ZÜMKZËMM COURANT. voor het arroniis- sement Zierikzee. iS"'" ft 1888. No. 83. Woensdag 24 October. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. rgez wellen en met ip de aan- oadat deze heelende oor iemand geworden lijk is, en het minste berichten bewerkt middelen is even ïilzaam in 1041/, 89 099/,. 49'6 623 1025 8 8'! 102 9ö,/16 67% 68% 901U 143% 91 79%» 101 39% 58 95 98 100% 101 60% 118 1,27% 2,46 ,40 ,95 '50 ,50 ,75 ,90 ,50 ,25 75 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad lö Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, De heer mr. D. met ingang van 1 November a.s., benoemd tot school opziener in het arrondissement Zierikzee. 23 October 1 8 88. N. van Hoyteraa alhier Zooals iedereen weet, moet men om de andijvie geel te doen worden, het zonlicht onderscheppen en doet dit gewoonlijk door ze op te binden. Heeft men nu planten, die te klein zijn voor die bewerking, dan dekt men die met een koolblad en strooit daarop een dunne laag aarde. Na een dag of acht zijn de planten dan voor 't gebruik geschikt. 39 huizen, alle betrokken bij den suikerhandel te Amsterdam, hebben in een adres aan den Minister van Koloniën hunne instemming betuigd met het adres door de heeren Borel c. s. aan den Minister gericht. Doordrongen van de noodzakelijkheid om de suiker planters in onze koloniën, tegenover de geduchte en steeds toegenomen mededinging der beetwortelsuiker, tegemoet te komen in hunne pogingen ter verkrijging van een geregelden afzet hunner producten naar Neder land, veroorloven zij zich dit streven bij dienste ten krachtigste te ondersteunen. Zij zijn overtuigd dat opheffing der bezwaren, die onder de thans bestaande accijnswet de verwerking der rietsuiker door onze raffinaderijen onmogelijk maken, zal kunnen leiden tot herstel van den eenmaal zoo belangrijken in- en uitvoerhandel in koloniale suiker op de Nederlandsche markt, ook ten bate der scheepvaart en van zoovele andere takken van bedrijf. Naar men verneemt is de transformatie van 40,000 geweren thans gegund aan de firma Soleil en De Beaumont te Maastricht, voor den prijs van f 8,10 per geweer. Achteruitgang van de koffieteelt! De vorige week is een staats-commissie benoemd tot opsporing en aanwijzing der middelenwelke kunnen strekken om den achteruitgang der koffieteelt te verhoeden, de daaraan klevende bezwaren zooveel mogelijk op te heffen en met handhaving overigens van het recht om die teelt een milde bron tot belas tingheffing en ter bestlijding van 's lands uitgaven te erkennen, daaraan een met de belangen der bevolking overeenkomende uitbreiding te geven. Het Vad. toont zich in geenen deele ingenomen met deze commissie. In een hoofdartikel over de houding van Minister Keuchenius in zake de koffie, roept het blad uit «Komaan, hebben wij nu eindelijk geen commissies genoeg Het meer en meer gebruikelijk afschuiven der regeer- taak op de schouders van commissies moge een uit nemend middel zijn om zich »te handhaven in het rustig bezit der regeermacht", Nederland en Indië hebben het recht iets anders te eischen van hen, die de teugels van het bewind hebben aanvaard, om, steunend op de meerderheid der natie, den desoldaten boedel in het reine te brengen, dien de liberalen heeten te hebben achtergelaten. Een commissie voor de koffieteelt op Java, en dat op grond der «onlangs ontvangen verslagen betreffende het reeds in 1884 aangevangene en thans eerst geëindigde onderzoek betreffende de koffiecultuur te Sumatra's Westkust"! Het is alsof de minister ons er op wil voorbereiden, dat met het onderzoek op Java nog heel iets anders dan Sumatra's Westkust, waar men vier jaren bezig was, een onafzienbare tijd zal gemoeid zijn. Jaren lang dus kan men de handen rustig leggen in den schoot". Het Vad. wijst er nog op, dat de officiëele benaming »op hoog gezag ingevoerde cultuur" in de uiteenzetting van het doel der commissie is vermeden en alleen het neutrale woord «koffieteelt" is gebruikt, dat de mogelijkheid eener vrije cultuur naast de dwangcultuur niet uitsluit. Maar toch meent het blad, sluiten de gebezigde woorden zich nagenoeg aan bij de phrases, waarin steeds van de zegeningen der gedwongen cultuur is gewaagd, om het hart van den vurigsten batig- slot-aanbidder van blijde verwachting te doen popelen en het hart van den warmen hervormingsgezinde met bekommernis te vervullen. De welbekende dwaalleer, dat de dwangcultuur eigenlijk een middel is, om de belangen van schatkist en bevolking samen te weven, vindt in de omschrijving van de taak der commissie maar al te duidelijken weerklank. Waar gezocht moet worden naar middelen om den achteruitgang der koffieteelt te verhoeden, om de daaraan klevende be zwaren op te heffen en om haar een met de belangen der bevolking overeenkomende uitbreiding te geven, schijnt het streven onmiskenbaar, om het cultuur stelsel, in plaats van het te beperken, uit te breiden en, tot schade van Java's oeconomische ontwikkeling, de ongezonde grondslagen daarvan te bestendigen. Proefstation van den landbouw! De Wekelijksche Landbouw-Kroniek (Maastricht) toont zich weinig ingenomen met de plannen van Minister Havelaar tot oprichting van vier proefstations voor den landbouw. Het blad acht dit voor ons land al te groote weelde. De Landbouw-Kroniek meent, dat men zou kunnen volstaan met het tegenwoordige station van Wagenin- gen te splitsen in 2 afdeelingen. De eene onder leiding van prof. Maijer, zou