Buitenland. regeld, in 1889 nog hoopt de minister. Dan eerst komen de gemeentelijke belastingen aan de beurt. Zal men intusschen aan de bezwaren, die Amsterdam en andere gemeeten ondervinden, tegemoetkomen? Do minister van binnenlandsche zaken heeft op die vraag naar het antwoord van zijn ambtgenoot voor financiën verwezen dat wil zeggengij moet wachten En daarmede zijn de «inlichtingen" der regeering over hare belastingplannen ten einde. Is er iemand, die er door bevredigd is? Twee jaren ruim geleden wendde zich een ontslagen ambtenaar tot de Tweede Kamer met een klacht over het pensioen, dat hem was toegekend. Kort daarna besloot de Kamer het adres «ter griffie te deponeeren". Na het optreden der nieuwe Tweede Kamer in Mei van dit jaar, heeft die gepensioneerde weder omtrent die zaak een adres ingezonden, waarin hij zich op de verandering in Kamer en regeering beroept. De commissie voor de verzoekschriften heeft de vorige week op dat adres een verslag uitgebracht, welks slotsom, na mededeeling van deze beweegreden der weder-indiening, aldus luidt: «Daar de huldiging van dit beginsel allicht zou leiden tot eene vernieuwde indiening van meerdere vroeger ter griffie gedeponeerde adressen, heeft de commissie de eer voor te stellen ten opzichte van het onderhavig adres over te gaan tot de orde van den dag". Aldus werd besloten. Dr. G. J. H. Furnée bestrijdt in de Standaard de vaccine-beschouwingen van den heer Schreinemacher, in de Tweede Kamer bij de behandeling der Indische begrooting. Hij deelt mede, dat in 1879, wegens een pennestrijd tusschen twee collega's, de Vereeniging ter bevordering der geneeskundige wetenschappen in N.-Indië aan hare 200 leden een zestal vragen ter beantwoor ding stelde. Er kwamen van 112 leden antwoorden. De heer F. neemt aan, dat onder de 88, die niets van zich lieten hooien, zeker wel 40 waren die de zaak niet rijp achten voor een oordeel. Van hen, die wel een antwoord zonden, luidde dit op de voornaamste vragen als volgt: «Vraag: Hebt gij de overtuiging, dat een goed uitgevoerde vaccinatie voor de pokken of ten minste voor de hevige vormen beschut, en zult gij derhalve de vaccinatie bij gezonde kinderen aanbevelen? Antwoord: 106 positief ja, 2 positief neen, 4 ont wijkend. Vraag: Wilt gij ook revaccinatie aanbevelen? Antwoord: 102 ja, 5 neen, 5 ontwijkend. Vraag: Wenscht gij vaccine-dwang? Antwoord: 83 ja, 23 neen; 4 onbeantwoord, 2 ontwijkend". Uit deze cijfers leidt dr. F. af, dat dr. S. zich vergist heeft in zijn statistiek. Het Vad. merkt hier tegen op, dat dr. Schreinemacher sprak van «de geneeskundigen in alle landen" en de bedoelde opgaven loopen enkel over Ned.-Indië. Toch is ook daar het aantal geneeskundigen, die positief ja antwoorden op de eerste en voornaamste vraag, overweldigend groot. Het nieuwsblad de Vlieger, dat tot heden driemaal per week verscheen, zal met '1 Januari a.s. dagelijks verschijnen onder den naam van Rotterdamsch Dagblad. Te Hoogeveen heeft het Leger des Heils zijne oefe ningen gestaakt. De weinige steun der ingezetenen is, naar men zegt, daarvan de oorzaak. In de gemeente Westdongeradeel op de Friesche klei gelegen hebben eenige arbeiders besloten, de reis naar de Argentijnsche republiek te aanvaarden. Voor deze emigratie wordt tegenwoordig in Friesland druk gewerkt, agenten treden als sprekers op om deze landverhuizing aan te bevelen, welke geschiedt op kosten der regeering, onder verplichting de passage- en andere kosten binnen 2% jaar terug te betalen. Uit de provincie Groningen zullen vele timmerlieden en metselaars naar Argentinië vertrekken, waar zij volgens de agenten f 130 per maand kunnen ver dienen boven den kost. Ook in de Haarlemmermeer hebben verscheidene huisgezinnen kennis gegeven van hun vertrek naar de Argentijnsche republiek. De heer S. H. Buytendijk, predikant te IJsselstein, heeft eervol ontslag gevraagd als hoofdredacteur van de Wageninger, vroeger Wageningsch Weekblad. In eene op Donderdag a.s. te houden vergadering van aandeelhouders is de benoeming van een anderen hoofdredacteur aan de orde gesteld. JS. R. Cd. Volgens de Parijsche bladen heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken in den ministerraad den uitslag medegedeeld van de onderhandelingen, die hij met de Nederlandsche regeering heeft gevoerd over de grensregeling der Fransche en Nederlandsche bezit tingen in Guyana. De heer Goblet werd door den ministerraad gemachtigd eene overeenkomst met de Nederlandsche regeering te teekenen, volgens welke deze quaestie onderworpen zal worden aan eene scheids- rechtelijke uitspraak. Er bestaat reeds bij de beide regeeringen