AANBESTEDING van GORT. kaenemëlkT Commandiet Kas ADYERTSNTIEN. THEEHANDEL! Daarom hoopt het blad, dat de emir lang genoeg zal leven om inmiddels eene vreedzame oplossing mogelijk te maken. Italië. Dezer dagen is voor het eerst een briefkaart bekend gemaakt, dien de verleden jaar overleden Minghetti heeft geschreven over het bezoek dat in 4874 door keizer Wilhelm I aan den koning van Italië zou worden gebracht. Minghetti was toen minister-president en had Victor Emanuel vergezeld naar Berlijn. Hij had gewenscht, dat het tegenbezoek van den Duitschen keizer te Rome zou worden gebracht en had daartoe pogingen gedaan bij den Duitschen gezant bij het Quirinaal, den heer Von Keudell. In zijn van 28 Sept. 4874 gedateerden en aan Michelangelo Castellie ge- richten brief, schrijft nu Minghetti onder anderen het volgende: »Ik sprak te Taras over deze zaak met den heer Von Keudell en zeide hem, dat een bezoek van Z. M. den Duitschen keizer aan onzen koning van de grootste politieke beteekenis zou zijn. Men moest echter alles in het werk stellen, om den keizer naar Rome te doen komen, want een bezoek in eenige andere stad gebracht zou veel van den iudruk wegnemen. In geen geval konden wij toegeven, dat de keizer te Florence kwam en zich op gezondheidsredenen beriep om niet verder te gaanhij zou dan immers ook te San Rossore (bij Pissa) komen, om met den koning te jagen en van daar tot Rome is de afstand gering. Zulk een voorwendsel zou aanleiding kunnen geven tot de zonderlingste interpretatiën en de kwaadwilligste commentaren. Is werkelijk de gezondheidstoestand van den keizer van dien aard, dat hij niet naar Rome kan komen, dan is het beter, dat hij niet verder gaat dan tot Milaan of tot Verona, want dan zou het onvermijdelijke tegenbezoek zijn gebracht en het zou tevens duidelijk zijn, waarom de reis niet verder werd voortgezet. Keudell was overtuigd van de juistheid mijner opvatting en beloofde naar Berlijn en naar Varzin te zullen gaan om daar zijn voorstel aan te bevelen. Maar wat zeide vorst Bismarck hem? Keudell schrijft mij: Vorst B. koestert de vriendschappelijkste gevoelens voor Italië. Het tegenbezoek van den keizer is in zijne oogen niet slechts eene beleefdheid, maar eene politieke noodzakelijkheid en ook de keizer hoopt, als zijn geneesheeren het hem veroorloven, naar Italië te kunnen gaan. Maar na rijpe overweging gelooft vorst Bismarck, dat hij in dit geval van Rome moet afzien. De keizer is deze onthouding schuldig aan zijn 44 millioen katholieke onderdanen. Naar Rome reizen en het Vatikaan voorbijgaan, zonder den paus te zien, zou kunnen worden beschouwd als een beschimping van het geestelijk opperhoofd der katholieke kerk. Het zou gelijken op een provocatie. Maar opdat men deze lacune (het niet verschijnen van den keizer te Rome) in de reis van den keizer niet uitlegge op een wijze, die in strijd is met de ware bedoelingen van de Duitsche regeering, zal men er te Berlijn voor zorgen het Italiaansche hof te doen weten, dat men Rome beschouwt als de eenige ware hoofdstad van Italië, en dat, wanneer de keizer niet te Rome komt, de motieven hiervoor uitsluitend liggen in de binnen- landsche politiek van Duitschland". Gemeugd Buitenlandscli Nieuws. Reizigers in Zwitserland kennen »la dame du lac", eene reusachtige vrouwenfiguur, welke van Glion uit, dus boven Montreux, in de rotsen aan den overkant van het meer van Genève te aanschouwen is. Een jong Luxemburgsch geleerde, de heer Schweistahl, heeft in het Sipylosgebergte in de buurt van Magnesia, dus in Lydië, hoog in de rots een dergelijk reusachtig beeld ontdekt, dat eveneens door de hand der natuur is gevormd en op verren afstand den indruk maakt van een zittende vrouw, die in plooien van haar kleed gehuld, rechts ziet en weeklagend den rechterarm omhoog heft. Nu weet men, dat Homerus van eene klagende Niobe gewaagde, welke in steen veranderd in den Sipylos te zien zou zijn. Vroeger meendé men dat beroemde Homerische beeld te herkennen