zijn plaats aangewezen, want de ministers van oorlog en marine zijn slechts administrateurs van hun departe ment. Bovendien zou er dan geen eenheid in het beleid wezen. Marius zou verlangen, dat er een kapitein- generaal en admiraal van het Koninkrijk der Neder landen bestond met een staf, samengesteld uit een chef. den legerkommandant hier te lande, den leger- kommandant in Indië, den kommandant der vloot en het militair ministerie. Het Sociaal Weekbl., dat zich voorstelt later op de onderdeelen van de wetsvoordracht tot her ziening en regeling van de wet op den kinder arbeid terug te komen, wenscht ditmaal slechts te wijzen op hetgeen, tot oprecht leedwezen van de redactie van het blad, niet wordt voorgesteld. Geen verhooging van den minimum-leeftijd, waarop de ai beid van kinderen in alle werkplaatsen en fabrieken een aanvang mag nemen. Geen beperking van den kinder- veldarbeid. Geen voorschriften in het belang van de veiligheid en de gezondheid der werklieden. Geen aanstelling van bijzondere ambtenaren, met de uitvoering en met het toezicht op de naleving der wet belast. Is het wonder, dat bij kennisneming van dit wets ontwerp onze teleurstelling groot zou zijn geweest, indien niet reeds loopende geruchten ons gewaarschuwd hadden, onze verwachting niet hoog te spannen? Zoo zal dus op den in 1874 ingeslagen weg ook thans nog weder worden voortgeschreden met een slakkengang tot vreugde van hen, die niets liever wenschen dan met reden en recht daarop te kunnen smalen. Of zal de volksvertegenwoordiging bereid worden bevonden om de leemten in het haar aan geboden werk aan te vullen, en de regeering tot aanvaarding van die aanvulling te bewegen? Uopen kan men het; maar veel bouwen op die hoop durven wij niet. De Huisvrouw betuigt hare waardeering voor de goede bedoelingen, waarmede bepalingen werden vast gesteld, als die, waarbij de bescherming tegen over- matigen arbeid wordt uitgebreid tot de vrouwen. Maar het blijft voor het blad een bezwaar, dat vrouwen worden gelijk gesteld met onmondigen, alsof zij zei ven niet in staat zijn voor hare belangen op te komen. Met de goede bedoeling, om voor hare belangen te waken, beperkt men hare vrijheid. Het ontwerp wil allen nachtarbeid voor vrouwen in fabrieken en werkplaatsen verbieden. De Huisvrouw vreest, dat vele vrouwen en meisjes door zulk een volstrekt verbod onder alle omstandigheden, in hare broodwinning zullen worden benadeeld. En dat wel zonder eenig nut hoegenaamd, want wanneer er noch uit het oogpunt van gezondheid, noch uit dat van zedelijkheid eenig bezwaar is, wat kan dan het verbod rechtvaardigen Eene wet, die noodeloos de individueele vrijheid belemmert en noodeloos belangen krenkt, of die om een kwaad te beteugelen een grooter kwaad te voor schijn roept, is eene slechte, zoo niet eene wreede wet. En wat te zeggen van de bepa'ing, waarbij vrouwen arbeid binnen 4 weken na de bevalling verboden wordt? Zij getuigt voorzeker van eene teedere bezorgdheid voor de vrouw, maar bebooren zulke bepalingen wel in eene wet thuis? Waar is de grens, wanneer de wet gever zijne goede zorgen zóóver moet uitstrekken De overdreven zorg heeft waarlijk iets vernederends. Zij behandelt groote menschen als kleine kinderen. Bovendien is de maatregel een halve maatregel, omdat wel verboden wordt arbeid in de fabriek of werkplaats, maar geenszins andere arbeid. Zoo zal bijvoorbeeld, eene vrouw vvèl eene week na de bevalling uit schoonmaken mogen gaan. En waarom arbeid verboden tot 4 weken na de bevalling, en niet daar vóór, als de arbeid misschien nog veel moeielijker valt en veel gevaarlijker is? Heeft de regeering een geneeskundige geraadpleegd? De Staats-Courant van 10 November bevat de volgende officieele mededeeling Volgens verklaring van 's Konings geneesheeren kan de laatste acute ongesteldheid van Zijne Majesteit als nagenoeg geweken beschouwd worden. De voeding gaat in de laatste dagen veel beter, en men mag zich vleien dat de krachten langzaam zullen bijkomen. Wat den algemeenen gezondheidstoestand van den Koning aangaat, zoo mag deze op dit oogenblik vrij bevredigend genoemd worden, hoewel met het oog op het chronisch lijtien van Zijne Majesteit Hoogstderzelver toestand altijd de grootste zorg vereischt. Schaatsenrijden in November is geen hooge zeld zaamheid. In den winter van 1879 en '80 begon het den 1 November te vriezen; den 15 November kon reeds de niet zoo licht vertrouwbare ijsbaan op Sonsbeek bij Arnhem worden