Wmmr ers te zeggen zaken door volledig van punten van en hier dan eer Pijnacker ger gevolgd: veel hoogeie •eenstemming \n die hooge consuls ge- is toegevende lijk aan hun idels-agenten Hp, eenigszins gebruikelijk, eft wel niet I tuis-generaal n men reeds •aarop hij in 'iiën optreedt, zullen komen nder wegens inzicht, dan len landvoogd het streven bemoeien, te |m veel meer lit de hande- al wel zou een minister ne beginselen enwoordigen, r als koloniale in bijzonder- n het Indisch Ir omdat die laag kunnen wereld geheel 1 omdat de re doet over ten over den maar al te r gewichtiger raag, of het [In ambtenaar urwerk, hun l&n soldaat in der getrouwd dan zal het gelegenheid lij voor Indië van keizer ieler Zeitung dagboek van gpunt geheel zou nu, op onbevoegden het Fransch volgens de De kolonel om geschied- oorlog van j olksstammen. igekomen, of vragende hij van den ieman stoorde I t den eersten Zwitserschen in een groote Ui onder klok- f in beweging ter had, was lammer heeft ■r meelfabriek ie drie mede- De verdediger digen hadden »gmg, in de delijk is voor getuigd, dat neel gemengd dzakelijk kan koopwaar èn om het meel geschikt tot broodbakken te maken in die plaatsen, waar het aluin de slechte eigenschappen van het water geheel opheffen of althans neutraliseeren moet; en eindelijk beriep hij zich op de jurisprudentie en de wetsverklaarders, dat het mengen van goede of onschadelijke bestahddeelen in eetwaren volgens de wet geene vervalsching is. Bij repliek hield de subs-, officier, de heer Eeman, de schuld der beklaagden staande aan het plegen van een feit, door de wet strafbaar gesteld, en boven allen twijfel voor den heer Goffart, die gehandeld had met het doel eener ongeoorloofde winst. De rechtbank heeft de uitspraak bepaald op Woensdag 12 December a.s. Het bestuur der Koninklijke Maatschappij van Tuin en Landbouw heeft besloten, in den loop van het aanstaande jaar drie tentoonstellingen te openen. 1°. Een algemeene bloemenprijskamp op 7 en 8 April. 2°. Eene tentoonstelling van afgesneden rozen op 30 Juni en 4 Juli. 3°. Eene buitengewone Chrisan- themum's-tentoonstelling op 17, 18 en 19 November. De programma's en reglementen dezer verschillende tentoonstellingen zullen binnen kort verschijnen. De Koninklijke Maatschappij van Tuin- en Landbouw, aan gemoedigd door den schitterenden uitslag harer eerste Chrisanthemum's-tentoonstelling, zal geene moeite nog opoffering sparen, om van de toekomende Chrisan- themum's-tentoonstelling een ware tuinbouwplechtig- heid te maken. Al de liefhebbers en bloemisten, alsook de maatschappijen van het binnen- en buitenland, zullen verzocht worden er deel aan te nemende prijskampen zullen talrijk zijn en de premies aan zienlijk. Servië. De correspondentie van koning Milan, welke konigin Nathalie wil openbaar maken, bevat 53 brieven, welker inhoud een nieuw licht zal werpen op de on- eenigheid, welke tot de echtscheiding heeft geleid. Koning Milan, die ongerust is dooi' deze bedreiging, heeft zich gehaast te antwoorden, dat hij de koningin te goed kent om haar in staat te achten aldus te handelen. Doch de koningin heeft Bucharest verlaten met het bepaalde voornemen uitvoering aan haar plan te geven en vóór zij naar Jaspy vertrok, heeft zij de brieven bij een bankier gedeponeerd, na er een dubbel afschrift van genomen te hebben. Een der afschriften heeft de koningin voor zich behouden en het andere aan een Rumeensche dame toevertrouwd, die slechts op het bevel der