Buitenland. blijft intact. Niet onmogelijk is het, dat het wets ontwerp begin December wordt ingediend." De gemeenteraad van Dinteloord heeft besloten, zich tot de Tweede Kamer te wenden, met het verzoek, art. 242 der gemeentewet zoodanig te wij zigen, dat meer dan 10 opcenten van de onbebouwde eigendommen kunne geheven worden. - Het grondbezit aldaar is voor meer dan 3/4 deel in handen van uit wonende eigenaren, meestal Belgen. Door de arrond.-rechtbank te Maastricht is, ter vervanging eener opengevallen rechtersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. Th. J. A. Duynstee, griff. bij het kantong. te Sittard; mr. J. F. Ingen Housz, griff. bij het kantong. te Zevenbergen, en mr. J. A. Reynen, kantonr. te Gulpen. Iets nieuws onder de zon. In de Hoogeu. Ct. staat de volgende advertentie: «Morgen, Donderdag 1 November, hoopt onze geliefde vader (volgt de naam) den dag te herdenken, waarop hij, 20 jaar geleden, het besluit nam geen sterken drank meer te gebruiken." De kapt,—luit, ter zee J. F. M. Lange is overleden. Eerst de vorige week Zondag was hij met het schroef- stoomschip «Sommelsdijk", waarop hij het bevel voerde, uit West-Indië te Amsterdam in minder gunstigen gezondheidstoestand aangekomen Bij circulaire van 29 Juni jl. wendde het hoofd bestuur der vereeniging «het Nederlandsche Rundvee- Stamboek" zich tot alle besturen van onze Nederlandsche maatschappijen en vereenigingen, die zich bevordering van veeteelt ten doel stellen, tot alle belanghebbenden en tot alle belangstellenden in onzen veestapel, met dringend verzoek, door het geven van bijdragen of door het nemen van één of meer aandeelen ad f 25 in het waarborgfonds de inzending van rundvee op de internationale tentoonstelling, die van 1122 Juli '1889 te Parijs zal worden gehouden, te steunen. In eene nadere circulaire wordt thans het plan dier inzending bekend gemaakt. Het voornemen bestaat, p. m. 10 stieren en 14 koeien in te zenden, welke dieren moeten behooren aan leden dezer vereeniging en moeten zijn ingeschreven in ons stamboek. De aangifte om in te zenden met juiste onschrijving van het dier of van de dieren moet aan den algemeenen secretaris der vereeniging schriftelijk worden gezonden vóór den 15 November e.k. Het hoofdbestuur zal daarna aan een inspecteur der ver eeniging opdragen, de waardigheid der dieren te onderzoeken en mocht de aangifte van inzending grooter zijn dan het hierboven genoemd getal, trachten de beste exemplaren daarvoor aan te wijzen, blijvende het natuurlijk aan een ieder bovendien geheel vrij, voor eigen rekening aan inzending op de tentoonstelling deel te nemen. De inschrijving in de catalogus der tentoonstelling geschiedt op naam der eigenaren, .aan wien de prijzen met hunne dieren behaald, geheel worden uitgekeerd. De eigenaars moeten zeiven het vee op de tentoon stelling verkoopen of iemand daartoe machtiging ver- leenen, daar met grond kan verwacht worden, dat niet zal worden toegestaan, de tentoongestelde dieren weder in Nederland terug te voeren. De eigenaars der dieren, die door de vereeniging worden aangewezen, zijn verplicht, die dieren te leveren op hunne kosten, op een nader aan te wijzen plaats in Nederland. Het hoofdbestuur der vereeniging neemt daarna alle kosten van stalling, vervoer naar Parijs, invoerrechten in Frankrijk, voeding en oppassing van het vee, ook tydens de tentoonstelling, voor zijne rekening, doch stelt zich in geen geval aansprakelijk voor wel niet te verwachten, doch toch mogelijke schade. Het voldoet de kosten van p.m. zes oppassers, zoowel gedurende de reis als gedurende de tentoonstelling, en voldoet de reiskosten voor die oppassers terug naar hunne haardsteden, na afloop der tentoonstelling. Eene commissie uit het hoofdbestuur zal tijdig te Parijs zijn om maatregelen te nemen, dat het vee zoo spoedig mogelijk na aankomst, in de daarvoor bestemde stallen op de tentoonstelling wordt geplaatst, en stelt zich verder kosteloos beschikbaar om zooveel doenlijk inlichting en hulp aan de inzenders te verleenen. Daar de toezeggingen in financieelen steun nog niet zoo belangrijk waren als wenschelijk is om den Nederlandschen veestapel op waardige wijze te ver tegenwoordigen, wekt dat hoofdbestuur op nieuw op tot het verleenen van bijdragen, waarvoorde inschrijving vóór 15 November e.k. aan het adres van den alge meenen secretaris te Loosduinen worden ingewacht. De Burgemeester van Brielle is op audiëntie ge weest bij de iMinisters van Marine en van Oorlog, bij den