ZÏËllKZEËSCiE COURANT. S, 18* 1888. No. 81. Woensdag 17 October. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- ><è»v sement Zierihxee. L ee, 'PO£T i repa- tlADE, 1AAR- «ZEEP HEER, LBOR- DEOR. STOF- pEST, 76"/ 90 J003/4 1041/, 88'/*' li'1» 10V/I 88',, 152 6611/,, 67 W'is 68i/4 901/j 1421 91'/' 79«/a 1011/, 39. 17=/a S83/4 95 98 s/, 1001/, 105 61 1,271/, 2,46 20 |9S 50 50 75 ■eo 50 50 75 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN; Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct, Alle stukkende redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 16 October 188 8. Van de ambachtslieden, die voor eenige jaren uit Burgh naar Zuid-Afrika zijn vertrokken, komen steeds gunstige berichten. In de maand November vertrekken uit die gemeente weder twee personen daarheen, de een met bestemming naar Pretoria, de ander naar Harrismith. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft aan het eiland Noord-Beveland weer eene oeverafscbui- ving plaats gehad, beoosten den provincialen veerdam en het Camperlandsche Gat; de lengte van den val is 80 en de breedte 40 Meter, Op het strand te Zoutelande zijn Zondag morgen een massa wrakhout en voorwerpen aangespoeld, ver moedelijk afkomstig van een in den nacht van Zaterdag op Zondag verongelukt visschersvaartuig. Onder de aangespoelde voorwerpen bevond zich een miniatuur scheepje, zonder mast of tuig, van onderen rood en boven zwart geschilderd, met den naam »AIbert" op de plecht. Aan het strand te 's Gravenzande is Zaterdag aan gedreven eene flesch, bevattende een briefje, waarop met potlood het volgende was geschrevenOff South- wold 12-20 Hoboken sinking fast. Captain drunk. Farewell". (»Nabij Southwold 12 uur 20 min. Hoboken" bijna zinkende. Kapitein verdronken. Vaarwel)"! Er doen zich in den laatsten tijd te Groningen weder gevallen voor van typhus, die blijkbaar in verband staan met het gebruiken van melk, afkomstig uit een melkerij aldaar, waar voor eenige weken een verdacht ziektegeval is voorgevallen. Het gevaar van besmetting door melk kan worden voorkomen 'door de melk te koken en gedurende ten minste vijf minuten aan den kook te houden. Üe laatste voorstelling van Sarah Bernhardt Zondag avond in het «Grand Theatre" ts Amsterdam, was voor de groote actrice een ware triomf. De schouw burg was tot aan den nok gevuld. Geen plaatsje was onbezet gebleven. Tijdens de voorstelling werd de kunstenares herhaaldelijk teruggeroepen, terwijl haar voortdurend bloemgeschenken, het een al fraaier dan het ander, werden overhandigd. Aan het slot der voorstelling, nadat zij het publiek door haar spel in geestdrift had gebracht, scheen het of men niet van de kunstenares kon scheiden. Tot vier keer achter elkander moest zjj voor het voetlicht terugkeeren en terwijl in den schouwburg het Fransche volkslied klonk, bedankte Sarah Bernhardt door gebaren en een dankbaren glimlach het publiek voor een derge lijke hulde. Aanvoer van petroleum Waren het tot nog slechts kort geleden bijna enkel zeilschepen, die de ladingen petroleum te Amsterdam aanvoerden, thans echter worden deze ook voor het vervoer van dit artikel, meer en meer verdrongen door stoom. Alleen toch in de vorige week werden te Amsterdam ruim 35,000 vaten per stoomschip aan gevoerd, waarvan 29,150 vaten per de stoomschepen «Euskaro" en «Navarro" van Amerika en het overige per tankstoomer «Ludwig Nobel" van Rusland. Splitsing der meervoudige kiesdistricten AlJ'4moge het waar zijn, dat alleen een strikt pro portioneel kiesrecht aan de eischen eener behoorlijke