ZIEMKZEESCHE COURANT. voor het airondis- sement Zierihzee. 1888. No. 90. Zaterdag 17 November. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent, Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct 4lle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LARENMAIV. Binnenland. ZIERIKZEE, 16 November 1 8 8 8. Naar wij met zekerheid vernemen is de heer W. van Zuijlen voornemens a.s. Donderdag 22 November in de Concertzaal alhier op te treden en alsdan een paar zijner stukjes voor te dragen. Het zal wel onnoodig zijn tot een druk bezoek op te wekken. Ongetwijfeld zal gaarne ieder, die daartoe maar in de gelegenheid is, niet verzuimen dezen ge- vierden man te gaan hooren. Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit nummer verschijnende annonce, betreffende de uitgave van het Tijdschrift Onze Honden. Wij ontvingen ter kennismaking het nummer van 7 November en laten hieronder den inhoud volgen: Beschrijving van de Bull-Terriers, met plaat. - De Wolfshond. - Bloedhonden. - Eene nieuwe machine om hondenbeschuit te breken. - Snippers. - Adver- tentiën. Wij wekken den liefhebbers van honden op, zich op genoemd blad te abonneeren, overtuigd als we zijn dat daaruit voor hen nog al iets valt te leeren of op te merken. De prijs voor den geheelen jaargang is slechts f 3,franco per post, waarvoor men geregeld eiken Woensdag een aflevering ontvangt. Z. M. de Koning heeft in den laatsten tijd her haalde maken blijk gegeven van bewijzen van sym pathie aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. Niet alleen dat Z. M. de Koning naar aanleiding van het jongste jaarverslag zich omtrent verschillende zaken nauwkeurig deed inlichten, maar ook door daden toonde bij krachtig tot den bloei te willen medewerken. Niet alleen toch dat Zijne Majesteit jaarlijks f 500 aan de maatschappij ten geschenke geeft, maar boven dien is ter bevordering van den bloei der Boschbouwschool die te Frederiksoord kortelings is verrezen, f 1000 toegezegd. Bovendien werd op last van Zijne Majesteit eene collectie vruchtboomen gezonden, welke geplaatst zijn op het terrein der Gerard Adriaan van Swieten Tuin bouwschool. De toezending van eene volledige verzameling groentezaden is door Zijne Majesteit in uitzicht gesteld, terwijl kortelings nog eene dorschmachine en een wanmolen voor tuinbouwgebruik, afkomstig uit de fabriek van G. Stout te Tiel, door Zijne Majesteit ten geschenke zijn aangeboden en andere werktuigen in bruikleen zijn afgestaan. De mazelen blijven te Breda nog altijd in hevige mate heerschen. Dientengevolge is nu reeds besloten het jaarlijksche St. Nicolaasfeest aan een 1000-tal schoolkinderen van minvermogende ouders dit jaar niet te doen doorgaan. Wat wordt er alzoo verstookt in het Rijksmuseum te Amsterdam? Vrijdag had de aanbesteding der te leveren brand stoffen voor het Museum plaats, en wel van500,000 kilogram calorifère kolen, 32,000 kilogram cokes en 3000 bossen eiken talhouten. Minste inschrijvingen waren: calorifèrekolen, C. Berghaus Co., voor f 9,17y2 per 1000 kilogram; cokes: J, Verdonk, voor f 1,25 per 100 kilogram, en talhout J. Verdonk, allen te Amsterdam, voor 9ya cent per bos. Dit is dus f 4587,50 aan kolen, f 400 aan cokes en f 285 gulden aan talhout, dus een gezamenlijk van f 5272,50. Baron W. A. Van der Feltz uit Assen heeft f 100 geschonken aan de niet-werkstakers dat is precies wat wij ook van Domela Nieuwenbuis verlangd hadden. De 77-jarige oud-timmerman Tjerk Joustra te Baard heeft Zondag op schaatsen 1 angs de Bolswarder trekvaart een bezoek afgelegd bij zijn zuster te Lijons. Den Ssten November 1828 gezocht hij zijn zu&ter op dezelfde wijze. Te Enschedé is opgericht eene vereeniging van fabrikanten om in het vervolg het uitbreken van eene werkstaking te voorkomen; de statuten zijn vastgesteld en het bestuur is gekozen. Zaterdag had op een der spoorweglijnen in het noorden des lands de volgende wraakneming door een passagier plaats. Een heer wilde onderweg het raampje laten zakken. Dit ging wat gemakkelijk, want nadat hij even de afsluiting had aangeraakt viel het raam plotseling neer met een schok, welke de ruit deed breken. Onze reiziger werd gedwongen de ruit te betalen. Den volgenden dag echter, toen hij langs denzelfden weg terugging, trof hij een vast raam, dat stevig zat en niet dan met inspanning kon geopend worden. Na een half uur gestoomd te hebben, verbrak hij het zegel van het noodremtoestel, draaide aan de kruk en de trein stond stil. Onmiddellijk was de conducteur bij hem. De reiziger slaakte een zucht van verlichting en zeide: «gelukkig dat ik versche lucht krijg, ik dreigde te stikken!" De conducteur merkte op dat het raam wel te openen was en voegde de daad bij het woord, «Je bent sterker dan ik, vriendje!" was het antwoord van den reiziger. De conducteur maakte natuurlijk proces-verbaal op. De officier-machinist le klasse A. Jongkees heeft eene eenvoudige inrichting uitgedacht tot afblazen van den stoom zonder gedruisch. Deze