Buitenland. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. BEGRAFENISFONDS De Herstelde Belangen" Depothouder binnen gedrongen, waar het Leger des Heils gewoon is godsdienstoefening te houden, en maakte het er zoo bont dat de bijeenkomst gestaakt moest worden en enkele heilsoldaten hunne klachten bij den burge meester hebben gebracht. De bende bewoog zich daarop langs de hoofdstraten der stad met de roode banier en onder het voortdurend uitgalmen van socia listische liederen: »Weg met de heilsoldaten, leve Nieuwenhuisenz. Ook werd Berkhout bezocht, een dorp ten westen van Hoorn gelegen, waar het Leger des Heils ook wel bijeenkomsten houdt. Daar werden evenwel geen heilsoldaten gevonden en een paar her bergiers moesten het daarop ontgelden, bij wien men de tapkast leegdronk. Maandag begon het lieve leven weder. Troepen opgeschoten kwajongens trokken door de stad en sloegen hier en daar ruiten in, terwijl het herhaaldelijk tot vechtpartijen met de leden van het Leger des Heils kwam. Wel trad de politie krachtig op en wist zij enkele der belhamels te arresteeren, maar haar aantal was te klein dan dat zij de troepen uiteen kon jagen. De burgemeester riep ten slotte daarom de hulp in van den bataljons-commandant, die door twee com- pagniën infanterie de hoofdstraten deed afzetten. Toen het volk zich evenwel toch niet verwijderde, maakten de soldaten eenige charges, waarbij echter niemand gewond werd. Een hevig onweer met hagelslag en stortregen droeg er verder toe bij, aan den oploop een einde te maken. De Dinsdag is kalm voorbijgegaan, zoodat van de troepen, die in de kazerne geconsigneerd waren, geen gebruik behoefde gemaakt te worden. Ook Woensdag was het rustig, echter was men niet zonder vrees, dat na afloop van eene vergadering, waarin burger" van der Stadt als spreker zou optreden, zich weder benden zouden vormen, om de rust van de stad te verstoren. Aan het Hbl. wordt uit Hoorn bericht, dat de rust aldaar Woensdag verder niet gestoord is. Aan den zoom van het Bosch van Boulogne is dezer dagen eene kudde schapen door wolven aangetast, die 19 stuks hebben verscheurd. Een der aanzienlijkste ingezetenen van Aarle-Rikstel is geboeid naar Roermond gebracht. Hij was door het kantongerecht wegens mishandeling tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld en kwam daarvan in hooger beroep bij de rechtbank te 's Hertogenbosch, doch had, naar het schijnt, vooraf aan twee personen 25 gulden gegeven, om te zijnen gunste valsch te getuigen. Voor de rechtbank schijnt het geweten der getuigen wakker te zijn geschud en deelden zij dit feit mede, waarop de gevangenneming van den omkooper volgde. Frankrij li. De regeering krijgt nu ook het corps telegraaf- en postambtenaren tegen zich. In een Zondag gehouden meeting, welke door circa 500 post- en telegraaf-ambtenaren werd bijgewoond, werd heftig geprotesteerd tegen de onrechtmatige be vorderingen, welke in den laatsten tijd hebben plaats gehad. Er werd een motie aangenomen, waarbij ver klaard werd, dat men van een nieuwe hervormde republikeinsche regeering veel goeds verwacht, onder welke regeering dergelijke onregelmatigheden niet zouden voorkomen. Een voorstel om, wanneer een werkstaking noodig mocht zijn, deze te doen ingaan tegen Kerstmis, werd met geestdrift aangenomen. De vergadering werd gepresideerd door Caillavat, een inspecteur der posterijen, die wegens zgn boulangistisch drijven uit zijn ambt is ontzet. Grroot-Bri.tta.ri j e. De beroemde economist, John Bright, ligt op het uiterste. Hij is 77 jaar oud. Het Lagerhuis heeft de vorige week in eerste lezing een wetsvoorstel behandeld, ten doel hebbende strengere bepalingen in te voeren tegen kooplieden, die door eigen schuld aan hunne verplichtingen niet kunnen voldoen. De voornaamste wijzigingen, welkejdoor deze regeling, als zij wordt ingevoerd, in de wet op de faillissementen zullen worden gebracht, zijn de volgende; De aanvraag tot faillietverklaring zal mogen geschieden door een schuldeischer, die ten minste 20 pd. st. heeft te vorderen, of verschillende schuldeischers ver een igd, die te zamen dat bedrag moeten hebben. Thans is het laagste bedrag op 50 p. st. bepaald. Geen rehabilitatie wordt verleend, tenzij ten genoegen van derj rechter wordt bewezen dat 50 pet. der schulden