overeenstemming over de keuze van den scheidsrechter. De Keizer van Rusland zal waarschijnlijk als scheids rechter optreden in het verschil, bestaande tusschen Frankrijk en ons land over de grens tusschen de Fransche en Nederlandsche bezittingen in Guyana (Fransch Guyana en Suriname.) Door den minister van oorlog is aan de autoriteiten der landmacht eene circulaire gericht omtrent den dienst van het leger op Zondag, in het belang van het vervullen der godsdienstplichten door de militairen. Het gebeurt in sommige garnizoenen, dat inkoopen van benoodigdheden voor de menages en het rapport houden van de commandeerende officieren plaats heeft op uren, samenvallende met godsdienstoefeningen. Ook gebeurt het, dat geneeskundige onderzoekingen, vaccinatie of gymnastiekoefeningen Zondags gehouden worden. De minister wenscht, dat hierin, voor zooveel noodig, verandering kome, dat diensten, welke gevoegelijk op een anderen dag kunnen worden verricht, op Zondag niet zullen worden veroorloofd, en voor niet te ver mijden diensten uren moeten worden gekozen buiten den tijd der godsdienstoefeningen. Slechts in spoed- vereischende gevallen moeten door de militaire autoriteiten des Zondags zaken in behandeling worden genomen, terwijl bureau-werkzaamheden, het uitgeven en doen rondbrengen van orders en dergelijke, tót het strikt noodige moeten bepaald worden. De gemeenteraad van Vlissingen heeft op verzoek van den heer J. H. van Sluijters, architect te 's Hage, tot den verkoop van ongeveer 8000 M2. grond op de duinen bij het Grand Hótel besloten. Op deze opper vlakte moeten zeven villa's worden gebouwd, welke voltooid moeten zijn een jaar na den datum der goedkeuring van het raadsbesluit. De nieuwe postzegels van 7y2 ct. zullen bruin van kleur zijn (gebrande oker), die van 22l/2 ct. blauw achtig groen (donker) en die van f 1 paarsch blauw. Op voorstel van dr. J. Thomee heeft de gemeente raad van Delft besloten tot aanvulling der verordening regelende de genees-, heel- en verloskundige armen verzorging, houdende dat de gemeente-verloskundigen en vroedvrouwen aftreden op 71-jarigen leeftijd en niet herbenoembaar zijn, en met algemeene stemmen het voorstel op de instructie, houdende bepaling, dat de gemeente-verloskundigen gebruik moeten maken van anti-septische middelen, die kosteloos verkrijgbaar zullen zijn. Door de arrond.-rechtbank te 's Gravenhage is, ter vervulling van een opengevallen rechtersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: jhr. mr. J. F. Schuurbecque Boeije, rechter-plaatsverv. in gemelde rechtbank, adv. en proc. te 's Hagemr. A. E. Croockewit, rechter in de arrond.-rechtbank te Rotterdam, en mr. A. Hoeth, rechter in de arrond.-rechtbank te Leeuwarden, De jaarlijksche algemeene vergadering van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht zal Zondag 23 Dec. a.s. te Amsterdam worden gehouden. Des avonds te voren zal in het Paleis voor Volksvlijt eene monster meeting worden gehouden, waarin als sprekers zullen optreden de heeren Domela Nieuwenhuis, Mansholt en anderen. Bij gelegenheid van het bevrijdingsfeest zou in een plattelands gemeente eene uitdeeling van erwten soep plaats hebben. Toen alles bijna gereed was, ontdekte men dat de erwten vergeten waren. Deze werden nog op het laatste oogenblik uit de stad gehaald, maar uit vrees, dat zij nu niet gaar zouden worden, werd, op raad van een deskundige, een goed stuk soda in de soep geworpen. Het gevolg was dat allèn die de soep gegeten of er van geproefd hadden, des avonds ziek waren, zoo althans verhaalt het Rolt. Nbl. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Geneeskunde heeft zich ingevolge de uitspraak, onlangs op de algemeene vergadering gevallen dat de geneeskundigen aan de maatschappijen van levensverzekering geen verklaringen behoeven af te geven ten opzichte van de patiënten, die zij in hunne laatste ziekte behandeld hebben, tot de regeering gewend met verzoek om bij eene wettelijke regeling van de levensverzekering het eischen van de bedoelde geneeskundige verklaringen als voorwaarde van uitbetaling eener verzekerde som te verbieden. Uit het overzicht van de Java-Bode stippen wij het volgende aan Van den nieuwen landvoogd valt, nadat deze ééne maand aan het bestuur is, nog niets anders te zeggen dan dat uit de wijze waarop de loopende zaken door hem worden afgedaan blijkt, dat hij zich volledig van alles op de hoogte steltOp twee punten van etiquette, niet geheel zonder beteekenis en hier dan ook indertijd druk besproken, heeft de heer Pijnacker Hordijk het voorbeeld van zijn voorganger gevolgd; hij heeft aan zijn disch den bisschop eene