Buitenland. theek. Nadat vroeger, wegens beweerde moeielijkheden met het kadaster, de zaak slepende was gehouden, was op 26 Augustus j.l., toen men opnieuw aan het kantoor onderzoek deed, de notaris verdwenen, terwijl in de brandkast slechts ruim f 600 aan geld werd gevonden en geen enkel bewijs van belegging. Officier van justitie rar. Ortt liet zich op zeer scherpe wijze uit over de wijze waarop deze vermogende man met veel notariëele practijk, van zijn invloed en zijn positie schandelijk misbruik had gemaakt en levens zijn ambt had geschandvlekt. De eisch luidde: 4 jaar gevangenis straf, met ontzetting uit de burgerschapsrechten ge durende 9 jaren. Den 11 December zou beklaagde, die afwezig was, gehoord moeten worden op het requisitoir van den officier van justitie tot ontzetting uit zijn ambt. Terwijl een correspondent van het Vad. Zaterdag in een der Scheveningsche hotels eenige mededeelingen per telefoon aan de redactie van dat blad deed, was een ander berichtgever van hetzelfde blad, die vijf minuten verder aan een ander telefoontoestel stond, om aansluiting te vragen, niet alleen in staat het geheele gesprek te hooien, maar kon hij zelfs aan de stem de correspondeerenden herkennen. Waar blijft zoodoende de veiligheid van het telefoon geheim? vraagt het Vad. Een boer, die in een der dorpen van Zeeland bezig was groenten van zijn land te halen, bemerkte een grooten roofvogel in de lucht, die alle moeite deed om een kievit machtig te worden. Het duurde dan ook niet lang of het roofdier kwam met zijn prooi tusschen de pooten aanvliegen en kroop met zijn boutje in een doornen haag om hem op te peuzelen. De boer liep ijlings naar het doornen haagje en zag tot zijn verbazing, dat de kievit zich kloekmoedig verdedigde. Hij wilde beide vogels te gelijk grijpen, maar de valk liet zijn prooi los en vloog de lucht in. De arme kievit liet zich gedwee door zijn beschermer grijpen, die tot zijn genoegen ontwaarde, dat het nog geen letsel bekomen had, en nam hem mede naar huis; een half uur daarna liet hij het dier los, dat vroolijk en welvarend de ruimte doorvloog om zich bij de groep kieviten wederom aan te sluiten. Inhoud van No. 12 van den achtsten Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij Hoofdartikel: Afscheid van de tegenwoordige redactie aan de lezers. BerichtenVerslag van de Buitengewone Algemeene Vergadering. Een onjuist bericht over onze Ver eeniging. Uit Mackensie's boek. Geneesmiddelen bij banketbakkers. Uit Be Werkmansbode. Grootere artikelenDr. Liebers-Zenuwkracht Elixer en St. Jacobs maagdroppels. Gelijkheid voor de wet misschien, gelijkheid voor alle wetten zeker niet. De Homeriana-thee nogmaals terug. Verbod van ad verteeren van geheim-middelen. Romain Weissrnann's anti-apoplectisch water. Ingezonden stukken. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingen tegen Retau's zelf- bewaring. Homeriana-thee. Teercapsules van Guyot. Wijn Dufïot van Dr. Tartenson. In de vorige week heeft een luit. ter zee, op last van den minister van marine, in vereeniging met den directeur van de reddingsboot te Scheveningen, de heer N. Groen, de opmeting verricht van het wrak van de »Ango" af tot aan het hoogste punt der zee op den dag der stranding. Die afstand bleek te be dragen 384 meter, onverminderd den afstand van het wrak naar de Moerbank, waarop het schip strandde, maar waarvan het sedert minstens '100 meter meer naar den wal is gezakt. Tevens werd geconstateerd uit de gegevens der vroeger gehouden proefnemingen met vuurpijlen, dat de verste draagkracht dezer geen 300 meter heeft bedragen. Den 12en December zal worden aanbesteed het gedeelte van het Merwede-kanaal van Nichtevecht tot den Haarrijn in de gemeente Breukelen. De lengte van dit gedeelte is 15,625 meter. Over het kanaal komen vier dubbele draaibruggen en een hooge voet brug nabij het station Nieuwersluis. Verder komen er vijf gierponten om het verkeer van beide oevers te doen plaats hebben. De werken moeten klaar zijn op 1 Juli 1891. De kosten worden geraamd op 1,692,000 gulden. NapretBij gelegenheid van het feest van 17 Nov. 11. zijn te Rotterdam, naar de Maasbode meldt, 300 bedden in de bank van leening gebracht, en in de laatste kermisdagen werd voor een halve, ton beleend. Door het gerechtshof te Leeuwarden is, ter ver vulling van eene opengevallen raadsheerplaats in dat collegie, opgemaakt de hierna volgende alphabetische lijst van aanbevelingmr. E. Star Busmann, officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Leeuwarden; mr. J. Dutry van Haeften, laatstelijk raadsheer in het hof van appèl te Cairo, wonende te Dordrecht., en jhr. mr. O. de Marees van Swinderen, vice-president der arrond.