koningin wacht om ze openbaar te maken. Gemeugd Buiteiilandscli Nieuws. Prof. Gabriel Pouchet heeft betreffende het verbod van het gebruik van lood bij het conserveeren van levensmiddelen een rapport ingediend aan het «Comité consultatif d'hygiène publique en France", ten gevolge waarvan het tot de conclusie is gekomen, dat uit hoofde der hoeveelheid lood, die in blik wordt aan getroffen voor het conserveeren van visch bestemd, en de schadelijkheid daarvan voor de gezondheid, er geen reden bestaat om het besluit van 4 Maart 1879 in te trekken, hetwelk verbiedt de blikken van binnen te soldeeren, en voorschrijft de blikken uitsluitend te vertinnen. Het comité heeft er in bewilligd, aan de industrieelen een jaar uitstel toe te staan voor den afzet der producten, volgens het vroeger procédé vervaardigd. Naar aanleiding van een rapport van dr. Dubrisay heeft het comité te kennen gegeven, dat het gebruik van loodhoudend tin ter inwikkeling van vruchten, suikerwerk, chocolade, kaas, worst, kortom van alle levensmiddelen, verboden moet worden. Het voor dit doel gebezigde bladtin moet van fijn tin vervaardigd worden, d. w. z. een alliage, hetwelk minstens 97 pet. tin bevat. Onder leiding van een ingenieur van de kruitfabriek Rottweil (Duitschland) worden tegenwoordig in de cementgroeven bij Ehingen proeven genomen met een nieuwe ontploffingsstof «Securit" genaamd. Deze stof, waarvan de chemische bestanddeelen een geheim zijn van de fabriek Rottweil, ontploft slechts dan, wanneer ze door eene afzonderlijk daarvoor geprepareerde patroon ontstoken wordt. Zonder deze kan het Securit niet ontploffen en het kan zonder eenig gevaar verbrand worden. De prijs is nog niet het drievoudige van ge woon kruit, maar de ontploffingskracht is wel vier maal zoo groot. Een Engelsch dorpspredikant uitte in een Engelsch blaadje de klacht, dat het «boycotten" nu ook reeds uit Ierland naar Engeland is overgewaaid. Hij beweert, dat zijne vrouw door het gilde der keukenmeiden ge boycot is, altijd met dien verstande, dat zij van haar kant geen keukenmeid hebben wil, die niet een goed getuigschrift heeft. Zulk eene nu biedt zich maar niet bij haar aan. Men had te Christiania het plan opgevat om dr. Nansen nog in dit jaar terug te halen uit Groenland, waar hij, zooals men weet, met goed gevolg een onder zoek ingsreis op sneeuvvschoenen volbracht. Maar men heeft dit voornemen opgegeven, om de groote bezwaren, daaraan verbonden, en de aanzienlijke kosten - minstens 30,000 kronen. Dr. Nansen blijft nu in Groenland overwinteren. Hij heeft dan meteen ruimschoots tijd om de beschrijving van zijn reis te voltooien. Paus Leo krijgt weder een erfenis. Een oud, onge huwd Italiaansch advocaat heeft zijn vermogen van ongeveer een millioen lire aan Z. H. vermaakt. Aan zijn oude huishoudster legateerde hij een inkomen van 45 lire per maand en aan zijn zuster een van 5 lire per maand. Zijn rijke boekerij vermaakte hij aan een vriend van hem, een monnik. De zuster van den erflater betwist voor het gerecht de geldigheid van het testament. De welbekende professeur in het biljarten, de heer Albert Gamier, maakte verleden week in het Grand hotel de Bruxelles, eene serie van 1034 punten in den tijd van vijftig minuten, terwijl zijn tegenspeler op 5 punten bleef. De deken van Rochester, dr. Hole, heeft onlangs in de kathedraal van Rochester een reeks van preeken gehouden over matigheid, en de afschaffers van Kent kwamen flink op om, zoo zij dachten, de