Prof. G. A. Van Hamel levert in het Sociaal Weekbl. eene beschouwing over den arbeid in ge vangenissen. Dat ook ten onzent misstanden bestaan, zal, meent de schr., niet te ontkennen zijn; doch dat in het buitenland hier en daar veel grooter misstanden zijn aan te wijzen, blijkt o. a. wel uit het feit, dat daar somtijds aan de gevangenissen bijzondere winkels verbonden zijn, waar de door gevangenen, niet op bestelling, maar in magazijn vervaardigde artikelen goedkoop kunnen worden gekocht, en waar men ze dus voor het uitzoeken heeft. Ook wordt stellig in ons land verreweg de meeste gevangenisarbeid voor den staatsdienst zeiven verricht. Sinds '1887 zijn de inkomsten, uit dien arbeid voortvloeiend, naar haar bruto-bedrag d. i. dus zonder aftrek van de kosten van grondstoffen, werktuigen en loonen jaarlijks opgenomen in de wet op de middelen, en kan men dus in den bij het ontwerp dier wet overgelegden staat de raming dier inkomsten vinden. Voor 1889 nu bedraagt die raming voor de gevangenissen en rijks opvoedingsgestichten te zamen f 192,000, waarvan voor den dienst van verschillende departementen van algemeen bestuur f 172,400, voor particulieren en voor kleinigheden niet meer dan f 19,600. Bij de rijks-werkinrichtingen echter, met een geraamd totaal van f 164,320, is de verhouding een andere, hoewel uit de specificatie zonder nadere toelichting niet met volkomen juistheid kan worden afgeleid, welke arbeid voor den staat en welke voor particulieren verricht wordt. Zoo vinden wij b, v. bij die raming aangegeven voor particulieren slechts f 3500, maar toch voor de opbrengst van voorwerpen van landbouw 40,000, van koffiezakken f 50,000, van winkelwaren f 35,000, van toevallige baten f 9000. Het verdient toejuiching, dat in de afdeelingen der Tweede Kamer, bij de behandeling der begrooting van het derpartement van justitie, op deze aangelegen heid de aandacht nadrukkelijk is gevestigd. Al zijn de misstanden slechts kleine, juist die kleine blijven te eerder verborgen en kunnen toch te zamen »één groote" maken. Het geldt hier een vraagstuk, waarbij van de zijde der particuliere nijverheid overdrijving in haar klachten, van de zijde der gevangenisbesturen eenzijdigheid in hun opvattingen zoo licht mogelijk is daarom zyn mededeelingen en toelichtingen omtrent den feitelijken toestand zeer gewenscht. Liet geldt een vraagstuk, welks goede oplossing buitengewone moeilijk heden biedt; daarom zijn goeddoordachte opmerkingen en voorstellen ook in hooge mate welkom. De minister van justitie zou, naar de meening van prof. v. H., in de zeker ook door hem gewenschte richting veel kunnen doen, door bij circulaire aan de gevangenissen-besturen eenige leidende denkbeelden in overweging te geven, en door aan zijn departement een gecentraliseerde controle over den gang der zaken te doen uitoefenen. Nader wijst de schr. op een bericht omtrent de gewone vergadering der ambtenaren, die jaarlijks aan het departement van justitie bijeenkomen voor de vaststelling van het algemeene plan, waarnaar de arbeid, die voor rekening van het rijk in de gevange nissen verricht wordt, zal worden geregeld en 'ver deeld. Do minister heeft die bijeenkomst in persoon geopend en als zijn meening uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat ook met de belangen der vrije nijverheid en met de mededinging, die haar door den arbeid der gevangenen aangedaan kan worden, rekening moet worden gehouden. Van dezen minister mag dus stellig een leiding in de goede richting worden tegemoet gezien. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Woensdagavond werd te Vlissingen gedurende de oefening van het Heilsleger door een der aanwezigen de kennisgeving gedaan: «past op je zakken, want hier zijn zakkenrolders." Der politie, die dit vernam, mocht het spoedig gelukken twee gezusters op te sporen en aan te houden, die in het bezit waren van twee ontvreemde portemonnaies met geld en een paar polsmofjes. De jongste, een meisje van elf jaren, bekende die voorwerpen uit de mantelzakken van de het leger bezoekende dames ontvreemd en met hare andere zuster gedeeld te hebben. Dezer dagen kwam een jongmensch van 23 jaren uit een der Fransche departementen le Parijs en ging in den nacht omstreeks 1 uur naar de Halles" om er van die eigenaardige tooneeltjes bij te wonen, welke men daar nooit missen kan aan te treffen. Hij werd meer dan voldaan. Terwijl hij in het reusachtig gebouw rondliep, werd hij plotseling door een soort van Hercules aangevat, die hem de knie in de lendenen drukte en in een oogwenk waren zijne splinternieuwe overjas, zijn papieren en goedgevulde geldbeurs ver dwenen. Onder het Italiaansche spoorwegpersoneel heeft men een rooverbende ontdekt, die door