-rechtbank te Leeuwarden. Met het oog op art. 254 der gemeentewet hebben Ged. Staten van Gelderland, naar men meldt, hunne goedkeuring onthouden aan een besluit van den ge meenteraad van Arnhem, betreffende de storting van eene bate uit de opbrengst der gasfabriek in de ge meentekas. Verscheidene groote fabrikanten te Tilburg hadden ten vorigen jare in het belang van hun personeel, dat dikwijls op verren afstand van de werkplaats woonde, het besluit genomen bij wijze van proef den namiddag- schofttijd te verlengen met een half uur en dien dus te doen voortduren van 12 tot 4% uur. In den be ginne stuitte deze proef op den onwil van het per soneel zelf, dat zich in zijne financieele belangen be nadeeld achtte. Gemelde proef heeft thans ongeveer een jaar geduurd en heeft gunstige uitkomsten opgeleverd, zoodat deze verlengde schofttijd thans voorgoed in gebruik ge nomen is. Zeventien arbeiders aan het fort te Kwadijk hebben het werk gestaakt, omdat zij vroeger in dagloon, en nu bij aanneming werkende, meenden te weinig te verdienen, vooral in vergelijking met de polderjongens, die aan het werk gewoon zijn. De rechtbank te Dordrecht heeft iemand veroordeeld tot 100 boete, omdat hij tijdens den 'dienst in de synagoge aan een ander beleedigeride woorden had toegevoegd. De Amst. Ct. vernam, dat de uitbreiding der ge neeskundige inrichting te Wiesbaden, waaraan dr. Mezger zich had verbonden, niet tot stand zal komen, wegens onvoldoende deelneming. Ook ons, schrijft de Tijd, is dit van geloofwaardige zijde verzekerd. Op de leening, in handen van de firma Jas, van Berensteyn Co., was door verschil lende particulieren voor 500,000 mark ingeschreven, doch de inschrijvers werden reeds van hunne verbin tenis ontslagen, en ook bovenbedoelde firma heeft zich, na overleg met haar lastgevers, van de zaak terug getrokken. Volgens sommigen zou dr. Mezger besloten hebben te Amsterdam te blijven; volgens anderen moet hij voornemens zij-n, zich in den Haag te vestigen. Oiigelukken, Kampen, Misdaden, enz. Men schrijft uit Enkhuizen van 5 Dec.: Een treurig ongeval had hedenmorgen plaats op het stoom boot veer Enkhuizen-Stavoren. De eerste boot uit Stavoren de «Friesland" werd door die uit Enkhuizen de «Holland" omstreeks half tien uur aangevaren. De mist, die als eenige oorzaak van de ramp te noemen is, was zoo dik, dat men geen tien pas van zich af kon zien. Alle voorschriften zoo werd uw verslaggever ingelicht omtrent het geven van signalen zijn behoorlijk opgevolgd. De beide booten waren van weerszijden van den voorsteven zoo in elkaar gevaren, dat het onmogelijk scheen om uit elkaar te komen. De beide gezagvoerders zoowel als de bemanning hielden zich flink en, dank zij de hulp van enkele passagiers, wist men de booten los te hakken. Alle passagiers waren van de «Friesland" op de «Holland" overgesprongen. De reddingsbooten, los gelaten, konden desnoods dienst doen, wat gelukkig niet behoefde. Toen de booten van elkaar waren zonk de «Fries land" onmiddellijk, terwijl de «Holland" naar Enk huizen terugvoer, alle passagiers met zich voerende, waar zij orn 4 uur in den namiddag aankwam. De kapitein van de «Friesland" heeft met vier man der equipage het schip niet willen verlaten en is met een reddingsboot bij het vaartuig gebleven. Om vijf uur is de goec^erenboot naar de plaats des onheils gestoomd, om de achtergeblevenen terug te halen. Het is te hopen dat zulks gelukken mag, want het is een stout stuk om met dezen mist in zee achter te blijven. Het ongeval had plaats op ongeveer 6 minuten ten noorden van de zoogenaamde Hofstede op 22 a 24 voet water. De passagiers roemden de houding der equipage. Een later bericht meldt nog, dat de stoomboot «Enkhuizen", welke om vijf uur 's avonds vertrok om den kapitein en vier man der equipage te halen, die bij het wrak de «Friesland" gebleven waren, na zes uren rondgezworven te hebben eindelijk die menschen heeft gevonden en omstreeks middernacht de haven te Enkhuizen binnenvoer. Van de «Friesland" is slechts een klein stukje stoom pijp zichtbaar. Dinsdagmorgen had te Marseille een ontzettend ongeluk plaats in de haven Joliette, waarbij nu reeds met zekerheid zes man als gedood en verscheidenen als gekwetst worden opgegeven. De ketel van eene sleepboot is gesprongen. De omliggende zeestoombooten zonden terstond sloepen uit naar de zinkende boot en konden de vijf gewonden opnemen. Op vier honderd meter afstand weid het lijk gevonden van een der opvarenden, geheel onkenbaar, terwijl op de boot »St.