Buitenland. gezonden van den arbeid des heeren C. Lely, chef van het technisch onderzoek in zake de droogmaking der Zuiderzee. Dit werk, met 15 kaarten en platen, behandelt den invloed der afsluiting op de waterloozing der langs de Zuiderzee gelegen provinciën. De heer Lely komt na omvangrijke studie van dit onderwerp tot de conclusie, dat legen de bovenbedoelde afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, met insluiting van den IJsel, voor zooveel de water loozing betreft, geen bezwaar bestaat. Aan wie zal het opperbevel over het Nederlandsche Leger worden opgedragen? Een oud-militair, lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal, verheugt zich, dat in het Vaderland de opperbevel voering in dezen oogenblik in 't openbaar is ter sprake gebracht. Want nu of nooit moeten er afdoende en zeer ingrijpende maatregelen worden genomen, om te voorkomen, dat Nederland misschien nog vóór het aanbreken der 20e eeuw, als vrije en onafhankelijke Staat op de kaart van Europa verdwijne. Allereerst zal een nieuwe wet op de ministeriëele verantwoordelijkheid tot stand gebracht moeten worden, waarbij die verantwoordelijkheid meer dan een phrase wordt en de militaire ministers raadsleden der Kroon, en als zoodanig aan die wet onderworpen blijvende, ontheven worden van elke verantwoording voor de militaire organisatie, zoowel als voor de militaire be wegingen. Zij kunnen als administrateurs van hun departement zeer nuttig blijven in den dienst van den Staat. Onze grondwetgevers schijnen nimmer het treurig geval voor oogen gehouden te hebben, waarin de konink lijke opperbevelhebber van land- en zeemacht zich nu helaas bevindt, zoodat de zware diensten aan die hooge en onmisbare betrekking verbonden, nu niet meer in een gegeven oogenblik van Zijne Majesteit kunnen verwacht worden. Er mag niet gewacht worden op het uitbreken van welken oorlogstoestand ook om en bij onze grenzen. Een door den Koning te benoemen opperbevelhebber over Leger en Vloot heeft maanden, misschien jaren noodig, om in zijne hooge kwaliteit het dappere Neder landsche Volk voor den oorlog gereed te hebben hij moet als raadsman der kroon, alléén met het geëerbiedigd hoofd van den Staat, alle militaire aangelegenheden overwegen en behandelen. Men heeft wel eens hooren beweren, dat de bedoelde bevelhebber reeds in 't geheim door de Regeering is aangewezen. Maar indien dit zoo is, dan zou daaruit af te leiden zijn dat de Regeering zich niet bewust is van den grooten omvang der te nemen voorberei dende oorlogsmaatregelen. De man, die de neutraliteit van Nederland moet handhaven, en des noods het bloed van zooveel dapperen daartoe moet opofferen, die man moet niet plotseling op het politiek en militair tooneel verschijnen, als ware hij een tweede Napoleon I; dan nog, zou door zijn plotseling optreden, onze dierbare neutraliteit in groot gevaar verkeeren Wij moeten hier, met terzijdestelling van alle vormen en van alle sleur, eenvoudig het antwoord in allen ernst en zonder eenige par tijd weeperij zoeken, op de gewichtige vraag: Wat moet er met spoed gedaan worden, om Nederland in staat te stellen zijn neutraliteit te handhaven? De Amsterdammer keurt de door de regeering voorgenomen bezuinigingen op de opleiding van onder wijzers af, voor zoover die betreffen de kweekscholen voor welke de minister de toelagen of beurzen van huisvesting wil intrekken. Die maatregel zou neer komen op het langzaam doodbloeden der kweekscholen, wat te betreuren ware, omdat het zou leiden tot eene verlaging van het peil van ons onderwijs. De Amster dammer meent echter, dat er wel overeenstemming zou te brengen zijn tusschen 's ministers streven en de liefde voor bet behoud en den bloei der kweek scholen. Als middel daartoe geeft het blad in over weging het aantal beurzen, te beginnen met '1 Sept. 4889, van twintig te brengen op tien, met bepaling, dat de tien overige plaatsen openstaan voor wie zelf voor huisvesting enz. willen zorgen, en bij het admissie- examen blijken van voldoende geschiktheid hebben gegeven. De wenschen van de Amst. met betrekking tot bezuiniging op de opleiding van onderwijzers, komen hierop neer: Opheffing van vele kleine normaalscholen en daar door aanzienlijke vermindering der tegenwoordige uit gaven van ruim 500,000 gulden. Behoud der groote normaalscholen in de groote plaatsen. Behoud der kweekscholen met een beperkt aantal beurzen voor de veelbelovende zonen van den kleinen burger- en landbouwersstand in 't geheele land en daardoor aanmerkelijke verlaging der tegenwoordige uitgaven van ruim f 400,000. Met