hare uitstekende organisatie en door de gestrenge tucht die er onder de leden heerschte, een reeks van belangrijke dief stallen straffeloos had kunnen plegen. De Italiaansche spoorwegen stonden reeds lang niet meer in een goeden reuk, zoodat de directie tot een zeer doeltreffend middel hare toevlucht nam om de dieven op te sporen. Zij onderzochten op een en denzelfden dag alle beambten, die van medeplichtigheid verdacht werden. De uitkomst was zeer verrassend. Bij verschillende hoofd- en andere conducteurs, bij beambten van het goederenkantoor enz. vond men loopers, breekijzers en allerlei andere voorwerpen, die voor het edele handwerk noodig zijn. De beste vangst deed men te Treviso, waar, naar het schijnt, het hoofdkwartier van de bende gevestigd was, die zoolang de Italiaansche spoorwegen onveilig maakte. Volgens de Pester bladen, richten in den laatsten tijd de wolven in de Hongaarsche gemeenten Prilipetz en Bania, groote verwoestingen aan. Eenige dagen geleden werden in de nabijheid van Bania, zeven schapen door een wolf verscheurd. In den daarop- volgenden nacht werden zes koeien, drie paarden, vijftien schapen en eenige herdershonden een offer van zijn moordlust. De geheele bevolking van Bania werd opgeroepen om het ondier af te maken en na een hardnekkigen strijd, waarbij zestien personen meer of minder hevig gekwetst werden, werd de wolf met knuppels doodgeslagen. Algemeen vreest men intusschen dat het dier dol was, wat voor de gekwetste personen verschrikkelijk zou wezen. Buitenland. JDuit'solil and. »Het leven van keizer Frederik", door den heer Renell Rodd, is thans te gelijkertijd te Londen, Parijs en Berlijn verschenen. De heer Rodd was vroeger attaché bij de Engelsche legatie en de huisvriend der vorstelijke familie. Het boek bevat niet veel nieuws. Met groote zorg is alles, wat maar eenigszins met de politiek in verband staat, vermeden, en daardoor mist het natuurlijk juist het belangrijkste. Keizerin Victoria schreef zelve de voorrede, in den vorm van een brief aan den heer Rodd. Zij herinnert daarin, hoe zij een jaar geleden met haar gemaal het gasthuis voor keelziekten bezocht en hoe zij toen het besluit nam iets voor die inrichting te doen. Zij wilde een paar verhaaltjes schrijven, ze eigenhandig illustreeren en ze daarna ten voordeele van het gasthuis uitgeven. Daarvan kwam toen echter niets. En thans biedt zij niet hare eigen verhalen, maar de geschiedenis van het leven van haar echt genoot met de volgende woorden aan. - »Gij kendet hem in zijn gelukkige dagen", «schrijft zij den heer Rodd", toen hij zoo krachtig en gezond was, en gij kendet hem ook in het laatste jaar toen het lijden een schaduw wierp over zijn levenik meende dus, dat niemand beter dan gij in staat zou zijn een korte levensschets te geven, die hem beter zal doen kennen en hem in het hart van het volk een plaats zal geven naast mijn diep betreurden vader, voor wien hij zooveel achting, bewondering en liefde gevoelde en met wiens denkbeelden hij zoo volkomen instemde. Ik geloof zeker, dat het leven van een goed, edel mensch, ieder belang zal inboezemen en dat het voorbeeld van zulk een rein, eerlijk leven niets anders dan goed kan doen. De minderbedeelden denken dikwijls, dat hun kruis het zwaarste is en dat zij alleen strijd, lijden en tranen kennen. Misschien komen zij tot andere inzichten, wanneer dit boek hun zal spreken van een lijden, dat zoo geduldig werd gedragen, en van plichten, die zoo trouw werden nageleefd, terwijl de ziekte de krachten ondermijnde. Zij zullen de diepe droefheid begrijpen van een vorst, die zijn volk lief heeft en machteloos is de plannen te verwezenlijken, die zijn hart reeds zoo lang voor het geluk zijner onderdanen gevormd had. En ook zullen zij een ernstige bewon dering gevoelen voor zijn moed, die hem geen ©ogenblik heeft verlaten, toen de schaduwen des doods over hem henen voeren. Smart en lijden zijn het lot van allen. Zoowel in de paleizen als in de hutten vindt men gebroken harten, en de heilige band der naastenliefde is zeker wel het sterkste daar, waar werkdadig mede lijden onze harten vereenigt en de vereering van het goede onze zielen verheft. Moge deze korte geschiedenis van het edele en nuttige leven van keizer Frederik het hart der lezers treffen', ook als groet van hem aan zijne medelijders in het gasthuis, die ik zoo gaarne een kleinen dienst bewijs." De Keizer is naar Breslau gegaan om in Silezië te jagen. Bijzondere feestelijkheden,waarmede men Z. M. in die provincie had willen inhalen, zyn met uitzon dering van eene officieele ontvangst te Breslau door Z. M. van de hand gewezen, omdat zijne reis ditmaal niets anders dan een uitspanning ter ontspanning was. Aan het station te