Burgerlijke Stand te Zierikzee. Sociëteit: „DE GOEDE VEREENIGING" Buitengewone Algemeene Vergadering Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij, aan de Oostenrijksche grens opgestelde division terug trekt. Keizer Wilhelm moet thans zijn best doen, om den czaar, in het belang van den vrede, tot die con cessie te bewegen. De huiszoeking bij den Badunscben staatsman Von Roggenbach heeft naar men verzekert andere resul taten opgeleverd dan men had verwacht. Wel is het bewijs geleverd, dat tusschen den intiemen vriend van keizer Frederik en de heer Geiïken eene drukke brief wisseling is gevoerd; ook, dat die over het dagboek liep; maar tevens is op de allerduidelijkste wijze ge bleken, dat de uitgave heeft plaats gehad op uitdruk kelijk verlangen van den overleden keizer. De heer Von Roggenbach had de door den heer Geffken gemaakte uittreksels gezien en goedgekeurd, en alleen die zinsnede geschrapt, welke op hem (Roggenbach) zelf betrekking hadden. De heer Geiïken had echter in het belang van de juistheid van voorstelling, ge meend aan dezen wensch van den heer Von Roggen bach niet te moeten toegeven. De keizer heeft te Potsdam de eedsaflegging der recruten van het gardecorps bijgewoond en zal evenzoo aanwezig zijn bij de eedsaflegging der recruten van het Berlijnsche garnizoen. De oude keizer had dat nooit gedaan; zijn kleinzoon wil de beteekenis van die plechtigheid in de oogen der jonge soldaten door zijne tegenwoordigheid verhoogen. De burgemeester van Breslau heeft bekend gemaakt, dat de keizer hem heeft opgedragen zijne tevredenheid over zijn ontvangst in de stad bekend te maken en verder te zeggen, dat Z. M. «over de voortreffelijke verkiezingen der stad" zeer tevreden is. In hetzelfde blad, waarin deze bekendmaking voorkomt, doet het comité der «christelijke en koningsgetrouwe werk lieden" een beroep op de algemeene milddadigheid om de kosten te betalen van de demonstratie, die de vereeniging ter eere des keizers heeft gedaan, welke kosten, zegt het comité, «toch wel niet voor rekening van de christelijke werkliedenvereeniging kunnen worden gelaten." De Freisinnige Zeitung, het blad van den leider der Duitsch-vrijzinnigen, Eugen Richter, deelt mede, dat tegen haar eene rechtsvervolging, wegens het overdrukken van gedeelten uit keizer Frederiks dag boek, is ingesteld op persoonlijk verlangen van keizer Wilhelm II. Naar het schijnt geschiedt deze vervolging, ten einde eene reeds vroeger vanwege de politie gedane inbeslagneming der Freisinnige Zeitung te handhaven, toen dat blad op '18 October, den geboortedag van Frederik III, in een afzonderlijk bijvoegsel, behalve andere opstellen, ook stukken uit 's keizers dagboek openbaar maakte, waarin over eene viijzinnige ont wikkeling van het Duitsche rijk gesproken werd. Richter's blad geeft thans te kennen, dat bij dit rechtsgeding ook de vraag te sprake zal komen, of de tegenwoordige keizer krachtens erfrecht eigenaar van het dagboek geworden is, dan wel of de eigendom daarvan aan de keizerin-weduwe Federik toekomt, het laatste bepaaldelijk op grond eener voor den dood van haren gemaal gebeurde overdracht van dit recht. Het schijnt, dat de heer Richter deze vraag langs rechterlijken weg wil doen beslissen, althans zijn blad schrijft, dat de beteekenis van dit rechtsgeding veel verder reikt dan het belang, dat de Freisinnige Zeitung er bij heeft. De Figaro verneemt uit Rome, dat Windthorst daar wordt verwacht en door den paus met hooge onderscheiding zal worden ontvangen. Het bericht wordt door de clericale Kölnische Volkszeitung tegen gesproken. Aan twee Fransche dagbladcorrespondenten te Berlijn is het verblijf in de hoofdstad ontzegd. De reden is niet bekend. Men bericht de uitzetting van een derden Franschen journalist uit Berlijn, den heer Aurio, correspondent van de Pays en de Petit Marseiïlais, Italië. Uit Rome wordt aan de Observateur