ZIERIKZEESEIIE COURANT voor het arrondis- sement Xierikzee. 1888. No. 96. Zaterdag 8 December. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN; Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 7 December 188 8. Geslaagd voor het examen als apothekers-bediende te Utrecht, mej. J.a Z. de Mooij van Zierikzee. Te Antwerpen is van wege de vereeniging »Avicultura" een tentoonstelling gehouden, waar door Nederlandsche inzenders de volgende prijzen werden behaalddoor den heer H, Coert te Molenaarsgraaf, 16 eerste, tweede en derde prijzen door den heer M. L. Spruit te Ouderkerk a/d. IJssel, elf; door den heer Verhoog te Bergambacht, 9, en door den heer Job v. d. Have te Nieuwerkerk 10; bovendien door laatstgenoemde een eereprijs voor eene schoone inzending watervogels en door den heer Spruit een eereprijs voor de schoonste verzameling van hetzelfde ras Belgische hoenders. Er heeft zich te Goes een geval van trichinose voor gedaan bij een jong meisje. Het is gebleken, dat zij vleesch gegeten heeft van een varken, dat eerst op trichinen werd onderzocht en daaraan werd vrij- bevonden, hoewel nu bij nader onderzoek daarin wel trichinen, maar in zeer geringe mate, zijn aangetroffen. Het vleesch was afkomstig van een varken uit die gemeente. Aan het uiterst gering aantal trichinen, dat blijk baar in het varken aanwezig was, moet het worden toegeschreven, dat van het groot aantal personen, dat van het vleesch heeft gebruikt, slechts één is aangetast door trichinose en hierin moet dan ook de verklaring gezocht worden van het feit, dat in de stukjes vleesch, die tot onderzoek waren genomen, geen trichinen werden gevonden. Had men toevallig een ander stukje onder het microscoop gelegd dan waren zij wellicht wel ontdekt. Intusschen zij ook hier vermeld, dat het door trichi nose aangetaste meisje ook van het rauwe vleesch heeft gegeten. Wij hérhalen daarom voor de zooveelst e maal de raadgeving om toch vóór het gebruik het var li ens vleesch eerst goed te koken of te braden! Men schrijft uit Rotterdam, dd. 5 December: Voor onze Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappij was het heden een zeer gewichtige dag. Heden werd namelijk de lijn op Zuid-Amerika geopend het eerste stoomschip, voor die lijn dienstdoende, de ©Zaandam", vertrok uit Amsterdam, met een voldoende lading. Jaren geleden reeds werd door een officier onzer marine in een brochure aangedrongen op het openen eener stoomvaartlijn tusschen Nederland en Z.-Amerika en op zaakkundige wijze werden in dat geschrift de groote voordeelen aangetoond, welke zulk een lijn voor ons land beloofde. De tijden waren destijds echter niet zeer gunstig voor onze handelsplaats, bij de onzekerheid waarin men verkeerde omtrent het welslagen van onzen waterweg naar zee. Niemand had den moed kapitaal in zulk een onderneming te steken en aldus bleven de plannen sluimeren. Langen tijd is het ook onzeker gebleven, of de geregelde vaart op Noord-Amerika wel op den duur zou vol te houden zijn; de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij heeft kwade dagen beleefd, en er is in deze onderneming veel kapitaal verloren gegaan. Maar men heeft moedig stand gehouden en is de moeielijkheden te boven gekomen. Niet alleen is de geregelde stoomvaart op New-York thans goed gevestigd, maar van deze maatschappij gaat nu ook de verwezenlijking uit van het plan der stoomlyn op Zuid-Amerika, die werkelijk voor de ontwikkeling van onzen Nederlandschen handel zooveel in de toekomst belooft. Het openen der nieuwe lijn treft samen met de pogingen der Argentijnsche regeering om Europeesche landverhuizers naar haar land te lokkeu. Daaraan heeft de stoomvaart-maatschappij het te danken, dat met het eerste stoomschip, hetwelk zij naar Zuid-Amerika zond, niet minder dan 415 landvei huizers de reis mede maakten. Blijft de stroom van landverhuizers deze richting volgen, dan zal dat voor de nieuwe lijn een belangrijk voordeel wezen. Intusschen is het, na al wat er in de laatste dagen over die landverhuizing naar de Argentijnsche republiek verhandeld is, nog altijd eene open vraag, of het geraden is, dat onze landgenooten, die hier hun brood niet kunnen vinden, daar een toevlucht zoeken. Naar hetgeen men hoort van hen, die met het land bekend zijn, laat het klimaat voor Nederlandsche landverhuizers niets te wenschen over en is het land er vruchtbaar, maar daaraan alleen heeft men niet genoeg. Er dient zeker heid te wezen, of er daar ginds werkelijk goede voor uitzichten zijn voor hen, die om een beter bestaan te vinden, hun vaderland verlaten. Uit de tot heden verstrekte gegevens is die zekerheid nog niet verkregen. De vraag rijst of de regeering niet in staat zou zijn, officiëele gegevens te verstrekken. Misschien zou in de Kamer, bij de behandeling der begrooting van buiten- landsche zaken, daaromtrent een vraag tot de regeering kunnen worden gedaan. Sedert eenigen tijd heeischt een ongekende drukte op het bevolkingsbureau te 'sGravenhage, doordien tal van gezinhoofden voor zich zeiven zoowel als voor hun huishouden bewijzen komen halen in verband met landverhuizing naar