INSPECTIE op den 20 October aanstaande, THEEHANDEL! welk even fuim Irein te aan Ide alf- Irik die en Ren oordeel te vellen over de houding van den rijkskanselier in de zaak van het dagboek en heeft daarover van officieuse zijde berispingen moeten verduren. Het antwoordt hierop als volgtOok tegenover vorst Bismarck moeten wij de zelfstandigheid van ons oordeel hand haven, wanneer wij zijne maatregelen voor verkeerd en schadelijk houden. Niemand is onfeilbaar en de geschiedenis van onze binnenlandsche politiek heeft menige bladzijde, die vorst Bismarck zelf zeker gaarne omslaat. De blinde aanhangers, die bereid zijn iederen sprong mede te maken, mogen gemakkelijk zijn, maar zij zijn gevaarlijk, omdat zij ook de misslagen toejuichen en dus op verkeerde wegen voorwaarts dringen. Ten volle bewust van de grootheid des rijkskanseliers en van zijne beteekenis voor ons volk, was bet toch onze plicht zijn houding in de zaak van het dagboek af te keuren in het belang van het monarchaal beginsel en van het huis Hohenzollern. De houding der pers heeft ons daarna bewezen, hoe noodig eene vermaning was, want de kleinen, die in den geesst des grooten kanseliers, maar met groote overdrijving het woord namen, hebben onberekenbare schade gedaan. De vrijzinnigen daarentegen zijn in hun schik, dat zij de dynastieke gevoelens des volks voor hunne doeleinden kunnen exploiteeren. Hun bewijzen zij een dienst, die in hunne partijverblinding ook de nagedachtenis van een Hohenzollern niet eerbiedigen. Onze houding maken wij niet afhankelijk van den bijval of de afkeuring van vrijzinnige bladen, maar van ons geweten en onze beginselen ook op gevaar den toorn van officieuse pennen uit te lokken. De Berlijnsche correspondent van de Köln. Ztg. deelt mede, dat hem verzekerd is, dat alle berichten I in de bladen omtrent de resultaten vqn het straf rechtelijk onderzoek in zake het dagboek ongegrond zijn, omdat de instructie streng geheim wordt gehouden. Dit verhindert het blad niet te schrijven, dat keizer I Frederik als kroonprins den met hem bevrienden I professor Geffcken inzage van het dagboek heeft gegeven I en deze alstoen de uittreksels heeft gemaakt en aan I te nemen, dat Geffcken geen machtiging tot openbaar- making zou hebben gehad. Frankrij Ir. De Parti Ouvrier behelsde onlangs een vers van zekeren Jules Jouy, waarin de moord van Boulanger werd verheerlijkt, Velen, ook vurige vijanden des generaals, zooals de heer Reinach in de République Francaise, kwamen daartegen op. Jouy antwoordt dezen, dat Boulanger den keizerstroon begeert. Op school, zegt hij, leeren wij Brutus, den moordenaar jvan Caesar, bewonderen, en Victor Hugo heeft zelf 'an Bonaparte gezegd: «Gij kunt dezen man met ien gerust geweten dooden". Welnu, het is niet noodig wachten tot Caesar volwassen is om hem uit den te ruimen. Den keizerlijken arend in het ei te ei-pletteren, dat is de plicht aller oprechte republikeinen, {eizers zijn als tijgers: men moet ze afmaken, wanneer :enog heel klein zijn". Aan den afgevaardigde Ijaguerre, in de Cocarde tegen hem te velde trok, schrijft louy: «Sedert ongeveer vijf maanden verschijnt aan iet hoofd der Parti Ouvrier eene lijst van verraders, velke wij van den aanvang af als de gijzelaars der epubliek hebben aangemerkt Het geldt eene 'orsteling op leven en dood tusschen de dictatuur en e vrijheid. Onder deze omstandigheden kan ik niets [erugnemen van mijn lied De Alarmklok, hetwelk gij uw blad voor afzichtelijk verklaart. Eene beleediging, fkomstig van een ellendeling als gij, raakt mij niet [ij trekt niet van leer. Laat ik u echter waarschuwen, t gij onder de eersten behoort van de verfoeielijke Valligen, wien het volk rekenschap zal vragen van mne lafhartige verraderijen. En vergun mij, in wachting van uwe terechtstelling, u al de verachting het aangezicht te spuwen, welk een verloopen ihepsel als gij mij inboezemt". De heer Laguerre ees eene uitdaging af op grond, dat de bloeddorstige >ëet met beide oogen scheel zag, en daarop heeft ze onder een nieuwen stortvloed van scheldwoorden rklaard dat hij reeds tweemaal geduelleerd heeft. JEn^eland. Eenige dagen geleden meldde de Pall Mall Gaz. at weldra in Engeland eene levensbeschrijving van izor Frederik zou