dien tak van dienst voor het volgende jaar. De min. heeft bij deze gelegenheid zijn denkbeelden ontwikkeld omtrent de wijze waarop hij den arbeid wenschte te zien ingericht, ten einde zoo weinig mogelijk met de bijzondere nijverheid in mededinging te treden. De Belgische Maatschappij, die de concessie uitvoert voor den aanleg van de stoomtram van Antwerpen naar de Belgische grens, heeft besloten, aan de Neder- landsche regeering concessie te vragen voor het ver lengen dier baan tot Breda. liet eerste kleine geschrift, uitgegeven door de Vereeniging Volksonderwijs", strekkende om het doel en streven dezer Vereeniging meer bekend te maken en te bevorderen, is bij de Haarlemsche uitgeversfirma H. D. Tjeenk Willink verschenen en in den handel gebracht. In den Spectator wordt de draak gestoken met de vele commissiën, die af en toe worden benoemd. De bij dat blad thans verschenen plaat geeft ons een lid van een der commissiën te zien, zoo juist uit het »Hotel de l'Europe" gekomen, na een gehouden diner, blijkbaar niet meer in een toestand, waarin de mensch zich gewoonlijk bevindt. Hij redeneert met zichzelf en spreekt «Met wie heb ik nu eigenlijk gedineerd? Met de leger-commissie? Neen; was het niet de beri beri-commissie, of wel de heide-commissie of de koffie-commissie? Het zal zekereen soep commissie geweest zijn Een opkooper van lompen te Meppel vond in de vorige week bij het sorteeren in pas gekochte vodden" een bankbiljet van f 25. Daar de afkomst dier lompen niet bekend was, is de vinder in het ongestoord bezit van dat geld gebleven. Woensdag 14 November zal de eerste huwelijks inzegening bij het »Leger des Ileils" in Nederland plaats hebben, in den Heilstempel, op het Rapenburg te Amsterdam. Twee paartjes zullen in den echt worden verbonden »stafkapitein" Goovaars trouwt met »kapitein" Wilson en «adjudant" Rankin met «kapitein" Garden. De plechtigheid zal geleid worden door «commandant" Railton, die daarvoor expresselijk uit Engeland overkomt, terwijl «majoor" Hodder en «stafkapitein" Mischell er bij tegenwoordig zullen zijn. Des avonds om 6,30 zal een groot bruiloftsmaal plaats hebben, dat a f 0,60 entree toegankelijk is. Of daar de vertering onder begrepen is, meldt de Heils soldaat niet. Sacharine is in den lateren tijd op aller lippen, in figuurlijken zin n.l., want men weet wonderen te verhalen van die meer dan suikerzoete suikerstof, waarvan 1 kilogram in zoetmakend vermogen gelijk staat met 300 kilo suiker, terwijl het slechts lOOmaal meer dan suiker kost. Waar die sacharine uit gemaakt wordt, zou men echter niet raden als men 't niet weet. Men maakt ze uitvlekkenwater (benzol), dat op zijne beurt uit koolteer is bereidin die benzol zit een stof, welke toluol wordt genoemd, en daaruit haalt men dan de sacharine of teersuiker. De ijsbaan van de Leidsche IJsclub, die in de on middellijke nabijheid van het station Holl. spoor wordt aangelegd, zal 's avonds worden verlicht met vijf Siemenslampen van de grootste soort. De baan zelf is 330 meter lang en 70 a 80 meter breed. De dijk is bijna gereed, men is aan het bouwen van de restauratie-tent begonnen. Iemand, die reken- en dansmeester te gelijk is, ver klaart dat achttien walsen van een bepaalden, middel- matigen duur gelijk staan met een weg van veertien mijlen. En desniettegenstaande legt menig meisje, dat het te veel moeite is om even naar de keuken te loopen, zestien mijlen dansvloer per avond af. De door werkeloozen in Den Haag gestelde eisch, schriftelijk aan den burgemeester overhandigd, is bij den gemeenteraad ingekomen. De burgemeester voegde bij de voorlezing van dit stuk de mededeeling, dat blijkens het door hem aan eene deputatie verleend gehoor, de herhaaldelijk in dit stuk voorkomende uit drukking eisch niet is eene misvatting, maar werkelijk de bedoeling, en aangezien nu art. 8 der Grondwet aan ieder ingezetene het recht toekent verzoeken tot de bevoegde macht te richten, stelde de burgemeester den raad voor om dit stuk, als behelzende eisclien, ter zijde te leggen. De raad hechtte onder applaus zijn zegel aan dat voorstel. De heer Van Houten adverteert door middel van de tram zijn cacao, tegen een aanzienlijke vergoeding. Nauwelijks hoort Blooker dit, of hij gaat heen en bericht der maatschappij, dat hij voor veel hooger vergoeding adverteeren wil dan Van Houten, doch onder diens advertentie, welke ongeveer luidt; «Van Houten's cacao is de beste en goedkoopste in 