voor het arrondis- a sement Zierikzee. 1888. No. 95. Woensdag 5 December. 91ste jaargang, NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. j veretteringen kunnen ge- lenezende Zalf. bij menschen, k'ade beenen, dat elke hoop was. Slechts Ir Zalf onder- Inbeeld vormen de ontsteking I den. Telkens j is geworden, ard, en is zij gemakkelijkste zenuwpijnen, si, indien het lach ting. 4,85, ƒ3.—, co aanvrage a Irs in Holland, Londen, 533, CHTEK» ÏERDAM ■21/* pCt. 763/Iö 3 89 3'/a 101%, 3 1) 1043/4 2 V, 88'/. 4 68'/. 2 48 3 03"/, 5 402"/,, 5 861/» 5 100 *V» 953/10 4 86""/, 5 l48"/4 15 67'/,, 5 66"/,, 5 075/j j 15 67»/, 4 92 A AAK 5 90 (5 78 "/8 5 l00'/s 3 38% 5 H5«/„ 3 56% 5 95% 5 98% 'l 5 1 OO'/u 3 400 j 3 60 i/a 447 i»NS. Z. R. f 1,20% )üars - 2,45 rtikelen éi 8,50 25 a - 6,75 5, 4,50 5,50 5,25 4,50 3,— 6,50 '5 a - !5 a - 25 a - 25 a - a - a - a - 42,— a - 13,50 a - 9,25 a - te Zienkzee, 5 ons. 5 25 stuks. 25 te Zierikzee. zii iiik/n sdii; courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct 4lle stiikken, <le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 4 December 1 8 8 8. In eene buitengewone algemeene vergadering der «Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij" is, ter voor ziening in de vacature van commissaris, ontstaan door het overlijden van den heer R. Koole, benoemd de heer M. Koole Rz., die met den heer J. van der Linden daartoe door commissarissen was aanbevolen. UITTREKSEL uit eene mededeeling oven soda-vervalschingvoorkomende in het Becember-nummer van het Maandblad tegen de vervalsching van Levens middelen en Handelsartikelen, Redac teur Br. P. F. van Hamel Roos. Daar te Rotterdam onlangs een zeer belangrijk proces in zake Soda-vervalsching gevoerd is, achten wij het wenschelijk eens na te gaan, wat aldaar alzoo als »Soda" aan den man gebracht wordt. Wij ver zochten een onzer Rotterdamsche correspondenten in eenige winkels aldaar, in het bijzijn van getuigen, monsters te koopen en deze (behoorlijk verzegeld) ons ter onderzoek te zenden. Het resultaat was als volgt: Monster gekocht bij °/0 zwavelzure Soda Glauberzout. H. Dettmeijer, Aert van Nesstraat 60, 34.50 C. v. d. Roemer, Schiedamsche dijk 149, 51.17 Jacobson, (Em.) Kipstraat, 5.44 D. J. Sarleraijn, Binneweg 52, 13.35 Men weet dus nu wat men tegenwoordig te verstaan heeft onder den naam van »Soda". Als eenige com mentaar bij deze analyses zij herinnerd aan het feit, dat Glauberzout hoegenaamd geene waarde heeft voor de huiselijke doeleinden, waai-voor koolzure Soda ge bruikt wordt, dat het integendeel een vernietigenden invloed op de katoenen en linnen stoffen uitoefent en eindelijk, dat het bij inwendig gebruik (men bezigt nu en dan immers Soda om water zacht te maken) zeer nadeelig voor de gezondheid is. De minister van buitenlandsche zaken heeft zich tot onzen gezant te Berlijn gewend, om weder den onbelemmerden invoer van ons vee van de Duitsche regeering te verkrijgen. Dientengevolge is voor het oogenblik het verbod beperkt tot herkomsten uit Gelderland". Het Nederlandsche vee mag dus in Duitsch- land ingevoerd worden, wanneer het niet uit Gelder land afkomstig is. Te Dordrecht is onlangs een volksbibliotheek opge richt, die eene buitengewone belangstelling ondervindt. Het aantal ter leen gevraagde boeken is zeer groot. Naar men verneemt, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tegen de prostitutie thans bepaald, dat het nationaal congres voor Nederland op 30 April a.s. en drie volgende dagen te Amsterdam zal gehouden worden. Aan de Zw. Ct. wordt bericht, dat de openbare behandeling van de zaak de Rochemont-Verstege c.s. door de Haagsche rechtbank is uitgesteld. Onder het hoofd vergiftig snoepgoed, eene ernstige waarschuwing bij het St. Nicolaasfeest, bevat het Maandblad tegen de Vervalsching