veel hoogeie plaats gegeven dan den predikant, in overeenstemming met den rang, in de roomsche kerk aan die hooge betrekking verbonden, en hij ontving de consuls ge zamenlijk'op eene bijzondere audiëntie, aldus toegevende gedeeltelijk aan hunne ijdelheid, gedeeltelijk aan hun beweren, dat zij iets meer zijn dan handels-agenten en aanspraak hebben op eene behandeling, eenigszins gelijkstaande met die, voor diplomaten gebruikelijk. Dat dit laatste eene dwaling is, behoeft wel niet meer te worden betuigd. Evenmin als van het beleid des gouverneurs-generaal hier te lande nog iets valt te zeggen, kan men reeds nu een oordeel vellen over de wijze, waarop hij in zijne verhouding tot den minister van koloniën optreedt. Gelegenheid te over schijnt er anders te zullen komen om met deze in botsing te geraken, minder wegens tot nu toe niet gebleken verschil van inzicht, dan wel omdat bet zelfstandig karakter van den landvoogd op den duur niet bestand kan zijn tegen het streven van den minister om zich met alles te bemoeien, te minder daar het regeerings-reglement hem veel meer macht en bevoegdheid geeft dan men uit de hande lingen van sommige gouverneurs-generaal wel zou opmaken. Men zou zoo gaarne zien, dat een minister van koloniën zich, behalve met de algemeene beginselen van bestuur, vooral in tijden als den tegenwoordigen, voornamelijk bezighield met onze verhouding als koloniale mogendheid tegenover het buitenland, en in bijzonder heden de regeeringstaak in handen liet van het Indisch bestuur, waar zij behoortniet zoozeer omdat die bijzonderheden niet evengoed in Den Haag kunnen worden geregeld als in het van de buitenwereld geheel afgesloten paleis te Buitenzorg, als wel omdat de zorg voor het kleine zoo licht het grootere doet over het hoofd zien. En de treurige berichten over den toestand van onzen Koning herinneren er maar al te veel aan, dat ook wat de koloniën betreft er gewichtiger belangen op het spel staan dan de vraag, of het wenschelijk is, dat de kinderen van een ambtenaar zich op Nieuwjaarsdag vermaken met vuurwerk, hun door een Chinees geschonken, en dat een soldaat in de kazerne echtelijke genoegens smaakt zonder getrouwd te zijn. Let men op de teekenen der tijden, dan zal het den heer Pijnacker Hordijk niet aan de gelegenheid ontbreken, te toonen wie hij is en wat hij voor Indië vermag. Ouitsoliland. Korten tijd na de openbaarmaking van keizer Frederiks dagboek van 1870, nam de Kieler Zeitung reeds vroeger gedrukte gedeelten uit zijn dagboek van 1866 op, welke uit een staatkundig oogpunt geheel onschuldig waren. Ook tegen dit blad zou nu, op bevel des keizers, eene aanklacht wegens «onbevoegden nadruk" zijn ingediend. Kolonel Stoffel, ex-geattacheerde van het Fransch gezantschap te Berlijn, voor 1870, is volgens de Fransche bladen uit Straatsburg gezet. De kolonel hield zich eenigen tijd in den Elzas op, om geschied kundige opsporingen te doen over den oorlog van Julius Cesar tegen de Germaansche volksstammen. Nauwelijks was hij in Straatsburg aangekomen, of een politie-agent kwam zijne prpieren vragende kolonel toonde hem de vergunning, die hij van den stedehouder zelf had ontvangen. De politieman stoorde zich er niet aan. De kolonel moest met den eersten trein naar Parijs vertrekken. Zwitserland. De begrafenis van den president van den Zwitserschen bond, den heer Hertenstein te Bern, is in een groote volksovatie veranderd. De stoet, die zich onder klok gelui en kanongebulder naar het kerkhof in beweging stelde en een overwegend militair karakter had, was anderhalf uur lang. De vice-president Hammer heeft de lijkrede gehouden. B 1 g i e. In het proces tegen den directeur der meelfabriek van Merxem, den heer Goffart, en zijne drie mede- beklaagden, zijn de pleidooien afgeloopen. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. De scheikundigen hadden immers verklaard, dat eene aluinvermenging, in de verhouding als geconstateerd is, onschadelijk is voor de gezondheid. Ook hadden de bakkers getuigd, dat aluin niet slechts herhaaldelijk in het meel gemengd wordt, maar een vermenging zelfs noodzakelijk kan wezen èn voor het uiterlijk aanzien der koopwaar èn om he die pla: van he moet en de of onsc wet ge officier, staand straf ba heer C ongeooi bepaalc Het en La aansta: 1°. Ee 2°. E 30 Ju themu De pr tentoor Koninl gemoei Chrisa opoffer themu heid alsook zullen prijsk: zien lij De Natha welke eenigl Koninl heeft te g hande met I te ge brieve afschr heeft aan op h make van leven cons waai hooft getr en geen in tl te te aan voor proc N heef van suilt leve doel

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2