't gebruik", wil geplaatst zien: «Als Blooker uitverkocht is." Blooker bood 7500 gulden meer dan Van Houten. De maatschappij echter weigerde aan Blooker's verlangen te voldoen, daar dit in strijd zoude zijn met de voorwaarden, waarop het contract met den heer Van Mouten gesloten is. Zaterdag vroeg een buitenman aan een Arnhemmer naar den tram naar Velp die gereed stond. Men wees hem dien aan. «Dank je wel", zei de boer met een gezicht, waarop duidelijk lag uitgedrukt, dat hij zoo dom niet was om zich te laten beetnemen: «die gaat naar van Houten's cacao. Daar moet ik niets van hebben". In de jongste vergadering van den Geneeskundigen Kring werd de bekende circulaire «Aan het Neder- landsche volk" en een schrijven der afdeeling Rotterdam, betreffende de oprichting van een Nederlandsch her stellingsoord voor dronkaards ter sprake gebracht. Na een warm pleidooi van dr. Fabius besloot de vergadering: 1. een betuiging van sympathie te zenden aan den heer Iloyer te Dordrecht2. aan het plaatse lijk comité te Amsterdam een dergelijke betuiging te zenden, waarin tevens de meening van den Kring aangaande de noodzakelijkheid van zoodanige inrichting werd uitgesproken. Toen in het October-nummer van De Gids het opstel van den majoor Kielstra verscheen over «Java's grootste ramp", had de heer H. J. Bool, vroeger directeur van financiën en van openbare werken in Nederlandsch Indië en thans lid der Tweede Kamer voor Leiden, over hetzelfde onderwerp (de opium- quaestie) een studie voor de Vragen des T ij d s gereed gemaakt. In de November-aflevering is dat betoog verschenen en de slotsom staat lijnrecht tegenover die van den heer Kielstra. Acht de laatste geen verbetering mogelijk zonder opheffing van het pachtstelsel en invoering van de regie (verkoop van Staatswege), de heer Bool is daar tegen, omdat het hoofddoel moet zijn de misbruiken te verminderen door de pachters en de Chineezen te doen mede strijden tegen den sluikhandel in opium. Het stelsel van verpachting moet, volgens hem, worden behouden, maar zoo, dat de opium van Regeeringswege niet veel hooger dan de inkoopsprijs wordt verstrekt en er voor den pachter dus geen belang meer is om te smokkelen. Tegen de geheime verkoopplaatsen moet worden gewaakt door belangrijke vermeerdering van het getal geoorloofde «kitten" en door onbeperkte versterkingen aan de pachters. De pachtperceelen moeten allengs worden verkleind, en vooral de sluik handel tegengegaan. Door deze en andere maatregelen meent de heer Bool, dat men er toe kan komen allengs het gebruik zelf te beperken en Java van een kanker te bevrijden. In de maand November zijn op den akker de laatste zomerknollen, mangelwortels, knolrapen, herfstknollen en vooral de suikerbieten te oogsten. De weilanden moeten voor haver, vlas, enz. in deze maand gescheurd worden. Bij huis moeten alle werktuigen en gereedschappen geschoond, ingesmeerd en geborgen worden. Men be gint nu te dorschen. In den moestuin behoort men te mesten en te spitten, om «vroeg in het voorjaar gereed te zijn, en de aspergebedden eerst van aarde te ontblooten en dan dik met mest te bedekken. Aalbessen en frambozen willen nu gaarne den mest om de wortels hebben, dien men in de lente luchtig onderspit. De houtteler verzamelt eikels en beukenpitten, om die in het voorjaar te leggen. Hij plant beuken en, zoo de vorst niet invalt, ook populieren, wilg, els en esch; maar geen beuk of eik, die, in de lente* gepoot, beter aanslaan. In November beginnen de smalvleugelige vleermuizen den winterslaap, naarmate de insecten zich minder vertoonen. Wilde eenden trekken van November tot Maart in groote scharen langs de wateren. De bonte kraai komt uit 't Noorden, ook het sijsje. Sneeuw- gorzen vertoonen zich nu en in de volgende beide maanden in onze duinen. De N. R. Ct. bespreekt de debatten, die in den Amsterdamschen gemeenteraad gevoerd zijn, naar aanleiding der brochure van prof. Spruyt, bij de ver kiezing van 6 Maart jl. Zij ziet in den aanval tegen dezen hoogleeraar de eerste poging der ultramontaanscbe partij om het vrije woord der Nederlandsche hoog leeraren te smoren. Het is voor haar de eerste stap op den weg tot de zoo vurig gewenschte toekomst, waarin geen Nederlander het zal durven wagen iets te zeggen, dat aan de ultramontaansche leiders ge vaarlijk voorkomt. Het eenig juiste standpunt is bij dit onderwerp dat van B. en W. van Amsterdam, dat namelijk de overheid zich in zulke