ZÏËIÏKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. )AM 1888. No. 82. Zaterdag 20 October. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD chappij. iland". feEN. ,ven. Lterdam: :dd. 9,45 u. 9,45 9,45 9,45 9,45 12,— 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 12,— 9,45 9,45 lit, Voorkajuit f 0,75 0,75 schenveeren, ne maand. Maaden Co L Vos. ■p*. IVIER. ICHTEN. TERDAM 2i/i pCt. 76»/i. 3 903/, B |3'/j 400 4 1 3 1051/* 2i 4 i) 88»/i 69 2 48 3 62'/, 5 j 5 861/, I 5 4025/„ 4'|a 4 963/4 86'/,6 5 452'/, 5 j 66'/s 5 673/18 5 i) 673/„ 5 ïi 683/, 4 90'/, 1421 5 911/4 5 i) 78 "|8 5 401 3 393/8 i. 5 4173/4 3 583/,„ 5 95 5 98'/, 5 1001/,, 3 105 l 3 61 118 ONS. Z. R. f 1,27 Dollars - 2,40 er 8 8. r, langzaam opge' f 8,70 a 9,10 8,- 8.50 sen. Naar kwaliteit ,25 a 6. oerd, met levendige ter markt, 12,50 :ent hooger. 9,5 man te Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e I ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct VUe stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 19 October 188 8. Ook Middelburg en Goes vieren op 17 November het Viljheidsfeest. Men meldt uit Middelburg, dat de aan de bezoekers van de badplaats Domburg" zoowel bekende buiten plaats »Schoonoord", loebehoorende aan wijlen jhr. P. Damas van Citters, Maandag na openbare veiling is toegewezen voor 12051 aan een der erfgenamen, zoodat de vrees, dat dit sieraad van den straatweg Middelburg-Domburg, in sloopers handen zou overgaan, gelukkig is gebleken ongegrond te zijn geweest. Ook voor het nabij gelegen dorp Oost-Kapelle is het voort bestaan een groot voordeel. De installatie van den nieuwen burgemeester van Vlissingen, den heer H. J. P. Tutein Nolthenius, heeft hedenmiddag in een daartoe gehouden buitengewone openbare gemeenteraadszitting plaats gehad. Naar men uit Vlissingen aan het Centr, meldt, is het zoo goed als zeker dat, in plaats van het schapen- vervoer der vorige jaren, eene nieuwe onderneming van de heeren Nathan aan de binnenhavens aldaar eenig leven zal schenken, Het voornemen bestaat orn de schapen geslacht naar Engeland over te voeren, en te dien einde een slachterij op te richten, ver moedelijk achter het door genoemde firma gebouwde Hotel, in de onmiddellijke nabijheid der booten van de maatschappij Zeeland, door wier tusschenkomst het vervoer zal geschieden. Zaterdagavond kwartier over tienen werd te Lisse een zeldzaam voorkomend natuurverschijnsel, een maan- regenboog waargenomen. Terwijl er bij een weinig bewolkte lucht wat regen viel en de maan zich niet ver boven den horizon verhief, vertoonde zich aan den Noordelijken hemel een zwak getinte regenboog. Het verschijnsel duurde slechts twee minuten. Het Koninklijk gezin blijft dezen winter vermoedelijk op het Loo, daar de reis naar Den Haag onraadzaam zou zijn rnet het oog op 's Konings toestand. Indien dit vermoeden waar blijkt te zijn, zou het de eerste maal zijn, dat Z, M. den winter niet in de residentie doorbracht. Het winterkoolzaad levert een der vroegste groen- voeders. Men heeft weinig zaaizaad noodig en kan er nog een zomergewas natelen. Dit voeder werkt zeer voordeelig op de melkafscheiding. Het dient echter een krachtigen grond te hebben en bij gebrek daaraan dient men eenige keeren te begieren. Zaait men er winterrogge onder, dan verdicht men den stand en verhoogt de opbrengst. In het voorjaar gezaaid, kan ze meermalen gemaaid worden. Ook als keukengroente gebruikt men wel winterkoolzaad. Het viermaststoomschip »Veendam" (ex Baltic), dezer dagen door de N. A. S. M. aangekocht, is Dinsdag nacht van Liverpool te Rotterdam aangekomen. Yan hetzelfde type als de «Rotterdam" en «Am sterdam", onderscheidt dit stoomschip zich van deze, behalve door grootere afmetingen, door een belangrijk grooter stoomvermogen, zoomede door eene aanzienlijke grootere inrichting voor passagiers. Bij beschikking der arr.