Commandiet Kas, WEILAND, OLMEN B O OMEN, Depóthouder eene KEIKEN MEID, meer in staat is te begrijpen, hoe de misdadige handeling, die hij heeft gepleegd, het aanzien van de kerk ondermijnt en deze tegenover het staatsgezag vernedert. De Rumeensche Synode zal zich hoogst waarschijnlijk onbevoegd verklaren, om van deze zaak kennis te nemen. Gemeiigd Buitenhuidsck Nieuws. De phyloxera (druifïuis) richt in Italië groote ver woestingen aan. Het geheele eiland Elba is er door besmet, in Toscana wordt, ondanks de groote voorzorgs maatregelen, steeds voortgang van het kwaad gecon stateerd. In Calabrië en Novarra alsook in Ligurie heeft men nieuwe ontdekkingen gedaan en rond San Remo neemt de verwoesting steeds toe. De Berlijnsche postzegelbeurs heeft in ernstig gevaar verkeerd ingevolge de patentbelasting, daar tegen een ijverig bezoeker dier beurs, die onlangs met duizend Jamaica-postzegels op de markt kwam, een aanklacht was ingediend, wegens ontduiking der patentbelasting. De rechtbank heeft de aangeklaagde vrijgesproken, omdat zij de meening van den verdediger deelde, dat hier geen sprake was van een tak van nijverheid, maar van den ijver van een verzamelaar, wiens hoofd doel bij koop en verkoop een verzameling blijft, een liefhebberij. Een door de heeren Petry en Buchmüller nieuw uitgevonden magazijngeweer (acht millimeter kaliber) waarvoor in alle landen patent is aangevraagd, werd aan den Duitschen minister van oorlog te Berlijn ter onderzoek aangeboden. Over dit wapen wordt het volgende medegedeeld: Door zijn lichtheid onderscheidt het nieuwe geweer zich gunstig van het tegenwoordige Duitsche magazijngeweer. Het heeft eene cylindersluiting en het openen en sluiten van de kamer geschiedt zeer eenvoudig door een beweegbaren hefboom, die in en uit wordt geschoven. Het geheele mechaniek is verrassend eenvoudig en zoo ingericht, dat eene be schadiging bijna tot de onmogelijkheden behoort. Omtrent de vuursnelheid zijn reeds belangrijke proeven genomen, die een tot nog toe onbereikt resultaat gaven van vijf schoten in 4% seconde. Vooral dient ook op den voorgrond te worden gesteld, dat de kosten van dit nieuwe geweer, door de buitengewoon eenvoudige constructie er van, veel lager zijn dan die van eenig ander stelsel. De eigenaar van een openbaar museum te New- York heeft aan lord Sackville-West, den gewezen Engelschen gezant te Washington, die zich door zijne bemoeiing met de verkiezingen berucht en onmogelijk gemaakt heeft, doen aanbieden zichaan het publiek te laten kijkenVrij kost, inwoning en be diening in een hotel van den eersten rang en 2000 dollars honorarium per week zou de belooning zijn, wanneer de edele lord twee uren daags in het museum- Doris, »het grootste der wereld" te pronk wilde staan. »Dit roept een New-Yorksch blad uit, is toch, zelfs voor Amerika, wat al te kras!" De villa »Zirio" in San Remo (Italië), door het verblijf van keizer Frederik III van Duitschland bekend geworden, is door een firma te Turyn gekocht voor 450,000 lire f 225,000) om tot een vorstelijk verblijf te worden ingericht. De krater La Fossa op het eiland Vulcano is reeds een maand lang in werking, samengaande met ge weldige schokken, die tot in het westen van Sicilië worden gevoeld. De ascbregen werd tot in Messina waargenomen. De Fransche Academie heeft hare gewone jaarlijksche bijeenkomst gehouden en weder tal van prijzen uit gereikt voor letterkundigen arbeid en deugd. Onder de bekroonde schrijvers behoort ook Carmen Sylva (de koningin van Rumenië). Den eersten prijs voor deugd (2000 francs) ver wierf een zekere juffrouw Rault, die sinds jaren verwaarloosde kinderen opneemt en met hen haar karig stukje brood deelt. De aanplanting van rozen ter verkrijging van rozen olie, in de Kaukasische landen, wordt door de Russische regeering zeer voorgestaan. Ook in de Krim worden gelijke pogingen gedaan om van de fabricatie van rozenolie een winstgevende industrie te maken, evenals in de gouvernementen Charkow en Pultawa. Tot een nieuw doel is de telefoon in Toronto (Ontario) gebruikt. Een burger was wegens een wets