-Augustin" een been en een gedeelte van een schedel gevonden werden. De doctoren van het hospitaal verklaarden den toestand der gekwetsten voor hopeloos. De oorzaak moet gezocht worden in het droogstoken van den ketel. Nog zijn beschadigd de booten «Perseverance" en «Comte Valery." Zwitserland- De bondsregeering heeft bepaald, dat ambtenaren en onderhoorigen bij de spoorwegen, met inbegrip van de vaste op dagloon werkende arbeiders, minstens om de drie weken een vrijen Zondag moeten hebben, en dat die niet in mindering mag worden gebracht van het aantal andere vrije dagen. Ieder za! aanspraak hebben op minstens 14 vrije werkdagen in het jaar. Elke 24 uren moet ieder minstens acht uren vrij hebben. Voor degenen, die buiten de stations wonen en ook langs de lijn geen dienstwoning hebben, wordt die vrije tijd per dag verlengd, wegens den noodigen tijd van heen en weer naar huis gaan. Ten opzichte van de vrouwen bij den spoorwegdienst zal de bonds regeering nog nadere voorschriften geven. Deze be palingen zullen ook toepasselijk zijn op andere, met vergunning van bondswege bestaande middelen van vervoer. Daarentegen zijn zij niet toepasselijk op ambte naren en onderhoorigen, die, in dienst bij spoorweg- of stoombootondernemingen, in de termen der fabriekwet vallen. B e 1 g- i e. Het Belgisch ministeriëele Journal de Bruxélles laat zich aan het slot van een hoofdartikel over «het nationaal jubileum in Nederland", na opgemerkt te hebben dat de feesten tengevolge van allerlei om standigheden veel minder algemeen zijn geweest dan in 1863, volgenderwijs uit: «Tevens moet men echter constateeren, dat in het geheele Koninkrijk der Neder landen het volk dichter dan ooit geschaard staat om den troon. Alle staats- en kerkpartijen betuigen een stemmig, dat de band die haar samenbindt nog altijd is en steeds blijven zal het Huis van Oranje. Mogen, wanneer de tijd daar is dat Nederland het eeuwfeest zijner herwonnen onafhankelijkheid vieren zal, alle wolken, welke Neerlands toekomst thans verduisteren, verdwenen zijn en de regeering der toekomstige koningin Wilhelmina zooveel nieuwen, luister bijzetten aan Neder land en het Huis van Oranje als keizerin Maria Theresia aan den troon der Habsburgen schonk, welke zij onder nog ongunstiger omstandigheden besteeg. Wij gelooven de gevoelens weer te geven, welke ten aanzien van onze noordelijke naburen geheel België bezielen, wan neer wij hun gelijken voorspoed toewenschen als België sedert zijn zelstandigheid genoten heeft". Na gewag te hebben gemaakt van de voordeelen der emigratie naar Buenos-Ayres zegt het HandelsbL van Antwerpen: «Dat alles ziet er zeer voordeelig uit, maar wij moeten nu ook zeggen, dat wij dezer dagen uit Buenos-Ayres een brief ontvangen hebben van een daar wonenden Vlaming, die den toestand in 't geheel niet rooskleurig afschildert. Wij moeten bekennen, dat wij bij het lezen van dezen brief erg achter ons oor hebben gekrabd, en wij genegen zijn te vragen, of het gouvernement niet eens directe inlichtingen zou dienen te nemen, om alle misverstand te voorkomen." P r a n k r ij li. De huiselijke twist tusschen de echtgenooten Bou- langer heeft een ernstige wending genomen. Eenige invloedrijke personen hadden Madame overgehaald weder bij haar gemaal te gaan wonen; met moeite had zij daartoe besloten, doch nu weigert de generaal zijne vrouw te ontvangen. Italië. De minister van oorlog deelde mede, dat de nieuwe credieten voor oorlog noodig waren voor het aanschaffen van kanonnen, geweren en kleedingstukken voor het landlegerde marine vorderde het bedrag voor het versterken van Madalena en ter voltooiing der toe rusting in de arsenalen van Venetië en Torente, het saldo zou besteed worden aan snelvurende kanonnen, en torpedo's.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2