ZÜtïKZEESClIE COlRWi. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 89. Woensdag 14 November. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. 'e verschillende of door water Bene opstopping bloedvaten, of Bstoken toestand jemde middelen, orden, werken en afscheidings- ene waterzucht, Zij regelen het Bn zuiveren het jesmet of scha- Brking, en toch e doen, zijn zij volstrekt geen bestanddeel. Zij ƒ1,85, f 3. beo aanvrage a Iers in Holland, ■e Londen, 533, aCHTEfl. STERDAM 2'/, pCt. 761/, 3 903/. 3J/a 1005|8 4 2»/i 89i/, 4 69i/„ 2 48 3 627/8 5 102W16 5 869/,- 5 1021/,, 4Va 951/. 4 865/- 5 149 5 673 5 665/. 5 67i/. 5 677/8 5 5 i 3 5 3 5 5 5 1 3 3 90i5/., 79lI/ie 101 391/. 117i/. 94j/. 98J5/,, ioo=/; -100 6013/, 1171/, ONS. Z. R. f 1,16 hilars - 2,45 Va irtikelen h f 8,25 ,75 a - 6,75 i a - ,75 a - 5,— ,50 a - 4,75 ,25 a - 5,75 ,50 a - 6, ,50 a - 4,75 ,50 a - 3, a - ,50 a - 11,50 ,50 a - 13,50 a - ,25 a - 9,50 i a - n te Zienkzee, ir 5 ons. 5 25 stuks. 25 te Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct ille stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 13 November 1 8 8 8. De geneeskundige raad van Zeeland heeft in zijn najaarsvergadering, die Vrijdag j.l. gehouden werd, besloten den minister van binnenl. zaken mede te deelen, dat hij geen termen vindt om in het belang der volksgezondheid hier te lande maatregelen te nemen tegen het gebruik van saccharine. De Maatschappij van Geneeskunde heeft zich bij adres tot den minister van binnenlandsche zaken ge wend, met verzoek maatregelen te nemen tegen het uitoefenen der orthopaedie en massage door niet- geneeskundigen, zonder aanwijzing en voortdurend toe zicht van geneeskundigen. Tevens heeft zij verzocht, bij de volkstelling in 1889, het aantal blinden, doofstommen, idioten en krankzinnigen te laten tellen. Nog vraagt zij, het toezicht op het slachtvee te verscherpen en, om hondsdolheid te voorkomen, de honden voortdurend te muilkorven. Aan den minister van financiën werd verzocht, de geneeskundigen te ontheffen van het betalen van patent. Het is velen bekend, dat hier en daar de westkust van ons land geweldig door de zee te lijden heeft. Dit is ook het geval met het eiland Rottum. Aan de westzijde wordt het kleiner, aan de oostzijde wordt het grooter. Volgens meting van den strandvoogd had het onlangs in 14 dagen 9J/2 meter verloren. De woning van den voogd is nauwelijks verplaatst, of de fondamenten der laatste woning worden weder door het zeewater bespoeld. Bij het scheep brengen van suikerbieten te Dreumel werd, zooals gewoonlijk geschiedt, uit den aangevoerden voorraad een zak aangewezen om te worden gewogen en onderzocht, ten einde daarnaar de qualiteit van al het overige te beoordeelen. Terwijl nu die zak nauwkeurig geïnspecteerd werd, trof men er een biet in aan, die in een gouden kettinkje met medaillon was vastgegroeid. Ongetwijfeld was dit kleinood vroeger oji dien akker verloren geraakt of bij de bemesting er op gebracht, en heeft de plant in haren groei het geënterd. De anti-revolutionaire Boodschapper twijfelt er niet aan, dat het vrije onderwijs eerlang in gunstiger om standigheden geraken zalterstond bij zijn optreden in Mei j.l. verklaarde het nieuwe ministerie, dat het de struikelblokken, die het vrije onderwijs in zijn loop belemmeren, zooveel mogelijk zou trachten op te ruimen. En in de tweede openingsrede werd reeds een gedeeltelijke herziening van de onderwijswet aan gekondigd. Toch, zegt de Boodschapper«gedeeltelijk" en ver wachtte men er voorshands niet te veel van. Het tegenwoordig