ZIEMKZEËSCI1E COURANT. voor het arrondis- /4a sement Zierikzee. 1888. No. 93. Woensdag 28 November. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD vereld voor van spijsvertering, me middel, en Bienten, die aan loflijk scb\jnen, loor de tallooze r het bestendige eze onwaardeer- Bet zenuwstelsel, eringen en ver voor ben weg. Bels van planten, mineraalachtige daarom gerust i voor zwakke ƒ4,85, 3. Bnco aanvrage a kers in Holland, [te Londen, 533, EtlCHTEtf. ■STERDAM 2ipCt. 761/.. 3 90 I 3'U 4 1015/n L 3 405 2'/, 88 Vi 4 68J5/I# 2 48 3 637/le I 5 10115/16 1 5 86i/2 1 5 1013/Je 4i/a 95 s/s 4 873/,. 5 1473/,, I 675/,. 1 5 67 5 07% H 5 GS1/-e 4 92 A A A 5 90ii/le 1 5 783/. 5 101 3 38 5 y 11611/,. 3 57=/,. 5 943/, 5 98=/s 5 1003/, 3 100 3 601/, 1471U ONS. Z. K. f 1,20% jollars - 2,45i/a artikelen 7,90 a 8,45 >,40 a - 6,40 a - ;,75 a - ■,40 a - ,25 a - 1,45 a - j,40 a - ,50 a - 5,- 4,65 5,75 5,65 4,65 3, 3,50 a - 11,50 ',50 a - 18,50 a - B,— a - 9,25 a - :n te Zienkzee, ler 5 ons. a 5 25 stuks. 25 an te Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e I ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Ule stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 27 November 1 8 8 8. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zijn, met ingang van 1 Januari 1889, herbenoemd: tot onder-voorzitter de heer J. M. Kakebeeke te Goes en tot algemeenen secretaris de beer J. H. Snijders te Middelburg; en is benoemd tot tweeden secretaris de heer I. G. J. Kakebeeke te Goes. Voorts zijn in dezelfde vergadering uit de door de afdeelingen voorgedragen heeren veeartsen en verdere deskundigen, tot leden der commissie tot bevordering en aanmoediging der verbetering van het paardenras in Zeeland gekozende heeren C. Mazure, prov. veearts le kl. te Middelburg; M. Lucieer, prov. veearts 3e kl. te IJzendijke; Job van der Have Az., landbouwer te Nieuwerkerk (Duiveland); A. Govaert, landbouwer te YVestdorpc en C. J. Labrijn, (andbouwer te 's Graven polder. Naar de N. G. Ct. verneemt, heeft de minister van binnenl. zaken, op verzoek van de staatscommissie belast met het geven van advies omtrent de reorgani satie onzer strijdkrachten, aan de verschillende com mandanten der dienstdoende en rustende schutterijen tabellen toegezonden, waarin de geheele sterkte van schutterijen, zooals die in werkelijkheid bestaat - reserve en actief - in al haar onderdeelen moet worden opgegeven. De heer Jules Van Hasselt vestigt naar aanleiding van de schipbreuk van de »Ango" voor Scheveningen, de aandacht van het Handelsbl. op het »Lyle-kanon", dat door de »U. S. Life-Saving Service" langs de Noord-Amerikaansche kusten met het beste gevolg in de plaats van het vuurpijl-toestel wordt gebruikt. Zelden mist het projectiel, dat er uit geschoten wordt en waaraan een lijn is vastgemaakt, zijn doel. Door tusschenkomst van onzen vertegenwoordiger te Was hington of onzen consul-generaal te New-York, kan men zeker een nauwkeurige beschrijving omtrent dit kanon van den generaai-superintendant-Sumner, J. Kim ball (U. S. life-saving-service) bekomen. Het beste ware wellicht dadelijk maar zulk een kanon te be stellen. Ook van andere zijde is aan het Vad. gevraagd of men niet wist, dat er een sterke stroom noordwaarts ging. Waarom de boot niet bij den vuurtoren in zee gebracht en van daar uit naar de bark geroeid? De zee was zeer onstuimig, maar waarom geen olie gebruikt, om te trachten de golven tot bedaren te brengen Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat niet de politie toestemming gaf aan Scheveningsche vrouwen en mannen om aangespoelde steenkolen en