in eene kolossale figuur, welke aan den noordelijken voet van den Sipylos, of, zooals hij heden heet, van den Menisse- dagh, door menschenhanden in de rots gehouwen werd. Maar de juistheid van deze opgave werd betwist, daar latere schrijvers, b.v. Pausanias, het beeld van de klagende Niobe voor een natuurverschijnsel verklaren. De beschrijving van Pausanais past, naar het schijnt, geheel op het door den heer Schweistahl gevonden beeld, zoodat dit de echte Niobe van Homerus zou zijn, terwijl die andere gehouwen figuur een beeld schijnt te wezen, waarvan Pausanias eveneens gewaagt, het oudste beeld van Cybele, de Phrygische moeder der goden; dit laatste beeld wordt door Pausanias inderdaad aan de noordzijde van den Sipylos geplaatst en troont in de buurt van dat door Schweistahl ge vonden natuurlijke beeld. In een huis in de Kreuzstrasse te Dresden, dat vroeger door den Franschen gezant bewoond werd, bevond zich tot dusver de Russische slede, waarin Napoleon in het jaar 4842 uit Rusland vluchtte en op den 41 December te Dresden aankwam. Nu onlangs is het huis aan de gemeente overgegaan en de vroegere eigenaar heeft hij die gelegenheid de historische slede aan de stad Dresden ten geschenke afgestaan. James N. Brown, een inwoner van Detroit in Michigan, die zich de weelde veroorlooft er 32 vrouwen op na te houden, is tot 4 jaren gevangenisstraf veroor deeld. Een Amerikaansch blad noemt dit vonnis be lachelijk licht en zegt, dat het beter was geweest hem te veroordeelen de rest van zijn leven thuis te blijven bij zijne 32 mrs. Browns. Een Engelsch blad somt de geschenken op, welke Wilhelm II heeft meegenomen om er de personen van allen rang en allen stand, waarmee hij tijdens de reis in betrekking komt, mee te begiftigen. Hij heeft uit Berlijn meegenomen: 30 armbanden of braceletten, 80 diamanten ringen, 20 sterren, met brillanten versierd, van de orden van den Rooden Adelaar en den Zwarten Adelaar; 450 zilveren sterren, 50 doekspelden, 6 eere-degens, 40 portretten, groot formaat, der keizerlijke familie, in goud omlijst, 30 gouden horloges mèt ketting, ongeveer 400 sigaren kokers, versierd met zijne naamletter in 't goud en de keizerlijke wapens. Een roman uit het dagelijksch leven heeft zich voorgedaan te Bevier (Missourri). Jaren geleden woonde in Illinois een jonge man, Cooley genaamd, die pas gehuwd was en door gebrek aan werk met zijn vrouw armoede leed, zoodat hij besloot elders te trachten werk te verkrijgen. Cooley ging als matroos met een zeilschip naar Engeland. Acht jaar na zijn vertrek huwde zijn vrouw, daar zij in dien tijd niets van hem gehoord had, met een zekeren Dunkard, die haar meenam naar Bevier. Dezer dagen nu is Cooley in de Vereenigde Staten teruggekomen en na lang zoeken vond hij zijn vrouw met haar tweeden man. Oude liefde roest niet, dacht de vrouw zeker, want zij verliet Dunkard en ging met haren eersten echt genoot naar huis. Dunkard is woedend, maar hij doet niets om zijn vrouw terug te krijgen, en toch is volgens de wet het recht op zijn hand. Coquelin, die thans te New-York is, werd in Zuid- Amerika warm gehuldigd. Hij ontving o. a. de orde van de Roos van Brazilië en bij gelegenheid van zijn benefiet te Buenos-Ayres voor meer dan 400,000 fr. aan geschenken. Er is in den schouwburg aldaar een gedenksteen geplaatst om zijn optreden te Buenos- Ayres in herinnering te houden. Na zijn campagne door Noord-Amerika en zijn tournée door Europa in het volgend jaar, heeft hij beloofd terug te komen. Men verhaalt, dat de broeder van den koning van Cambodja, Si-Vota, die nimmer het protectoraat van Frankrijk heeft willen erkennen, zich thans opeens onderworpen heeft, dank zij de tusschenkomst van een photograaf. Deze namelijk stelde den vorst voor diens portret te maken op voorwaarde dat Si- Vota hem daarvoor in ruil een onderwerpingsbrief aan het Fransche Gouvernement zou geven. De koning was over het aanbod zóó verrukt, dat hij onmiddellijk toesloeg. De standbeelden van