gemeld, dat de Paus, bij geval een oorlog mocht uitbreken besloten is Rome te verlaten. Dit besluit moet onherroepelijk zijn. Engeland. Sir Charles Warren ontving ten zijnent een deputatie van politie-dienaren, die hun leedwezen over zijn heengaan betuigden. Servië. Koningin Nathalie is voornemens aan alle souve- reinen een protest tegen de uitgesproken echtscheiding te zenden. Men meent dat deze stap, die in de meeste diplomatieke kringen wordt afgekeurd, haar van pan- slavistische zijde is aangeraden. Frankrijk, liet reglement voor den toegang tot de wereld tentoonstelling van 1889 is bekend gemaakt's Daags een frank per persoon gedurende de uren van algemeenen toegang; twee frank per persoon gedurende de uren voor studiën, 's Avonds twee frank, uitgezonderd 's Zondags, als wanneer de toegang een frank zal zijn. Een abonnementskaart zal voor den geheelen duur voor 100 fr. verkrijgbaar wezen; een abonnementskaart voor de leden der tentoonstellings-commissiën en comités zal 26 fr. kosten. Zij die een abonnementskaart ver langen, zullen zich moeten laten photografeeren en twee exemplaren van hunne beeltenis aan het kantoor der kas moeten afgeven. Er zal geen kostelooze toegangskaart uitgereikt worden buiten die aan de exposanten en het personeel der tentoonstelling. JÖ e I gr i e. De minister Thonissen, Dinsdag in het ministerie van binnenlandsche zaken komende, werd door een plotselinge ongesteldheid getroffen. Hij werd door eenen dokter verzorgd, die spoeedig geroepen werd, en men had weldra de zekerheid dat zijn toestand geen ernstig karakter heeft. Te Brussel heeft Zondag de werkliedenpartij beproefd op de place Lieds eene volksvergadering in den open lucht te houden. Een lid van den algemeenen raad, Laurent Verrijcken, voerde het woord over de grond wetsherziening, toen de polilie verscheen en hem beval te zwijgen. Hij weigerde en werd gevangen genomen, maar door zijn aanhangers ontzet. Gemeurd liuitenlamlscli Nieuws. Een nieuw schoonheidsconcours, in den geest als dat te Spa, zal volgens de Gazetta Piemontesete Turijn worden gehoudeu. De eerste stap daartoe is gedaan door een bekend persoon uit de aristocratie aldaar. Er wordt een commissie gevormd, die circu laires enz. zal rondsturen om het te houden concours in ruimen kring bekend te maken. De schoonheid van de dames, die aan den wedstrijd deelnemen, wordt beoordeeld door een jury, die uitsluitend uit schilders en beeldhouwers bestaat. De prijzen moeten zeer be langrijk zijn en worden niet alleen toegekend voor schoonheid, maar ook gratie, houding en manieren. Eens dat keizer Nikolaas I van Rusland met zijne gemalin, de Pruisische prinses Charlotte, te Moskou vertoefde, kwam laatstgenoemde in een juwelierswinkel, om eenige belangrijke inkoopen te doen. Hierbij zag de keizerin evenals de eigenaar, dat in den winkel ook een fijn gekleed heer stond, die aanteekeningen maakte. De keizerin meende dat het iemand was, die in de juwelierszaak was aangesteld en de koopman dacht, dat hij tot het gevolg van de vorstin behoorde. Den volgenden dag bood deze heer aan 't keizerlijk paleis eene rekening aan, die dadelijk werd betaald. Een paar uren later kwam er echter een tsveede reke ning van dezelfde juweelen en het bleek, dat deze goed was, terwijl de eerste het werk was van een oplichter. De keizerin vroeg haren gemaal wat zij doen moest en Nikolaas antwoordde lachend: «Betaal; weet dat ge in Moskou zijt." De Oostenrijksche Regeering heeft bepaald, dat aan alle rijksuniversiteiten tandheelkundige scholen zullen opgericht worden. De eerste zal te Weenen weldra worden geopend. De vroegere Prinses Pignatelli, die haar fortuin beproefde als zangeres in een café-chantant, is thans werkzaam in een bierlokaal te Weenen. De Gil Bias deelt mede dat Gounod, de toondichter, ernstig ongesteld is en er weinig hoop op herstel bestaat. Bij de Mongolen bestaat