ZIIMkZliSCIIK COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 85. Woensdag 31 October. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stakUen, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 30 October 188 8. Naar men aan de Midd. Ct. meldt, is door Ged. Staten van Zeeland aan den heer J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens c. s., concessie verleend tot het maken van een stoomtramweg langs den provincialen weg van Sluis naar de Belgische grens, in aansluiting met eene eerlang aan te leggen stoom- tramlijn van Brugge over West-Cappelle naar hetzelfde punt dier/grens. Op de voordracht voor gemeente-veldwachter te 's Gravenpolder staan: 1°. Pieter Kribbe, onbez. rijks veldwachter, te 's Gravenpolder; 2°. A. De Kraker, gepasporteerd maréchaussee, thans bewaker in de strafgevangenis te Goes; 3°. Pieter Geers, gepaspor teerd korporaal bij de genie, zonder beroep te Zierikzee, en 4°. A. Van de Plasse, onbez. rijks-veldwachter en jachtopziener te 's-Heer Arendskerke. De gemeenteraad van Amsterdam bracht in een avondzitting, die tot middernacht duurde, de behande ling der gemeentebegrooting ten einde en stelde die in ontvangst en uitgaaf vast op f 11,565,007 met een post van f 66,500 aan onvoorziene uitgaven. De gewone ontvangsten en uitgaven beloopen het cijfer f 8,565,000, de buitengewone 3,000,007. Een ingezetene van Haarlem heeft een nieuw middel aangewend om muizen te vangen. Een plaat bord papier, besmeerd met vogellijm, werd des avonds door hem in de kamer gelegd, met het gevolg, dat den volgenden ochtend niet minder dan veertien muizen elkander verschrikt zaten aan te kijken op de kleverige vlakte. Haast je wat! riep men op het stationsplein te Utrecht Woensdagmiddag een boer toe, die zich naar den trein spoedde. Het boertje liep dan ook zoo hard hij kon het perron op. Er stond een trein en hij stapte in een derde kl.-waggon. De conducteur vroeg en verkreeg zijn kaartje. »Er uit!" riep hem de haastige conducteur toe, je moet naar Maarsbergen en deze trein gaat naar Rotterdam. «Nee, nee, mannetje!" hernam de boer al hijgende, «je zei me nie pakken, in die waogen bin ik van morgen hier gekomme en daor mot ik weer mee naor huis, dan mot je maor wat omrijdenik hep 't retour betaold." Het boertje werd er echter, niettegenstaande zijn tegenspartelen, met geweld uitgetrokken en hij kon nog een uur op zijn waogen" wachten. Den 24sten October ontving de commissaris van politie der le sectie te Amsterdam een schrijven, veel gelijkende op een brief door de politie te Londen ontvangen. De brief is vol hoogdravende woorden, als »wij spotten met de justitie, gij kunt ons nooit ont dekken" enz. De dag waarop of liever den nacht waarin de onbekende zal moorden, is bepaald op Vrijdagnacht en dan zullen er tusschen 2 en 3 niet minder dan 12 a 14 slachtoffers vallen, 't Is vreese- lijk. Voor vele schoonen zal het een angstwekkend bericht zijn. De brief draagt het postmerk Amsterdam. De vreeselijke man schijnt reeds in ons midden te zijn. Dus opgepast en 's nachts geen vrouwen of meisjes op straat. Zij, die door heeren worden aan gesproken, doen het wijst, maar zoo hard mogelijk te schreeuwen om zoo de aandacht te trekken, te meer, daar het niet bekend is of zij op straat dan wel in een huis gelokt, zullen worden omgebracht. Sinds een paar dagen is, volgens het Hbl., de toestand van Z. M. den Koning weder minder gunstig en ziet Z. M. zich genoodzaakt een groot gedeelte van den dag rust te nemen. Dat echter de toestand voor 't oogenblik niets be denkelijks heeft, meent 't Handelsbl. daaruit te mogen afleiden, dat van een vervroegde komst van 's Konings lijfarts, dr. Vinkhuyzen, aanvankelijk op 6 November bepaald, nog niets bekend is en ook de Stactls-Ct. niets heeft gemeld. Het wetsontwerp tot tegengaan van overmatigen arbeid van vrouwen en kinderen is van den Raad van State terug ontvangen en zal binnen enkele dagen de Kamer bereiken. Is deze voördiacht wet geworden, dan mag men verwachten, dat de regeering ten spoedigste, overeenkomstig hare belofte in de openings rede, maatregelen zal nemen tot voortzetting dei- afgebroken equête. Het is blijkbaar hare bedoeling een staatscommissie in te stellen en deze bij een wet toe te rusten met dezelfde bevoegdheden, als aan een parlementaire commissie toekomen. De Maasbode acht, nu het Vad. het mededeelt, «het niet noodig langer te verzwijgen, dat de anti revolutionairen van Schiedam het oog hebben gevestigd op den heer van der Borch v. Verwolde, voor de candidatuur in de Tweede Kamer. De minister van waterstaat enz. heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw in Limburg, om een som van tien a vijftien duizend gulden ter beschikking van dat bestuur te stellen, ten einde te worden aan gewend tot tegemoetkoming en opbeuring van den kwijnenden landbouw in Limburg. Het corps officieren der dd. schutterij te Alkmaar heeft gezamenlijk eervol ontslag