uitsluitend dienen uitgerust te worden voor wetenschappelijke navorsching, ten dienste van studiën op landbouwkundig of veeteeltkundig gebied. De andere zou met de n o o d i g e uit breiding, moeten dienstbaar gemaakt worden als contróle-station of landbouw-laboratorium in den een- voudigen en meest practischen vorm, waar de landbouwer de benoodigdheden, die hij koopt, zooals meststoffen, veevoeder, zaaizaden enz., chemisch en microscopisch kan laten onderzoeken. De instelling van de eerste afdeeling intusschen beschouwt de Kroniek niet als van dringenden aard, maar een behoorlijke uitbreiding van het Wageningsche laboratorium, voorloopig althans voldoende. Alleen voor Groningen, waar men reeds sedert geruimen tijd op een station heeft aangedrongen, wenscht zij daarenboven nog een tweede station, echter niet als Rijksinstelling, maar eenvoudig een laboratorium door het Rijk gesubsidieerd. Het blad, dat evenals alle huisburgers, alleen op beuring van den landbouw van beschermende rechten verwacht, acht behoefte aan stations eerst aanwezig, wanneer de bouwerij en veehouderij hooger vlucht nemen, wanneer handelsmest en handelsveevoeder rui mer verbruikt worden, hetgeen thans in ons land niet het geval zoude zijn. De Landbouw-Kroniek komt tot het besluit, dat de Staat alleen datgene zelf behoort te bekostigen, wat in landbouwzaken van algemeen belang is, als daar zijn een centrale Rijkslandbouwschool, een wetenschappelijk landbouwstation voor het heele land. Strekt het voorstel slechts om in plaatselijke behoeften te voorzien, zooals ze door de zeer uiteen lopende toestanden in verschillende provinciën ont staan, dan acht zij het beter, dat de Regeering slechts met haar geldmiddelen mogelijk maakt, datgene te verwezenlijken, wat zij, die bevoegd zijn om er den toestand te beoordeelen, nuttig en noodig achten. Zij sluit zich daarom aan bij het bekende adres van het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw in Limburg. Niet alleen aardappels, maar ook aardappelmeel wordt in «voorkoop" verkocht en zooals licht valt te denken, dit jaar met groote schade voor verkoopers. Zoo moet door een fabriek aan den heer W. A, Scholten te Groningen in voorkoop verkocht zijn een partij meel van 7000 balen, die wegens gebrek aan grondstof niet konden worden geleverd. De fabriek moet hierdoor een schade hebben van ongeveer f 24,000. Als een bewijs, dat het talent van den directeur der Bosschei' schutterij-muziek op hoogen prijs wordt gesteld, deelt de 's-Iiertogenbossche Crt. mede, dat den heer Kriens dezer dagen uit Boston een aanbod is gedaan om zich tegen 8000 mark (f 4800) jaarlijks, voor drie jaar als solist te verbinden aan een voornaam orkest, dat in de verschillende groote steden van Amerika uitvoeringen zal geven. De heer Kriens heeft evenwel dit aanbod niet aan genomen. Een burgemeester gezocht 1 Als een bijzonderheid mag worden vermeld, dat zich voor de betrekking van burgemeester van het eiland Wielingen, welke door het eervol ontslag van den tegenwoordigen titularis met 1 Januari aanstaande openvalt, zoo weinig sollicitanten hebben aangemeld, dat er eigenlijk geene keus is. Toch kan het ambt voor een rentenier, gepensioneerd ambtenaar of officier een aangenamen en eervollen werkkring opleveren. De bewoners van het eiland, 2500 in getal, zijn goedgezinde en nijvere lieden, die wel een degelijken burgemeester waard zijn. Moge de gemeenschap inet het vasteland per zeil-vaartuig naar de van Ewijcksluis, gemeente Anna Poulowna, eenig bezwaar opleveren, na aankomst maakt de gemeente met haar heuvel achtig terrein en vruchtbare landerijen een aangenamen indruk, terwijl het aantal ouden van dagen en het blozend gelaat der jeugdigen alle onderzoek naar den gezondheidstoestand overbodig maakt. Mocht iemand het burgemeestersambt ruim opvatten en zich moeite willen geven tot voorziening in de behoefte aan een haven en andere nuttige zaken, dan wacht hem een dankbare taak en den steun van het hooger gezag. De werkzaamheden aan de verlegging der Keulsche vaart nabij Gorinchem gaan, wat de kunstwerken betreft, niet naar wensch. Er wordt schier geen vaste bodem getroffen om duikers en sluizen te maken, daartoe wordt ook des nachts doorgewerkt, met behulp van electrisch licht. Dezer dagen vertrok uit een Geldersche garnizoens plaats een militair transport, bestaande uit een onder officier en twee mindere, om een soldaat, beschuldigd van desertie, naar de gevangenis in een andere gar nizoensplaats over te brengen. Bij aankomst aldaar bleek de arrestant zóó dronken, dat hij uit den cel wagen naar zijn toekomstig verblijf moest gedragen worden. Hoe de man in dien toestand op dat reisje gekomen is, zal den kommandant van het geleide wel afgevraagd worden, 't Zal niet gewaagd zijn om te voorspellen, dat ook die niet voor pleizier op reis is geweest, al had men de voorzorg gebruikt om de beenen van den arrestant met lappen te omwinden, om het te doen voorkomen alsof deze ziek was en niet loopen kon. De commissie van rapporteurs over het wetsvoorstel van den heer Domela Nieuwenhuis (gedwongen winkel nering) heeft reeds haar eindverslag uitgebracht. Zij verklaart daarin, «na kennis te hebben genomen van de memorie van antwoord", door «de gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging genoegzaam voorbereid" te achten. Het Hbl. herinnert, er op te hebben gewezen, dat

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1