Buitenland. juweelen broche en een zware gouden chatelaine, beiden van belangrijke waarde, welke voorwerpen 2ij door tusschenkomst van bedoelden koffiehuishouder trachtte te verkoopen. De politie nam echter alles in beslag en ons Jannetje kon met haar commissionair en diens dochter ongeveer een f 3000 armer aan goud en juweelen huiswaarts keeren. Naar de herkomst dier voorwerpen wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Druivenwijn Als iets nieuws wordt gemeld, dat thans met vrij goeden uitslag bij ons te lande druivenwijn als proef wordt gemaakt, waarvan de eigenschappen voortreffelijk genoemd worden en geheel herinneren aan zoeten Franschen zoogenaamden dessert-wijn. Wg kunnen mededeelen, dat dergelijke voortrelfdijke wijn al sedert, vele jaren echter alleen voor eigen gebruik met uitnemend succes te Ooltgensplaat gemaakt werd van gewone witte druiven. Wij zijn overtuigd dat de door ons bedoelde wijn bij scheikundig onderzoek volkomen naar genoegen zou worden bevonden. De heer Otto van Rees, eervol ontslagen gouv-. generaal van Nederlandsch-Indië, zal weder het pensioen van f 12000 ontvangen, dat hij vroeger als vice- president van den Raad van Nederl.-Indië genoot. Wegens de invoering van machinaal bewerkt sclibeisel, zal de vervaardiging van schoenen voor het Indische leger, die vroeger ook gedeeltelijk in Indië zelf plaats vond, voorloopig in haar geheel in Nederland geschieden. Eenige Amsterdamsche behangers en stoffeerders hebben zich vereenigd tot een «Amsterdamsche Werk- liedenvereeniging voor behangerij en stoffeerderij". Deze vereeniging beoefent het vak in zijn geheelen omvang en is opgericht om zooveel mogelijk de werke loosheid in dat vak te voorkomendaarom werken haar leden voor een vast tarief van 20 cent per uur. Naar wij vernemen, is de heer A. G. C. van Duyl, op uitnoodiging van het bestuur der vereeniging tot bevordering van emigratie naar Zuid-Afrika, naar Transvaal vertrokken, ten einde met de regeering aldaar overeenkomsten te treffen in het belang van de Nederlanders, die zich daar te lande wensclien te vestigen. Sarah Bernhardt in Amsterdam. In alle R. K. kerken te Amsterdam is Zondag van den preekstoel, volgens het Centrumde volgende waarschuwing afgekondigd: Aanstaanden Vrijdag zal het tooneelstuk «La Tosca" door een welbekende tooneelspeelster te dezer stede (Amsterdam) worden opgevoerd, hetwelk volgens geloof waardige dagbladen strijdt tegen de zeden en den godsdienst. Daarin toch wordt gespot met de biecht, den dood en de hel. De burgerlijke overheid te 's Plage heeft daarin alle reden gevonden, om de opvoering aldaar te verbieden. Wij vertrouwen, dat geen enkele Katholiek deze ergerlijke voorstelling zal gaan bijwonen". Omtrent de verandering der geweren van ons leger kan nog worden medegedeeld, dat voorloopig slechts 37,000 stuks zullen worden veranderd en de aan nemingssom daarvoor bedraagt f 281,200 of f 7,60 per stuk. Men meldt uit Maastricht aan het D. v. Z.-li. Alhier gaan adressen rond aan den Koning, houdende verzoek om in het belang van de Nederlandsche nijverheid de verandering der geweien niet aan de Belgische firma Nagant, maar aan Soleil en De Beaumont te Maastricht toe te wijzen. De gedwongen winkelnering heeft zich in den laatsten tijd meer op den voorgrond gedrongen, en ten gevolge daarvan zijn door de regeering aan de gemeentebesturen inlichtingen gevraagd. Die inlichtingen zijn uit den aard der zaak niet voor het publiek be stemd, maai' toch mag het wel eens in het openbaar gezegd worden, dat, zoo ergens, dan voorzeker te Loon op Zand en in verschillende gemeenten van de Langstraat, waar schoenmakerijen worden aangetroffen, de gedwongen winkelnering welig tiert. Gaat de ar beider niet in den winkel van den werkgever of in dien van een zijner naaste bloedverwanten, dan weet hij wat hem te wachten staat: minder werk, in sommige gevallen geen werk. Men schrijft uit Arnhem, d.d. 8 Oct.: In de Groote Kerk alhier is men bezig met het laten zakken van een gedeelte van den vloer. Bij die werkzaamheden is een grafkelder open-gekomen, waarin men een, nog in het geestelijk gewaad gehuld lijk van een priester vond, die daar, zoo meent men althans, reeds in 1523 is begraven. Een beker houclt het lijk in de hand. De stof van het gewaad is nog goed bewaard gebleven. De Groote Kerk dagteekent van het midden der 15e eeuw; in 1452 werd met den bouw aangevangen, onder hertog Arnoud van Gelder maar zij was in 1491 nog niet voltooid wegens finan; ciëele moeielijkheden. