ZIIRIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- J*a senent Zierikzee. 1888. No. 86. Zaterdag 3 November. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- eri Doodberichten van 16 regels 60 Cent, Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Bij deze Courant bekoort een Bijvoegsel. ZIERIKZEE, 2 November 188 8. De benoeming van jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman tot kantonrechter te Groningen is geschied buiten de voordracht der rechtbank om. Op de aan bevelingslijst van de rechtbank waren geplaatst de heeren mrs. Andrae, Dutry van Haaften en Folkersma. De nieuwe schoolwet, of beter gezegd de herziening der schoolwet, is, volgens den residentie-briefschrijver van het Z. D., bijna gereed. Bij de openbare behandeling der begrooting zal de inhoud van het wetsontwerp bekend wezen. Indien de corr. wel geïnformeerd is, dan zal de wijzigingswet allerminst een uittartend karakter dragen, maar een compromis bevatten, waarin zelfs liberalen hun steun zullen kunnen schenken. Aan den bekenden kinderschrijver.,., den heer P. Louwerse, is als onderwijzer een pensioen verleend van f 566. Waarom Dr. Mezger nu eigenlijk Amsterdam verlaat! Men herinnert zich, dat dr. Mezger verleden jaar uitdrukking gegeven heeft aan de verschillende grieven, welke zich bij hem opgehoopt hadden gedurende de vele jaren van zijn geneeskundige praktijk in Amsterdam, en welke hem, te zaam met de belangen van zijn genees-methode, deden neigen tot een verplaatsing naar Wiesbaden. Vele invloeden van binnen en van buiten, zijn daarop werkzaam geweest, met het gevolg dat hij zich weder voor goed aan Amsterdam verbond. Op die heugelijke tnare is onder een aantal Amster dammers een aanzienlijk bedrag bijeengebracht, dat aan dr. Mezger aangeboden werd als stoffelijke uiting van ingenomenheid met zijn besluit. Het was een som tusschen de 40 en 60 duizend gulden. Dr. Mezger heeft het couvert ongeopend terug gezonden met de verzekering, dat hij voor zichzelf niets begeerde, en onder opmerking, dat hij 't zelfs niet aangenaam vond, dat hem iets aangeboden werd. Hij van zijn kant bezegelde zijn verbond door in de nabijheid van het Amstel-hotel voor zeer hoogen prijs een huis te koopen en dit met groote kosten voor de behoeften van zijn gezin te laten inrichten. Toen een bekende instelling, nauw aan de praktijk van dr. Mezger verbonden, hem een aanzienlijke som ten geschenke bood als bijdrage in de kosten van vestiging, werd het couvert met dit bedrag weder ongeopend teruggezonden. Hij begeerde niets voor zich persoonlijk. Daarentegen begeerde hij wel iets in het belang van de stad en daardoor in het belang van zijn patiënten. Van zijn patiënten moest hij vele klachten vernemen. Soms betroffen ze onaangenaamheden op straat. Der Keizerin van Oostenrijk werd een waaier uit de hand geslageneen dochter van dr. Schliemann werd in een rijtuig door een steen zoodanig getroffen, dat ze haast een oog verloorwijlen prinses Hendrik ontving op het Rembrandtsplein van achter een klap, waardoor zij bijna in onmacht viel, enz. enz. Andere klachten betroffen het plaveisel, den stank van som mige grachten, het gebrek aan wandelwegen en meer opmerkingen van dien aard. Dit alles had bij hem een wenscb levendig elke hij in dezer voege uitte. Hij noodigde eenige mannen van naam en positie saam en stelde hun voor, een zoogenaamde)) »Ver- schönerugs-Verein" voor Amsterdam te vormen. Die vereeniging zou hier een fontein kunnen oprichten, daar een parkje aanleggen, een stinkend gedeelte kunnen laten dichten, de boorden van den Amstel in aangename wandeldreven herscheppen, enz. Deze denk beelden aangevende, voegde hij er evenwel uitdrukkelijk bij, dat hij niet tot. de commissie wenschte te behooren, doch verder gaf hij als zijn wensch te kennen, dat men nu de som bijeenbracht, welke men hem eerst had aangeboden, opdat hij die zou kunnen bestemmen als eerste gift voor de nieuwe vereeniging. Ziedaar in welken vorm dr. Mezger gaarne de ingenomenheid met zijn blijven wenschte uitgedrukt te zien. De heeren zijn aan het werk getogen, maar, zooals iedereen weet, bestaat er op het huidige oogenblik nog geen verfraaiings-vereeniging, en de som, die eerst voor dr. Mezger bijeengebracht werd, scheen nu in de verste verte niet bijeen te brengen te zijn. Dit feit, dit gebrek aan warmte voor de eigen stad heeft de ziel van dr. Mezger met groote bitterheid vervuld, en toen nu in den nazomer van dit jaar de Wiesbadensche Sanatorium-commissie, die, evenzeer als commissiën uit andere badplaatsen, niet opgehouden had hem tot eene verplaatsing te bewegen, onverwacht weer voor hem stond, heeft hij toegeslagen, deels om die grief, deels om het feit, dat de belangen van