gevallen van elk oordeel onthoudt. Hooger onderwijs eischt in de allereerste plaats zelfstandigheid en onafhankelijkheid van den leeraar. Geen wetenschappelijk man, die waard is hooger onderwijs te geven, d. w. z. die op zijn gebied een zelfstandige, op grondige studie berustende meening heeft, zal zich voor het professoraat beschik baar stellen, als de overheid zich het recht aanmatigt de hoogleeraren wegens hunne denkbeelden te roemen of te laken. Terecht begrepen B. en W., dat de vrijheid van spreken onbepaald moest verdedigd worden, al ver diende de brochure van den heer Spruyt volkomen het veroordeelend vonnis, dat een der raadsleden daarover velde. Dat zij dit vonnis niet verdient, zal ieder, die geen ultramontaan is, toestemmen, meent de N. R. Ct als hij de moeite neemt haar te lezen. De heer Spruyt waarschuwt niet tegen de katholieken, maar tegen de ultramontanen. Men heeft slechts de vierde bladzijde op te slaan. «In de tweede plaats (zoo staat daar te lezen) kan geen mensch bezwaar hebben tegen eene keuze van desnoods 50 katholieken, mits zij maar niet medegaan met de ultramontaansche politiek, die in alle landen niet het heil van het Vaderland, maar van de Kerk op den voorgrond plaatst. Wie heeft er aanmerking op gemaakt, dat een katholiek voorzitter was van de Tweede Kamer, dat tal van katholieken minister geweest zijn? Maar dat de ultramontanen, eene partij, even cosmopolitisch als de sociaal-democraten of de internationale, eene partij, die als zoodanig slechts in de tweede plaats aan Nederland denkt, aanspraak zou mogen maken op 34 zetels, omdat wij hier te lande 34 pet. katholieken tellen, die grootendeels goede Nederlanders zijn, dat is eene allerzonderlingste stelling". Lange commentaren op deze geschiedenis acht de N. R. Ct. overbodig. Er bleek duidelijk, dat de over winning der vereenigde kerkelijke partijen in Maart de ultramontanen reeds zoo overmoedig gemaakt heeft, dat zij beproeven een tegenstander, wiens machtige taal zij duchten, «een slot op den mond te leggen". Die poging is eenigszins voorbarig, en wellicht niet bijzonder voorzichtig. Het Nederlandsche volk zal er misschien te vroeg de conclusie uit trekken, dat de hoogleeraar Spruyt volmaakt gelijk had, toen hij in Maart gewaagde van personen, die «hijgend verlangen naar het oogenblik waarin het geheimzinnig schrik bewind, waaronder het arme Noord-Brabant zucht, over heel Nederland kan gevestigd worden". Kunst, Wetenschap en Letteren. De prins-regent van Beieren heeft tengevolge der thans gesloten internationale en jubileum-tentoonstelling te München tot eerelid der koninklijke academie van schoone kunsten aldaar benoemd, in alphabetische volgorde: de heeren J. H. L. de Haas te Brussel, Jozef Israels en H. W. Mesdag te 's Hage. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. De politie te 's Hage heeft Zaterdag proces-ver baal opgemaakt tegen een koetsier, die Woensdag in zijn voertuig een portefeuille met bankpapier vond en den inhoud ten eigen bate aanwendde. De knecht van den burgemeester der gemeente Beerta is bij avond onverhoeds door een hem onbekend persoon op den openbaren weg aangevallen en met een scherp voorwerp in de zijde gestoken. Men vond hem bloedende op den weg liggen. Zijn meester liet hem dadelijk per as naar den geneesheer vervoeren. De toestand van den gewonde is ernstig. Uit Vlissingen wordt in dato 6 Nov. aan het Hbl, geschreven: Er bestaat groote vrees, dat op zee met de bemanning van het Holl. loodwezen eene ernstige ramp heeft plaats gehad. De loodsschoener no. 6', schipper Streefkerk, die gisteren vertrokken is, zond omstreeks 10 uur 's avonds in zee eene sloep voor de bemanning eener stoomboot, waarin zich de zee- loods en drie matrozen bevonden. De sloep is nu evenmin aan de stoomboot aangekomen als bij den loodsschoener teruggekeerd, zoodat groote vrees bestaat dat vier personen zullen zijn verongelukt, onder welke twee groote gezinnen. De loodsschoener no. 6 keerde heden in de haven terug, om eene sloep en de bemanning er voor aan boord te nemen. Twee zeemiliciens, die met groot verlof naar huis gingen, kregen Zondagmiddag onder het reizen tusschen Helder en Alkmaar twist, zoodat men aan de noodrem trok, waardoor de trein tot stilstand werd gebracht. Te Alkmaar gekomen, werden de twistzoekers door de politie uit den trein verwijderd en in verzekerde bewaring gebracht.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2