ingang van 1 Januari 4889 is de prijs van het Staatsblad en van het register op hetzelve vast gesteld als volgt: voor een abbonnement op het Staats blad f 3 per jaarvoor het register op het Staatsblad daarenboven f 0,50; voor afzonderlijke nummers van bet Staatsbladbevattende: vier bladzijden druks of minder f 0,025; acht bladzijden druks of meer dan vier bladzijden f 0,05; twaalf bladzijden druks of meer dan acht bladzijden 0,075zestien bladzijden druks of meer dan twaalf bladzijden f 0,40; voor iedere vier bladzijden druks of minder boven de zestien bladzijden f 0,025 meer. Deze prijsbepaling is ook van toepassing op de jaar gangen van het Staatsblad over 4888 en vorige jaren, hunne afzonderlijke nummers en hunne registers, die afgeleverd worden op of na gemelde dagteekening. De heer O. van Rees, oud-gouverneur-generaal, zal zich waarschijnlijk te Arnhem metterwoon vestigen. Tegenover de verklaring door de Standaard aan den vooravond van de verkiezing te Schiedam wereld kundig gemaakt, waaruit blijken zou, dat het beruchte strooibiljet, bij de verkiezingen van Maart j.I. in het district Lochein tegen den liberalen candidaat rar. van Rappard verspreid, buiten weten en stellig tegen den zin van den heer v. d. Borch v. Verwolde, is gesteld en publiek gemaakt, en dat «daarin dingen zijn opgenomen, die v. d. B. nooit bedoeld had dat men publiek zou maken", drukt de Zutf. Ct. nogmaals af een schrijven van den heer v. d. Borch aan hare redactie, opgenomen in haar nommer van 8Maartj.l. De heer van der Borch betuigde daarin zijne verwondering over de afkeuring, die door hem »als president der centrale anti-revolutionaire kiesvereeni- ging" onderteekende strooibiljetten hadden gevonden bij den heer van Rappard en bij de Zutf. Ct. Aan het slot van zijn schrijven verklaarde hij: »Ik heb geen enkel oogenblik er aan gedacht, den heer van Rappard te beleedigen, evenals ik nog op dit oogen blik volkomen overtuigd ben niets dan de bloote waarheid onderteekend te hebben." De Zutf. Ct. concludeert hieruit niet ten onrechte, dat de heer v. d. Borch en niemand anders de ver antwoordelijkheid van dit, volgens de eigen verklaring van de Stand., «terecht geïncrimineerde" strooibiljet te dragen heeft. De maatschappij Zeeland te Vlissingen heeft de exploitatie der buffetten op hare stoomschepen op gedragen aan den heer J. G. Meijer, restaurateur der diergaarde te Rotterdam. Tot heden was deze exploi tatie steeds in Engelsche handen. De Kamer van Koophandel te Zutfen heeft bij adres aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid hare adhaesie betuigd aan het verzoek bij adres van 25 October door den Nederl. Uitgeversbond tot voornoemden minister gericht om verlaging van post- tarief met onze Oost- en West-Indische koloniën en bezittingen voor drukwerken, en daardoor gelijkstelling met het port door het buitenland daarheen te betalen. Volgens het honderdste verslag van" de weesinrichting te Neerbosch, is van 4 Juli tot 30 Sept. j.I. aan giften ontvangen eene som van f 23,967,28. De ontvangsten van druk- en bindwerk hebben beloopen f 46,454,72. Uit Zuid-Beveland schrijft men De trek naar landverhuizing openbaart zich hier tegenwoordig in ruime mate. Dezer dagen vertrokken enkelen naar den Transvaal, en met de eerstvolgende gelegenheid zal een groot aantal, uit onderscheidene gemeenten in deze streek, de reis naar de Argentijnsche republiek ondernemen. Vernam men voor eenigen tijd van een beweging onder heeren notarissen tot wering der zaakwaarnemerij bij niet-notarissen, en vernamen wij tevens van een plan, dat bij de zaakwaarnemers bestond, tot beraming van maatregelen tegen de zaakwaarnemerij van nota rissen, daar de zaakwaarnemers zich bijvoorbeeld het monopolie van het bezorgen van geld op hypotheek willen verzekerd zien, nu vernemen wij als een feit, dat, naar aanleiding van het vertrek van dr. Mezger, bij de geneeskundigen een plan is ter sprake gebracht, om zich tot de regeering te wenden met het vezoek te waken tegen massage van de zijde der gymnastiek- onderwijzers, terwijl daarentegen de gymnastiek-onder- wijzers, onderricht van dit boos voornemen van heeren geneeskundigen, voornemens zijn de regeering te ver zoeken, dat deze hun het wrijfmonopolie verleent, daar zij zich speciaal tot wrijven bevoegd achten. Natuurlijk is bij dit alles, bij de onmondigheid van het publiek, het algemeen belang de eenige drijfveer. Door den gemeenteraad van Barsingerhorn is een algemeene politieverordening vastgesteld, waarin o. a. de bepaling is opgenomen, dat zij, die binnen de ge meente met rijwielen