voor het arrondis- sement Zierikzee. 1AM r« 1888. No. 84. Zaterdag 27 October. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD and". iSSfr B i a n e n i a a d. :happij. N. en. 9.45 u. 9,45 9,45 9,45 9,45 12,-» 9,45 9,45 [foorkajuit f 0,75 0,75 0,50 iveeren, |m a a n d. EN Co ft. 76" 89'5/ia 1005/8 1051/. 89'/* 865 1°1"/. 955/3 if''» 1511/. ®7'5/" 685/s 9fli/, 1431, 91'/, 79 1011/, 391/i 1173/3 57% 100% 101 SO'/. 118 10,75. zlïükzeesche courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterlijk een dag voor de nitgave in te zenden aan den uitgever H. lAKENMABf. ZIERIKZEE, 26 October 188 8. Te Middelburg hebben een tiental dames een voor- loopig comité gevormd, met het doel om een Tehuis voor dienstboden te stichten. Aangemoedigd door het succes, waarin dergelijke inrichtingen in andere plaatsen zich mogen verheugen, meent men ook daar ter stede een goed werk te verrichten door eene aangename en gezellige verblijfplaats te verschaffen aan de vrouwelijke dienstboden, wier ouders elders wonen, en die daardoor vaak in de verleiding komen, hare vrije avonden in minder gepaste omgeving door te brengen. Het comité dan wijst op de gunstige omstandigheid, dat thans tegen billijken prijs eene geschikte localiteit beschikbaar is en dat het bovendien de toezegging van eenige dames verkreeg, die bereid waren de meisjes op hare uitgangsavonden op nuttige en aan gename wijze bezig te houden. Het doet een beroep op medewerking en financieelen steun. Een zeer druk bezochte vergadering van werklieden is te Vlissingen gehouden, ter bespreking van de op richting eener broodbakkerij onder eigen beheer. Het denkbeeld vond buitengewone toejuiching en een 60-tal werklieden verklaarden zich bereid tot de oprichting mede te werken. Bij besluit van den schuttersraad te Vlissingen, genomen in zijne vergadering van ^Maandag avond, is de sergeant J. D. van de d.d. schutterij veroor deeld tot degredatie en betaling van de kosten van het geding, des noods te verhalen bij lijfsdwang, wegens gedrag tegen de ondergeschiktheid door het in minachting brengen van een zijner superieuren." De Amstelbode leidt uit het verzamelen van gegevens betreffende de splitsing der groote kiesdistricten af, dat de regeering niet voornemens is het bij de be handeling der motie-Schaepman door minister Heems kerk ter tafel gebrachte plan der verdeeling te volgen. Is het blad goed ingelicht, dan is er sprake van de gemeente Amsterdam in 8 enkelvoudige districten te splitsen en Nieuwer-Amstel met eenige omliggende gemeenten tot het 9e district te maken. Het blad gelooft verder, dat het district Nieuwer- Amstel zou zijn samengesteld uit de gemeenten Nieuwer-Amstel (uit Amsterdam)Ouder-Amstel (uit Hilversum)Sloten, Aalsmeer, Uithoorn (uit Haar lemmermeer). "Voor eenige dagen zag men op Tessel een grijsaard van 91 jaren, die in een der gestichten van liefdadig heid verpleegd wordt, met een zak aardappelen op den rug sjouwen. Hij droeg die vracht gedurende een kwartier, en was na het verrichten der karwei even weinig vermoeid als een persoon van 30 a 40 jaren zou zijn geweest. Wel een bewijs van lichaamskracht op zulk een hoogen leeftijd. Omtrent het voornemen der Koninklijke familie om dezen winter op het Loo te verblijven, is in goed onderrichte kringen nog niets bekend. Een later bericht meldt Voor zoover men op het oogenblik weet en indien de omstandigheden het toelaten, zal de koninklijke familie als naar gewoonte tegen het einde des jaars van het Loo in de Residentie terugkeeren. De consulten van dr. Mezger in het Amstel-Hotel eindigen 20 December e.k. H, K. H. Mevrouw de Prinses Von Wied wordt de volgende week te Amsterdam verwacht, ten einde, evenals verleden jaar, zich onder behandeling te stellen van Dr. Mezger. De internationale wedstrijd op schaatsen vanwege den »Nederlandschen Schaatsenrijdersbond" zal dit jaar te Heerven veen plaats hebben. Omtrent het drankverbruik in Twente deelt de Tw. Ct. roede: De volgende staat doet het veraccijnsd gedistilleerd in het jaar '1887 in de verschillende gemeenten van Twente kennen. De cijfers achter de gemeenten duiden aan het getal liters veraccijnsd gedistilleerd ad 50 pet., ver bruikt per hoofd in 1887. Stad Almeloo 19.41, Ambt Almeloo 5,76, Stad Delden 16.30, Ambt Delden 1.81, Denekamp 3.93, Diepenheim 5.70, Enschede 18.21, Goor 17.02, Haaks bergen 4.63, Den Ham 4.32, Ilellendoorn 3.85, Hen- geloo'14.75, Holten 4.22, Lonneker 3.72, Losser 2.90, Markeloo 4.02, Oldenzaal 13.00, Ootmarsum 15.15, Rijssen 9.53, Tubbergen 4.89, Vriezenveen 5.09, Weerseloo 3.50, Wierden 4.00. De drie gezusters Y. (drielingen), waarvan er twee te 's Ha ge en een te Arnhem woont, vierden Dinsdag haar 70e verjaardag. Alle drie zijn gehuwd en elk heeft één zoon. De Chineesche regeerings-commissarissen hebben, behalve de bij ons gouvernement te volbrengen zending, in last, de verschillende rijken van Europa met een wetenschappelijk doel te bezoeken. