ZÏÏMZKKSCIIK (MIBMT. voor het arrondis- sement Zierikzee. RDAM ill 1888. No. BB. Zaterdag 10 November. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD tfschappij. eeland". iCHTEK. Binnenland. TSEN. it haven. Rotterdam: org. 9,30 U. 9,30 9,30 9,30 10,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 10,30 9,30 9,30 9,30 9,30 d is: lit, Voorkajuit: f 0,75 0,75 0,50 schenveeren, éne maand. VTaaden Co. Vos. N. I EB. erdam '/i pCt. 76»/ie 905/s tOO'5/,. i0ry% Va 89'/. 69»/a 481/a 63 10213/le 86I5/la 101"/,, 955/,s 87'/, 152 »/8 677/3 673/s 67*/» 68 92 143 911/, 793/, 101 395/lt 1171/» 57»/,, 943/, 99 J 1003/, 101 603/, 117'/, is. R. 1,24 lars - 2,46 1 8 8 8. Nieuwe 25 ct. 9,— a f 9,30 8,50 a - 8.90 7,75 a - 8,'25 6,— - 6,75 5,25 a 5,75 4,80 - 5,20 5,25 f 6,— 14,25 a - 5,10 50 a 75 cent ■<3, 50 ct. lager. 13,50 a f 14,50 1- - 13,- 11,— a 12, 10,- -10,75 ,ie Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 9 November 188 8. Voor de griffiersplaats in de rechtbank te Roermond zijn alphabetisch voorgedragenMr. C. Baron de Bieberstein, procureur te Roermond; Mr. A. Leurs, subst.-griffier te Roermond en Mr. J. Lechner, griffier der rechtbank te Zierikzee. Kasopneming bij gemeente-ontvangers vanwege Ged. Staten, had in de provincie Zeeland tot dusverre slechts bij uitzondering plaats in deze of gene gemeente, en alleen als eene bijzondere omstandigheid daartoe aan leiding gaf. Ged. Staten achten het wenscheüjk voortaan van hunne bevoegdheid ten deze meer dan tot dusver gebruik te maken en hebben daarom besloten, dat jaarlijks ten minste in vijf gemeenten, door het lot aan te wijzen, de kas zal worden opgenomen, hetzij door een commissie uit hun midden, hetzij van hunnent wege door een ambtenaar ter provinciale griffie. Te Veere vergaderden deze week een aantal inge zetenen, ter gedachtenwisseling over de vraag: Wat kan gedaan worden om den toestand van Veere te verbeteren Na eenige discussie werd eene commissie benoemd, die zich namens de burgerij tot den ge meenteraad zal wenden, met verzoek, den beker van Maximiliaan van Bourgondië te verkoopen. Te Vlissingen is besloten tot oprichting eener ver- eeniging, die zich ten doel stelt een eigen broodbakkerij voor werklieden tot stand te brengen. Reeds ongeveer 100 leden zijn toegetreden. »Het is een opmerkelijk verschijnsel", zegt de Middelb. Ct., »dat, terwijl er door den Minister van Koloniën allerlei gebeden voor 's Konings vertegen woordiger in Oost-Indië werden uitgeschreven, er dooi de Regeering zelve in de jongste dagen geen uitnoodi- ging is gericht tot het Nederlandsche Volk om te bidden voor het herstel van Z. M. den Koning. Te Rotterdam hebben B. en W. de burgerij uit- genoodigd, met het oog op 's Konings gezondheids toestand, hoewel die gelukkig verbeterend is, de feestviering op 17 Nov. niet te doen doorgaan. De algemeene feestcommissie heeft trouwens haar taak reeds nedergelegd. Men meldt uit Rotterdam Het besluit van de feestcommissie om de voorge nomen feestviering op 17 November niet te doen doorgaan, gevolgd door de uitnoodiging vari Burgem. en Weth. aan de burgerij om nu ook van de verdere feestelijkheden af te zien, heeft groote ontevredenheid verwekt. Afgaande op de officiëele berichten, die immers in de laatste dagen zeer gunstig luidden, kan men zich niet voorstellen, dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning werkelijk zoo ernstig is, dat daarin eene voldoende reden kan gelegen zijn om van het feest af te zien. Men had zich daarvan zooveel voorgesteld en er was daarvoor zooveel geestdrift. Het volk is gehecht aan zijn groote nationale gedenkdagen en het grijpt zoo gaarne een gelegenheid aan om van zijne liefde voor vaderland en koningshuis