opengesteld en men reed schaatsen tot Kerstmis, o.a. ook op den Rijn voor Arnhem. Toen volgde een week dooivveder, maar na den 1 Januari 1880 hervatte zich de vorst en men kon nog een maand lang rijden. Den 4 November 1829 reed men schaatsen in Friesland. Drie dagen daarna begon het te dooien, doch na 4 dagen weer op te vriezen. In het laatst van Februari 1830 vroor het nog dat het kraakte. Eenige figuranten, verbonden aan den Grooten Schouwburg te Amsterdam, hebben zich tot den Minister van oorlog gemeld, om hun bezwaren in te brengen tegen het gebruik van militairen als figuranten, waardoor zij zich benadeeld achten in den tak van hun bestaan, 's Ministers antwoord is daarop nog niet vernomen. Ook Wiesbaden is niet volmaakt wat het gehalte van zijn straatjeugd betreft. «Jeugd zonder deugd" is de verzuchting, welke een der ingezetenen slaakt, die in het Wiesb. Tageblatt van Vrijdag klaagt over de bezoeking, welke avond aan avond in een dei- straten wordt geleden door het bedrijf van een bende jeugdige levenmakers, die aan hun «vlegeljaren" op ergerlijke wijze botvieren en «hun rusttijd opvroolijken door de voorbijgangers,'^vooral dames, op onbeschaamde wijze lastig te vallen". De klager eindigt met een beroep op de politie te doen geheel alsof hij Amsterdammer ware. En zonderling toevalin datzelfde nummer der genoemde courant wordt gemeld, dat Zaterdag jl. te Wiesbaden is aangekomen en voorloopig op de tweede verdieping van «Villa Nassau" zijn intrek heeft genomen dr. Mezger van Amsterdam. Tegen springende handen! Een theelepel vol zuivere honing in een kopje regenwater opgelost, daarmede de handen gewasschen en goed ingewreven, geeft veel verlichting van pijn. Men moet echter vooraf de huid zuiveren. Drie- a viermaal dagelijks en zoolang wrijven tot de handen van zelf droog worden. Men trekke een paar oude zachte handschoenen aan en houde de handen zooveel mogelijk droog. De Tweede Kamer is bijeengeroepen Woensdag 14 November, om 3 uur 's namiddags. Werd onlangs de premie, aan Indische ambtenaren bij hunne aanstelling uitgereikt, van f 2500 op f 1000 teruggebracht, thans verneemt de L. Ct. dat het plan bestaat, een volgend jaar ook die f 1000 terug te houden, waardoor dus de geheele premie zou vervallen. Het Old Burger-Weeshuis te Leeuwarden, waarin een 60tal weezen, jongens en meisjes, worden ver pleegd houdt niettemin uit de inkomsten zijner landerijen, effecten en hypotheken jaarlijks een belang rijk bedrag over. i Voor en na verstrekt het daaruit bijdragen tot nuttige en weldadige doeleinden. Thans hebben de voogden besloten, aan de gemeente ter gemoetkoming in de kosten van de door haar gesub sidieerd wordende instellingen van weldadigheid, over elk der jaren 1888 en 1889 5000 te verstrekken. In 1889 zal te Leeuwarden een gasten toonstelling worden gehouden. Mr. II. J. van Buren, oudste advocaat van Rotterdam, in 1824 tot doctor in de rechtwetenschap bevorderd, is overleden. Aangaande de werkstaking te Enschedé schrijft men aan het N. v. d. I). van daar nog het volgende: «Eene juiste voorstelling te geven van de oorzaken dezer werkstaking is zeer moeielijk, daar de meeningen dienaangaande tot dusverre zeer verschillend zijn. Volgens den een is de werkstaking niet het gevolg van loonsverlaging, volgens den ander wel. De een zegt, dat de staking eerst is begonnen, nadat reeds door de firma en eenige afgevaardigden der arbeiders de bestaande geschillen betreffende arbeidstijd en loons- verandering van eenige artikelen waren vastgesteld en goedgekeurd; de ander zegt, dat de aanleidng is: het maken van een nieuw artikel, waarvoor aanvankelijk een bepaald loon werd gegeven, doch dat dit zonder voorkennis bij de uitbetaling is verminderd. Bovendien worden er ook grieven tegen het heffen van boeten te berde gebracht. «De werkstakers, gesteund en opgeruid door de socialistische partij, hebben besloten den arbeid niet te hervatten, tenzij aan hunne grieven volledig wordt te gemoet gekomen. Dit is echter een eisch, waarin de firma niet zal noch kan treden, zoodat zij allen zijn ontslagen. De commissie uit de fabrikanten heeft een samenspreking gehad met de commissie der werk stakers, waarvan de uitslag echter nog niet nauwkeurig bekend is, daar het verslag, ook omtrent het inge stelde onderzoek bij de firma, door afwezigheid van twee leden der commissie nog niet is opgemaakt. De firma G. Jannink Zonen moet hun alle verlangde inlichtingen verstrekt hebben. «De