ZIERIKZEËSCHE COURANT. 1888. No. 91. Woensdag 21 November. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arroodis- sement Zierikzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKE5VUIAV. ZIERIKZEE, 20 November 4 8 8 8. De groothertogin van Saksen, geboren prinses der Nederlanden, heeft bijdragen doen toekomen aan Ned. Mettray te Rijsselt bij Zutfen, aan de Vereeniging tot het verstrekken van warm voedsel aan arme school kinderen te 's Hage en aan de loterij ten bate van de Amalia-bewaarschool te 's Bosch. Omtrent den toestand van den minister van marine vernemen wij, dat bij het afnemen van het verband aan het achterhoofd, Zaterdagmorgen, gebleken is, dat het kwaad zich de laatste 36 uur niet heeft uit gebreid. De toestand blijft in zooverre gunstiger. Betreffende de ongesteldheid van den minister van marine meldt men, dat de plaatselijke toestand gunstig, maar de algemeene toestand zwak is, doch zonder koorts. Aan een particulier schrijven uit Padang van den 7 October j.l. ontleent men het volgende: «Door zijn vele regens is Padang uiterst gezond en ware 'tjniet dat Atjeh pl. m. 500 zieken 's maands in het hospitaal bezorgt, het zou voor den genees-, kundigen dienst hier ter plaatse uiterst gemakkelijk zijn. Nu is 'fc getal in 't hospitaal steeds pl. m. 650, echter meest beri—beri—lijders, afkomstig van Atjeh. Bij mij wil 't er maar nog niet in, dat 't een infectie ziekte is; zoolang ik hier ben, dat is van Maart 4886, en reeds vroeger ben ik hier ook geweest, kwamen er geregeld 500 's maands en het is geweest 700, beri-beri-lijders met pak en zak zoo van de boot in 't hospitaal. De goederen werden hier opgeborgen om bij 't veriaten weder in ontvangst te krijgen, zonder dat er iets aan gedaan is; de menschen liggen tusschen andere zieken in, met dit resultaat, dat zich nog geen enkel geval van beri-beri hier heeft voorgedaan. Voor mij vind ik dit wel onverantwoordelijk, maar 't is zoo. Eenheid vindt men hier niet en men wacht een voudig op de dingen, welke van Batavia komen, en daar is 't: het zal mijn tijd wel duren". Aan den minister van oorlog is een adres gezonden door de heeren M. van der Toorn, F. Varkevisser en H, A. van de Rovaart, readers en kooplieden te Scheveningen, in een vergadering der Vereeniging ter bevordering der Nederlandsche Zeevisscherij, afdeeling Scheveningen, in commissie benoemd om pogingen in het werk te stellen, ten einde visch als voedsel voor het leger te doen bezigen. Daartoe roepen zij den steun in van den minister. Wegens het groote belang, dat ons land heeft bij het welvaren der visscherij, meen en zij, dat de proef zou te nemen zijn, in hoever haring ook als voeding voor het leger dienstbaar zou kunnen worden gemaakt. Een particulier telegram uit Brussel aan de Ber- lijnsche Kreuzzeitung meldt, dat de Graaf van Parijs zijne getrouwen ten tweede male te Dordrecht om zich verzamelen zal. Tot dusver is volgens de Dord. Ct. te Dordrecht hieromtrent nog niets bekend. Het Koninklijk Nederlandsch Handels-Museum is voornemens in het voorjaar van 4889 weer een meubel wedstrijd met tentoonstelling, op zoo uitgebreid mogelijke schaal, te doen houden, waarbij ook een bekroning zal worden uitgeloofd, voor meer kostende meubelen dan de vorige maal, toen alleen meubelen van matige prijzen gevraagd werden. De minister van oorlog heeft bepaald, dat in het vervolg geen militairen als figuranten bij tooneel- uitvoeringen mogen optreden, tenzij de aanvrage daartoe door den plaatselijken commandant aan de corpsen wordt gedaan. Te Leeuwarden is onder den naam van «Algemeen Handelsbelang", een vereeniging opgericht van tegen standers van «Eigen Hulp". Een goedgeefsche gemeenteraad! De Gemeenteraad van Nieuwer-Amsfcel heeft het tractement van den burgemeester met f 500 verhoogd, dat van den opzichter met f 400 en den laatste een buitengewone belooning van f 5000 toegekend voor de plannen der waterleiding, Ook de secretaris heeft een geschenk van f 500 ontvangen. Nog een ouderwetsch schoolmeester De hoofdonderwijzer te Borgsweer, die zich ook bezig houdt met het landbouwbedrijf, heeft van den Gemeenteraad van Termunten aanschrijven ontvangen om dat bedrijf te laten varen. Naar de berichten, die uit Indië komen, maakt de nieuwe Gouverneur-Generaal mr. Pijnacker Hordijk een uitmuntenden indruk. Hij werkt voor driestelt zich van alles op de hoogte; en heeft zich nu reeds alle bureaux te vriend gemaakt door zijne humane en tactvolle bejegening zijner inferieuren. Pijnacker Hordijk blijkt even voorkomend, als Van Rees «hands off' en kort aangebonden was. De schoenfabrikanten in »de Langstraat" klagen nu reeds steen en been over de weinige bestellingen, die zij voor den aanstaanden winter ontvangen. Het meeste werk, dat gefabriceerd wordt, moet naai' de zolders, en om hun knechts aan 't werk te houden, wordt die zoldervoorraad wekelijks grooter. Nauwelijks is dr. Mezger te Wiesbaden, of ook daar doet zich een brutaal feit voor van aanranding van dames door straatjongens. 