de grootste beleefdheid hierin, dat men in een tweegesprek van zich zelf in de meest vernederende, van den ander echter in de meest vleiende termen spreekt. De tegenstellingen in sommige gesprekken moeten wel eens vermakelijk zijn. A: «Hoe maakt het mijn uitstekende vriend du ver heven en roemrijke Tschang?" B: «Mijn erbarmelijk lichaam bevindt zich zoo goed, als men naar omstandig heden verwachten kan." A; «Waar hebt gij uw nieuw, prachtig en schitterend paleis gezet?" B: «Mijn ellendige leemhut staat te Lachan." »A: «Is uwe goddelijk schoone familie in den laatsten tijd niet vermeerderd?" B: «Neen, zij bestaat nog altijd uit vijf misvormde schepsels." «Verheugd uwe schoone gemalin zich nog steeds in eene gewenschte gezondheid?" B: «Dank n zeer! De afschuwelijke, oude heks maakt het nog steeds goed." Een groot erfenisproces in Rusland is nu beslist. Het was het bekende proces van Siemienski tegen Kramsta en de som waarover het proces handelde, bedroeg meer dan 25 millioen gulden. De eischer heeft zich nu tevreden gesteld met 270,000 gulden, daar zijn kans de zaak te winnen niet gunstig was. De beroemde uitlegger van Shakespeare, prof. N. Delius, is in den ouderdom van 75 jaren te Bonn overleden. De machinist van een spoortrein te Ohestertown (Maryland, Vereenigde Staten) wilde onlangs het water in den stoomketel aanvullen, doch bemerkte tot zijn schrik, dat de bij het vertrek gevulde waterbak achter de locomotief ledig was. Zeven olifanten van een beestenspel, die op een open waggon achter den water wagen vervoerd werden, hadden onderweg het deksel van den bak opgelicht en het water tot den laatsten droppel opgedronken. Te Portsmouth en te Dortmoor zijn twee onschuldig veroordeelden Murphy en Brannaghan ontslagen. Negen jaar geleden werden zij op beschuldiging van inbraak bij den geestelijke van EdJingham in Northumberland tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, en al dien tijd was het onmogelijk hunne onschuld te bewijzen, tot voor eenige dagen de werkelijke daders gevonden zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans de vrijlating gelast der ongelukkigen, voor wien eene geldinzameling zal worden gehouden. Van 16-23 Nov. 1888. Geboren: Een dochter van P. de Ronde en J. van Tongeren. A. In den Bosch en S. Reijnhoudt. A. M. Phernambucq en D. Vroeg" in de Weij. C. van der Welle en A. Fluijt. J. J. van den Houten en M. J. Letzer. J. de Bruin en C. M. Krakeel. Gehuwd: P. de Bie, 22 j., en M. van Ast, 22 j., j.d. Overleden: J. Hoeder, 66 jongeh. d. Als levenloos aangegeven: Een dochter van K. Manni en P. K. Zegers. advertentienT Ondergeteekende betuigtmede namens zijne kinderenhartelijjKeii tlamlv voor de vele en treffende blgken van belangstellingzoowel tijdens de langdurige ziekte als bij het afsterven van zijn geliefden zoon ondervonden. J. SCHALKWIJK. Ellemeet, 22 November 1888. in BELLJEVU E. J3a.llota.g-e op Zondag 25 November 1888, des namiddags van 12 tot 2 uur. der op Vrijdag 30 November 1888, des avonds ten 8 ure ten huize van W. K A N AA R. Omtrent het sluiten van contracten van levensverzekering en lijfrente bj de IloUandsche Sociëteit van Levensverzekeringen, opgericht in het jaar 1807 te Amsterdam en tegenwoordig onder het bestuur van de Heeren J. Voel., C. P.vanEeglieii, J. T. van BSosse en J. Gr. Nillniials Com missarissen, «FBtr. Mr. C. Martsen Jbsz., als Directeur, en Ml'. .1. P. Portïelje, als Tweede Directeur, zijn inlichtingen te ver ier jgen aan het Kantoor te AmsterdamRegu liersdwarsstraat 12, bj H.H. Correspondenten in de voornaamste steden des Rjks en bj den Heer T. Draijer, te 's Gravenhage, Billitonstraat 2, Generaal Agent. Jaarljksehe premie per Honderd Gulden Kapitaal-Verzekering voor het geheeie leven: Op 25 jaar f 1,99. Op 40 jaar f 3,11. 30 - 2,27. 45 - 3,71. 35 j - 2,64. 50 - 4,53.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3