„ONZE HONDEN" ORPHEUS. JOB IIOLLilD. ADVERTENTIEN. 100 VISITEKAARTJES Snelpersdrukkerij van H. LAKENMAN te ZIERIKZEE, HET TIJDSCHRIFT Abonneert U op Muziekblad voor de Nederlanden. Uitgave van E. N. SMIT Ez., Vélocipêd e eene Naaimachine of Werktafeltje. zwaar hebben gemaakt". Hierin zien de onderwijzers de bedreiging eener afhankelijkheid van de geestelijk- heid, die hun geheeie bestaan in gevaar brengt. Zij komen in de Rijnprovincie daartegen reeds in verzet. Zoo bevatte dezer dagen de Crefelder Ztg. eene door 30 katholieke onderwijzers van Crefeld geteekend stuk, waarin men leest: »Vóór de verkiezingen is in ultra- montaanscbe bladen meermalen gepoogd de meening te verspreiden, alsof wij katholieke onderwijzers op het standpunt van het ontwerp van Windthorst stonden en ook in dien geest, dus voor het centrum onze stemmen zouden uitbrengen. De houding van verreweg de meeste katholieke onderwijzers, bij de verkiezing zal wel het tegendeel hebben bewezen. Zeer vele katholieke onderwijzers, die tot nog toe voor het centrum hadden gestemd, zijn ditmaal door de overdreven eischen van dit onderwerp afgeschrikt. Zij zien terecht in, dat het daarbij nog iets anders geldt, dan de leiding van het godsdienstonderwijs; deze berust inderdaad overal bij de kerk; het is de volkomen heerschappij over de school en den onder wijzer, die de geestelijkheid zoekt te verkrijgen. Niemand kan gelooven, dat de onderwijzers daartoe de hand zullen bieden. Menig onderwijzer herinnert zich nog levendig, hoe aangenaam onder den veel geprezen Kromstaf het leven is." Hierop antwoordt de clericale Niederrhein. Volks Ztg.Wanneer inder daad onderwijzers zoo denken, die aan katholieke scholen werkzaam zijn, dan wordt het hoog tijd, dat niet alleen de katholieke geestelijken, maar ook de geheeie katholieke leekenwereld nauwkeurig nagaat, hoe het eigenlijk is gesteld met de katholiciteit dier onderwijzers en of zij nog verder als opvoeders van katholieke kinderen kunnen worden geduld. In dit opzicht verstaan wij waarlijk geen scherts." Inderdaad, zoo gaat de Köln. Ztg. voort, de katholieke geestelijk heid zou eene geduchte opruiming houden onder de katholieke onderwijzers, als het voorstel van Windthorst wet was geworden. Wanneer nu", zoo schrijft een ander onderwijzer in de Cref elder Ztg., »ieder onderwijzer weg moet, die het niet geheel eens is met de centrum partij, dan zullen weldra alle katholieke kinderen door geestelijke zusters en broeders worden opgevoed en het ideaal der ultramontanen zal bereikt zijn. Zelfs in den tijd van den minister Mühler, toen het ge makkelijk was onderwijzers om onbeduidende, dikwijls slechts persoonlijke geschillen met geestelijken tot ont slag te dwingen, heeft men niet gewaagd, het recht van den staat, toezicht te houden op de school en onderwijzers te benoemen, aan te tasten." Engfelan d. De regeering zal binnenkort aan het Parlement voorstellen, zoo spoedig mogelijk 8 pantserschepen der eerste klasse, 20 snelle kruisers en een groot aantal torpedo-booten te bouwen. Met de versterking der Britsche vloot, op welke zoo lang door deskundigen werd aangedrongen, schijnt dus eindelijk in ernst voortgang te zullen worden gemaakt. In een nader artikel over het antwoord van keizer Wilhelm aan de Berlijnsche deputatie zegt de Times: »In hunne verdediging beantwoorden de liberale bladen niet juist de beschuldigingen des keizers. Zij beweren b. v. nooit een woord te hebben geschreven om het gevoel des keizers te kwetsen, hetgeen zeker geene wederlegging is van zijne bewering, dat zij feitelijk z\jn gevoel gekwetst hebben. Zij zeggen terecht, dat de ergste schuldigen, die de meeste familieaangelegen heden openlijk hebben behandeld, de officieeie en offi- cieuse bladen zijn, die door de berisping des keizers