niet te pas. Het niet aanwezig zijn van bepaald aan gewezen deskundige personen, verantwoordelijk voor den toestand der reddingsmiddelen en officieel belast met de leiding der poging tot redding, kan ook niets anders dan ten gevolge hebben, dat soms onoordeel kundig wordt gewerkt. Het instellen der kustwacht is reeds een stap geweest in de goede richting; doch deze kustwacht behoorde belangrijk uitgebreid te worden. Nu bestaat zij hoofdzakelijk uit den uitkijk van de verschillende, met de redding-stations telephonisch verbonden vuur torens, en woi'den strandingen en voorvallen onder de kust, dank zij (ter uitstekende wijze waarop wordt uitgekeken, dan ook zeer spoedig bekend. Werd nu op elke plaats een beambte der kustwacht aangewezen (waarvoor personen zouden moeten worden gekozen volkomen bekend met den localen toestand der kust, den loop der getijstroomen, den afstand van den duinvoet tot de verschillende banken enz. enz.) om bij strandingen als chef op te treden, en trok men daarbij de "kern der roeiers en vuurpijltoestel- bedienden ook uit de manschappen der kustwacht, waarvan het personeel daartoe natuurlijk belangrijk zoude moeten worden uitgebreid, zoo zoude reeds veel zijn gewonnen. Geregelde oefening zoude mogelijk worden en de kans op slagen bij pogingen tot redding zoude slechts grooter kunnen worden. Kustwachtpersoneel zou gemakkelijk te vinden zijn, bijv. onder de bemanningen der loodsvaartuigen. De geregelde oefeningen zouden wenschelijke verbeteringen aan het licht brengen en de gelegenheid verschaffen, nog meer dan nu het geval is, proeven te nemen met vuurpijltoestellen, oliestortinrichtingen, handige zwemvesten als anderszins. De stuurman en matroos van de verongelukte bark »Ango" zijn heden naar Rotterdam vertrokken, om zich van daar naar Duinkerken scheep te begeven. De zeelui gaven aan een zeereis de voorkeur. De consulaire agent van Frankrijk te Scheveningen, de heer M. Parser, geleidde de geredde personen. Blijkens een correspondentie in het Haagsche Dagbl. zouden zelfs openbare onderwijzei's in Walhalla" op treden om de dolhuis-idealen der sociaal-democraten te verdedigen. Wij hadden in die onderwijzers meer gezond verstand verondersteld. Dat men niet te vlug moet zijn met het wegwerpen van gebruikte voorwerpen heeft een ingezetene van Uden opnieuw bewezen. De man, die het vak van schrijnwerker, biljart-, klokken- en wanmolenmaker uitoefent en tevens bedreven is in het samenstellen van kunstmatige ventilatietoestellen en dorschmachines, heeft een nieuw soort velocipede uit hout vervaardigd, dat alle andere werktuigen van dien aard, ja zelfs de koeriertreinen, in snelheid zal overtreffen. Terwijl het voorste wiel draait in bussen eener oude naaimachine, is de zitting gemonteerd met de veeren van een af gedragen damestournure, we) een bewijs dat hier van voor anderen waardelooze voorwerpen terdege partij is getrokken. Het kunststuk zal onder de benaming van »courier- illustré" tot het vervoer van personen en gereedschappen tusschen Uden en Vechel in concurrentie met de tram op den '1 December a.s. in dienst worden gesteld. Zuiver citroensap als geneesmiddel. De geneesheer dr. Gartoyski van Californië bericht in de Lancetdat hij in de hevigste gevallen van diphtheritis, zenuw-zinkenkoorts, het eten van versche citroenen, of het sap in deq vorm van zuivere limonade met het 'gunstigst gevolg heeft voorgeschreven. De Chineezen gebruiken in het «Hemelscbe rijk" citroensap algemeen als huismiddel tegen veel soorten van kwalen. Vooral, wanneer de diphtheritis epidemisch is, wenden zij het gebruik van citroenen op alle mogelijke wijzen aan, en bewijzen dat zij de schrikbarende ziekte met gunstig gevolg kunnen bestrijden. De proeven door den bovengenoemden geneesheer, die langen tijd in China vertoefde, genomen, hebben naar hij beweert steeds goede resultaten opgeleverd. Een zeldzaam verschijnsel 1 De in Juni te Arnhem gehouden landbouw-tentoon- slelling heeft nan de deelnemers in het waarborgfonds winst opgeleverd, en wel een van 123/4 pCt. Bij de herziening der algemeene politie-verordening is door den gemeenteraad van Nijmegen vastgesteld, dat stoomvaartuigen, die aan de kade of in de havens aldaar liggen, de stoomfluit niet mogen laten werken. Eenige landbouwers bij Ootmarsum zijn aardig beetgenomen. Zekere G. F. gaf zich bij hen uit als »Brulftneuger", dat wil zeggen iemand, die gasten ter bruiloft noodigt. Mooi gekleed en met een versierde pet vervulde hij deze functie. Bij den boer, waar