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar de N. Gr. Ct. mededeelt, onlangs uitgemaakt, dat de gemeenteraden bevoegd zijn bij verordening te bepalen, dat de openbare onderwijzers zich onthouden moeten van privaat-onderwijs te geven. Art. 35 der wet (aldus luidende: het is den onderwijzers op straffe van ontslag verboden handel te drijven of eenige nering of beroep, behalve het geven van onderwijs, uit te oefenen)", zegt de minister, «laat den raad bevoegd, in het belang van het onderwijs in de gemeente, een beperkende bepaling vast te stellen". Waarschijnlijk, zegt het Vacl., is deze beslissing gegeven, naar aanleiding van een vraag van de be voegde autoriteiten, die op een of andere gemeente verordening in dien geest waren gestuit. De vraag is niet nieuw, maar is door vorige ministers, met name door de ministers Six en Heemskerk, in anderen zin beslist. De minister Six verzocht een gemeentebestuur, dat de bepaling had gemaakt, dat openbare onderwijzers geen privaatlessen zouden mogen geven, zonder ver gunning van Burgem. en Weth., die bepaling in te trekken, daar hij anders de vernietiging aan den Koning zou moeten voordragen. En de minister Heems kerk heeft een Kon. besluit van 20 Februari 1884 uitgelokt, waarin wegens strijd met de wet vernietigd werd een bepaling, luidende als volgt: «Het is den hoofden van scholen en onderwijzers geoorloofd, aan bijzondere inrichtingen en personen onderwijs te geven, wanneer dit volgens het oordeel van het schooltoezicht niet nadeelig voor het openbaar onderwijs is. Zij zijn daarom verplicht van de dagen en uren, waarop zij privaatlessen wenschen te geven, mededeeling te doen aan Burgem. en Weth." Deze beslissingen, gegrond op de overweging,® dat art. 35 der wet van het verbod om een beroep uit te oefenen uitdrukkelijk en zonder eenige beperking het geven van onderwijs, uitzondert, komen ons alles zins juist voor, zegt het Vad. Hoe de minister Mackay, waar de wet zegt: de onderwijzer mag privaatlessen geven, het kan verantwoorden, dat hij aan de gemeente besturen het recht geeft te zeggen: de onderwijzer mag geen privaatlessen geven, is ons onbegrijpelijk. De saccharine-quaestie, die, gelijk men weet, ook bij onze geneeskundige raden aanhangig is gemaakt, trekt in verschillende landen de opmerkzaamheid der regeeringen. Door de Italiaansche regeering is in een circulaire op den verkoop van saccharine de aandacht gevestigd, vooral van allen die zich met het onderzoek van levensmiddelen bezig houden. Het voorgeven dat saccharine met suiker op een lijn staat, wordt in de circulaire een bedrog genoemd, daar zij noch de voedende eigenschappen van de suiker bezit, noch aan de vloeistoffen, waaraan zij wordt toegevoegd, de stroopachtige dikheid geeft, die door de toevoeging van suiker ontstaat. Voorts wordt vooral in Frankrijk de saccharine heftig aangevallen, waartoe misschien de Duitsche nationaliteit van haai' ontdekker het hare bijdraagt. Verschillende wetenschappelijke lichamen, waaronder de Académie de Medicine, hebben zich met het onderzoek van de stof bezig gehouden en laten zich min of meer ongunstig over haar uit. Het beste, wat er van gezegd wordt is, dat zij onschadelijk voor de gezondheid is, maar zelfs dit wordt door sommige geleerden ontkend. Allen zijn het echter eens, dat saccharine volstrekt geen voedingsmiddel mag heeten, daar zij zich onveranderd weder uit het lichaam af scheidt en zonder het minste gewichtverlies kan worden teruggevonden. Zelfs wat den smaak betreft, beweert men te hebben waargenomen, dat deze wel in het eerste oogenblik zoet is, maar dat op de tong een onaangename, bittere of branderige nasmaak achterblijft. Merkwaardig is het dat alle dieren, met name de insecten, weigeren de saccharine aan te raken. De vliegen, die zoo verzot zijn op suiker, laten saccharine onaangeroerd liggen en bijen leggen een duidelyken afkeer aan den dag, wanneer men hun bij volharding deze stof voorzet. Een der vele ongesteldheden, waarmede de kanarie vogel te kampen heeft, is de pip, welke bestaat in een zweertje, dat zich op het onderste gedeelte van den rug vertoont, daar waar de staart begint. Het is het best om hier de natuur te laten werken en het zwelletje van zelf te laten doorgaan. Wanneer men echter bespeurt, dat de vogel opgezet is «dik zit", zonder dat het ruitijd is, dan trachte men zooveel mogelijk verlichting aan te brengen. Het gebeurt soms dat de aan de pip lijdende kanaries zoo ziek zijn, dat zij de kracht niet hebben, om het zweertje door te pikken, zoodat zij sterven als zij niet worden