verschijnen. De Star, het Londensch jrgaan der Parnellisten, deelt nu het volgende mede: De biographie is in de bewerking en zal waarschijnlijk log niet spoedig verschijnen. Het grootste gedeelte is [venwel reeds gezet. Het werk is van hoog belang, dat het op bijzonderen wensch van keizerin Frederik geschreven en de doorluchtige vrouw zelve het amdschrift heeft nagezien. De keizerin heeft er vele wonderheden bijgevoegd en wat haar niet duidelijk icheen, verbeterd. De rand van het handschrift is hare aanteekeningen bedekt. De heer Rennell d, (vroeger attaché aan de Engelsche ambassade Derlijn, thans te Athene) heeft van de keizerin de dige bouwstoffen voor deze levensbeschrijving ont- jgen. Vele interessante problemen worden in dit behandeld en vele vragen, die in den laatsten tijd het publiek hebben bezig gehouden, worden opge helderd. De keizerin heeft tot dezen stap besloten, omdat zij het een onrecht achtte, dat de nagedachtenis van haar overleden gemaal nog langer werd bloot gesteld aan verdachtmaking. Het werk zal in November verschijnen en Amerikaansche boekhandelaars hebben reeds duizenden exemplaren bij den uitgever David Scott te Londen besteld. Gemeiigri Buiteiilandscli Nieuws. Miss Linda Gilbert, die door hare bemoeiingen voor de gevangenen te New-York den bijnaam van vriendin der gevangenen heeft gekregen, is bezig een som van 100,000 pd. st. te verzamelen, om in de nabijheid dei- gevangenis een industrieschool op te richten om zoo doende aan de behoeften der ontslagen gevangenen te gemoet te komen. In deze inlichting zal een kerk en een bibliotheek zijnom tevens eigen inkomsten te verkrygen, zal er een boerderij, een hoenderpark en een waschin rich ting aan verbonden worden. In den Parkschouwburg te Brussel heeft men een voorproefje van een paniek gehad. Bij de derde akte van »Décoré" werd een scherpe brandlucht merkbaar. Het orkest liep weg, en ook vele toeschouwers ver wijderden zich. Aan Mile. Réjane komt de eer toe het publiek kalm gehouden te hebben; zij lijdt mede het grootste verlies, daar in haar kamer de brand ontstond, waarschijnlijk door een gasvlam. Vele harer toiletten zijn vernield, overigens had de brand geen ernstige gevolgen. Op de kermis te Centreville in Michigan, is bij het oplaten van een luchtballon een grijsaard in de touwen verward geraakt en met het hoofd naar be neden hangende omhoog gevoerd. Een kunstenmaker, die aan eene trapeze onder den ballon zijn toeren verrichtte, slaagde er in den ongelukkige tot zich te trekken en deed hem plaats nemen op den ring. Nadat de ballon eene hoogte van meer dan duizend voet bereikt had, daalde het tweetal ongedeerd onder het daverend gejuich der menigte. Naar uit Athene bericht wordt, heeft aldaar een millionnair, genaamd Singros, die in het laatste tiental jaren ongeveer acht millioen francs aan de stad Athene voor weldadige doeleinden heeft geschonken, thans een schouwburg laten bouwen. Het gebouw, dat naar de koningin van Griekenland zal genoemd worden, bevat in het parterre en in het sousterrain een groot aantal uitstalkasten, waarvan de huur opbrengst ten goede zal komen aan het prachtig in gerichte hospitaal, dat eveneens door Singros gebouwd en naar de koningin genoemd werd. De nieuwe schouw burg zal tegen het einde der volgende maand, ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van den koning van Griekenland, worden geopend. De oprichter heeft een aanzienlijk bedrag bestemd voor het vormen van een fonds, waaruit tooneelspelers en auteurs voor schotten zullen genieten. De directie van den «schouwburg der koningin" zal worden opgedragen aan de heeren Lasalle en Charlet, Parijs. Vijftig jaar geleden werd te Berlijn de eerste spoorweg geopend. Eerst waren de Berlijners verbaasd, maar het duurde niet lang, of het ging hen al niet snel genoeg meer. Dit blijkt o. a. uit een advertentie in de Voss. Ztg., die als volgt luidt«Zou er niet een middel zijn, om een einde te maken aan de bedelarij langs den spoorweg naar Potsdam? Dezer dagen is b. v. een invalide met een houten been, bijna tot Steglitz naast den trein medegeloopen en heeft door zijn brutaal gevraag den reizigers veel last veroorzaakt". Negentig Engelsche brouwerijen zijn in '1886 en 1887 