-rechtbank te 's Gravenhage van Dinsdag is G. C. Visser Jzn,, notaris in het arrondissement 's Gravenhage, standplaats aldaar, ontzet uit zijn ambt. Men is bezig gelden bijeen te brengen met het doel om een hoogere burgerschool op gereformeerden grondslag op te richten. De Standaard bevat het volgende bericht «Onder dagteekening van 12 October j.l. werd op onze bureelen deze briefkaart van den heer mi'. U. II. Huber ontvangen De ondergeteekende bedankt met '1 Jan. '89 voor zijn abonnement op den Standaard. Tot dien tijd kan, ofschoon ik er geen belang in stel, het voor mij bestemde exemplaar naar Leeuwarden worden gezonden waarheen ik morgen vertrek. De volgende week zend ik een postwissel voor abonnement Juliuit. Dec. en frankeeren BadenBaden, Mr. Huber. Den Haag, 12 Oct. 1888. Voorshands voegen we hier niets aan toe. Wijl echter deze briefkaart een politieke beteekenis heeft, behoort het publiek er kennis van te dragen". Met het verbod tegen de opvoering van «La Tosca" in den Haag, moet het volgens den Haagschen brief schrijver der Ziu. Ct. aldus gegaan zijn. Toen in het voorjaar door het Ned. Tooneel ditzelfde stuk in den Haag gegeven werd, maakte de toenmalige wethouder, baron Micbiels van Verduijnen (het katholieke kamer lid) bezwaar tegen het le bedrijf. Dientengevolge kreeg het Ned. Tooneel aanschrijving om dit stuk niet meei' te spelen. Nu dit eenmaal geschied was, kon de tegen woordige weth. dr. Mouton, moeielijk aan Franschen toestaan,' wat aan Nederlanders geweigerd was. Hij trachtte echter de zaak te schikken door voor te 'stellen eenige aanstoot gevende volzinnen uit dat '1e bedrijf te schrappen, doch de directeur Desuiten deelde toen mede, dat reeds een ander stuk was aan gekondigd, en dat hijzelf ook niet gaarne de aanzien lijke kringen der Michieisen, van Brienens e. a. wilde ontstemmen. Daarom is de zaak gebleven zooals zij was. De werkloozen te Amsterdam hebben Maandag eenigen hunner afgevaardigd naar den burgemeester. De heer Driessen, wethouder, stond hun te woord en verklaarde, dat de gemeente aan de zaak niets kon doen. Hij verwees de afgevaardigden naar de kerk genootschappen en eindigde met den raad te geven, dat zij zouden beproeven den burgemeester zeiven te spreken. Tegenover de verplichtingen, in het Wetboek van Strafrecht omschreven om hulpbehoevenden bij te staan, wanneer men dit zonder gevaar voor eigen veiligheid, kan doen, heeft de gemeenteraad van Leiderdorp in de onlangs vastgestelde verordening tot regeling van persoonlijke diensten een kleine premie uitgeloofd aan hen, die in zoodanige gevallen hulp verleenen. In de afgeloogen week werd die premie reeds tweemalen verdiend. Eens toen 's avonds een 75-jarige vrouw, die kindsch bleek, kermende uit den slootkant werd gehaald. Ze werd door de Leidsche politie thuisbezorgd. Ten tweeden male, toen Zaterdag avond een schipper, die voor de Leiderdorpsche brug den mast zou lichten, met mast en zeil door een rukwind over boord werd geslagen. Hij dankt het behoud van zijn leven aan den 16-jarigen Oornelis de Roon Swaan, leerling aan het gymnasium te Leiden, die, uit zijn woning