stille stoom- blazer is gedurende de afgeloopen oefeningen aan boord van een tweetal schepen van het gepantserd materieel der marine beproefd en heeft zeer goede resultaten opgeleverd. Zoowel in Noord-Holland als in Friesland ziet men thans op vele plaatsen het eigenaardig en zeldzaam geval, dat gelijktijdig en in eikaars onmiddellijke nabijheid hooiers en schaatsenrijders druk in de weer zijn, terwijl ook nog op vele plaatsen, ook in Zuid- Holland, de koeien in de weide zijn. Te Knijpe (Fr.) bracht een boer nog drie wagens goed hooi binnen. OngeIukken; Kampen, Misdaden, enz. Volgens een te Londen ontvangen telegram uit Calcutta, is de stoomboot «Mongola", met talrijke passagiers aan boord, dicht bij de haven van Calcutta met een ander vaartuig in botsing gekomen. Bij dit ongeluk zijn zestig personen om het leven gekomen. Een zeer oppassend werkman te Sneek, die eene en dezelfde firma 45 jaren achtereen trouw en eerlijk diende, is, terwijl hij bezig was met afnemen van jaloezieën, van de ladder gestort en onmiddellijk op de plaats dood gebleven. De maréchaussees te Tilburg hebben zekeren J. V., oud 20 jaar, arbeider te Hilvarenbeek, zwaar geboeid naar het station gebracht om aan het gerecht te 's-Bosch te worden overgeleverd. Hij was Zondag aan het stroopen op een jachtveld te Esbeek gemeente Hilvarenbeek, en werd daar opgemerkt door de maréchaussées, die hem achtervolgden. Op 30 passen afstand lostte V. toen een schot, dat den maréchaussée Hage in de beenen trof. Het gelukte den getroffene echter nog V. in handen te krijgen, doch hierna kon hij niet verder. Hij werd per kar naar Hilvarenbeek gebracht en terstond onder geneeskundige behandeling gesteld. Het bleek toen, dat hij door 28 hagelkorrels in het been was getroffen. Zijn toestand is bedenkelijk. £3 e 1 g* i e. In den Brusselschen gemeenteraad heeft de schepen voor financiën, de heer Walraven, inlichtingen ver strekt omtrent de diefstallen, welke een tiental jaren geleden ten nadeele van de stad Brussel gepleegd zijn. Zeer breed namelijk behandelde hij het andermaal uitgeven van twee obligaties der leening van 1867, waarop elk eene premie van 15,000 frs. gevallen was, welke niet was geïnd. De ambtenaar, die daarvan misbruik gemaakt heeft, liet eerst het nummer der obligatie doorhalen op de lijst van de nog niet opge vraagde premiën, welke bij elke trekking weder gepubliceerd wordt, en liet dan de houder der obligatie ongeveer een tweetal jaren niets van zich hooren, dan deed de ontrouwe ambtenaar de door hem genummerde obligatie bij een bankier ter incasseering aanbieden. Op deze wijze is de gemeente een nadeel berokkend van 30,000 fr.alleen deze schade en nog ééne van 3625 fr., is met zekerheid geconstateerd, welk laatste nadeel is veroorzaakt door het opnieuw uitgeven van 21 reeds ad pari uitgelote obligaties. Zeker is dus slechts, dat de stad eene schade van 32,625 fr. lijdt, en hierop vooral legde Walraven den nadruk, niettegenstaande het thans reeds niet minder zeker is, dat de schadepost veel hooger is, al kan nog niet met zekerheid het bedrag worden aangegeven. Hier omtrent heeft het onderzoek nog tot geen zekerheid geleid, zeide de heer Walraven, wat den interpellant, den heer Lepage, aanleiding gaf tot het voorstel, dat het rapport van het college van 't dagelijksch bestuur in handen gesteld zou worden van de commissie voor de financiën, ten einde den gemeenteraad daarover rapport uit te brengen. En hoewel de heer Lepage, en met hem ook andere leden, hunne verbazing uit spraken, dat het bedrag der geldverduisteringen, welke anderhalf jaar geleden aan het licht gekomen zijn, thans nog niet kon worden bepaald, vereenigde de burgemeester, de heer Buis, zich namens het college van 't dagelijksch bestuur met het voorstel, omdat burgemeester en schepenen, zoo zeide hij, geenerlei reden hebben om in deze zaak iets geheim te houden, en zij integendeel ook zeiven het volle licht daarover wenschen verspreid te zien. Met algemeene stemmen werd het voorstel-Lepage aangenomen. Rusland. De minister van openbare werken Poszjet zal, op zijn verzoek, na het onderzoek aangaande het spoedig ongeval bij Borki, zijn ontslag uit het kabinet bekomen. Volgons bericht uit Charkow heeft tusschen de spoorwegstations Borki en Saranowkia Zaterdagavond opnieuw een déraillement plaats gehad, doordat twee goederen-treinen in elkander reden. Twee personen zijn daarbij gewond. JEng; eland. Volgens de Pall Mall Gazette is de toestand in het door Engelscbe en Egyptische troepen bezette Soeakin inderdaad ernstig. Korten tijd geleden beproefde het garnizoen een nachtelijken uitval, die geheel mis lukte. Eene poging om de kanonnen der Soedaneezen te vernagelen werd door den vijand op krachtige wijze afgeslagen. Generaal Grenville, die tijdelijk te Soeakin vertoefde, is naar Cairo teruggekeerd, met den indruk dat het garnizoen zich tot zuiver defensieve maat regelen moet bepalen.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1