veranderd in maatschappijen met aandeelen ten bedrage van een kapitaal van 24 millioen pond sterling (288 millioen gulden). Ook de bekende firma's Guin- nessen Allsopp en Zonen zijn onder die conversiën begrepen. Voegt men bij deze som de premiën, dan komt men tot ongeveer 30 millioen pond sterling (360 millioen gulden) een som, bijeengebracht door inschrijving in den tijd van twee en een half jaar. Zes matrozen verdronken. Een telegram uit Banger meldt, dat de stoomboot «Tolfaen" van Liverpool naar Ierland, vertrokken met een lading graan, op de rotsen geloopen is nabij Orm's Head. Zes matrozen, die zich in een boot wilden redden, hebben den dood in de golven gevonden doordien zij kantelde. INGEZ ol^DEN. Zaterdag 1.1. hield de Afdeeling Zierikzee der Maat~ schappij tot bevordering der Toonkunst, onder leiding van haren voorzittir Mr. Schneiders va.n Greijf- fenswerth, hare jaarlijksche Algemeene Vergadering. Jammer dat betrekkelijk weinig leden deze vergadering bijwoonden. Dit verschijnsel openbaart zich bijna overal en dit is zéér te betreuren. Mocht een volgend jaar op verbetering kunnen wijzenRekening en verant woording werden gedaan door den penningmeester, die constateerde dat deze zijne 34e jaarrekening was. Tot bestuursleden werden, uit de voorgedragen dubbel tallen, herkozen Mr. Schneiders van Greiffenswerth en gekozen Mr. A. J. J. Baron van Styrum. Naar aanleiding van de verrichtingen der Afdeeling over het afgeloopen jaar, werd derzelve het beste succes voor het a.s. seizoen, ook met het oog op hare financiën, toegewenscht Wij kunnen hier bijvoegen, dat de Afdeeling (die in 1887/8 het grootst aantal leden konde aanwijzen sedert hare oprichting in 1852/3) twee uitvoeringen gaf, met hare gemengde Zang- Vereeniging, welke 50 werkende leden telt en welke met goed succes, ten gevolge der ijverige studiën, werden bekroond. De Afdeeling zelve verloor echter in het afgeloopen jaar door den dood vijf van hare oude en getrouwe leden, terwijl één lid de stad verliet en één lid voor zijn lidmaatschap bedankte. De Zangschool dér Afdeeling werd tweemaal 's weeks bezocht door 18 leerlingen en is het getal der leer lingen voor 1888/9 nü voorloopig een 20tal. Het is wellicht niet overbodig bij stad- en landge- nooten aan te 'dringen om lid der Afdeeling te worden. Ook voor vrouwen is daartoe de gelegenheid open gesteld. De leden hebben daardoor het recht tot kostelooze bijwoning van de Soirée of Soirée's der Afdeeling alhier en van die in ons vaderland en hebben zij óók het voordeel om tegen verminderd schoolgeld kinderen op de Zangschool van de lessen te doen profiteeren. De opoffering is gering in vergelijking van het nut dat men helpt stichten. N.B. De Afdeeling Zierikzee is ééne derzelve, waar de kleinste contributie wordt geheven K erknieuws, Beroepen te Renesse en Noordwelle, ds. J. A. van Ketel te Groothuizen en Avenhorn. ADVERTENTIEN. Ondertrouwd Mr. JOHANN HEINRICH VAN BEL, Weduwnaar van Vrouwe E. E, M. C. Geisel ADRIANA THEODORA MOOLENBTJRGH, Maastricht, ,n jooo L 12 October 1888. Zierikzee op het schoonmaken van water leidingen, vroeger op peil gedolven slooten, zijlen enz. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap Schouwen vestigt de aandacht op de aangeplakte afkondiging van de INSPECTIE op het SCHOONMAKER van WATERLEI DINGEN, de vroeger op peil gedolven SLOO TEN, ZIJLEN enz., alsmede op de in 1887 voorgeschreven hedelving. Met het oog op de groote behoefte die bestaat aan eene onbelemmerde toestrooming van bet water naar het Stoomgemaal, beveelt het MET DEN MEESTEN AANDRANG aan, dat Inge landen vóór dien dag zich van hunne verplich tingenkwijten. ZULLENDE ZONDEREENIGE VERSCHOONING tegen de nalatigen worden GEVERBALISEERD. Zierikzee, 27 September 1888. Het Dogelijlisch Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz., Ontv,-Griffier JAN VAN REES &ZOON, THEEHANDELAREN te Zwolle, stellen hunne THEEËN, uitmuntend door krachtgeur en waterhoudendheidin verzegelde pakjes van 1/1 1, 2y2 en 5 ons, voorzien van stempel, prijs en nommers verkrijgbaar bij «X. B-A.L te Zierikzee (St. Domus- straat, naast de Bewaarschool), alwaar g'ratiis prijscouranten te bekomen zijn.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3