overtreding voor de rechtbank gedaagd, doch kon wegens eene lichte ongesteldheid niet persoonlijk ver schijnen. Hij telefoneerde dus aan den rechter, bekende zijne schuld en werd, ook weer telefonisch, tot een dollar boete en tot betaling van de kosten veroordeeld. «Nergens ter wereld wordt zooveel gestolen als in Rusland, nergens in Rusland zooveel als op de spoor wegen en op geen enkelen Russischen spoorweg zooveel als op de lijn Moscou-Rjnsan", zoo begint een te Moscou verschijnend blad een jeremiade, waarin van ongelooflijke diefstallen verhaald wordt. »Wie zijn de dieven Wie anders dan spoorwegbeambtenin vereeniging met eenige helers. De eersten werpen postpakketten, balen, kisten en manden uit den trein op de spoorwegdam en de anderen haasten zich, de goederen te «vinden" en in veiligheid te brengen. Daarbij kunnnen zij alles gebruiken. Een zak meel wordt zonder bedenken medegenomen, een baal laken voor militaire uniformen wordt geenszins versmaad en eenige ponden varkenshaar zijn zelfs een lang niet onwelkome «vondst." Misschien zal het nog wel zoo ver komen, dat men gebeele goederentreinen zal laten vinden. Aan den heer Frank Cushing, die zoo medeleefde met den stam der Zuni-Indianen in Mexico dat hij in den priesterstand werd opgenomen, heeft men eene belangrijke ontdekking te danken van een stad uit een voorhistorisch tijdperk. Het gelukte hem, de puinhoopen van een oud-Indiaansche stad, die hij de «Doodenstad" noemt, bloot te leggen. Deze stad, die een oppervlakte van negen vierkante Engelsche mijlen beslaat, wordt door een wal omgeven, in het midden bevinden zich de puinhoopen van een reus achtig grooten tempel, waarin verscheidene geraamten gevonden werden. Men vond geen enkel stuk metaal, maar wegens de eigenaardige wijze van begraving meent Cushing dat de bewoners voorvaderen zijn geweest van de tegenwoordige Zunis. De stad is waarschijnlijk door een geweldige aardbeving verwoest en daarna onder het stuifzand bedolven. Eenige mijlen van deze puinhoopen ontdekte Cushing die eener tweede stad, die hij naar de overblijfselen van een water leiding «Las Aquais" noemde. Deze beide steden zijn ongetwijfeld gebouwd door het machtige, krijgszuchtige volk, dat ook een hoogen trap van beschaving had bereikt en het in kunsten en weten schappen ver had gebracht. De sporen van dit voor historische, beschaafde volk vindt men in de puinhoopen van steden, paleizen, tempels piramides en andere gedenkteekenen, die van de noordgrens van Chili verspreid zijn in Peru, geheel Centraal-Amerika, Mexico en Arizona, tot aan het groote zoutmeer in Utah, maar dat ten tijde van den inval der Spanjaarden zijn bloeitijd reeds eeuwen achter den rug had. Heller'sche Speeldoozen. Muziek verhoogt elke vreugde, verzacht elk leed. Wat 's menschen hart in beweging brengt, spreekt het uit in tonen. Zij is voor ons eene troosteres, eene opwekster der schoonste herinneringen. Maar niet iedereen, die gevoel en hart voor haar heeft, kan haar beoefenen tot genot van zichzelven en van anderen. Nu heeft de zoo onvermoeibare en zegenrijk werkzame menschelijke uitvindingsgeest ook op dat gebied er voor gezorgd dat zelfs den onkundige volop gelegenheid gegeven wordt zich in de scheppingen onzer musici te vermeien. Door de vervaardiging der Heller'sche Speeldoozen is het middel gevonden de muziek door de geheele wereld, tot de verst verwijderde deelen, te brengen, opdat zij daar met hare tooverachtige uitwerkselen de vreugde des gelukkigen verhooge, den ongelukkigen troost en verlichting schenke. Deze Speeldoozen worden door bovengenoemde Firma in zoo groote verscheidenheid vervaardigd, dat zij alle verbeelding te boven gaat. Zij maken het sieraad uit van elke woning, zelfs de weelderigst gemeubelde. In hotels, restauraties, banketbakkerssalons ver vangen zij een geheel orkest, en toonen een sterk aantrekkingsmiddel voor het publiek te zijn. Voor dengene, dien zijn beroep aan ver afgelegen plaatsen bindt, zijn zij een onuitputtelijke bron van genot, voor hen, die in den vreemde arbeiden, zijn de melodiën, welke deze speeldoozen ook