wrakhout te verzamelen en mede te nemen. Deze maakte zelfs tegen verschillende personen proces-verbaal op wegens strandroof. De adjunct-strandvonder echter had vergund, dat stukken hout en andere voorwerpen van weinig of geen waarde door behoeftige lieden werden mede genomen. De Staats-Ct. bevat het verslag van het examen ter verkrijging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling-consul. Daarin leest men o. a.»De commissie mag niet nalaten de aandacht te vestigen op het feit, dat het getal der candidaten voor dit laatstgehouden examen zooveel kleiner, het gehalte zooveel minder is geworden dan in vorige jaren. Het eene zoowel als het andere moet naar hare meening worden toegeschreven aan de onzekerheid, welke ten aanzien der inrichting van ons consulaatwezen blijft bestaan. Bekwame jongelieden, die zich tot de consulaire loopbaan voelden aange trokken, worden door die onzekere toekomst afgeschrikt. Zij zijn ten slotte ongenegen om zich daarvoor te verbinden en kiezen, niet ten onrechte, eene andere bestemming." De geslaagde candidaten zijn alphabetisch C. C. J. van der Klauw te Amsterdam en E. Moresco te 's Gravenhage, Blijkens eene mededeeling in het Sociaal Weekblad beeft het gemeentebestuur van Oude Pekela in dit jaar driemaal bij 't verleenen eener concessie tot op richting van een fabriek de voorwaarde gesteld, dat de concessionaris verplicht is bij ongevallen in de fabriek, waardoor werklieden mochten worden gekwetst of verminkt, geneeskundige hulp en verpleging voor zijn rekening te nemen en het huisgezin te onder houden tot een maximum-termijn van een jaar. Een der drie fabrikanten is van deze beslissing in hooger beroep gekomen, en zijn zaak is thans aanhangig bij den Raad van State, die zal hebben te beoordeelen, of gemeentebesturen tot het stellen van zulk een voorwaarde bevoegd zijn. Door de afd. Rotterdam van de Nederl. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, is een circulaire verspreid, waarin er op gewezen wordt, dat in af wachting van meer ingrijpende maatregelen, reeds het particulier initiatief veel kan doen, niet om een zoogenaamd puriteinschen Zondag te verkrijgen, want dat is voor velen meer een zelfkwelling dan rust, maar om den Zondag voor velen tot een gelukkigen, kalmen, gezegenden dag te maken, voor zichzelf, voor zijn huisgezin en voor zijne ondergeschikten. Alle weidenkenden werden aangespoord om samen te werken tot de volgende maatregelen: 1. Niet dan in de uiterste gevallen op Zondag iets uit een winkel te laten thuis bezorgen of te laten halen. 2. Bestellingen, die tegen uitdrukkelijk bevel toch op Zondag aan huis bezorgd worden, zooveel mogelijk, en te koop aangeboden waren onvoorwaardelijk te weigeren. 3. Buiten noodzaak niet te werken of te reizen op Zondag. 4. Van zijne onderhoorigen op Zondag niet meer arbeid te vorderen dan noodig is. 5. De loonen op Zaterdag in plaats van 's avonds liever des voormiddags uit te betalen, wat in het ergste geval gelijk zou kunnen staan met éénmaal een halven dagloon hem te schenken. 6. Te verzoeken dat postpakketten door de wel willendheid van den directeur van het postkantoor, pakjes door de expeditie-ondernemingen en sommige couranten door de couranten-bestellers des Zondags niet bezorgd worden. Een middel tegen vlekken van koffie met melk: Om zulke vlekken uit zijden, wollen en andere stoffen te verwijderen, bestrijkt men de vlek rnet glycerine, wascht met lauw water en een zuiver linnen doek voorzichtig na, tot de plaats schoon is en strijkt op de achterzijde zoolang die nog vochtig is, met een matig heet strijkijzer. Hieronder