ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- aAsx sement Zierikzee. 1888. No. 79. Woensdag 10 October. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKENJIAiV. ZIERIKZEE, 9 October 1 8 8 8. Naar wij vernemen is de verandering der geweren door het Departement van Oorlog toegewezen aan een firma te Luik, die de bewerking in Nederland, waar schijnlijk te Maastricht, zal laten uitvoeren. Mej. E. van Biene, verbonden aan het gezelschap der heeren Van Lier, heeft hare talenten beproefd aan de samenstelling van een operette, niet alleen als schrijfster, maar ook als componiste. Het oorspronke lijke werk, dat binnenkort in het Grand Theatre zal worden opgevoerd, draagt tot titel «Sneeuwwitje", en de muziek is in handen van den heer Joh. M. Coenen, om voor orkest te worden verwerkt. Nu het koude jaargetijde is aangebroken, veroorlooven wij onzen lezeressen en lezers den raad te geven hun horloge des morgens bij het opstaan, in plaats van des avonds bij het naar bed gaan, op te winden. Zij zullen zich daardoor de kosten van menig ge sprongen horlogeveer besparen en wel om de volgende zeer natuurlijke en voor ieder begrijpelijke reden: Het horloge wordt overdag gewoonlijk onder de kleeding in een daarvoor bestemd taschje of zakje gedragen en is dus warm, als het des avonds wordt Die overgang van de lichamelijke warmte tot de koude in de slaapkamer doet het gevaar ontstaan van het springen of breken der horlogeveer, wanneer deze door opwinding tot haar hoogste spanning is gebracht. Door de gezamenlijke beetwortel-suiker fabrikanten is een circulaire aan de landbouwers gezonden, waarin zij worden herinnerd aan de bepaling van het contract, dat de schade o. a. door de vorst veroorzaakt voor rekening van de landbouwers komen zal. Er is namelijk stellig besloten geen bevroren bieten aan te nemen. Ook de kop van de beetwortelen moet worden afge sneden, waar het onderste blad ontkiemt. Ten slotte wordt in het schrijven bericht, dat de aangestelde controleurs en wegers bevel hebben gekregen om streng tegen de overtredingen van het contract te waken. Aan den heer P. Reese, vroeger te Meppel, gedurende eenigen tijd directeur van eene fabriek, toebehoorende aan den heer Schol ten van Groingen, en gelegen te Nowy Dwor bij Warschau in Polen, is het verder verblijf in Rusland ontzegd, terwijl ook de pogingen om zich als Rus te laten naturaliseeren mislukten. De voornaamste reden van dit uitzettingsbesluit is, dat aan genoemden heer vóór eenigen tijd was geadresseerd eene hoogst verdachte circulaire, uit Meppel afkomstig, waarop voorkwamen twee gekruiste degens en de woorden Pro Paatria. Dat zoo iets voor de Russische politie voldoende was om aan nihilisme te denken, behoeft geen betoog, en na eenig beraad besloot men dan ook den man, aan wien zulke gevaarlijke geschriften waren gericht, het verder verblijf te ontzeggen. De heer P. Reese is, volgens de Mepp. Ct., thans aan het hoofd geplaast van eene fabriek van den heer Scholten in Brandenburg. Straatschenderij Dat vreemdelingen in onze steden veel overlast te lijden hebben, dat in 't algemeen het fatsoenlijk publiek dikwijls aan verregaande onbehoorlijkheden blootstaat, is helaas! waar, zegt het Vaderland. Over de vraag echter, of het zooveel erger is dan in andere landen, kan men lang twisten zonder het daarover eens te worden. In de steden van gemiddelde grootte in het buitenland, die jaar in jaar uit door gansche scharen vreemdelingen bezocht werden, is het licht beter ge steld, maar in de groote steden, Londen, Parijs, Berlijn, Brussel, kan het ras der straatjongens zich in het uitdenken en uitvoeren van streken wel meten met onze spes patriae, en komen ook bij de volwassenen der lagere klassen dezelfde uitingen van ruwheid en verdierlijking voor, die gevolgen zijn van dezelfde oor zaken als bij ons. Wij betwijfelen of dr. Mezger het recht heeft het Amsterdamsch gepeupel als het minste van alle voor heel de wereld aan de kaak te stellen. Doch hoe het zij, het kwaad bestaat. Natuurlijk moet men in strenge politie-verordeningen en vooral in het streng handhaven der politie-verordeningen en in nauwlettend toezicht van de zijde der politie, een middel vinden om het kwaad te keeren. Doch men verge van de politie niet alles: zij is niet almachtig of alomtegenwoordig, en uit den aard der zaak gaat het straatpubliek zich het lichtst te bui ten, als er geen dienaren van politie in het gezicht zijn. 