onthouding van sterken drank te hooien aanprijzen. Men stelle zich hunne teleurstelling voor, toen, in plaats hiervan dr. Hole, terwyl hij in krachtige bewoordingen dronken schap en alle onmatigheid afkeurde, als zijn overtuiging te kennen gaf, dat zij, die matig drinken, mannelijker en edeler handelen dan zij, die wegens gemis aan zedelijke kracht, in het geheel geen sterke dranken gebruiken. Er zijn menschen, zoo zeide hij, die de Engelsche kerk uit hare tegenwoordige positie als een matigheidsgenootschap willen maken tot een afschaffings genootschap, maar hij zou zoo iets nooit voorstaan. Hij keurde het niet goed altijd de drankverkoopers te verwenschen, overtuigd als hij was, dat velen hunner blij zouden zijn, als zij de dronkaards kwijt konden raken, doch hij zou een geneesmiddel tegen dronken schap zoeken in betere woningen en vroolijker omgeving van den werkman. Deze opmerkingen werden door de Kentsche afschaffers zwaar gegispt. Zij konden het dr. Hole niet vergeven, dat hij een matigheids-onderwerp anders dan als een afschaffings-onderwerp behandelde, en dat hij, over dronkenschap sprekende, het redmiddel niet zocht in geheele afschaffing, maar in matigheid. Hij beschouwde alcohol als één van Gods goede gaven, tot gebruik en genot geschapen. Deze en dergelijke opmerkingen van den deken werden als «disgusting" bestempeld en in openbare vergaderingen afgekeurd. Sedert dit onderwerp in de provinciale pers besproken werd, heeft het ook in de groote steden de aandacht getrokkende groote meerderheid trekt voor den deken partij. Zelfs wijdt the Times een hoofdartikel aan de quaestie, waarin matigheid, in tegenstelling met ge heele afschaffing, wordt aanbevolen. Een voordeelige vondst. Een huisvader in het kanton Uri (Zwitserland) heeft in de St. Gothard een rijke kristalgrot ontdekt van een hoogst zeldzame kwarts soort. In drie dagen tijds verkocht hij voor vijftienhonderd francs van dit kwarts. ijvgIÜZONÜ KTIV. Tentoonstelling te Parijs in 1889. Het is voorzeker den meesten lezers bekend, dat den 14en April 1.1. de afdeeling «Landbouw" der Vereeniging ter behartiging der Nederlandsche belangen op de Tentoonstelling te Parijs zich heeft geconstitueerd. Gedurende langen tijd was de Vereeniging tot stilzwijgen gedoemd bij gemis aan voldoende inlich tingen, die de Parijsche Tentoonstellings-Commissie eerst kort geleden verstrekte. De Vee-Tentoonstelling zal plaats hebben van 11 tot 22 Juli 1889. De prijzen van het Vee zijn als volgt: Categorie 9, Nederlandsche veeslagen (Race hol- landaise). Stieren van 1 tot 2 jaar. Ie Prijs: 500 francs en gouden medaille. 2e 400 zilveren 3e 300 bronzen Stieren van 2 tot 4 jaar. Ie Prijs: 600 francs en gouden medaille. 2e 500 zilveren 3e 400 bronzen Vrouwlijke fokdieren van 2 tot 3 jaar. Ie Prijs: 300 francs en gouden medaille. 2e 200 zilveren 3e 150 bronzen Categorie 10. Rassen van de polders en lage landen van het noorden van Europa, als: (Race de Wilster, du Marsh, Tondern Britenborg). Stieren van 1 tot 4 jaar. Ie Prijs: 400 francs en gouden medaille. 2e 300 zilveren 3e 200 bronzen Vrouwlijke dieren van 1 tot 2 jaar. Ie Prijs: 250 francs en gouden medaille. 2e 200 zilveren 3e 100 bronzen Vrouivlijke dieren van 2 jaar en ouder. Ie Prijs: 300 francs en gouden medaille. 2e 200 zilveren 3e 100 bronzen Rassen niet in de vorige (Race Durham, Hereford, Devon, Sussex et Anologues, des iles de la Manche, d'Ayr, Races sans cornes, race des Highlands d'Ecosse, de Kerry, Hollandaise, des polders, etc.) begrepen. Stieren van 1 tot 4 jaar. Ie Prijs: 400 francs en gouden medaille. 