geholpen, hetgeen vooral vaak het geval is, als men ze op een sombere plaats hangt, ze niet zindelijk genoeg houdt, of ze in te kleine kooien opsluit. Bespeurt men door het niet meer zingen, dat de kanarie ziek, zelfs zeer ziek is, dan neemt men hem in de hand, en knipt voorzichtig met een klein bor- duurschaartje de helft van het zweertje of dat gedeelte wat geel is, af; men drukt er vervolgens met duim en vinger voorzichtig het vuil uit en legt terstond een stukje in den mond eetiigszins geweekt zout op de wond, wat zonder twijfel de kwaal opheffen zal. Bespeurt men dat de kanarie een weinig pijnlijk is, omdat het zout bijt, dan legt men ongeveer een uur later er een stukje met speeksel doorweekte brood suiker op, waardoor het bijtende van het zout wordt verzacht, terwijl de wond zeer spoedig zal opdrogen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Maandag heeft de ouderling der doleerende kerk te Apeldoorn, de heer W. Voorhout, een einde aan zijn leven gemaakt. Hij veronderstelde de aangewezen persoon te zijn om cle gemeente voor te gaan. Nu men echter een anderen voorganger benoemd had heeft de ouderling zich den hals afgesneden. Hij woonde even buiten de gemeente; zijn huis had ten opschrift: «Jezus is Koning". Zondagmiddag geraakte op den Zijl weg te Haarlem een paard op hol. Terwijl zijn berijder in het zadel bleef, rende het paard cle Zijlstraat in en drong ten slotte het koffiehuis in van den heer Clifford. De ruiter kwam met het hoofd tegen de deurstijl en viel van het paard en werd daarbij vrij ernstig gekwetst. Het paard verwondde een paar persone.n en sloeg eenige meubelen stuk, waarna het werd overmeesterd. De politie te 's Hage heeft een persoon opgespoord, die, onder voorgeven loten te verkoopen voor een tombola ten behoeve van het gesticht Neerbosch, zich een aardig sommetje wist toe te eigenen, daar hij de briefjes voor 60 ets. per stuk verkocht. Onderscheidene ingezetenen heeft hij op die wijze grootere of kleinere bedragen afhandig gemaakt. Dat de loterij een door hem zelf in het leven geroepen instelling was, bleek weldra uit een bericht van een der bestuurders van voormelde inrichting, die in het belang van den goeden naam der stichting moest verklaren dat van hunnent wege geen tombola werd gehouden. De oplichter is gebleken een bekende van de justitiete zijn, die er, wat men in de volkstaal onder herhaaldelijk gevangenis- verblijf verstaat, al 14 jaren »op" had zitten. Van een der laatste treinen tusschen Leiden en 's Gravenhage ontspoorde Woensdag nabij eerstgenoemd station het achterste rijtuig, dat over twee sporen viel. Dientengevolge ondervond de trein, welke te 12 ure uit Amsterdam vertrok en waarin zich bevond het opera-gezelschap uit 's Hage, dat in de hoofdstad eene voorstelling had gegeven, een zeer belangrijke vertraging. De opera-trein toch, die ten half twee in den nacht alhier verwacht werd, stoomde eerst ten kwart voor vier ure het station binnen. In denzelfden trein had ook Sarah Bernhardt plaats genomen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De te Bordeaux aangekomen Zuid-Amerikaansche mail, bracht de eerste bijzonderheden aan, van een verschrikkelijke gebeurtenis, die te Valparaiso plaats had. Het waterreservoir te Cerre do Floresa, dat zich op een hoogte van 2000 meter bevindt en 90000 kubieke meters water bevat, scheurde plotseling en overstroomde het grootste gedeelte der stad. Het water stortte in stroomen, met. onweerstaanbaar geweld, naar beneden en sleepte onderwegalles me de, boomen, huizen, ja zelfs groote rotsblokken. Een der voornaamste straten was binnen enkele minuten een puinhoop. Twee honderd menschen werden gedood en de geleden schade kan op 't oogenblik nog niet be rekend worden. Bij het vertrek van de mailboot waren 1500 menschen, met 400 wagens bezig, de lijken op te zoeken en nog zooveel mogelijk te redden. JL>vxitscIil a n d.. Gedurende het verblijf van den keizer in Italië zullen twee nieuwe telegraaflijnen Rome rechtstreeks met Berlijn in verbinding stellen, de eene lijn is ten dienste van het keizerlijke huis en den Staat, de andere ten dienste der pers. Ook zullen bijzondere lijnen in werking gesteld worden tusschen Rome en Napels, Milaan en Parijs. Carl Peters, een van de leiders der Duitsche expe ditie ter bevrijding van Emin Pacha, heeft aan een correspondent van een Engelsch blad verklaard te vreezen, dat de 600,000 mark, waarop de kosten der onderneming aanvankelijk geschat waren, niet voldoende

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2