om hulp hoorende roepen, in den Rijn sprong en hem zwemmende in bewusteloozen toestand aan de overzijde aan land bracht. De waarnemende burgemeester heeft De Roon Swaan voor een koninklijke onderscheiding voorgedragen. Onder het opschrift vervalsching van Hollandsche kaas, schrijft de Industrie-Blatter het volgende «Nadat reeds sedert eenigen tijd aan de Hollandsche kaasfabricage is verweten, dat evenals b.v. in de boter- industrie, nu ook bij de kaas het natuui'-product be gint plaats te maken voor een kunstproduct, is dat feit thans door het Schotlandsche landbouwcongres openlijk erkend geworden. Volgens die mededeeling, wordt in Holland op groote schaal kunstkaas gemaakt, bij welke varkensvet de hoofdrol speelt, terwijl werke lijke kaasstof niet daarin voorkomt. Met name de provinciën Noord-Holland en Noord-Brabant zouden dat bedrijf uitoefenen." Daargelaten de meerdere of mindere juistheid van dat bericht, teekent de N. R. Ct. hierbij aan, ver dient het in elk geval de aandacht, omdat de Industrie- Blatter een zeer geaccrediteerd blad is. De Tweede Kamer heeft haar nader herzien Regle ment van Orde, dat met 1 November in werking treedt, zonder verdere discussies aangenomen. Het spookhuis Omtrent de spookgeschiedenis op den Zwanenburg wal te Amsterdam kunnen wij mededeelen, dat de justitie een nauwkeurig onderzoek heeft gelast. Ambte naren hebben de geheele omgeving in teekening ge bracht, en een afdeeling rechercheurs onder leiding van den inspecteur C. Batelt doet de noodige na sporingen. Verzekering bij ongelukken Bij de afdeeling Publieke Werken ten Stadhuize te Amsterdam is in den loop van dit jaar een onderzoek ingesteld over de vraag: of in de voorwaarden van aanbesteding bij gemeentewerken de aannemer verplicht zal worden de werklieden te verzekeren tegen onge lukken, buiten hun schuld aan hen op het werk overkomen. Het is te hopen, dat de overweging van deze vraag tot haar bevestigende beantwoording zal leiden. Het zou een uitnemend voorbeeld zijn, dat stellig na volging zal vinden. Dezer dagen werd in een gemeente in Noord- Holland ontdekt, dat een loteling der militie zich 14 jaren geleden als eenigen wettigen zoon van den dienst had doen vrijstellen, terwijl hij op die vrijstelling geen recht had, omdat hij nog een halven broeder in leven had. Hij zal zich thans nog over deze ontduiking te verantwoorden hebben. Een wetsontwerp tot vaststelling van algeraeene regelen voor provinciale belastingen, door art. 136 der nieuwe Grondwet gevorderd, is in voorbereiding. Het uitkomen van de honderdduizend met premie van dertigduizend gulden in de Staatsloterij op den dag der trekking van de laatste honderd nommers, zooals j.l. Zaterdag plaats had, gebeurde ook ruim een jaar te voren en wel bij de 324ste loterij op 11 Juni 1887. Voor dien tijd had sedert het bestaan van de Staatsloterij dergelijk zeldzaam geval zich slechts tweemaal voorgedaan en wel: bij de 69e loterij op 8 October 1779, toen evenwel aan den hoogsten prijs geen premie was verbonden, zoodanig buitenkansje ten deel viel aan de laatste tien nommers en wijders bij de 259e loterij op 21 Juni 1856. Toen kwam bij het trekken der laatste 100 nommers de kapitale prijs met het 96e nummer en j.l. Zaterdag met het 43e nummer er uit. Onlangs werd te Deventer een zwaan van de ver- fraaiingsvereeniging «Daventria", doodgeslagen. De schooljeugd heeft 35 samengespaard, om een paar nieuwe zwanen te koopen.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1