niet zijn getroffen. Maar de keizer heeft zich niet door hen beleedigd gevoeld. De onjuistheid der argu menten doet evenwel niet af aan het feit, dat de liberale pers van Berlijn eene niet verwachte onafhanke lijkheid tegenover de keizerlijke bezwaren heeft getoond. Het is lang geleden, dat eene keizerlijke of koninklijke uiting in Duitschland met zulke onverschrokkenheid en vrijmoedigheid is gekritiseerd. AJs de keizer wijs is, zal het incident hem er aan herinneren, dat hij in de 19e eeuw leeft en zelfs zijn verheven positie en hooge voorrechten hem niet ontheffen van de nood zakelijkheid zich naar de hoofdstroomingen der eeuw te schikken." Rusland. Men beschouwt de aftreding van den minister van openbare werken, naar aanleiding van het spoorweg ongeluk met den keizerlijken trein, bij Borki, nu als onvermijdelijk. De bladen te Petersburg werpen de schuld van het ongeluk op het bestuur van den Kursk-Charkoff- Azow-spoorweg. Sedert langen tijd was het aller- noodigste niet eens hernieuwd. Men wilde zooveel mogelijk verdienen, opdat de staat, uitgelokt door de groote ontvangsten en kleine uitgaven, in 1891, bij het overnemen van den spoorweg, een belangrijke som zou geven. De keizer, zoo verhaalt men, heeft onder de kata- strophe van Borki meer geleden dan men eerst aannam voortdurend -kwelt hem de gedachte aan de vele offers en aan de smart der nagelaten betrekkingen. Het is moeielijk, hem op andere gedachten te brengen. Zet hij zich aan zijne schrijftafel om te werken, dan mist hij daar zijn grooten hond, die hem vroeger nooit verliet, en die bij het ongeluk is gedood. Herhaaldelijk heeft men den czaar in zijne kamer alleen en in tranen gevonden. liet is een feit, dat het te snel rijden, waaraan het ongeluk wordt toegeschreven, plaats gehad heeft op uitdrukkelijk bevel van den czaar en dat deze den minister Possief, die hiertegen bedenkingen inbracht, zelfs op ruwen toon heeft af gewezen. Een zwaar zilveren sigarenkoker, dien de czaar in den rechter-broekzak droeg, is geheel plat gedrukt; de czaar is daardoor aan het been gekneusd. Gemengd Buitenlandse!* Nieuws. Een doodkist met muziek is het nieuwste op het gebied van de techniek. Natuurlijk komt Amerika den roem toe, deze zonderlinge, nieuwe wijze van begra ving in het leven te hebben geroepen. De uitvinder is een doodkistenfabrikant te San-Francisco, die voor 200 dollars kisten met muziek verkoopt. Het werk, dat, zooals van zelf spreekt, slechts koraalmuziek en treurmarschen speelt, bevindt zich onder den bodem. Zoolang de overledene gekist in zijn woning ligt, klinkt door het vertrek een zachte treurmuziek, ook wanneer de kist wordt opgenomen en naar den lijk wagen gebracht, om naar de laatste rustplaats ge voerd te worden. Op weg daarheen, op straat, is de muziek te zwak en verliest dus grootendeels hare plechtigheid, maar zij herkrijgt die dadelijk weder, als op het stille kerkhof, de kist naar de groeve wordt gedragen. Een zeer treffenden indruk moet het maken, wanneer de kist in de grafkuil is neergelaten en daaruit de plechtige muziek omhoog stijgt, totdat zij steeds zwakker en zwakker wordt en eindelijk onder den last van de aarde, waarmede de kuil wordt dicht gemaakt, geheel wegsterft. Of deze nieuwe vinding op een somber gebied aesthetisch is, daarover zullen de meeningen nog wel verschillen: goedkoop is het in elk geval niet. In Frankrijk heeft men een belangrijk natuur verschijnsel opgemerkt. Sedert 1884 weiden door het geniecorps waterpas-opmetingen gedaan van den bodem van het geheeie land. Deze opmetingen hebben aan getoond, dat de bodem elk jaar meer en meer van het zuiden naar het noorden zinkt. Terwijl aan de zuidkust de bodem geene verandering onderging, is het land tusschen Marseille en Rijssel, over een afstand van 820 