de Argentijnsche Republiek (Zuid-Amerika). Tot op dit oogenblik hebben zich tot gezegd doel bereids 350 hoofden van gezinnen, waaronder socia listen, aangemeld. Uit Rotterdam worden naar Den Haag door een ©werver" prospectussen gezonden over het klimaat enz. der Argentijnsche Republiek. Den 5en van elke maand vertrekt uit Rotterdam een schip, dat plaats biedt voor 900 personen. Woensdag ging de eerste boot en de lust tot emigreeren schijnt zoo groot dat reeds geen plaatsen meer zijn op het schip dat den 5en Maart a.s. vertrekt. Uit Yerseke gingen i 10 personen, behoorende tot 14 gezinnen, naar Buenos-Ayres. Zondag werden in de Ned. Herv. kerk toespraken tot hen gehoudentevens werd daar eene verzameling gehouden ten hunnen behoeve. Het besluit van den gemeenteraad van Smilde met acht tegen drie stemmen genomen om de acht hulponderwijzers van de openbare scholen met 1 April a.s. eervol te ontslaan en tegen dien tijd een oproeping te doen voor een salaris van f 450, dat is f 150 minder dan nu, leidt het Sociaal Weekblad tot de volgende opmerking. »Of ons dit verwondert? Allerminst. Evenmin als het ons verwonderen zal, zoo wij nu gaandeweg op een reeks van zulke berichten worden vergast, nadat de regeering, door haar weigering om tegenover het Montfoortsche schandaal van haar bevoegdheid gebruik te maken, het hek van den dam heeft genomen. Evenmin trouwens ook als het ons verwonderen zal, indien de mannen van het ©Christelijk bewustzijn" deze uiting van ergerlijk kwade trouw zullen trachten goed te praten." ©El mundolinco" is de naamvan een nieuw sigarenmerk, zou men rneenen? mis; met die woorden duidt de heer J. Braakman te Hillegom een door hem zelf gemaakte nieuwe ©wereldtaal" aan, een soort Volapük-namaaksel. In 1886 dronken de Nederlanders (vrouwen en kinderen meegerekend) gemiddeld ieder 9 liter jenever. De provincie Noord-Brabant stond bovenaan, met een midden-cijfer van 16,61, Limburg het laagst, met 3,14 liter, 't Meeste sterke drank werd gebruikt te Zalt-Bommel (20,42 liter per hoofd.) Het schijnt een manie te worden van sommige ge meenteraden om buiten de door Burgemeester en Wethouders in overleg met den districtsschoolopziener opgemaakte voordracht onderwijzers aan te stellen. Nu weer heeft Z. M. de Koning dergelijk besluit van den raad der gemeente Tegelen moeten vernietigen. De Uaavl. Ct. heeft in het officieel verslag van de zitting der Tweede Kamer van 29 November gelezen, ©dat zoowel de heer Zaaijer als de minister Keuchenius er tegen zijn opgekomen, dat men in het Nederlandsche Parlement het Nederlandsche volk een ©armzalig volkje" had genoemd. Maar in datzelfde stenografische verslag, zegt liet blad, zochten wij te vergeefs naar den ©spreker", die zich op zoo minachtende wijze over zijn eigen volk zou hebben uitgelaten. Zouden de ge noemde heer en verkeerd verstaan hebben? Of kunnen de bedoelde woorden tusschen de vergaderzaal der Tweede Kamer en de landsdrukkerij verloren zijn geraakt?" Misschien zal de heer van Baar hieromtrent nadere inlichtingen kunnen geven. In de Tijd levert de kapitein M. de Ras een nieuwe proeve van leger-organisatie met behoud der plaats vervanging. Om tot een practische oplossing van het vraagstuk der levende strijdkrachten met de minst mogelijke lasten en kosten te komen, zouden z. i. de volgende eischen kunnen gesteld worden 1. Behoud van den vijfjarigen diensttijd, zooals die thans bestaat, met een minimum-oefeningstermijn van één jaar. 2. Uitbreiding van het jaarlijksch contingent van 11,000 op 15,000 man; 3. Instelling van een tweejarige reserve, met een afzonderlijke wet, regelende de kaders dier reserve. 4. Opheffing der schutterijen. De meerdere kosten van de door hem voorgestelde regeling worden door den heer de Ras begroot op f 3,770,000, waarvan f 3,040,000 als jaarlijksche uitgave zal terugkeeren. In een inleidend woord, dat aan dit artikel vooraf gaat, verklaart de Tijd, dat de Nederlandsche roomsch katholieken den persoonlijken dienstplicht zullen blijven bestrijden met alle hun ten dienste staande wettige middelen. Het diplomatiek examen ter verkrijging van het radicaal voor den rang van gezantschapssecretaris 2e klasse, van 22 tot 26 November j.l. te 's Graven- hage aan het departement van buitenlandsche zaken gehouden, is met gunstig gevolg afgelegd door de heeren mr. A. baron Sweerts de Landas Wijborgh, jhr. R. de Marees van Swinderen en jhr. J. A. van Citters, attachés. De examen-commissie is thans samengesteld uit de heeren: Baron Gericke van Herwijnen, Nederlandsch gezant te Brussel, voorzitter, prof. T. M. C. Asser, onder-voorzitter, prof. R. Fruin, mr. W. H. de Beau fort en jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, beide leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met mr. D. baron van Hogendorp, als secretaris. Voor de Haagsche rechtbank werd deze week be handeld eene vervolging tegen den voortvluchtigen notaris Andries ingesteld, wegens verduistering van eene som van 26,000, hem namens een heer uit Indië toevertrouwd ter belegging van geiden op hypo-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1