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Schiedam zal plaats hebben op Dinsdag 20 Nov. e.k.de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 4 Dec. daaraanvolgende. De commissie, welke den minister van koloniën van advies zal dienen in zake het koffie-vraagstuk, wordt Zaterdag middag te 3 ure in het departement van koloniën geïnstalleerd. Nadat de muren van het Centraal-statioh te 's Hage voor electrische vérlichting tot aan de eerste balklaag waren opgetrokken, heeft men het metselwerk moeten staken. De voor den gevel benoodigde zandsteen laat sinds dagen op zich wachten en de bouwverordening verbiedt tot het bouwen van de tweede verdieping over te gaan, alvorens de gevel tot die hoogte is opgetrokken. Ter vervulling van een opengevallen rechtersplaats in de arrondissements-rechtbank te Breda is opgemaakt de navolgende lijst van aanbeveling: jhr. mr. W. Alberda van Ekenstein, commies bij het departement van justitie; mr. E. R. E. Brants, subs.-griffier bij gemelde rechtbank, en mr. A. P. L. Nelissen, rechter in de arrondissements rechtbank te Maastricht. De sluiting der tentoonstelling van kunstnijverheid te 'sHage is bepaald op Zondag middag 5 ure. De referendaris voor kunsten en wetenschappen bij het departement van binnenlandsche zaken, jhr. mr. Victor de Stuers, is benoemd tot eerelid van het Corps Académique van Antwerpen. De koning der Belgen heeft deze benoeming goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den raad van Vriezenveen,. om de onderwijzers-jaarwedden met f 100 en het salaris van het hoofd der school in wijk IV met f 200 te verlagen. Het bestuur van den Bond, die onlangs is opgericht om te streven naar eene betere wijze van benoeming van hoofden der openbare scholen, heeft de leden opge roepen tot eene vergadering aanstaande Zaterdag te Utrecht te houden. Daar zullen o. a. ter tafel komen het ontworpen reglement en een voorstel van het bestuur, houdende de wijzigingen in de wet op het lager onder wijs, die het ter bereiking van het doel van den Bond wenschelijk acht. Voor huismoeders Bij een aantal personen hebben zich, na het gebruik van in vertind vaatwerk gekookte peren, verschijnselen van vergiftiging voorgedaan, die gelukkig na een een voudige geneeskundige behandeling verdwenen. Men heeft in bedoelde peren een aanzienlijke hoeveelheid tinzout gevonden, echter geen koper. Dit gaf aanleiding vruchten, welke in blikken doozen worden bewaard, als abrikozen, perkizen, ananas, te onderzoeken, en al deze vruchten bleken tin te bevatten. Aan de werking van dit metaal schrijft men zeer vele gevallen van ongesteldheid toe, waarvan de oorsprong onbekend blijft, en om deze reden raadt men aan, de voor het bewaren van vruchten gebruikelijke blikken doozen door flesschen te vervangen. De eerste zeemiliciens zijn Donderdag met onbepaald verlof naar hun haardsteden teruggekeerd. Aan de bekende stoomslachterij te Ede heeft men sedert haar bestaan nog in geen enkele week zooveel varkens geslacht als in de voorgaande. Meermalen was men de 1000 nabij gekomen, doch ditmaal werden er 1128 aan de slachtbanken behandeld. Zaterdag avond ontving het talrijke dienstpersoneel een extra- belooning. Het kan niet genoeg herhaald worden hoe schadelijk voor de gezondheid het is adem te halen door den mond. Men houde bij de eenvoudige ademhaling vooral in den slaap worde het den kinderen geleerd den mond gesloten, waardoor de lucht genoodzaakt is door den neus het lichaam binnen te stroomen; de neus dient zoowel tot zuiveraar als tot verwarmer van de lucht, alvorens deze de vertakkingen der luchtpijp en de longen bereikt. Zeer vele ziekten worden door de neus-ademhaling voorkomen. De gepensioneerde zee-officier, die den directeur- generaal van de Maatschappij «Zeebad Scheveningen" beleedigde, door hem de woorden «ploert en bankroetier van Soerabaya" toe te voegen, werd door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 50 boete. De gemeenteraad van Amsterdam besloot op de adressen der werkeloozen te antwoorden, dat noch in het belang der gemeente, noch in dat der werkeloozen zeiven buitengewone openbare werken kunnen worden uitgevoerd; daardoor zouden nieuwe werkeloozen van elders toestroomen. Ook bleek bij onderzoek dat de toestand niet zoo ongunstig is als werd voorgesteld, althans niet zoo ongunstig als in 1885-86. De uitvoer van vee, inzonderheid van schapen, was in den laatsten tijd te Harlingen buitengewoon groot. Men mag aannemendat er sedert Augustus 50,000 stuks van dit wollig vee naar Engeland zijn ver zonden, dat is gemiddeld voor elke boot, welke derwaarts vertrok, ongeveer 1200.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1