kan worden afbetaald, met inbegrip van de onkosten of dat den failliet geen roekeloosheid of andere nalatig heid in zijn handel kan worden verweten, maar het faillissement alleen een gevolg is van oorzaken, waar voor hij niet mag worden aansprakelijk gesteld. Geen homologatie van een akkoord wordt verleend aan een failliet, wien roekeloosheid of andere nalatigheid is te I wijten, wanneer niet ten minste 37pet. wordt uitbetaald. Met een gevangenisstraf van ten hoogste 12 maanden, met of zonder zwaren arbeid, zal worden gestraft de failliet van wien de rechter, na den curator te hebben gehoord, oordeelt dat hij; 1°. zijn faillisse ment heeft veroorzaakt door vermetele en gewaande speculaties of door een onverdedigbaar buitensporige levenswijze; 2°. binnen drie maanden voor het faillise- ment, op het tijdstip dat hij zijn schulden niet kon betalen, aan eenigen schuldeischer een ongewettigd voorrecht heeft gegeven, of 3°. schuldig is aan eenige bedriege-lijke daad of misbruik van vertrouwen. Duitschland. Een nieuw politiek sensatieboek wordt aangekondigd: Bismarck dévoilé, dat de meest onwederlegbare bewijzen van de politieke valschheid van Bismarck zal bevatten. O. a. zal de schrijver de echtheid der bekende Bul- gaarsche stukken betoogen en een en ander vertellen van de vertrouwelijke bespreking" over die stukken in Frankrijk, Rusland, België, Duitschland en Bulgarije. De Norddeutsche wenscht den Franschen geluk met deze vergrooting van hun politiek-literair bezit, en zegt: »van het standpunt der psychologie, of liever van dat der psychiatrie beschouwd, is de zaak van belang in zooverre zij aantoont tot welk een graad van gemeenheid de haat tegen Duitschland in groote kringen in Frankrijk heeft gebracht." Denemarken. De rede van den president van het Folkething, de heer Högsbro, waarin hij te kennen gaf dat het parlement den koning bij zijn 25-jarig regeerings- jubileum niet kon gelukwenschen, heeft het Deensche volk zeer ontstemd. Als bewijs hiervan kan het volgende dienen. De handel te Denemarken had den koning en zijn gasten aan een banket genoodigd, dat in de Beurs gegeven werd, en dat aan de deelnemers 150 kronen per couvert kostte. Ook Högsbro, president der Kamer, was genoodigd, doch na zijn redevoering werd hem gemeld, dat hij zijn uitnoodiging maar moest terug zenden, daar hij toch niet tot het banket toegelaten zou worden, hetgeen hij gedaan heeft. Gemengd ISuitenlandscIi Nieuws. Een van de meest bekende Russische staatslieden moest bij zijne intrede in de diplomatie een examen afleggenhij kwam er gelukkig door, ofschoon hij op geen der vragen die hem gedaan werden, een goed antwoord kon geven. Verrast door dit onverwacht succes, vroeg hij aan een der examinatoren, hoe het toch kwam, dat hij niet afgewezen was. Deze ant woordde hem: »Ge wist uwe groote onwetendheid met zulk een meesterlijk talent te verbergen, dat wij onze overtuiging niet tot zwijgen konden brengen, dat ge allen aanleg hebt om een voortreffelijk diplo maat te worden. Bij een boekhandelaar te Napels is een werk uit gestald, dat zeer de aandacht trekt. Het is de «Divina Commedia", waarvan de 14.233 verzen, met ongeveer 96000 woorden en 400.000 letters op één enkel blad papier geschreven en door middel van een sterk ver grootglas duidelijk leesbaar zijn. Een klerk op een papierfabriek te Potgora, heeft der menschheid dezen buitengewoon gewichtigen dienst bewezen. Er dient bijgevoegd, dat hij niet blind geworden is. Het eiland IJsland zal misschien binnenkort een aanzienlijk verlies van zijne toch reeds niet talrijke bevolking lijden. Vele IJslanders, die zich in Amerika hebben gevestigd, ijveren namelijk voor eene land verhuizing op groote schaal. Daar de Canadeesche regeering ook veel belang in deze zaak stelt, is het zeer wel mogelijk, dat het denkbeeld ten uitvoer wordt gebracht. Een eigenaardige loterij zal te Bukarest gehouden worden. Er worden 300,000 loten a 1 franc uitge geven. De prijzen vertegenwoordigen een waarde van 60,000 francs. Een dertigtal prijzen geven den gelukkigen winners het recht om de Parijsche tentoonstelling te bezoeken, en daar twaalf dagen te blijven en bovendien krijgen zij een vrije plaats in den schouwburg of in de opera. Een Engelsch blad deelt de volgende grap mede van den prins