ministerie kan het onderwijs nog niet hervormen gelijk het dat wel zou willen. Het is in zijn maatregelen beperkt door de Grondwet, door het verschil in gevoelens van de leden der rechterzijde in de Tweede Kamer, en eindelijk door de vastberaden heid der Eerste Kamer. De candidaat voor de Tweede Kamer in het district Schiedam voor de anti-revolutionairen en katholieken is Mr. A. P. R. C. baron Van der Borch van Verwolde (anti-revolutionair); die der liberalen is jhr. Mr. VV. Six. Voor rekening van den heer Jos. De Vries is naar Amsterdam vertrokken, de heer Carl Koch uit Tegelen, specialiteit in het vervaardigen van fijn en grof aarde werk, om van daar met een gezelschap van 20 personen, bestaande uit landbouwers, timmerlieden en boomkweekers, de reis naar den Transvaal te aanvaarden. Tegen hartkloppingen in den nacht is suikerwater met wat citroensap dikwijls een voortreffelijk bedarend middel. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat men op veel plaatsen het delven van suikerbieten heeft moeten staken, tengevolge van de sterke vorst. Dit is zelden of nooit gebeurd in dezen tijd van het jaar. Blijkens het bijschrift zijner gift van f 400, voor eenige werkstakers te Enschedé, beschouwt Domela Nieuwenhuis de schadeloosstelling voor reis- en verblijf kosten aan de leden der Tweede Kamer gegeven als «traktement." Daarin ligt misschien de verklaring, waarom Domela Nieuwenhuis zoo weinig deelneemt aan den parlemen tairen arbeid: voor zoo'n klein traktementje behoeft men niet zooveel werk te geven! Voorts zouden wij meenen, dat Domela Nieuwenhuis beter hadde gehandeld, wanneer hij die 400 had gegeven toen de werkstakers nog werktenhet zou voor hen een buitenkansje zijn geweest, maar wat beteekenen nu f 100 voor een paar honderd man. die niemendal verdienen? Eindelijk wat beteekenen 400 voor iemand wiens wekelijksch inkomen men veilig op f 150 a f 200 mag begrooten? Den telegrafisten, die van hier naar de Zuid- Afrikaansche Republiek zijn vertrokken, gaat het daar lang niet slecht. Twee van lien, die hunne gezinnen tijdelijk hier hadden gelaten, hebben reeds in ettelijke maanden zooveel verdiend, dat niet alleen zij-zelven en hunne gezinnen ervan konden leven, maar deze laatsten nu ook kunnen overkomen. Dezer dagen zullen weder eenige telegrafisten en andere personen naar de Z.-A. Republiek vertrekken. Te Dordrecht zullen op 47 November de karrelieden der gemeente-reiniging te paard, als Kozakken uit gedost, aan den optocht deelnemen. Een landbouwer in de gemeente Maasland heeft dezer dagen aangifte gedaan van de geboorte van zijn 27ste kind. Van dit 27-tal zijn thans nog 20 kinderen in leven. Sedert een paar jaren vertoont zich, vooral in de binnenwateren van Zuid- en Noord-Holland, een zoo genaamd rood kroos, welk plantje zich steeds verder over ons land verpreidt. Deze plant, de »Azolla Coro- lianiana", moet afkomstig zijn uit Amerika, en schijnt ontsnapt te wezen uit den Leidschen Academietuin. Het behoort tot de varenachtige gewassen (niet tot de echte varens) en zou in het Nederlandsch «water varen" kunnen worden genoemd. Persoonlijke dienstplicht! Aan de Zutf. Ct. wordt uit den Haag het volgende geschreven Meer en meer schijnt het mode te worden, aan gaande lastige hervormingen en bestuurszaken maar commissies te benoemen en zich dan achter de com missie te verschuilen als de Kamer lastig begint te worden. Zoo weet men nog altijd niet op welke grond slagen de Regeering onze levende strijdkrachten wil regelen. De commissie, die voor dat onderwerp is in gesteld, vordert