daarheen overbrengen, hartroerende groeten van den geboortegrond. De repertoires, ook van de kleinste doozen, zijn in de fijnste verhoudingen samengesteld en de nieuwste en meest gewenschte scheppingen op het gebied van opera-, operetten- en dansmuziek, van liederen en koraalgezang zijn daarbij steeds in de eerste plaats in het oog gehouden. In deze voortreffelijkheden ligt voorzeker de grond dat de fabrikant dezer welluidende vreugdebrengers en zorg ver drijvers de leverancier aan bijna alle Europeesche hoven is, dat zijne voortbreng selen op alle belangrijke tentoonstellingen door het behalen van eerste prijzen uitblonken, en dat hij jaar in jaar uit honderde brieven van waardeering ontvangt. De Heller'sche Speeldoozen zijn voorwerpen, die eene der edelste behoeften der menschen bevredigen, en zijn daarom het meest passende geschenk bij alle gelegenheden, maar voornamelijk bij 't Kerstfeest, of bij verjaar- of naamdagen. Door het groote aantal melodiën, welke deze Speeldoozen bevatten en door hare smaakvolle bewerking, zijn zij zoowel als geschenken in den familiekring, van een' bruidegom aan zijne bruid, enz. aan te bevelenzoo ook wanneer gezel schappen verdienstelijke mannen door het aanbieden van een eeregeschenk hunne liefde en hoogachting betuigen willeniederen godsdienstleraar, iederen onderwijzer en iederen zieke zal zulk een geschenk een voorwerp zijn van voortdurende vreugde. Vertrouwbaren personen worden ook afbetalingen in termijnen toegestaanen moet men vooral in het oog houden dat, zelfs bij de kleinste orders, rechtstreeksche bestelling op Bern, aanbevolen wordt, dewijl slechts in Nissa en Interlaken magazijnen dei- fabriek bestaan. Geïllustreerde prijscouranten worden iedereen op verzoek gratis en franco toegezonden, en is de fabriek door het dalen van de prijzen der ruwe grondstoffen in staat bij elke bestelling op de in de prijscouranten aangegeven prijzen 20 °/0 rabat toe te staan. K e r k n i e u w s. Door het Kiescollege der Herv. Gem. te Zierikzee is Vrijdag j.l. ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van Ds. Romijn, het volgende alpha- betische zestal van predikanten opgemaakt: J. van Belkum te Steenwijk, J. Bouvin te Alkmaar, H. A. E. Heinecken te Amerongen, W. Klerck te Koudekerke, J. C. Reesse te Vlissingen en A. J. Ruys te Scher- penzeel; daarna het volgende drietal: de H.H. J. van Belkum, J. Bouvin en W. Klerck, waaruit onmiddellijk is beroepen Ds. J. van Belkum te Steenwijk. Brouwershaven, 26 Nov. Ter voorziening in de predikants-vacature bij de Herv. Gem. alhier, is door het Kiescollege het volgend drietal geformeerd: J. Bruining Jz. te Beets, S. Steenmeijer te Middelie en Dr. H. Edema van der Tuuk te Watergang, waaruit is beroepen Ds. J. Bruining Jz. te Beets. ADVERTENTIEN. De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zalten verzoeke der Erven van wijlen den WelEd. Heer R. KOOLE, op Vrijdag 30 November 18§8, des voormiddags 11 ure, in de herberg van J. Bom te Haamstede, publiek verkoopen 1 Hectare Ï3 Aren 50 Centiaren gelegen in den Duinblok onder Haamstede, Sectie B No. 351. Grondlasten f 6,18. Polderlasten f 1,57 yr Mitsgaders eene groote partij in kavelsstaande op die weide. -De ZierilszeescJtie Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden k ciéposito. 1 jaar dato 4 6 maanden 3% 3 «3 7o 1 dagen zicht 3 maand 3l/2 KOOPT en VERKOOPT EffectenCouponsbuiten- landsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 10 tot 2 uur. Wie heeft er winkelruimte beschikbaar? Een fabriek van Naaimachines vraagt een voor den verkoop barer Naaimachines tegen genot van fliiihe provisie. Uitstekende gelegenheid voor winkeliers, die eenige ruimte beschikbaar hebben. Slechts zij die in staat zijn 3ÖO borgtocht te storten en in het bezit zijn van goede referentiën komen in aanmerking. Brieven onder letter P bureau van dit blad. Wegens huwelijk der tegenwoordige, wordt met FEBRUARI gevraagd die ook genegen is huiswerk te verrichten. Brieven franco aan Mevr. MOLENAAR, Westersingel 98, Rotterdam

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3