op de wegen rijden, bij het ontmoeten van paarden, onverschillig of zij al dan niet zijn aangespannen, hunne rijwielen op een afstand van minstens 25 M. ter zijde van den weg moeten doen stilstaan, tot die paarden hen voorbij zijn. Indien wielrijders paarden achterop rijden en deze willen voorbijgaan, zullen zij aan de berijders of ge leiders daarvan in tijds van hun verlangen door aan roeping moeten kennis geven en hen in de gelegenheid stellen hunne paarden te doen stilstaanin dat geval moet het rijwiel onbereden voorbij gevoerd worden. De burgemeester heeft de bevoegdheid deze bepaling te schorsen, en maakt dan den tijd gedurende welken en de wegen waarvoor de schorsing uitgesproken wordt, openlijk bekend. Spanje. In antwoord op de gelukwenschen zijner par tij- genooten, bij gelegenheid van zijn naamdag, heeft Don Carlos aan markies de Cerralbo een schrijven ge richt, waarin hij o. a. zegt: «wij smeden geen samen zweringen, wij willen het openbaar gevaar niet vergrooten door ontijdig machtvertoon, wij vertrouwen onze pro paganda toe aan het licht der waarheid, dat veler oogen moeten openen. De Carlistische partij, roornsch- kath. en Spaansch, moet hoop inboezemen en geene vrees." Don Carlos, zegt la Epoca, moge verzekeren, dat al zijne partijgangers vast aaneengesloten zijn toch moet hij in zijne strijdkrachten weinig vertrouwen stellen door het feit zelf, dat alles wat bij tot nu toe ondernam is mislukt. Indien de woorden van ge noemden brief ernstig gemeend zijn, moet erkend worden dat don Carlos eindelijk begrepen heeft dat hij slechts eene aspiratie vertegenwoordigt zonder voorwaarden van levensvatbaarheid, zoolang Spanje eene koningin aan het hoofd heeft, die, behalve dat zij het recht vertegenwoordigt, een voorbeeld is van eene constitutioneele koningin en eene bekwame en deugdzame vrouw. U1 r a, n Lc r ij 3ü. Een allertreurigst bericht lezen wij in een Fransch bladCharles Gounod, de beroemde componist, zou krankzinnig zijn geworden en naar een gesticht zijn overgebracht. Men zegt, dat een groot aantal Duitschers voor nemens zijn aan de tentoonstelling van 4889 te Parijs deel te nemen, onder voorwendsel Belgen of Oosten rijkers te zijn. Zij zullen dan hun regeering, die aan de tentoonstelling geen deelneemt, niet onaangenaam zijn, terwijl zij toch hun artikelen exposeeren. De Commissie uit de Kamer, welke indertijd de zaak-Wilson heeft onderzocht, is tot de conclusie gekomen, dat de beschuldigingen, die in het boek van Numa Gilly voorkomen, reeds onder hare oogen zijn gebracht. Gilly's boek wekt geen belangstellling meer en het wordt bijna niet meer gekocht. Het eind van het lied zal zijn, dat Gilly, tengevolge van de vele processen, die hij zich op den hals heeft gehaald, ten gronde zal gaan. Bovendien heeft Gilly zich on mogelijk gemaakt door het duei met Raynal af te wijzen. Denemarken. Men herinnert zich, dat koning Christiaan geweigerd heeft het kasteel aan te nemen, dat het Deensche volk hem bij gelegenheid van het feest zijner 25jarige regeering wilde schenken, en waarvoor het bedrag bij nationale inschrijving is bijeengebracht. Als gevolg der weigering is het grootste deel van het bedrag aan de inschrijvers teruggegeven, doch er blijft nog een som van 30,000 kronen over, waarvan men de gevers niet kent, daar zij zonder bijvoeging van naam hunne bijdragen hebben gezonden. Volgens het besluit van den koning zal dit bedrag verdeeld worden onder de invalide militairen uit den oorlog van 4864. IEL umenië. Koningin Nathalie heeft aan de Synode der Ru- meenscbe kerk een protest gezonden, waaraan wij het volgende ontleenen»In den treurigen toestand, waarin op dit oogenblik de betrekkingen tusschen onzen koninklijken gemaal en ons verkeeren, zou het zeker het best zijn, niet door te dringen tot de oor zaken, die den eisch tot echtscheiding hebben uitgelokt. Wij kunnen echter niet de nieuwe beschuldigingen van onzen koninklijken gemaal, volgens welke zijne edelmoedige toegeeflijkheid en zijne zelfverloochening gedurende verscheiden maanden op ons niet degewenschte uitwerking hebben gehad, met stilzwijgen voorbijgaan. Wij vragen ons met de grootste verbazing af, welke uitwerking dan wel verwacht werd." De koningin tracht daarop aan te toonen, dat alle pogingen tot verzoening van haar zijn uitgegaan, dat de koning haar haren eenigen zoon ontnomen en haar verbannen heeft. Ten slotte zegt de koningin, dat koning Milan, om een vonnis te verkrijgen, zich heeft moeten wenden tot een zwakken en afgeleefden grijsaard, die niet

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2