Breslau gaf de Keizer aan alle aanwezigen eene hand, behalve den burgemeester en den voorzitter van den gemeenteraad, beiden tot de vrijzinnige partij behoorende. Met den burgemeester echter knoopte Z. M. wel een gesprek aan; de voor zitter van den gemeenteraad bleef ook van die eer verstoken. F i* a ii k.i ij li. Louise Michel is ook in troebel water komen visschen. Zij heeft van den verjaardag der terechtstelling der anarchisten van Chicago gebruik gemaakt om een voordracht le houden voor hare partijgenooten. Wat anders gewoonlijk gebeurt wanneer Louise Michel optreedt, is ditmaal niet voorgevallen er hebben geen incidenten plaats gehad. De wapenfabriek te Chatellerault is gedeeltelijk door brand vernield. Door dit ongeval zijn 4000 werk lieden zonder werk. De schade door het vuur veroor zaakt, wordt op twee en een half millioen geschat. De oorzaak van den brand is niet bekend; een streng onderzoek is bevolen. Italië. Dinsdag moest de Kamerzitting opgeheven worden, omdat het eleclrisch licht eensklaps faalde. Bij het onderzoek naar de oorzaak bleek, dat een rat tusschen de polen van het electrische toestel gekomen was, waardoor de electrische stroom verbroken en het licht uitgegaan was. Ten aanzien van de onderhandelingen tusschen Rusland en het Vatikaan kan de Neue freie Presse rnededeelen, dat het den wensch van den II. Stoel is, dat er een gezantschap bij den Paus zal worden gevestigd, aangezien dan alle moeielijkheden spoediger kunnen worden bijgelegd. Rusland verlangt evenwel daarentegen verstrekkende concessiën, niet alleen wat betreft de uniaten, die de Heilige Stoel geheel moet opheffen, maar ook wat betreft de kerkorde in Polen. Er moet voortaan in de kerken aldaar Russisch gepredikt worden en het Poolsch gezang moet achterwege blijven. Het godsdienst-onderwijs zou slechts in het Russisch ge geven en in het ambtelijk verkeer van de kerkelijke autoriteiten met de Poolsche partijen eveneens slechts het Russisch moeten gebruikt worden. Een partij in het Vatikaan zou wenschen, dat aan Ruslands ver langen voorloopig in zooverre werd tegemoet gekomen, dat de predikers in steden, waar het Russisch alge meen is, zich van deze taal zouden moeten bedienen, maar het gezag der geloovigen in de kerken aller wegen zou moeten worden nagelaten. Al het overige zou na de aanstelling van een gezant geregeld kunnen worden. Daarentegen laat een andere, met de Polen voeling hebbende partij, niets onbeproefd om deze regeling tegen te houden. Oostenrij Ir. Sarah Bernhardt is te Praag met bijzondere geest drift ontvangen door de Czechen, die naar men zich herinneren zal, reeds vroeger bij meer dan eene ge legenheid hunne anti-Duitsche gezindheid hebben lucht gegeven in ovatiën ten gunste van Frankrijk. En zoo hebben zij dan ook nu de beroemde tooneelspeelster met een »Vive la France!" ontvangen en haar uit louter geestdrift bijna onder den voet gedrongen. De Duitsche bevolking hield zich op den achtergrond. Engeland. De heer John Bright, thans 77 jaar oud, die reeds geruimen tijd aan de longen leed, maar aan de betere hand was, heeft Woensdag een nieuwen aanval van longontsteking gekregen. B e 1 g- i e. Koning Leopold heeft op zijn naamdag tegenover de bestuurders van den Vlaamschen schouwburg het volgende gezegd: »Wij hebben altijd onder vreemde heerschappij gestaan en eerst sedert 57 jaren zijn wij onafhankelijk. Laten wij nu zorgen onze zelfstandig heid te bewaren. Gevaren zijn steeds in het verschiet. Wij vormen een kleinen staat en moeten gereed en op onze hoede zijn. Het zou mij aangenaam zijn, indien ik mijn landgenooten niets dan aangename zaken te vertellen had, maar ik ben een oude dienaar van den staat en wil ook een goede dienaar zijn en daarom wil ik de waarheid niet verzwijgen. Gemengd KuitenJandscli Nieuws. De Parijsche Eifel-toren heeft, naar aan de 7oss. Ztg. wordt bericht, de hoogte van 180 meter bereikt en is dus thans reeds, daar de Keulsche Dom slechts 157 meter hoog is, het hoogste bouwwerk der aarde. Intusschen kan men er dezen naam nauwelijks op toepassen, want de Eifel-toren wordt niet zoozeer ge bouwd, dan wel geklonken. De werklieden hebben niets anders te doen dan de gereed gemaakte ijzeren platen en banden op te hijschen en vast te klinken. Een vergelijking met eenig ander bouwwerk van eenige beteekenis, valt niet ten gunste van den Eifel-toren uit. Hij maakt een veel geringeren indruk. De Keulsche dom brengt den aanschouwer in verrukking, de Eifel- toren ziet er zoo mager uit als Sarah Bernhardt en men heeft moeite te gelooven dat hij zoo hoog is, als waarvoor men hem uitgeeft. Hij gelijkt een wan staltig spinnewep en heeft niets aantrekkelijks. Het

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2