2e 300 zilveren 3e 200 bronzen 4e TOO getuigschrift. Vrouwlijke dieren van 1 jaar en ouder. Ie Prijs: 300 francs en gouden medaille. 2e 200 zilveren 3e 150 bronzen 4e 100 getuigschrift. Boven en buiten de genoemde uitlovingen kan de Jury beschikken over een Kunstvoorwerp van 1000 francs waarde, voor den besten stier in de eerste afdeeling Een Kunstvoorwerp van 500 francs waarde voor de beste koe in de afdeeling; Een Eereprijs van 1500 francs waarde aan het dier van den meest volmaakten vorm; Een groote Eereprijs van 2000 francs waarde aan de beste verzameling der afdeeling, bestaande uit minstens één stier en 4 koeien van hetzelfde ras, geboren en opgevoed bij den eigenaar-inzender. Vervolgens worden nog prijzen uitgeloofd van 1000, 700, 500 en 300 fis. met medailles van goud, zilver en brons voor de mooiste verzameling van 4 koeien van hetzelfde ras, benevens verschillende prijzen en medailles voor schapen, rammen en ooien. De aangifte voor Vee moet vóór 27 December, en die van Landbouwvoortbrengselen vóór 15 December 1888 plaats hebben bij den Secretaris te Loosduinen den heer P. F. L. Waldeck of aan den ondergeteekende Fernand Hombach te Hulst, lid der commissie, aan wien meer speciaal de zorgen voor de provincie zijn toevertrouwd, en die zich bereid verklaart voor het geven van alle verdere inlichtingen. De Fransche regeering en de commissie correspon deert niet met vreemde inzenders en geene inzending uit Nederland wordt aangenomen, anders dan door tusschenkorast der op verzoek van de Fransche regeering in ons land opgerichte Commissie. De inzenders kunnen in Frankrijk van een verlaagd spoorwegtarief genieten, en de vereeniging zal zooveel mogelijk in de transportkosten naar Parijs tegemoet komen, de kosten van verzorging en voeding komen voor rekening van de inzenders. De kosten voor plaats ruimte tot het tentoonstellen van Landbouvv-voort- brengselen voor Landbouwers-producenten bedragen f 7,50 per M2. Voor dit bedrag wordt door de Nederlandsche hoofdcommissie het noodig decoratief in het Tentoonstellingsgebouw aangebrachtde inzen dingen, zoo die niet al te zwaar zijn, gratis vervoerd en voor de noodige bewaking te Parijs zorg gedragen, alhoewel de commissie zich voor beschadiging of verlies niet aansprakelijk stelt. Voor inzending van kleine voorwerpen zullen eenvoudige tafels worden opgesteld en draagt de commissie zorg voor de uitpakking. Niet genoeg kan er bij onze ontwikkelde landbouwers op aangedrongen worden, in het strijdperk te treden met andere landen, voor de voortbrenging van het beste melk- en vet vee, en voor de zuiverheid en vorm onzer graansoorten. Behalve het voordeel dat zulk eene tentoonstelling voor vons Vaderland oplevert, door de buitenlandsche kooplieden tot zich te lokken op binnenlandsche mark ten en zoodoende eene grootere verkoopswaarde in het leven te roepen, heeft de vorige tentoonstelling ons ook geleerd, voor welke verbazende hooge prijzen ons Hollandsch vee te Parijs werd aangekocht. Mocht het geldelijke voordeel, en de vaderlandsliefde om Holland waardig vertegenwoordigd te zien op de wereldtentoonstelling, een prikkel voor velen zijn, om ook het bewijs in den vreemde te leveren, dat Holland vooral op gebied van den veestapel gerekend raag worden onder de beste produceerende landen. F. HOMBACH.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3