echter goed en denkt in Februari met haar werk gereed te komen. Reeds is het publiek geheim, dat de groote meerderheid zich heeft verklaard voor het beginsel van den persoonlijken dienstplicht, edoch met eenige reserve en beperkingen, die nogal van. beteekenis schijnen te zijn. Trouwens, toen de Minister de commissie samenstelde, kon hij reeds over tuigd zyn dat de meerderheid op dat punt in zijn geest zou adviseeren, ofschoon, zoo ik goed ben ingelicht, de meerderheid toch nog grooter is dan de Minister zich zelf had voorgesteld. In de Kamer is er, zooals gij weet, aan de rechterzijde groote verdeeldheid over dit beginsel. De anti-revolutionairen zijn bijna allen vóór, de Katholieken bijna allen tegen persoonlijken dienst plicht, en daarom is het des te opmerkelijker, dat de Minister, die blijkbaar de bedoeling heeft dat beginsel in onze wetgeving neer te leggen, Katholiek is. Maar ook zonder den steun der Katholieke afgevaardigden zal er waarschijnlijk voor de afschaffing der plaats vervanging wel een meerderheid zijn, want het is bekend, dat vele liberalen op dit punt staan aan de zijde dei' anti-revolutionairen, en gelukkig volgen de liberalen niet het voorbeeld van hun politieke tegen standers, om tegen alles te stemmen wat komt van een Ministerie van tegenovergestelde richting. Naar wij vernemen, zullen de volgende werken bij den uitgever L. J. Veen te Amsterdam het lich zien. Carmen SylvaOp Dwaalwegentwee deelen Dr. G. Slothouwer, De familie HendriksEen door Braakensiek geïllustreerd boek van N. van Harpen, getiteldEen eerste Schrede, met een voorwoord van Fiore Delia Neve; Detlev von Liliëncron, Een hart van Goudvertaald door Meta Hugenholtz; twee lieve geïllustreerde boekjes van Fiore Delia Neve, getiteld: De Smid van het Dorp, naar H. W. Longfellow en Bij den Putnaar S. Wood worth en de volgende Kinderboeken: J. Spyri, Arthur en Squirrel; A. de Visser, Het Zonnetje van Binnen en Cheribon, De zwarte Jager3e druk. Inhoud van No. 44 van den achtsten jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. Berichten: Oproeping van de buitengewone alge- meene vergadering op 8 November Uit Die Garten- laube. Alweer Windelincx. De Acetopathie of ziektebehandeling met azijnzuur. Kwakzalverij be schouwd als oplichting. Besluit van de vergadering van Duitsche geneeskundigen. Chineesche genees middelen. Rechtszaken: C. S. voor het kantongerecht te Sneek. Grootere artikelenZalf tegen hersenziekte. Een nieuw gezondheidsetablissement in 't zicht. Verbod om geheimmiddelen te adverteeren in het buitenland (Spanje). Boekbeoordeeling. Ingezonden stukken. Cor respondentie. Herhaalde waarschuwingenMiddel tegen beroerte van Roman Weissmann. Crème Simon. Het nieuwe bestuur der «Vereeniging tegen de Kwakzalverij" bestaat uit de heeren; mr. L. Zegers Veeckens, voorzitter; G. B. Smidt, secretaris-penning meester; dr. C. N. van de Pol, dr. G. P. Kortenhorst en C. Guldensteeden Egeling. Bij onverhoopte vervolging of processen zal men voortaan niet meer de Redacteuren of den Uitgever van het maandblad alleen, doch de Vereeniging recht streeks doen betrekken. Marius, die in zijn militaire «Pennekrassen" in het Vaderland eenige grondbeginselen van leger-organisatie bespreekt, vestigt de aandacht op het gemis van het allereerste wat bij een organisatie in aanmerking komt; een opperbevelhebber. Onze Koning, zegt hij, is niet meer op den leeftijd om zich aan het hoofd van het leger te stellen, wan neer dit vereischt mocht worden. En niemand is in

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1