blijk te geven. Te oordeelen naar de aanstalten, die er gemaakt werden, zou hier maar zelden een historisch feest op zoo luisterrijke wijze gevierd zijn. In alle buurten, aanzienlijke en geringe, hadden zich commissies ge vormd voor de straatverlichting en illuminatie, en in de hoofdstraten en op sommige havens waren daarvoor door de bewoners aanmerkelijke sommen bijeengebracht. Er was als het ware een onderlinge wedijver, wie de fraaiste versieringen zou aanbrengen. Voor een groot deel waren de plannen reeds in uitvoering, de bestel lingen gedaan en reeds groote kosten gemaakt. Vele winkeliers en leveranciers hadden de onmisbare be- noodigdheden voor zulk een feest: vlaggedoek, oranje lint, groenballons, vetpotten, enz., reeds ingeslagen en menigeen, ook onder de behoeftigen, hoopte wat te verdienen bij de vele werkzaamheden, die er voor de versiering eener stad op zoo groote schaal te ver richten vallen. Men begrijpt dus, dat het getal teleurgestelden zeer groot is. Groot en klein had zich van dit feest zooveel genot voorgesteld en maar weinigen hadden aan de mogelijkheid gedacht, dat er zoo plotselin geen beletsel kon tusschenbeide treden. Daarbij komt nog, dat er reeds ontevredenheid heerschle, omdat het gemeente bestuur zich van alle deelneming aan de feestelijkheid scheen te willen onthouden. De bewoners van de Schiekade hadden er by het ontwerpen der decoratieve versiering hunner buurt op gerekend, dat de Delftscbe poort van gemeentewege zou worden geïllumineerd, waardoor een fraai geheel zou worden verkregenen zoo ook hadden de bewoners van de Hoogstraat en van de buurten in den omtrek van de voorzijde van het stadhuis verwacht, dat aan dit gebouw een illuminatie zou worden aangebracht. Maar bij den gemeenteraad kwarn geen voorstel om van gemeentewege aan de algemeene feestvreugde deel te nemen en algeheele onthouding scheen voor onze stedelijke autoriteiten het wachtwoord te zijn. Onder de buurtcoramissies waren er vele, die meenden niet te mogen berusten in het afbestellen van het feest. Zooals men weet, is het eerste denkbeeld om den 75sten gedenkdag van Neerlands herstel feestelijk te vieren, uitgegaan van de kooplieden, die hunne uit stallingen hebben op de Groote Markt. De commissie voor de versieringen van dat marktplein was de eerste, die zich vormde, en zij was ook het eerst gereed. De reusachtige eerepoort, die zij oprichtte, prijkt reeds in alle glorie, en men is niet gezind om die weder af te breken, al wordt haar ook door de politie ver boden haar te voltooien. Woensdagochtend besloot deze commissie zich rechtstreeks tot Z. M. den Koning te wenden. Oranjelievend door merg en been als deze lieden zijn, wilden zij dat Oranje zelf spreken zou. Zij hebben daarom per telegraaf tot den Koning de vraag gericht, of Zr. Ms. toestand werkelijk van dien aard was, dat er geen feest kon worden gevierd, en of het Zr. Ms. welbehagen was dat de voorgenomen feestelijkheid achterwege bleef. Het telegram eindigde met de woorden: leve de Koning! Ook van andere zijden werden, naar men verneemt, telegrammen van gelijke strekking aan den Koning gezonden. Woensdag avond had er eene zeer talrijke vergade ring plaats van leden van buurt-comraissies en andere commissies voor afzonderlijke feestvieringen op 17 November. Er heerschte in deze vergadering groote opgewondenheid, en algemeen was men het eens, dat er voor afbestellen van het feest geen voldoende reden was. Namens de commissie voor de Groote Markt werd medegedeeld, dat in antwoord op het telegram aan Z. M. den Koning geruststellende verzekeringen omtrent Z, M. gezondheid ontvangen waren. Die mede- deeling werd met gejuich begroet. Besloten werd zonder eenig verzet het feest op