deed men als ouder zijn plicht, in geen geval verminderen mocht gaat stuk voor stuk in andere handen over. Meti moet ploegenhet paard is weg, en hoe trotsch was men er eens op. Het is reeds lang den weg gegaan van veel andere zakeneen os kan het doen, en misschien doet het reeds een koe, en daarbij, hoe zwaar belast is nog dat beetje eigendom. Iets van den schijn is er nog, maar de deurwaarders hebben den weg geleerd naar die woning, waaruit het geluk, de welvaart waaruit alles is gaan loopen. Dat eindigt met den bedelstaf, in elk geval voor de kinderen. Dat is droevig ellendig. En droevige ellende, werkelijk eigen schuld, en die drukt het meest, weegt het z w a a r s t. Alles is te goedkoop, men kan niet meer op den dijk komen, enz., enz., en het gejammer heeft geen einde. Voor velen was het dikwijls nog tijd, maar valsche hoogmoed houdt hen terug, en hoogmoed valsche of ware komt voor den val. Waarom vergeten zij het andere Hollandsche spreek woord «Spaarzaamheid met vlijt bouwt huizen en kasteelen"zij houden in elk geval het eigen huis, groot of klein, staande. Maar nu ook de keerzijde der medaille. Hun eigen schuld is het niet geheel alleen. Buiten hun schuld ligt, en schuld van de omstan digheden is, dat door de vreemde granen, die nog inkomen en onze markten overstroomen en bederven, het inlandsche product beneden allen prijs wordt gebracht, en dat meer en meer, en zoo, dat het den landbouwenden stand ruïneert en meer en meer ruïneeren' moet. Waar gaan wij dus been? Inderdaad, voor den kal men denker is het toch ijselijk, de gevolgen na te gaan, want hoop op beter schap is er niet. Integendeel, mei alle waarschijnlijkheid kan men meenen dat de toekomst nog erger zal zijn, dat de buitenlandsche productie nog meer en nog veel meer zal toenemen, dat de achteruitgang, de ellende dei' landbevolking voor het grootste gedeelte er mee gelijken tred zullen houden, en in haar eigen onmacht zich nooit uit den afgrond, waarin zij weg zinkt, zal kunnen oprichten, om weer tot leven, ge zondheid en bloei te geraken. «Wanneer een lid lijdt, lijdt het geheele lichaam". Ook hier is wederkeerigheid de leuze. Steunen wij elkander en door onderlingen steun zullen wij sterk, onoverwinbaar zijn. Wat te doen? Geen ander middel dan invoerrechten. Het W. v. h. R. bevat een artikel van mr. F. J. A. Fles, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, over het salaris van advocaten en procureurs. Hij juicht het voornemen van den minister van justitie om de tarieven van salarissen van advocaten en pro cureurs in burgerlijke zaken te herzien, van harte toe. Het thans geldende tarief toch is gehee! onbruikbaar in de praktijk, zooals met enkele voorbeelden wordt aangetoond. Al kwam er niets voor in de plaats, dan zou de balie er nog door gebaat worden. Dan zou de rechtei' schatten zoo ten laste van den cliënt als van de tegenpartij, evenals het nu desgevorderd schat de declaratie van den arts ten laste van zijn patient, terwijl ook hier geen tarieven, rnaar alleen een traditie bestaat, welke ook voor de balie niet ontbreekt. Indien er geen overeenstemming tusschen de regeering en de wetgevende macht omtrent de grondslagen van het tarief mocht te verkrijgen zijn, dan zou het denk beeld, om het bestaande tarief eenvoudig te laten vervallen, misschien in aanmerking kunnen komen. Neemt men het stelsel vari classificatie aan, waarvan mr. Fles een schema ter beoordeeling geeft, dan moet men niet in te veel bijzonderheden treden, en de bepaling van de klasse vrij en onbelemmerd