het volgende: Voor eenige dagen ontving de redacteur van dit blad van dr. M. J. Hengeveld, arts te Hillegom, eenige bruid suikers en ulevellen ter onderzoek, daar zich na het gebruik daarvan ernstige vergiftigings-verschijnselen (hevige brakingen en diarrhee, gevolgd door afge matheid) hadden voorgedaan bij eenige kinderen. Het bleek bij chemische analyse, dat de ulevellen gewikkeld waren in licht groen geglaceerd papier, hetwelk groote hoeveelheden ar'senigzuur-koper (zoogen. «Scheele's groen") bevatte (ruim 20 pet.!) Een der hevigste vergiften dus, in onmiddellijke aanraking met het suikerwerk! Wanneer men nu bedenkt, dat ulevellen en dergelijke artikelen (b. v. in den zak gedragen) zeer gemakkelijk vervloeien of aan het papier vast gaan kleven, is het licht te begrijpen welk een groot gevaar er bestaat, dat de zwaar vergiftige kleurstof zich aan de suiker zal mededeelen. Wij raden ieder, die zijn kinderen snoepgoed geven wil (en bij hoeveel honderd duizenden is dit niet het geval!) ter dege toe te zien, dat de gekleurde pa piertjes vooral verwijderd worden, om ze niet in plaats van een versnapering, ernstige, ja doodelijke ongesteldheden te bezorgen. Wij vragen: Is het niet ten eenenmale onverant woordelijk, dat de autoriteiten geen afdoende maat regelen nemen om den verkoop van dergelijke vergiftige stoffen, voor het omwikkelen onzer voedingsmiddelen bestemd, te voorkomen? In België wordt tegen St. Nicolaas door de keurings- politie in verschillende plaatsen eene speciale ronde gedaan, en de personen, die tegen de wetten zondigen, streng gestraft. Het is o. i. dringend urgent, ook ten onzent onverwijld dergelijke .maatregelen te treffen, vóór dat men, gelijk in het boven aangehaalde geval, door ernstige ongelukken uit het systeem van slaisser- aller" opgeschrikt wordt. Onze onmiddellijk in het werk gestelde nasporingen hebben voorloopig tot het resultaat geleid, dat het vergiftige papier uit het buitenland afkomstig is. 'tls hier dus hetzelfde geval als wij reeds zoo herhaaldelijk constateerden. Wat een fabrikant in zijn eigen land voor zeker doeleinde niet verkoopen raag, wordt veilig naar het gastvrije Holland gestuurdHet is ons voor nemen, de afkomst dezer papiersoorten nauwkeurig na te gaan, en de namen der fabrikanten ter kennis van de buitenlandsche autoriteiten te brengen. Mocht dit niet baten, dan zullen de namen door de Revue internationale en dit blad bekend gemaakt worden. De personen, die dergelijke artikelen gwoonlijk aan bakkers verkoopen. worden door ons ingelicht en zijn voornemens, voortaan uitsluitend giftvrije artikelen te vragen. Wij raden dit ook den bakkers ernstig aan, zoowel wat het ulevellenpapier betreft, als de andere ter kleuring en versiering van gebak, enz. aangewende stoffen. Waar tot nu toe onwetend gezondigd werd, vervalt deze verontschuldiging, zoodra de pers, naar wij vertrouwen, de meest mogelijke openbaarheid aan de door ons geconstateerde feiten zal gegeven hebben. In de maand December wordt op den akker alleen nog op zandgronden gewerkt. Velen zaaien nu nog late rogge, die dan ook wel eens gelukt, hoewel de spreuk waar blijft wanneer de late rogge gelukt, is de oogst slecht". Met mesten en onderstrijken van mest op de akkers, die zonnevruchten zullen dragen, kan een begin worden gemaakt. Ook is er thans tijd om de akkers gelijk te maken, aarde te verrijden en de wegen te herstellen vooral ook om droog te leggen. Bij huis is een hoofdbezigheid het dorschen van het graan. Tegen kerstmis is het dure plicht van eiken boer, zijn boek op te maken. De houtteler velt hakhout en laat in de akkermaals- bosschen snoeien en spitten, of, wat nog beter is, doet slooten en greppels uithalen om aarde te spreiden door het hout, dat in de aanstaande lente vallen moet. Mollen maken