werkstakers worden meerendeels geldelijk ge steund door de socialistische partij". Uit Enschedé wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat de vroegere wevers der firma G. Jannink Zonen de loonen, die zij nog te goed hadden, bij den burge meester hebben afgehaald. Een twintigtal weefgetouwen zijn door nieuwe wevers bezet. Op een gereedgemaakte lijst, houdende het verzoek aan de door den Commissaris des Konings in het leven geroepen commissie, om alsnog hunne plaatsing in de fabriek terug te erlangen, hebben slechts twee voor malige arbeiders geteekend. De firma G. Jannink Zonen ontvangt zoowel van hier als elders betuigingen van sympathie met haar optreden tegenover de door verkeerde inmenging ge stelde onbillijke eischen. In Tubantia leest men «Naar wij vernemen hebben de vroegere wevers van de firma Gerh. Jannink Zonen Zaterdagmorgen bijna allen het loon, dat zij nog te goed hadden, bij den ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente opgehaald. Naar aanleiding onzer vraag om nog het een en ander over de geheele zaak te weten te komen, deelde de heer Jannink ons mede, dat er thans 150 en a.s. Maandag zeker '180 touwen aan het loopen zulien zijn en hij bijgevolg zijne afnemers naar wensch kon blijven bedienen. Tevens vernamen wij van ZEd., dat er zich Zater dagmiddag weer drie leden der vroegere commissie van de werkstakers ten zijnen kantore hadden ver voegd, n.l.Ridderhof, Wissink en Schildkamp. In 't bijzijn zijner geëmployeerden had ZEd. hun gevraagd: «Wat wilt ge hier? Komt gij om arbeid vragen, dan moet ik u dat weigeren, maar gij kunt in het portiers huis van de weverij allen op een lijst teekenenwaarbij gij de voorspraak van de commissie van heeren fabri kanten verzoekt, om weder toegelaten te worden in de fabriek. Aan die heeren zij de beslissing! Overigens heb ik u niets te zeggen, maar ik heb innig mede lijden met ugij kunt thans gaan". Hierna verlieten de drie genoemde personen het kantoor. Thans kunnen wij nog vermelden, dat op de lijst van wevers, die gaarne weder toegelaten wenscben te worden, door 4 personen is geteekend. Het is te hopen, dat vele der vroegere arbeiders dat voorbeeld spoedig volgen voor het te laat is en de touwen door nieuwe wevers (nu reeds ruim 25 in getal) bezet en toe gezegd zijn". Wegens het ontoereikende van de rijksbijdrage voor het Academisch Ziekenhuis te Leiden, heeft een der medische professoren zich genoodzaakt gezien eenige patiënten, bij wie een operatie niet kon worden uit gesteld, voor zijn rekening in een particulier ziekenhuis te doen opnemen, terwijl verschillende andere patiënten weggezonden moeten worden. Ongelukken, Kaïnpen, Misdaden, enz. De drie en twintig-jarige boekhouder Karei PM te Berlijn, vrijde, sedert twee jaren, in stilte met de 19-jarige Anna R. Niettegenstaande de jonge man goed oppaste en eene goede betrekking bekleedde, wilde de vader van het meisje niets van een huwelijk weten, omdat hij een te Hamburg wonend ambtenaar de hand zijner dochter had toegezegd. Het tijdstip der verloving met den Hamburger werd vastgesteld en 't arme meisje schreef den geliefde een brief, waarin zij hem, daar zij eene scheiding niet zou kunnen overleven, smeekte haar te dooden. Met de grootste kalmte stelde de boekhouder orde op zijn zaken, haalde het meisje, op een oogenblik dat haar bloedverwanten niet thuis waren, van haar woning af en ging met haar naar een logement. Daar schoot hij eerst haar en toen zichzelven dood. In een brief, dien de ongelukkigen nalieten, verzochten zij in een gemeenschappelijk graf te worden ter aarde besteld. Buitenland. F r a n k ij k. Een inwoner van Frouard is onder verdenking hoog verraad te hebben gepleegd, in de gevangenis te Nancy opgesloten. Zooals beweerd wordt, heeft men een brief van zijn hand bg zijn kind gevonden, waarin hij zijn vroeger gedaan aanbod herhaalt aan den gouverneur van Straatsburg, om hem voor den prijs van 40,000 francs een Lebel-geweer met patronen te verschaffen. -Onitsohla n d Men leest in de Köln. Zlcj.«Onder de katholieke onderwijzers heeft het school-wetsontwerp van Windt- hoi'St eene beweging in bet leven geroepen, die door de ontwerpers waarschijnlijk niet voorzien en zeker niet gewenscht is. In het ontwerp wordt verlangd «Tot het ambt van onderwijzer mogen alleen zulke personen worden benoemd, tegen wie de kerkelijke autoriteiten in kerkelijk-godsdienstig opzicht geen be-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2