volksvertegenwoordiging zou voldoen, erkent De Tijd, dat de invoering van enkelvoudige kiesdistricten bij gelegenheid der jongste Grondwetsherziening een stap was in de goede richting, hetgeen trouwens door de uitkomst is bewezen. Maar juist daarom juicht het blad het toe, dat de tegenwoordige Regeering zal voortgaan op het goede pad en inhalen, wat door haar voorgangster ten gerieve van de liberale partij is verzuimd. Wil men echter de thans voorgenomen splitsing der districten Amsterdam, Rotterdam, 's Hage, Utrecht en Groningen dienstbaar maken aan de toepassing van het goede beginsel eener rechtvaardige en evenredige vertegenwoordiging, dan zal men rekening dienen te houden met de gebleken partijverhoudingen in sommige districten. Zoo b.v. beschikte te Amsterdam de meest begunstigde candidaat van Burgerplicht bij de jongste algemeene verkiezing over een stemmencyfer van ruim 9000, die van de anti-revolutionaire en katholieke lijst over ruim 5000, de radicale eindelijk over ruim 2000 stemmen. Het totaal cijfer der opgekomen kiezers bedroeg ongeveer '17.000. Eenige honderden stemmen kwamen aan conservatieven, nationale of sociaal-demo cratische candidaten ten goede. Naar deze verhouding zouden van de 9 vertegenwoordigers, die het district Amsterdam naar de Kamer afvaardigt, 4 of 5 tot de oud-liberale, 2 of 3 tot de katholieke en anti-revo lutionaire, 1 of 2 tot, de radicale en misschien nog een tot een der overige door ons genoemde partijen dienen te behooren. Een waarlijk onpartijdige indeeling der kiesdistricten voor Amsterdam zal derhalve slechts een zoodanige zijn, die tot deze uitkomst leiden of ten minste zooveel mogelijk daartoe naderen zal. Is een dergelijde indeeling te maken? de Tijd twijfelt er niet aan, mits men zich geen scrupules make, die geen enkele reden van bestaan hebben. Onder de verschillende deelen der stad zijn er bepaal delijk zulke, waar het liberalisme een zeer overwegenden invloed uitoefent; andere, waar de anti-revólutionaire levensbeschouwing den boventoon voertweer andere, waar een katholieke candidaat ernstige kans zou hebben. Er zijn meer aristocratische wijken, er zijn arbeiders wijken, er zijn straten, geheel bewoond door den neringdoenden stand. Welnu, het blad gelooft, dat men, om een zooveel mogelijk evenredige vertegen woordiging te verkrijgen bij de splitsing der meer voudige kiesdistricten dergelijke toestanden niet buiten beschouwing moet laten. Met passer en liniaal is het hier niet te doen. De nieuwe postbladen Bij de nette thans in gebruik gesteld wordende postbladen is aan de bovenzijde van de plaats, voor het adres bestemd, in een band afgestempeld een zegel a 5 cents met het woord «Postblad", terwijl boven het zegel het woord «Nederland" gedrukt staat en onder het zegel de waarde 5 cents. In drieën gevouwen biedt het postblad inwendig nog ruimte genoeg aan om een gewoon velletje post papier te bergen, hoewel het toch meer bestemd is om in spoedeischende gevallen eenige regelen aan de post toe te vertrouwen, wanneer men geen briefkaart wil gebruiken. Heden zijn de postbladen algemeen op de postkan toren verkrijgbaar gesteld. De prijs bedraagt 5*/2 ct. Vanwege de Prins-Hendrik-Stichting voor behoeftige oude zeelieden te Egmond aan Zee, is een circulaire verspreid, een roepstem tot hen die iets over hebben voor de verzorging van den behoeftigen Nederlandschen zeeman. Zonder een ruime opbrengst, verklaart de directeur de heer G. E. A. Van Hall, kunnen wij niet verder. Dit jaar werden 22 verpleegden in het Gesticht opgenomen en 27 