in deze maand hun winterkwartieren. Houtsnippen zijn weggetrokken. Barmsijsje en winter koninkje zingen bij mooi weêr wel eens. Dat doen ook de roodborstjes, die hier en daar den winter over gebleven zijn. Somtyds paart reeds de kruisbek. Enkele jaren komen reeds de spreeuwen terug, ge woonlijk geschiedt dit echter eerst in Februari. «Trek- vinken" verdwijnen geheel. Alle loofboomen staan kaal in December. Er bloeien nog enkele hondsbloemen en herderstasplantenook bloeit soms nog het kruiskruid. Soms bloeien reeds nieskruid, sleutelbloem, madeliefjes en Pyrus japonica. Bij zacht weêr ontluiken crocus, sneeuwklokje, speen kruid, dotterbloem en muurbloem. Om slakken uit kelders te verdrijven, bestrooit men den grond met keukenzout en bestrijkt de wanden eenige malen met een oplossing van dat zout. Hoe meer slakken hoe dikker het zout moet gestrooid worden. De verschillende op- en aanmerkingen over onze kustwacht, die de laatste dagen naar aanleiding van de schipbreuk der »Ango" sijn te berde gebracht, blijken niet alleen Scheveningen te gelden. Men meldt toch uit Ouddorp, omtrent de gelijktijdige schipbreuk van de «Atlantic" aldaar, het volgende: Bij het voor den dag halen der reddingsmiddelen moet het gebleken zijn, dat de boot onklaar was en het schiettoestel niet te handteeren. Voor de aangespoelde schipbreukelingen waren geen droge kleederen voorhanden. Nadat ze zich bij de lichtwachters wat gedroogd hadden, werden zeinopen wagens, in storm en regen, drie kwartier ver naar het dorp getransporteerd. Onder hen was er één met een gapende wond boven het oog, een ander in be- wusteloozen toestand en met gebroken arm aangedreven en een derde zóó bewusteloos, dat men meer dan drie kwartier werk had, eer hij teekenen van leven gaf. Ook was de achtste der aangespoelden niet dood, maar moet van koude gestorven zijn, omdat men hem te lang op het strand heeft laten liggen. Een der geneesheeren, die tegenwoordig waren, moet verklaard hebben, dat men dien persoon bij tijdige behandeling ook in het leven had kunnen houden. Roof- en hebzucht hadden vrij spel. Ergerlijk is het, dat zelfs de aangespoelde kisten der berooide, half naakte schepelingen niet ontzien, maar ook daarvan een paar leeggestolen werden. Het Hbl. acht de nadere inlichtingen, die door den minister van financiën in zijne memorie van antwoord gegeven zijn omtrent zijn plannen tot verbetering van het belastingwezen, geheel onvoldoende en ziet daarin een volslagen miskenning van de rechtmatige wenschen der kleine, pas kiesgerechtigd geworden burgerij. De eenige verandering, welke de minister in de rijksbelastingen thans wil invoeren, is een verlaging van den zout-accijns tegen verhooging van invoer rechten. Een verplaatsing dus van den druk van de eene benoodigdheid op de andereOp welke ingevoerde artikelen den last zal gelegd worden, daarvan verneemt men verder niets. Ziedaar alles wat de minister over de rijksbelas tingen heeft mede te deelen. Immers de wijziging van den suikeraccijns wordt afhankelijk gesteld van het tot stand komen der Londensche conventie, wat den tijd heeft tot 1 Sept. 4894. Wat de zwaar belaste gemeenten betreft, die de troetelkinderen van den minister zullen worden, zij worden verwezen naar de verlichting, die een andere onderwijswet haar zal verschaffen. Wij zijn zeer be nieuwd, merkt het Hbl. op, hoe die verlichting zal kunnen samengaan met. de subsidiën, die aan de bijzondere scholen uit de openbare kassen zijn voor- Meer is zeker te verwachten van de ruimere bevoegd heid, welke de minister wil toekennen om opcenten op de belasting der ongebouwde eigendommen te heffen. Maar eerst moeten de herschattingen zijn afgeloopen en de grondbelasting voor het rijk nader worden ge-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1