eerste om nog eens voor genoemde gemeente een poging in het werk te stellen opdat de loodsen voor haar behouden blijven en bij den tweede om de belangen zijner gemeente te verdedigen, zoo voor een op te richten Indische brigade een garnizoen gezocht wordt. Naar men uit Batavia meldt, moet de minister Keuchenius een missive tot den Indischen legercom mandant hebben gericht, om hem uit te noodigen tot het nemen van maatregelen tegen de buiten huwelijksche samenwoning van mannen en vrouwen in de kazerne. Reeds meermalen werd in bladen van allerlei richting er op gewezen, hoe de arbeid in onze gevangenissen, vooral in den tegenwoordigen tijd, een ramp voorden eerzamen werkman moet genoemd worden. Hij, de gevangene, toch moet ten koste van het algemeen onderhouden worden en is dus reeds zeer blijde, als hij in zijn leege uren kan arbeiden, en wel voor een loon, waarvoor de eerlijke handwerksman zelfs nog geen brood voor zijn gezin kan koopen. Zoo'n toestand nu is door niets te rechtvaardigen, want 't is toch beter, dat de schurk achter de tralies zich verveelt, dan dat hij den arbeid verricht, welke aan honderden in de maatschappij een, zij het dan ook karig, dagloon zou verschaffen. Daarom ware het misschien wenschelijk, dat de Enquête-Commissie, welke, naar men meldt, weldra weder haar werk zaamheden zal aanvangen, ook den arbeid in de ge vangenissen eens onderzocht. In deze dagen van malaise op allerlei gebied en vooral op dat van den suikerhandel is het zeer aan genaam te hooren dat een Amsterdamsch industrieel van plan is in Suriname een groote suikerfabriek te bouwen, waar o. a. met electriciteit zal gewerkt worden. De ondernemer maakt zich sterk dat hij goede zaken zal doen. In sommige gemeenten wordt al wonderlijk om gesprongen met de schutterlijke wapenrusting, die den gemeentebesturen door het Rijk verstrekt wordt. Zoo vernemen wij, dat in één gemeente, der provincie Groningen, de nachtpolitie de gordels der schutterij draagt en dat dit, onlangs ter oore gekomen aan den minister van Oorlog, diens rechtmatige verontwaardi ging over zulk een misbruik van wapenen, die ter verdediging van het Rijk zijn verstrekt, moet hebben opgewekt. In zekere gemeente hield de afgevaardigde van een afschaffersgenootschap een boeiende rede tegen -het drinken. Door het spreken heesch geworden, ver zocht hij een glas melk. Een aanwezige grappenmaker bood aan het gevraagde te gaan halen. Nadat hij het glas half met melk en half met cognac gevuld had, reikte hij het^den spreker toe. Deze nam een teugje, smakte met de tong, dronk vervolgens het glas in eens ledig en riep uit: «Gerechtige goedheid, in welken stal staat deze koe?" Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Bij C. G., te Opheusden, is een kind geboren zonder voeten en met slechts één arm. Het kind is overigens gezond. Een zangeres uit een café-chantant te Amsterdam heeft men niet minder dan 5 gouden ringen ontstolen. Terwijl P. M., van Sommelsdijk, bij den landbouwer V. d. Tol onder Middelharnis een operatie bij een hengst verrichtte, werd hem door een slag van het dier een zijner beenen stuk geslagen. Op dat oogenblik slechts gedeeltelijk klaar, volbracht hij toch nog zijn werk. Een kassiersbediende te Amsterdam, die verscheiden zakken met geld bij zich had, toebehoorende aan de firma, waarvoor hij «loopt", maar Vrijdag «zwaaide", is om deze reden door de politie aldaar in bewaring genomen. Zoo deelt de Arnli. Ct. dit mede. Wij meenen, dat het «zwaaien" wel niet voor zijne firma zal geweest zijn, maar «voor eigen rekening." Rusland. Over het spoorwegongeluk, dat den Czaar op zijn reis is overkomen, wordt nader gemeld, dat niet de locomotief, maar de waggon waarin de ministers gezeten waren, ontspoord is. Van den waggon, waarin de vorstelijke familie gezeten was, werd de bodem verbrijzeld, zoodat alle personen op de spoorbaan terecht kwamen. Grootvorstin Olga zat in een volgend rijtuig en werd van de spoor geslingerd, letsel heeft zij daarbij niet bekomen. Grootvorst Michael, die zich met zijn ouders in hetzelfde rijtuig bevond, geraakte nog beklemd, doch is ook zonder verwondingen er afgekomen. Als bewgs van het groote gevaar, waarin de keizer en de keizerin verkeerden, kan dienen, dat een bediende, die twee schreden van den czaar ver wijderd stond en hem een kop koffie overhandigde, alsook de hond des keizers, onmiddellijk gedood werden. De Keizer heeft uit alle oorden van Europa tele grammen van gelukwensching ontvangen, naar aan leiding van