zijne physische methode in Wiesbaden oneindig beter kunnen gediend worden dan hier. De bouw van het Sanatorium te Wiesbaden zal wei twee jaren vordereninmiddels zal dr. Mezger ginds in een hotel zijn praktijk uitoefenen. Voor degenen, die gaarne alles willen weten, zij hier nog bijgevoegd, dat tusschen dr. Mezger en de Sanatorium-commissie geen enkele geldelijke band bestaat. Om mieren uit de huizen te verdrijven, is het noodig haar nesten op te zoeken en deze te vernietigen. Met let hiertoe zorgvuldig op, waar de mieren uit en inkruipen en giet of spuit in deze openingen dan een kokend heete oplossing van aluin. De mieren, die hierbij den dood ontkomen, verlaten toch de plek, die door het kristalliseeren van de aluin voor haar onbe woonbaar is geworden. Een ander middel is het nederleggen of ophangen van knoflook, vlierbloesem, hopbloei en meer andere. De vrees van sommigen voor hooge broodprijzen, en de ijver van anderen om de noodzakelijkheid daarvan te doen uitkomen, zullen ongetwijfeld aanmerkelijk gematigd worden door het verblijdend officieel bericht, dat de opbrengst van den graanoogst in Rusland meerendeels aanzienlijk boven het gemiddelde is. Rusland is namelijk, naast Amerika, de groote voorraadschuur van granen voor Europavan de laatste oogsten voerde het meer dan 16,000 millioen kilogram graan uit. Als een bewijs, dat te St. Oedenrode nogal menschen gevonden worden, die over een gezonde of althans groote maag beschikken, moge dienen, dat bij de pofcvertering van een kaartgezelschap, waaraan door 28 leden werd deelgenomen, verorberd is alleen aan vleesch39 pond varkensvleesch en 40 pond rund- vleesch, dus gemiddeld bijna 3 pond per persoon. De volgende tragisch-komische aanklacht moet dezer dagen bij den Burgemeester van Loosduinen, als hoofd der plaatselijke politie, zijn ingediend. Een Hagenaar woonde zederen avond, krachtens een hem verstrekte volmacht, de vergadering bij van een Coöperatieve Bouvvvereeniging, welke vergadering onder de gemeente Loosduinen gehouden werd. De president zag echter bezwaar in zijn tegenwoordigheid en trok den stoel onder het lichaam van den gevolmachtigde weg, waardoor deze op den grond viel. De aanklacht geldt deze vriendelijke bejegening. De heer J. Pik, te Groningen, dien men betichtte den ontwerper van het Sanatorium te Wiesbaden te hebben aangeboden voor een jaarwedde van 1000 mark (f 600) de aandeelen in die onderneming te zullen aanprijzen in zijn financieel orgaan den Financier deelt in den Amsterdammer mede, wat daarvan waar is. Van het begin af, heeft hij die onderneming finan cieel ongunstig booordeeld. De ontwerper, de heer Schiff, trachtte toen op alle mogelijke wijzen een onderhoud met hem te krijgen en verzocht den heer Pik persoonlijk te Wiesbaden een onderzoek in te stellen. De heer Pik bedankte daarvoor, maar gaf in overweging 2 a 3 personen dat onderzoek te laten instellen, mits Schiff de reiskosten betaalde en daar voor 1000 mark deponeerde. Bij een andere zijn die 1000 mark niet genoemd. Te Vechel heeft een weddenschap plaats gehad om tien gulden, tusschen den molenaar J. en den voerman v. d. L. De weddenschap bestond hierin, dat het paard van J. een kar, geladen met 35 hectoliter rogge, zou trekken over een zandweg tot op een bepaalden af stand. De uitslag was, dat het arme dier de hem opgelegde al te zware taak niet kon volbrengen, zoodat v. d. L. de weddenschap won. De concurrenten hadden niet gedacht aan de wet van 6 Juni 1875, in verband met art. 455 Wetboek van Strafrecht. De kommandant der brigade maré chaussee declaceerde den dierenkwellers proces-verbaal wegens mishandeling van dieren. Suez-kanaal. Blijkens ontvangen bericht heeft op 29 October 1888 te Constantinopel de onderteekening plaats gehad der overeenkomst strekkende om te allen tijde en aan alle Staten het vrije gebruik van het Suez-kanaal te verzekeren. Volgens een gerucht, dat het Hbl. ter oore komt, zou de regeering aan de Staten-Generaal weldra het voorstel doen, Atjeh te ontruimen en enkel eene bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeloe Bras. Gedurende de maand Sept. 1888 zijn in de rijks postspaarbank ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen: Bedrag der inlagen f 744,859,165, terug betalingen f 502,233,455. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 242,625,71. Aan het einde der maand Aug. was ten name der verschillende inleggers inge schreven f 13,010,263,97, zoodat het gezamenlijk tegoed op ultimo Sept. bedroeg 13,252,889,68. In den loop der maand Sept. zijn 3379 nieuwe boekjes uitgegeven; 902 werden er geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 193,999 in om loop waren.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1