van Wales, die wel is waar niet in den allerlaatsten tijd is gebeurd, maar die toch vrijwel onbekend is en die plaats had ten huize van eene aanzienlijke Engelsche dame, miss W. te Cowes, op het eiland Wight. De prins had haar beloofd, den Franschen gezant, die toen te Londen was, den heer Waddington, op een van hare soirees mede te brengen. Hij hield zijne belofte en Waddington werd zoo vriende lijk ontvangen, dat bij zich uit erkentelijkheid wat minder gesloten toonde, dan staatslieden dat gewoon zijn. Spoedig was men zelfs van oordeel, dat hij zijne openhartigheid wel wat te ver dreef. Hij verklaarde bijvoorbeeld onverholen, dat Frankrijk wel zeer gaarne met Engeland in vrede wilde leven, maar aan den anderen kant geenszins genegen was, om aan Engelsche belangen in Madagascar, China, of elders eenige aan dacht te schenken. Lord Beresfords beleefde opmerking, dat een oorlog met Engeland toch voor Frankrijk geen gemakkelijke zaak was, gaf Waddington aan leiding, om zich zeer smadelijk over Engetonds land macht uit te laten en toen een aanwezig admiraal op de Engelsche vloot wees, strekte Waddington zijne spottende, minachtende opmerkingen ook tot deze uit en werd daarbij zoo uitdagend, dat de Engelschen hoe langer hoe boozer en meer en meer opgewonden werden. De woordenstrijd werd steeds vinniger, de ongelukkige gastvrouw stond doodsangsten uit daar, eindelijk voegde de prins van Wales, die op eenigen afstand van alles getuige was geweest, en die moeite had niet in het lachen uit te barsten, zich bij de groep twistenden en helderde het zonderlinge, pijnlijke geval op. Een bekende komiek, de heer Quorsell, had op zijn verzoek den rol van Waddington gespeeld en zoo het geheele gezelschap gefopt. De samenstelling der bevolking naar het geslacht, vertoont merkwaardige verschillen voor enkele landen. In Duitschland is het aantal vrouwen een millioen grooter dan dat der mannen; op 100 mannen zijn 104.3 vrouwen. In Groot-Brittannië en Ierland is de verhouding voor de mannen zelfs nog iets ongunstiger in Oosten rij k-Hongarije is die ongeveer even groot als in Duitschland; ook in Rusland schijnt de vrouwelijke bevolking niet onbelangrijk de overhand te hebben in Frankrijk en in Italië is dit echter niet het geval, In het eerstgenoemde land is het aantal mannen en vrouwen bijna gelijk, in Italië waren bij de laatste volkstelling zelfs minder vrouwen dan mannen, wat bij de sterke landverhuizing uit Italië, die toch, zooals overal, meer van de mannelijke bevolking wegneemt dan van de vrouwelijke, dubbel merkwaardig is. Omtrent den ouderdom onder de bevolking, leert de statistiek, dat in Duitschland van de 100 inwoners er 35 beneden de 15 jaren oud zijn. De bevolking bestaat dus voor meer dan een derde uit kinderen in Oosten rij k-Hongarije is de verhouding dezelfdein Engeland behoort zelfs nog een grooter deel der be volking tot deze categorie; in Italië zijn de kinderen niet geheel een derde van de bevolking; Frankrijk echter is er in dit opzicht veel beter aan toe, want daar bestaat slechts iets meer dan een vierde der bevolking uit kinderen. Van 23—30 Nov. 1888. G-eboren: Een zoon van W. Smit en M. Aalburg. P. Couraou en S. van der Kouwe. dochter J. Gilden en B. Koole. Gehuwd: A. Beije, 21 j., j.m., en D. Nestelaar, 19 j,, j.d. G. H. Germing, 29 j., j.m., en C. Uijl, 22 j., j.d. Overleden:. A. de Jonge, 75 j., man van W. Daane. C. Aleman, 47 j., man van P. Iiorrevoets. Het BESTUUR brengt ter kennis der Leden, dat het ontwerp eener herziening van het Reglement, strekkende o. m. tot verhoogingen in het tarief van uitkeeringen bij overlijdenzonder verhoo ging van contributievan af heden gedurende 14 dagen ter inzage zal liggen voor de meerderjarige mannelijke Leden bij den Boekhouder. Zierikzee, 30 November 1888. Namens het Bestuur: De Boekhouder P. O. OLIVIËB. Wie heeft er winkelruimte beschikbaar? Een fabriek van Naaimachines vraagt een voor den verkoop harer Naaimachines tegen genot van flinlce provisie. Uitstekende gelegenheid voor winkeliersdie eenige ruimte beschikbaar hebben. Slechts zij die in staat zijn f 300 borgtocht te storten en in het bezit zijn van goede referentiën komen in aanmerking. Brieven onder letter P bureau van dit blad.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3