den gelukkigen afloop van het spoorweg ongeval. De eerste was van Keizer Wilhelm. Intusschen wordt in sommige bladen aan dit ongeval eene bij zondere beteekenis gegeven en zelfs gemeld dat de nihilisten plan hadden dien geheelen trein met de keizerlijke familie in de lucht te doen vliegen, doch dat de ontsporing te vroeg heeft plaats gegrepen. Dergelijke berichten missen evenwel allen grond van waarheid. Poolsche bladen brengen de tijding uit Odessa, dat van deri trein, die achter den keizerlijken trein volgde en de bagage overbracht, twaalf wagens zijn losgekoppeld en geplunderd. In de koffers en kisten, die gestolen zijn, waren een aantal voorwerpen van groote waarde. Üiïitschland. Zaterdag heeft een optocht van studenten te Berlijn plaats gehad, die een ovatie brachten aan de profes soren Bergmann en Gehrhard als bewijs van protest tegen het boek van dr. Mackenzie. De stoet bestond uit 49 vereenigingen met hare vaandels in 89 open rijtuigen. Over den grooten diefstal op de post te Berlijn, worden de volgende bijzonderheden aan de ICöln. Ztg. meegedeeld: Met den avondtrein uit Keulen was nevens de gewone Duitsche, ook de geheel Amerikaansche, Engelsche en Fransche post aangebracht. Toen die bezending op het hoofdpostkantoor was bezorgd, werd daaruit een dikke zak van een meter hoog vermist, die nevens talrijke gewone brieven een groot pak aangeteekende brieven bevatte en bovendien verscheidene pakken voor het departement van buitenlandsche zaken, waaronder eenige uit Parijs van zulk een gewichtigen inhoud, dat men ze van daar, in plaats van per post, per expres naar Keulen had verzonden. Terstond werd naar alle kantoren getelegrafeerd en ook de ambte naren der justitie waren onmiddellijk ijverig in de weer. Daardoor vernam men, dat er bij den waggon, waarmede alles van het station naar het binnenplein van het hoofdkantoor wordt overgebracht, een man in uniform van postbeambte was gekomen en naar aangeteekende pakken had gevraagd. Deze pakken waren verdeeld in twee groote zakken, waarvan er eenen aan dien persoon werd overgegeven, terwijl een postbediende den tweeden zak op de schouders nam en naar binnen droeg. Deze zak is dus in orde terecht gekomen de andere echter was verdwenen. Bij verdere navraag is men tot het besluit gekomen, dat de man, die naai aangeteekende pakken had gevraagd, een vroegere beambte van het hoofdkantoor moet zijn ge weest, die nauwkeurig met den dienst bekend was, en dat hij een handlanger moet hebben gehad, wien hij den zak door een raam aan de zijstraat heeft toegeworpen, ten einde zelf langs den voorkant on gemerkt te kunnen wegkomen. De vermiste zak is in het scheepvaartkanaal teruggevonden. De pakken voor het departement van buitenlandsche zaken lagen nog ongeschonden er in, zoo ook al de gewone brieven, maar van de aangeteekende waren de meeste geopend en de daarin aanwezige waarden gestolen. Zooals is gemeld, zijn de dieven te Hamburg gevat. Grriekenland. De viering van het vijf en twintigjarig regeerings- jubilé van koning George is den 31 October begonnen met een plechtigen optocht naar de kathedraal der hoofdstad. De koning en de kroonprins waren te paard; de overige leden der koninklijke familie, benevens de Engelsche, Russische en Deensche gasten in Hof- rijtuigen gezeten. Bij de aankomst in het kerkgebouw werd een Te Deum gezongen, gevolgd door een saluut van 101 kanonschoten. Bij het heengaan en terug komen werd de Koning door eene overgroote volks menigte toegejuicht en Z. M. vertoonde zich op het balkon van zijn paleis om zijne onderdanen te danken. Daarop volgde eene groote receptie in de Troonzaal, waarbij ook het corps diplomatique HH. MM. kwam gelukwenschen. Des avonds was Athene tooverachtig schoon verlicht en prachtig weder begunstigde de fakkeloptochten door de straten. Den volgenden dag werd eene nationale tentoonstelling door den Koning geopend in een gebouw, dat naar den stichter, wijlen den heer Zappas, het «Zappion" genoemd is. De schedel van den heer Zappas, die door zijne testa mentaire beschikking dit gebouw liet verrijzen, zal in een zilveren omhulsel in het tentoonstellingsgebouw bewaard worden, en als eene herinnering aan de oude Olympiaden zullen op gezette tijden tentoonstellingen in het Zappion gehouden worden. De plechtigheid begon met de kerkelijke wijding van het gebouw door den Metropolitaan. Eene rede van den minister Dra- goumis vestigde de aandacht van den Kening en de

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2