behoeftige oude zeelieden vragen nog een plaatsje. De besmettelijke varkensziekte blijft nog steeds in de provincie Friesland heeischen. In September kwam zij onder niet minder dan 68 kudden bij even zooveel veehouders in 14 gemeenten voor en werden 130 varkens aangetast. Schurft onder de schapen deed zich voor in 4 gemeenten bij even zooveel veehouders en tastte '17 stuks aan. In 1 gemeente werd een rund door miltvuur aangetast. Een snuggere kop heeft een strijkijzer vervaardigd, dat door middel van een klokje zelf aangeeft of het heet genoeg is, om gebruikt te worden. Het klokje wordt namelijk door de uitzetting van het heet ge worden metaal in beweging gebracht. Sedert een aantal jaren worden op de ijzergieterij van de firma Schaapman Helmich te Zwolle, ijzeren rijstpannen gegoten, die in grooten getale naar Oost- Indië worden verzonden. Een veertigtal vormers en gieters vervaardigden die en worden per stuk betaald. Reeds eenige malen is het werkloon daarvan met enkele centen per stuk verminderd, maar de lieden konden toch nog ruim tien gulden per week met hun arbeid verdienen. Donderdagnamiddag werd hun echter medegedeeld, dat het loon naar gelang van de grootte der pannen met 12 en 3 centen per stuk werd verminderd, dit is ongeveer 20 percent, of één vijfde deel van de verdienste. Zij verzochten hun baas en daarna hun patroon die loonsvermindering in te trekken, doch toen hun verzoek niet ingewilligd werd, staakten een dertigtal vormers en gieters hun werk en keerden rustig huiswaarts. Onder het opschrift: «Een vermakelijke vergissing" drukt het Vad. de volgende regelen uit de Stand, af «De radicale Vowyost, een blad, dat te Deventer verschijnt, wijst op de taal, door een orgaan dei- zoogenaamd gematigd liberalen, het Vaderlandge voerdnaar aanleiding van het bestendigen door de tegenwoordige regeering van de staatsloterij. Een regeering, zoo zei dit blad, waarvan de heer Keu- chenius deel uitmaakt, bestendigt dezen gruwel, gaat voort met arglist het arme volk te verlokken en te verleiden, verlaagt zich tot den pachter van het zede- bederf der Nederlandsche natie. ««Wij hooren", zoo merkt de Voorpost naar waar heid op, «nog al eens klagen over den ruwen, onbe- schoften toon van Recht voor Allen, het orgaan der socialisten, en zeer zeker vaak terecht. Maar Recht voor Allen zou tot zijn verontschuldiging nog kunnen aanvoeren, dat het een arbeidersblad is en dat dus daarin de vorm eenigszins door de vingers moet worden gezien. Dit excuus heeft het Vaderland echter niet. Men ziet het alweder: als de partij-hartstocht is in den man, is de wijsheid ja, waar blijft die dan?" Het is laat het Vad. hierop volgen aan het radicale blaadje geheel ontgaan, dat die «ruwe, on beschofte" woorden niet zijn van ons, maar van den heer Keuchenius. En de Standaard, die ze ge dachteloos naschrijft, verheugd dat het met behulp van radicale bondgenooten tegen het Vaderland kan lostrekken, wist niet. dat ze het vonnis strijkt over haar vriend Keuchenius. Wij weten dus nu, dat volgens de Standaard, Keuchenius zich door partijhartstocht op onvergefelijke wijze laat vervoeren tot het aanslaan van een ruwen en onbeschoften toon. De vereeniging van wiskundige adviseurs bij de Nederl. levensverzekering-maatschappijen heeft eene eerste vergadering gehouden en zal waarschijnlijk geconstitueerd worden. De heer W. A. Scholten verdedigt zich in de N. R. Ct. tegen het verwijt, dat het voorgevallene met het sluiten der fabriek te Zuidbroek te wijten

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1