overlaten aan den rechter; het voorschrift, dat voor de klasse- bepaling rekening moet worden gehouden met het aantal gewisselde schrifturen, al of niet gehouden pleidooien en gedane production zou het stelsel bederven de rechter, die de dossiers ziet en de pleidooien hoort, is volkomen tot oordeelen bevoegd en er behoort geen belang te bestaan bij het verrichten van noodeloozen arbeidde rechter schat bij het vonnis het salaris van beide advocaten-procureurs door te vermelden tot welke klasse voor beiden het geding behoort; meer malen zal het voor beiden tot dezelfde klasse behooren, maar dit zal niet altijd het geval zijn. Donderdag werd te Utrecht eene vergadering ge houden van vertegenwoordigers van anti-revolutionaire bladen. Een bond van organen der anti-revolutionaire partij werd opgericht, onder den naam: Bond: Anti revolutionaire pers. Alle bladen, die op den grondslag van «het Program" staan, kunnen zich aan den Bond aansluiten Een afschrift van het vastgestelde reglement zal weldra aan alle bevriende bladen gezonden worden. Met de «Vereenigde Eindhovensche Lucifersfabrieken" schijnt het tegenwoordig niet te vlotten. De werkuren worden beperkt en, blijkens gedane mededeelingen, zal een der fabrieken met Nieuwjaar gesloten worden. Op den aanstaanden Nieuwjaarsdag zal weder ge legenheid bestaan tot overbrenging per telegraaf van nieuwjaarskaarten in het onderling verkeer der Neder landsche rijkstelegraafkantoren. In deze week zullen te Scheveningen proeven worden genomen met vuurpijlen van hoogeren druk, afkomstig van de Pyrotechnische school te Delft en wel onder leiding van den In luitenant der artillerie Van Vuure. Naar de Tijd verneemt, is door vrienden en ver eerders van doctor H. J. A. M. Schaepman aan den beeldhouwer J. Th. Stracké te 's-Bosch, opgedragen zijne buste in marmer uit te voeren. Er heeft zich uit de hoogst geplaatste officieren der zeemacht eene commissie gevormd, om op het graf van Jacob Hobein, op het kerkhof te Vlissingen, een waardig gedenkteeken te plaatsen. De Min. van binnenl. zaken is door de Tweede Kamer uitgenoodigd, zijn gevoelens mede te deelen over de vraag, of de voorzitter van een stembureau bevoegd is, kiezers uit te noodigen om de zaal te verlaten, toen zij, na aan de verkiezing te hebben deelgenomen, daarin verlangden te blijven. De commissie voor rle verzoekschriften, met wier gevoelen de Kamer zich vereenigde, achtte het wenschelijk, inlichtingen van den minister in te winnen omtrent de klacht van twee kiezers voor de Tweede Kamer te Dokkum, dat de voorzitter van het stembureau, geleid door een naar hunne meening verkeerde inter pellatie van art. 40, al. 2 der kieswet, hen gekrenkt heeft in hunne rechten als kiezers, door te handelen als boven omschreven is. De bevolking der Weesinrichting te Neerbosch be draagt thans 867 personen. Op dit oogenblik worden 132 meisjes, die de school verlaten hebben, opgeleid in de huishouding. Deze moeten overal voor zorgen. Dagelijks moeten 786 bedden worden opgemaakt. In de inrichting telt men 9 eet- en 14 groote slaap zalen, 74 kachels en fornuizen, 337 lampen. Bij koude wordt eiken dag een waggon steenkolen gebruikt. Men telt verder 3 verwarmingstoestellen en 2 stoom ketels. Wekelijks worden ruim '10.000 kledingstukken in de wasch behandeld. Per dag worden 2500 dubbele en 900 enkele boterhammen verorberd en per week 48 HL. aardappelen. Aan de beetwortelsuikerfabriek der firma De Ram Cie. te Rozendaal, is de campagne geëindigd.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1