dichters hebben weinig geluk. In Duitschland komt van het Heinestandbeeld niets en nu wordt uit Odessa gemeld dat de werkzaamheden aan het Puschkin-standbeeld ontdaan zijn moeten gestaakt worden, omdat de noodige gelden ontbraken. Een verzoek van het comité aan den gemeenteraad om 9000 roebels bij te dragen, bleef onbeantwoord. Te Parijs heeft de politie verleden Woensdagnacht te 3 uur in de Delayracstraat een grijsaard op de steenen rustig vinden slapen. Het bleek zekere Drouhin te zijn, geboren den 8sten Mei 4787, nog zeer krachtig en liefhebber van een stevigen dronk. Zijn blozend gelaat vertoont weinig rimpels, hij bezit al zijn ver mogens en een wonderlijk geheugen. Hij kent Parijs van buiten en weet dingen te verhalen van 80 jaar geleden. Hij loopt altijd blootshoofd. De aanvallende houding der madhisten voor Suakim, wekt in Engeland vrij groote ongerustheid; John Buil is niet gelukkig in Afrika. De gebeurtenissen in die streek zijn van grooter belang dan men wel denkt; van Suakim hangt voor een groot deel de duur af van de bezetting van Egypte door Groot-Britannië. De Egyptische regeering heeft de zaken versloft, de opstandelingen te gering geschat en nu plukt men de wrange vruchten. Deze toestand is anders juist een kolfje naar de hand van Groot-Brittannië, daar nu een gegronde reden aanwezig is om de bezetting van Egypte door de Engelsche troepen zoo niet té wettigen, dan toch reden van bestaan te geven. Men moet toch de orde bewaren en tegelijkertijd de Egyptische troepen ver sterken. In Londen lacht men, maar in Konstantinopel zeker niet; de ontruiming van Egypte zal naar allen schijn voorloopig nog tot de vrome wenschen blijven behooren. DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzee zijn voornemens AAJV TE BESTEDEN De levering' van 1000 of meer Kilog-rammen ong-ebloemcle NIEUWE GORT. De monsterselk a 4 Hectogrammet opgave van prijs per 400 K.G.moeten vóór of op Maandag £9 Octcfoer, 's namiddags 13 ure, worden inge leverd in het Herv. Diac.-Verplegingshuis. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter inzage in de Regentenkamer van het Herv. Diac.-Verplegingshuis. Zierikzee, 45 October 4888. Diakenen voornoemd, A. G. KIJN, Voorzitter. H. LAKENMAN, Secretaris. Zij, die genegen zijn mede te dingen naar de levering van de benoodigde M/VIilVKMKJLK ten behoeve van het Hervormd Diaconie-Armbestuur te Zierikzeegelieven zich vóór of op Maandag 39 October te vervoegen bij den Secretaris van genoemd Armbestuur, H. LAKENMANalwaar tevens nadere inlichtingen te beltomen zijn. Omtrent het sluiten van contracten van levensverzekering en lijfrente bij de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen, opgericht in het jaar 1807 te Amsterdam en tegenwoordig onder het bestuur van de Heeren J. Focli, C. P. van EcghenJ. T. van Bosse en 3. Gr. Silleinals Com missarissen, JhrBlr. C. Hartsen Jbsz., als Directeur, en Mr. «F. P. Portielje, als Tweede Directeur, zijn inlichtingen te ver krijgen aan het Kantoor fe AmsterdamKegu- liersdwarsstraat 12, bij H.H. Correspondenten in de voornaamste steden des Rijks en bij den Heer T. Uraijer, te 's Gravenhage, Billitonstraat 2, Generaal Agent. Jaarlijksche premie per Honderd Gulden Kapitaal-Verzekering voor het geheele leven: Op 25 jaar f 1,99. 30 - 2,27. 35 - 2,64. Op 40 jaar f 3,11. 45 - 3,71. 50 - 4,53. _Oe Zierikzeesche Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden deposito. dagen zicht 3 °/0 maand 3y2 4 jaar dato 4 °/0 6 maanden 3y2 3 d 3 KOOPT en VERKOOPT EffectenCouponsbuiten- jandsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 40 tot 2 uur. JAN VAN REES&ZOON, THEEHANDELAREN te Zwolle, stellen hunne THEEËN, uitmuntend door kracht, geul en waterhoudendheidin verzegelde pakjes van 1, 2R en 5 ons, voorzien van stempel, prijs en nommers verkrijgbaar bij J. BAL te Zierikzee (St. Domus- straat, naast de Bewaarschool), alwaar gratis prijscouranten te bekomen zijn.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3