lijdt zelfs de teerste kleur niet, en de glycerine neemt niet alleen de vetdeelen van de melk op, maar ook het koolzuur van de koffie. Men bericht, dat eene vervolging is ingesteld tegen den gewezen notaris Andries en dat de zaak den 3 December a.s. voor de Haagsche rechtbank zal worden behandeld. In Januari van 't volgend jaar, zal de heer Lieb- knecht, het sociaal-democratische lid van den Duitschen Rijksdag, te Amsterdam een spreekbeurt in de meeting, vanwege de vereeniging de »Unie" te houden, ver vullen. Men schrijft uit Bergen op Zoom Hoewel er hier op 't oogenblik nog geen gebrek aan werk heerscht, wordt de winter toch met bezorgdheid tegemoet gezien. De suikerfabrieken namelijk zullen half December de campagne sluiten, eene zal zelfs nog vroeger den arbeid staken. Het groot getal werk lieden daaraan verbonden staat dan plotseling zonder verdienste met een langen tijd van gedwongen ledig gang voor de deur. De openbare liefdadigheid zal daarom krachtig tusschen beide moeten komen om den ergsten nood te lenigen, die vooral bij een even tueel strengen winter bijzonder nijpend zal zijn. 't Was j dan ook een gelukkige gedachte van eenige notabelen om de gevestigde inrichtingen van liefdadigheid de I behulpzame hand te bieden door het op getouw zetten van eene soepuitdeeling. Vreemd genoeg werd er bij de eerste vergadering zeer weinig belangstelling ge toond. Wij /willen echter hopen, dat de heeren des niettegenstaande hun plannen zullen doorzetten en durven vertrouwen, dat zij bij een beroep op de beurzen der meergegoeden meer belangstelling zullen ondervinden. De eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeen geroepen tegen Maandag 3 December, des avonds te 8 ure. Deze week is te 's Gravenhage een aIgemeene ver gadering gehouden van de Haagsche afdeeling der Vereeniging tegen de prostitutie en die van den Ned. j Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewust» i zijn. Het woord werd gevoerd door ds. Gunning, ds. James van Warnsveld, douairière Engelberts, te Zutphen, en douairière Klerck, uit den Haag. De beide eerste sprekers bevalen de Vereeniging in haar streven met warmte aan; de dames-spreeksters wezen op de I vorderingen, welke de Vereeniging vooral in het buiten- land maakt en wekten tot toenemende deelneming op. I Bij acclamatie werd besloten, in een adres aan den gemeenteraad de afschaffing der verplichte keuring I van publieke vrouwen te vragen. Tot directeur der gasfabriek van de €ontinentals Gas-association te Haarletn is benoemd de heer Goebel, directeur der gasfabriek te Vlissingen. Uit Parijs wordt aan de Zto. Ct. geschreven, dat aan den heer E. Niermans, een jong architect, geboren te Hengeloo, de bouw van een huis in oud-Hollandschen stijl is opgedragen voor de aanstaande wereldtentoon stelling. Naar het Vad. verneemt, is de ingenieur J. Meijjes J.W.Zn., te Amsterdam voor den tijd van 3 jaren, in dienst getreden van het gouvernement der republiek Chili, als ingenieur voor de openbaar werken aldaar. Te Bergen op Zoom is overleden dr. De Ram, die slechts eenige dagen geleden z\jn 90e jaardag vierde, bij welke gelegenheid in herinnering werd gebracht, hoe hij 50 jaren geleden vrijwillig te Groningen bij stand kwam verleenen, toen de cholera-epidemie de bevolking dier stad zoo zwaar teisterde. Tot op den Jaatsten dag van zijn welbesteed leven nam de heer De Ram, in gezondheid naar lichaam en geest, met de meeste toewijding zijne betrekking waar. Het bestuur der Zuiderzee-vereeniging heeft aan de leden dier vereeniging een nieuwe vrucht toe-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1