gevraagd. De gedenksteen in den gevel van het huis waar professor Donders het eerste levenslicht aanschouwde, is op 25 dezer vanwege de gemeente Tilburg aan gebracht. Door den heer H. J. Jutzema te Rotterdam is een scheepswekkerklok uitgevonden, die, zoodra er een lekkage ontstaat en ongeveer 2 centimeter water in het schip komt, terstond waarschuwt, zoodat de op varenden, al lagen zij in de rust, voldoende tijd hebben om zich te redden en veelal ook het schip voor zinken te bewaren. Het Volksblad, orgaan van Volksonderwijs, vestigt uit de rede, waarmede jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman de 10e jaarvergadering opende van de Unie: »een school met den bijbel", inzonderheid de aandacht op de volgende zinsneden »En wat zal nu de toekomst brengen? Ook bij de heerlijke uitkomsten van den tienjarigen strijd is het hart van vrees vervuld. Wellicht 't is niet meer dan een vermoeden is van deze regeering een wetsvoorstel te wachten, waarbij onze scholen financieel zullen worden bevoordeeld, want dit is een uitvloeisel van den stelregel: «gelijk recht voor allen", «Toch mag deze r'egeeringssteun niet het einddoel van ons streven wezen. We moeten dan vooral niet minder geven voor de scholen. Want al hebben we nu reeds 460 scholen met den bijbel, waarop 168,000 leerlingen onderwijs ontvangen, daar zijn nog 444,000 kinderen aan de staatsschool overgeleverd. O, neen, de regeeringshulp doe onzen ijver niets minder worden, want nog groot is de behoefte aan de scholen met den bijbel". Wij citeeren uit de Standaard voegt het Volksb. hierbij; dus de tekst mag wel authentiek heeten. Maar dan treft toch in de eerste zinsnede het woord «bevoordeeld", nog wel als een uitvloeisel van den stelregel«gelijk recht voor allen". De spreker zal hier wel «gesteund" bedoeld hebben. Minder onschuldig echter is het leelijke en onverdraagzame woord, dat nog 444,000 kinderen «aan de staatsschool over geleverd zijn. Zulke miskenning van het ernstig streven zijner staatkundige tegenstanders is een «leidend" staatsman onwaardig. Mevr. Ph. M. V. de Bruyn, wed. van den heer E. J. Potgieter, 23 Aug. 11. te Amsterdam overleden, heeft aan »Ned. Mettray", bij Zutfen, vermaakt f 1000, vrij van rechten. Op «Ned. Mettray" worden thans niet minder dan 146 knapen verpleegd, onderwezen en opgeleid in eenig handwerk of bedrijf. Een hunner deed dezer dagen te Arnhem met gunstig gevolg examen voor de acte van onderwijzer. Een nieuw post- en telegraafkantoor te Arasterdam. Van wel onderrichte zijde deelt men het VI. BI, v. A. mede, dat op last der regeering onderzocht is in hoeverre het uitgestrekte terrein van de oude gas fabriek der heeren De Bruijn geschikt zou zijn, voor het bouwen van een nieuw post- en telegraafkantoor. De uitslag der opmeting was zeer bevredigend. De ligging van een postkantoor op dat punt is niet on- gevvenscht, omdat het Frederiksplein door de groole uitbouwing langzamerhand een middelpunt van ver keer is geworden. Het bovenvermelde plan staat wellicht in verband met den reeds meermalen geuiten wensch om de beurs te verplaatsen naar het Paleis voor Volksvlijt. Dat er te Roermond, nogal gelegenheid tot uit spanning bestaat, bewijzen de volgende opgaven. Te Roermond, op een bevolking van pi. m. 11000 inwoners, zijn, behalve een 20-tal direct onder kerke lijk patronaat staande vereenigingen, de volgende wereldlijke 1. Sociëteit Concordia, 2. Groote Sociëteit, 3. Societ. Amicitia, 4. Societ. Eensgezindheid, 5. Burgersocieteit, 6. Societ. Jamais trop tard, 7. de Koninklijke Har monie, 8. de Symphonie, 9. Societ. de Unie, 10. Dra matisch Gezelschap, 11. St. Cecilia, Gemengd koor, 12. Roermondsch Mannenkoor, 13. de Roermondsche Muziek- en Zangvereeniging, 14. de Eglantier, 15. la Liberie, 16. Roeivereeniging St. Nikolaas, 17. Duiven- societeit l'Eclair, 18. Scherm- en Gymn.-vereeniging F. E. F., 19. Scherm- en Gymn.-vereeniging Concordia, 20. Scherm- en Gymn.-vereeniging Kracht en Vriend schap, 21. de Handboogschutterij Guillaurae Teil, 22. de Handboogschutterij Diana, 23. Het Vasten avondsgezelschap de Flarussen, 24. Het leesgezelschap, 25. afd. tot Nut van 't Algemeen. Aan gewone uitspanningslokalen is tevens geen gebrek; als bewijs hiervan kan dienen, dat van het slation tot aan 't Munsterplein (een afstand van 7 minuten) er pl. m. 30 malen gelegenheid is om «eens aan te leggen." Toezicht op bakkerijen! In het Sociaal Weekblad wordt door een inzender op de wenschelijkheid gewezen, dat het onderzoek, den heeren Struye en Bekaai* opgedragen ter verkrijging van een Nijverheidsstatistiek, ook zou worden toege past op kleinere werkplaatsen. Met name, zegt de schrijver, zij hier gewezen op bakkerijen; niet alleen en niet vooral op de brood-, maar ook op de banketbakkerijen. Netheid en zindelijk heid zijn daar eerste vereischten; en om die te bevorderen, zal veel afhangen van de inrichting.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1