't Is of de beroemde dokter de bengels meegenomen heeft uit Amsterdam Witte vlekken op fijn gepolitoerde tafels, kasten enz., welke ontstaan door heete voorwerpen er op te plaatsen, laten zich goed verwijderen, door er eenige druppels olie op te gieten, daarop fijngestoten zout te strooien en met een flanellen lapje nu flink te wrijven, tot de sporen der vlekken geheel verdwenen zijn. Als een bewijs dat tortelduiven nogal oud kunnen worden, verdient vermelding, dat Lieven Braber te Stad aan 't Haringvliet reeds gedurende 25 jaren zulk een duif bezit. Het diertje is nog in goeden staat, want het kirt van den morgen tot den avond. Mr. J. W. Spin («Staatsman-inrusle"), stelt zich voor te Heidelberg eenige lezingen te houden over: De staatkundige toestanden in Nederland. De nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, zal met de boot van den Kon. W.-I. maildienst 42 December uit Amsterdam de reis naar de kolonie aanvaarden. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de mili ciens, die tot eerste oefening onder de wapenen komen, dadelijk bij aankomst onderworpen zullen worden aan korting op de soldij, en wel voor hetgeen hun meer aan zakgeld aankomt dan f 0,05 per dag, met dien verstande, dat het ingehoudene niet meer mag bedragen dan 3 cents per dag. Wanneer de belanghebbende miliciens het bedrag dezer korting, berekend naar het aantal onverschenen dagen van het loopende kwartaal, ten voordeele zijner rekening stort, of wel zich voor minstens 40 gulden voor eigen rekening van kleeding voorziet, zal de inhouding op de soldij niet plaats hebben. Deze bepaling is gemaakt in verband met artikel 76 van het administratie-reglement, omdat het te ver moeden is, dat schuld van de uitrusting- en reserve rekening spoedig meer zal bedragen dan de waarde der te schatten bovenkleeding. De min. van waterstaat heeft goedgevonden 4. te bepalen, dat het goedkeuringsmerk gedurende bet jaar 4889 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter Z in den gewonen drukvorm, schuin gesteld bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon; 2. ter algemeene kennis te brengen, dat het merk van het kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, volgens de min. beschikkingen van 42 Jan. 4873 en 22 Nov. '1878 (afd. handel en nijverheid)" voor elk der nagen. kantoren bestaat uit het cijfer achter den naam van elk kantoor uitgedrukt's Hertogenbosch 4, Breda 2, Arnhem 3, Nijmegen 4, 's Gravenhage 5, Rotterdam 6, Leiden 7, Dordrecht 8, Amsterdam 9, Alkmaar 40, Hoorn 41, Middelburg 12, Utrecht 14, Leeuwarden 45, Zwolle 46, Groningen 47, Assen 48, Maastricht 49. De minister van binnenl. zaken heeft afwijzend beschikt op een adres om vergunning tot invoer van Duitsche schapen en doorvoer via Rotterdam en Engeland, op grond dat zich voortdurend ziektegevallen onder het vee in Duitschland voordoen. Men schrijft uit Apeldooorn Het is thans vast bepaald, dat Z. M. de Koning met gezin dezen winter op het paleis Het Loo zal vertoeven. De gezondheidstoestand van Z. M. blijft gelukkig voortdurend zeer bevredigend. Het Brielsche archief ontving dezer dagen als fraai geschenk van den heer Alexander Verhuell te Arnhem een plaat, voorstellende het ruiterstandbeeld van den stadhouder Willem III, Koning van Engeland, en een plaat, voorstellende het vertrek van dien vorst van de reede van Hellevoetsluis aan boord van het admi raalschip »den Briel", De burgemeester bracht direct langs telegraiischen weg en later per officieel schrijven den dank der gemeente aan den milden gever. Te 's Gravenhage is overleden den heer C. B. II. von Rosenberg, die door zijne reizen gedurende een tijdperk van 30 jaren in den O.-I. archipel veel heeft bijgedragen tot de kennis van land, volk en natuur voortbrengselen in onze O.-I. gewesten. Als koloniaal in dienst getreden, wist hij zich spoedig te onder scheiden. Zijn eerste sporen verdiende hij in 4840 op eene reis naar de toen nog onbekende Battaklanden, als assistent van den beroemden dr. Junghuhn. De heer A. M. te Noordwolde had in een hok achter ijzeren tralies een paar konijnen opgesloten. Toen men voor een paar dagen 's morgens kwam om de beestjes te voederen, zag men geen konijnen, maar wel een bunsing in het hok. De beide langooren waren door den moordenaar onthoofd, terwijl hij er zooveel van opgepeuzeld bad, dat de weg waarlangs hij hongerig was binnengedrongen, te eng bleek te zijn nu hij verzadigd wilde ontvluchten. De dief had zich zelf opgesloten. Dat hij een voor hem passende straf niet ontging, zal ieder begrijpen.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1