hij zich het eerst aanmeldde, dronk hij eerst zes borrels en gebruikte daarna ruim een kilo brood met een pond spek; bij den volgenden at hij 8 groote pannekoeken, waarin niet minder dan een kilo spek gebakken was, en daarna deed hij zich te goed aan een oord bittere jenever. Bij zijn vertrek zeide hij: »Noe kan ik ook best wachten tot morgen aovond eer ik weer wat hoof te et ten". De bruiloft, waarop hij de gasten noodigde, had reeds vóór veertien dagen plaats gehad! De aandeelhouders der Deli-maatschappij hebben in eene te Amsterdam gehouden vergadering een voorstel tot wijziging der statuten aangenomen. De strekking is om het maximum van het reserve kapitaal van 5 tot 6 millioen op te voeren en het maatschappelijk kapitaal met 4 millioen, door de uit gifte van 2000 nieuwe aandeelen tot den koers van 200 pet., alleerst aan aandeelhouders, te vergrooten. Voorts werd besloten, uit de reserve af te schrijven het onafgeschreven bedrag voor den aankoop der onderneming Toentoengan en contracten van den heer Peijer. Volgens eene door het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche steenfabrikanten onlangs opgemaakte statistiek zijn er in dit jaar 48 millioen waalvorm- steenen minder gemaakt dan in het jaar te voren, wat in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan het ongunstige weder, dat gedurende den vorm- of tichel tijd geheerscht heeft. Van de 1145 kweekelingeri, gedurende het 98-jarig bestaan van het instituut voor doofstommen te Gro ningen ontslagen of voor hun ontslag overleden, leverde N. IJ, 360, Z. Holland 211, Friesland 190, N. Brabant 37, Gelderland 139, Zeeland 36, JJtrecht 71, Overijsel 107, Groningen 218, Drente 65, Limburg 3, Oost- Indië 1, West-Indië 1, buitenl. 6. De r.-k. bladen hebben in hunne afkeuring van de brochure van prof. Spruyt bij de jongste aJgemeene verkiezingen, waarin hij tegen het kiezen van ultra- montanen waarschuwde, den nadruk gelegd op het feit, dat prof. Spruyt gemeente-ambtenaar was en dat jongelieden van alle kerkelijke overtuigingen zijn lessen moesten volgen. Een Amsterdamsch student, zelf katholiek, schrijft thans aan de Tijcl een uitvoerig artikel, ten betooge, dat prof. Spruyt op zijn college steeds de zaken zoo objec tief mogelijk behandelt. Hij heeft meerdere jaren de lessen van prof. Spruyt gevolgd, en kan rondweg verklaren, daar nog nooit iets te hebben gehoord, dat voor eenigen r.-katholiek stuitend kan worden genoemd. De hoogleeraar doceert de geschiedenis van de Grieksche wijsbegeerte die met de Nederlandsche politiek van 1888 al zeer weinig te maken heeft en doet dit met de meest mogelijke objectiviteit. En wanneer, zooals het geval is, de professor zijn optreden in de politiek geheel weet te scheiden van zijne lessen aan de universiteit, valt het den studenten, ook die zich beroemen mogen r.-katholiek te zijn, zeer gemakkelijk daarin zijn voorbeeld te volgen. Nadrukkelijk verklaart de schr., dat geen r.-katho liek student de colleges van prof. Spruyt behoeft te vermijden, en dat dit ook tot dusver niet is geschied. Dr. Legebecke heeft zijn ontslag genomen als hoog leeraar aan de Polytechnische School, omdat hij eene benoeming tot directeur der eerste Ned. verzekering maatschappij tegen invaliditeit heeft aangenomen. De St.-Ct. bevat het kon. besluit van 20 November' jl., tot ingebruikstelling van frankeerzegels van 7% cent, 22 y2 ct. en 100 ets. De gemelde zegels zullen te rekenen van 15 Dec. a.s. voor het publiek verkrijgbaar zijn. Te Amsterdam wordt sedert eenige maanden een theoretische en practische cursus gegeven voor jonge lieden, die in de loting voor de nationale militie vallen en zich de kundigheden willen eigen maken, waardoor zij zich ingevolge het koninklijk besluit van 16 December '1887 en de daaruit voortgevloeide ministerieele besluiten, het vervullen van den dienstplicht gemakkelijk kunnen maken. Eenige jongelieden, die aan die cursus deel nemen, hebben thans het initiatief genomen tot de vorming van een bond, die maatregelen kan nemen om op verstandige wijze gebruik te maken van de door het genoemde K. B. verleende voorrechten, b.v. door gemeenschappelijke keus van wapen en garnizoens plaats, enz. Zij roepen allen op, die thans in den leeftijd zijn, waarop zij kunnen deelnemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandelallen dus, die geboren zijn in 1869, 1870 en 1871 en die over deze zaak dezelfde gevoelens hebben als zij, zich bij hen aan te sluiten. De Regeering heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis der rechtbank, waarbij aan de heeren de Bruijn en Co. hun eisch tegen de gemeente Amsterdam (de z.g. oude gaszaak) wordt ontzegd, bevestigd. Blijkens een mededeeling in de Duitscbe Reichs- Anzeiger, wordt tot nader order geen toestemming meer gegeven tot invoer van vee, ook van kalveren, uit Nederland, en wel op grond, dat een uit Nederland in het district Münster ingevoerd stuk rundvee den 17n dezer gebleken is te lijden aan longziekte. De tot dusver verleende toestemmingen tot invoer worden ingetrokken en er wordt alleen een uitzondering ge maakt voor het reeds vóór 28 dezer verkochte vee; de invoer daarvan is vrij tot het einde dezer maand, mits niet afkomstig uit Brummen, Zutfen en Warnsveld. De infanterie krijgt een nieuwe uitrusting, in hoofd zaak overeenstemmende met die, welke in den afge- loopen zomer in beproeving geweest is. Bij het nieuwe ledergoed, dat veel overeenkomst heeft rnet het tegen woordige Duitsche en Oostenrijksche, is de door den soldaat te dragen last veel gelijkmatiger verdeeld, en elke druk op de borst vermeden. Aan het slot eener beschouwing over het wets ontwerp op den arbeid van vrouwen en kinderen schrijft de heer J. II. Wijnen in de Maasbode »Met de opsporing der overtredingen dezer wet zijn door art. 13, behalve de gewone politie, ook de rijks-ambtenaren en de inspecteurs van medicinaal toezicht belast. Aan dezen zouden wij nog wenschen toegevoegd te zien de ingenieurs, belast met het toezicht op de stoomwerktuigen, althans voor die fabrieken of werk plaatsen, waar met stoom gearbeid wordt. Dezen toch moeten ambtshalve af en toe die fabrieken bezoeken. Het zou dus eene kleine moeite zijn om eens inzage te nemen van de bij art. 11 voorgeschreven lijsten en zich de door art. 10 gevorderde kaarten te doen vertoonen. Ook bestaat hier nog een andere leemte, welke diende aangevuld te worden. Wanneer de bedoelde ambtenaren trouw hun plicht vervullen en van tijd tot tijd de fabrieken van hun ressort inspecteeren, dan zal de wet hare uitvoering vinden. Maar (gelijk dat ook gebeuren kan) als een of ander beambte opziet tegen arbeid en moeite en de zaken maar haren gang laat gaan, zonder er zich veel om te bekommeren, dan zullen wetsovertredingen gemakkelijk plaats hebben en zeer zelden, slechts bij toeval, ontdekt worden. Derhalve zouden wij den minister in overweging willen geven, of het niet noodzakelijk ware, aan art. 13 de volgende zinsnede toe te voegen »Met het opsporen der overtredingen zijn belast de inspecteurs van het geneeskundig Staatstoezicht, alsmede de ingenieurs voor die werkplaatsen, waar met stoom- of gaswerktuigen gearbeid wordt. »De inspecteurs en ingenieurs moeten elk jaar de werkplaatsen in hun district minstens driemaal be zoeken en daarvan rapport inzenden aan het ministerie." Dergelijke rapporten zouden inderdaad nuttiger zijn voor het algemeen belang dan die stapel statistieken over roodvonk en mazelen, welke thans naar Den Haag gezonden worden. Gemelde heeren zouden dan ook in de gelegenheid zijn, de fabrikanten te wijzen op verbetering der lokalen, ruimere luchtverversching enz. De Soerabaiasche Ct. schrijft, dat het «Zilveren Kruis" is afgekeurd. De bedoeling des ministers en van den vlootvoogd te Batavia was, dat het schip na eene onbeteekende reparatie over een paar weken rond de Kaap de Goede Hoop thuis varen zou, bemand met de wegens expiratie van diensttijd afgeloste matrozen en mariniers en de officieren die hun Indischen cam- pagnetijd achter den rug hebben. Daarvan komt nu echter niets, omdat de oudst aanwezige zeeofficier te Soerabaia er voor bedankte, de verklaring te teekenen, dat het schip de reis naar huis nog kon doen. Eene commissie werd daarop gezonden om het schip te keuren, en deze keurde het af. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. In de chocoladefabriek van de firma A. Driessen te Rotterdam is een oppassend werkman tusschen de machine geraakt en gedood. Nabij Eygenbilsen, op de lijn Hasselt-Maastricht, heeft men getracht den eersten personentrein te doen ontsporen, door een zwaar stuk hout op de sporen te leggen. Gelukkig werd de toeleg bijtijds ontdekt en verwijderd. De daders zijn onbekend. Te Vlissingen en te Hoorn gaan de bijeenkomsten van het Leger des Heils met opstootjes gepaard, die de tusschenkomst der politie noodzakelijk maken. Te Hoorn is Dinsdagavond een joelende, tierende menigte, voorzien van het roode vaandel, de zaal

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2