kilometer, 3 centimeter per jaar, dus zeer be langrijk, gezonken. Een opmerkelijk feit is het, dat de bodem in noordoostelijke richting ongeveer driemaal zoo sterk is gedaald, als in de richting van zuid naar noord. In de eerste richting bedraagt de verzakking 1 m.M. op 10 K.M. en in de laatste 1 m.M. op 27 K.M. Mocht deze verzakking van den bodem voort duren, dan loopt noordelijk Frankrijk ten slotte gevaar door de zee overstroomd te worden. Toen wijlen koning Alfonsus XII van Spanje voor de eerste maal in het huwelijk trad, schonk hij zijn bruid Mercedes, de dochter van den hertog van Montpensier, een eenvoudigen ring, welke geen bij zondere waarde bezat dan die, van den geliefden echtgenoot zelve afkomstig te zijn. De jonge koningin deed den ring tot aan haar vroegen dood niet van den vinger. Eer Mercedes begraven werd nam Alfonses den ring terug. Hij gaf hem later aan zijn grootmoeder Christina ten geschenke. Kort daarop stierf ook deze en het kleinood kwam aan de zuster van koning Alfonsus, de infante del Paz. Eenige dagen daarna stierf de infante. Voor de derde maal kwam de koning in het bezit van den ring. Hij schonk hem thans aan de zuster zijner overleden gemalin Mercedes, Christine, de jongere dochter van den hertog van Montpensier. Drie maanden later was ook Christine niet meer onder de levenden. Nu wilde Alfonsus den noodlottigen ring niet meer afstaan, maar hem zelf dragen. Toen men na zijn dood den inventaris zijner juweelen opmaakte, vond men ook den ring en herinnerde men zich, hoe spoedig allen gestorven waren, die hem aan den vinger hadden gedragen. De ring hangt thans aan een ketting om den hals van de jonkvrouw van Almudena, de beschermgodin der stad Madrid. Deze zal nu toch niet óók sterven? K erknieuws. Bij de opening der stembiljetten, voor de verkiezing van twee Notabelen in de Ned. Herv. Gem. te Zierikzee, is gebleken dat waren ingeleverd 154 stembriefjes, waarvan 4 van onwaarde. Getal geldige stemmen alzoo 150. Hiervan verkregen de heeren Mr. D. N. van Hoytema 146 en A. G. Kijn 144 stemmen, de overigen waren op verschillende personen verdeeld. Genoemde heeren zijn alzoo gekozen. VOOR 60 cent, 80 cent en een gulden, allen in net étui, (letter* naar tceirze), worden geleverd ter alsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOJJ. verschijnt met gravuresgeeft stukken over opvoedingverzorging en raskenmerken van hondenverleent gratis consult door een veearts en kost slechts f 3,per jaar. Onmisbaar voor iederdie bij het koopen van een hond niet bedrogen wil worden. Voor abonnementen wende men zich aan Het Bureau „Onze Honden", Vaart te Assen. Prijs per jaargang f 3,25, franco thuis. Proefnummers op aanvraag gratis en franco. Advertentiën van 15 regels 75 cents, elke regel meer 15 cents. Drie plaatsingen worden voor twee berekend. KOOK A V V DE EAAST. Uitgave van BRINKMAN VAN DER MEULEN te Amsterdam. Geïllustreerd Weekblad voor Jongelui, onder hoofd-redactie van J. n s: st m 11. it v n ti.KX. JONG HOLLAND geeft een schat van schoone verhalen, illustratiën enz. en opende de rubriek in zijn kolommen WAT KAN IK WORDEN? Vacatures voor Jongelui) een vraagbaak voor Ouders en Voogden daar waar het geldt Wat moeten mijne Kinderen worden? onder welke rubriek ook o. a. de oproeping voor Rijks examens voorkomen. Alle mogelijke inlichtingen daar omtrent worden door den Redacteur verschaft. Prijs per jaargang van 52 Nommers f 5.-, per post 5.&0. Tweemalen 'sjaars, tegen den Zomer en tegen St. Nico- laas, zal er onder de in teekenaren eene VERLOTING van verschillende prijzen plaats hebben. Daarenboven ontvangt elke inteekenaar gratis een lot voor een prachtige of zoo de winner een meisje is Proefnoininers gratis verkrijgbaar.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3