den reeds vastgestelden voet te vieren, tenzij de overheid dit zou beletten of inmiddels het leven des Konings in gevaar mocht komen, in welk laatste ge val niemand aan feestvieren zou denken. Van dit besluit zal eenvoudig aan Burgemeester en Wet houders mededeeling worden gedaan. Intusschen zal men de toebereidselen voortzetten. Van hunne vaderlandslievende stemming gaven de aanwezigen blijk door bij het uiteengaan als uit ééne borst het volkslied aan te heffen. Geheel de houding der vergadering gaf overigens den indruk, dat men met een vasten wil te doen heeft. Naar aanleiding van een bericht uit de Industrie- blatter betreffende kaasvervalsching in Nederland wordt gemeld »Er worden 'hier te lande twee qualiteiten van vervalschte kaas vervaardigdeene zeer goede qualiteit in Noord-Holland en eene zeer inferieure soort te Oss (Noord-Brabant). Deze laatste kon echter zulke slechte prijzen bedingen, dat er geen voordeel mede te behalen was, waarom de bereiding aldaar niet is voortgezet. De bereiding steunt op het volgende: Door centri fugeering wordt aan de melk de room ontnomen en van de afgeroomde melk wordt evenals bij de Leidsche en Friesche kaas, die echter altijd nog eenig vet bevat, kaas gemaakt, doch bij de zoogenaamde kunstkaas onder toevoeging van oleamargarine met of zonder aard- notenolie (geen varkensvet), die het afgeroomde vet vervangen moeten, om dit product als vette of zoete- melksche kaas in den handel te brengen. De vervalsching heeft reeds zeer de aandacht der regeering getrokken, die natuurlijk niet beletten kan, dat iedereen zijn product vervaardigt zooals hij verkiest, maar het bedrog van verkoop der kaas, uit afgeroomde melk gemaakt, onder den naam van vette kaas kan strafbaar stellen en bij de aanstaande wet op den verkoop van kunstboter ook dit product kan opnemen. Langs scheikundigen weg kan door bepaling der vluchtige vetzuren de aanwezigheid van margarine in kaas, evenals in boter, gemakkelijk geconstateerd worden." De minister van oorlog heeft aan de plaatselijke garnizoens-commandanten te kennen gegeven, dat er van zijn kant geen bezwaar tegen bestaat, dat bij het aanstaande St. Nicolaasfeest en op den oude- en nieuwejaarsdag door militairen hulp worde verleend voor den dienst der posterijen. Het hoofdbestuur der Vereeniging tegen de kwak zalverij heeft aan de leden het voorstel gedaan, de plaats van vestiging der vereeniging over te brengen van Leeuwarden naar Amsterdam. Ook stelt het voor, in het vervolg aan het bestuur de regeling der uitgaven van de door de vereeniging uit te geven stukken over te laten. Tot behandeling van deze en eenige andere onder werpen waaronder de mogelijkheid tot benoeming van eereleden,- door mr. Zegers Veeckens in te leiden zijn de leden door het bestuur opgeroepen tot eene buitengewone vergadering, welke 8 November a.s., 's middags half vier, bij Krasnapolski te Am sterdam zal gehouden worden. Dezer dagen zag van Hildebrand's Camera obscura de zeventiende dat is binnen den tijd van vijf jaren de derde nieuwe druk het licht. De heer Anton Oudshoorn schrijft in het Leidsche Dagblad, dat de Nederlandsche commissie voor de tentoonstelling te Parijs'na 40 November geen aan vragen meer aanneemt, aangezien reeds nu de geheele ruimte, bestemd voor de Nederlandsche afdeeling, zoo goed als ingenomen is. De staatscommissie voor de gou vernemen ts-koffie- cultuur zal op Maandag 12 November a.s. hare eerste zitting houden. De minister van justitie heeft ditmaal persoonlijk geopend de jaarlijksche vergaderingen, die te 's Graven- hage worden gehouden door de ambtenaren voor den dienst van den gevangenis-arbeid, tot organisatie van

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1