't Werkzaamste middel om ruwheid te keer te gaan is het volk te beschaven. Goed en algemeen verkrijg baar onderwijs (wij zeggen niet openbaar onderwijs alleen), waarvan opvoedende kracht uitgaaf, moet daarbij wel vooraan staan. Overigens mogen de be schaafde standen, die klagen over ruwheid der massa, vragen of zij zichzelf niets te verwijten hebben of bij ons zoowel door particulier initiatief als van Staats wege, alles wordt gedaan w-fc mogelijk is om die massa op te heffen, haar de zegening der beschaving deelachtig te doen worden en haar een menschwaardig bestaan te verzekeren. Waar het volk belangstelling in zijn nooden en hulp in den strijd om 't bestaan vindt bij de hoogere standen, zal ongetwijfeld de ruwheid, waardoor thans de heffe des volks zich onder scheidt, langzamerhand verdwijnen. Naar de N. P. D. Ct. verneemt, zal de nieuwbe noemde gouverneur van Suriname, jhr. mr, de Savornin Lohman, niet vóór December derwaarts vertrekken. Naar wij vernemen is door den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht aan den officier van gezondheid dr. II. Zwaardemaker te Utrecht opge dragen een onderzoek in te stellen in hoeverre met zekerheid, door aanwending van galvano-electriciteit, is te bepalen of lijders aan beri-beri volkomen ge nezen zijn. Met het oog op het reëngageeren van manschappen voor het Oost-Indisch leger, die wegens die ziekte gerepatrieerd zijn, kan dit onderzoek van het hoogste belang worden geacht. Leiderdorp, Oct. Heden morgen 11 uren had in tegenwoordigheid van den waarnemenden burgemeester en wethouders der gemeente en verdere autoriteiten de beproeving plaats der nieuwe aangekochte brand spuit, geleverd door den heer A. H. van Bergen te Heiligerlee (prov. Groningen). De beproeving werd mede bijgewoond door den burgemeester van Zoeterwoude en den opperbrand- meester dier gemeente, benevens door den directeur der brandweer der gemeente Leiden. De spuit is van de nieuwste constructie met zuig- en persver mogen, staande op een vasten vierwieligen wagen. Proefnemingen werden gedaan met een en twee stralen met groote mondstukken van 16 m.M. voor twee stralen en tot 24 m.M. diameter voor een straal. De grootste hoogte die bereikt werd was 30 meter lengten voorslang werden gebruikt van 40 tot 100 meter; zuigslang 6ya meter. Deze spuit munt uit door netheid en soliditeit, zooals wij van den beer Van Bergen te Heiligerlee gewoon zijn. Gemeentebesturen of particuliere inrichtingen han delen dus in hun welbegrepen belang, door eventueel hunne bestellingen te doen bij voornoemden fabrikant, die op het gebied van brandbluschmiddelen reeds lang zijne sporen verdiend heeft. Inhoud van No. 10 van den achtsten jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. BerichtenDe gratis-verspreiding opnieuw begonnen. De belofte van het N. v. d. D. nog niet vervuld. Berend Haitzema Enuma naar Amerika? Een aardige vonds van een kwakzalver. Alweer nieuwe purgeerpillen. RechtszakenDe zaak van den tuinman te 's Graven- hage voor den Iloogen Raad. Grootere artikelen: Verbod om geheimmiddelen te adverteeren in het buitenland. Arabische Racahout. Kanker-waarschuwing. Omvang van den geheim- middelhandel. Popp, een «iet-geneeskundige uit Ilolstein. Embrocatie. Zalf tegen hersenziekte. Boekbeoordeeling. Herhaalde waarschuwingen: Dr. Retau's zelfbewaring. Quina Laroche. Liquer Laville. De benoeming van jbr. mr. M. A. de Savornin Lohman tot Gouverneur van Suriname wordt door het Vad. bedenkelijk geacht, omdat de antisemitische uitingen van den heer Lohman bij de groote Semitische bevolking van Suriname geene aanbeveling voor hem zullen zijn. Het zou het Vad. zeer verwonderen als de heer Smidt dezen opvolger had aanbevolen. Het Hbl. vraagt, of niet uit de geestverwanten van den minister van koloniën eene keuze ware te doen geweest van iemand, die althans eenigen waar borg van bekendheid met de kolonie verschafte. Ook het Hbl. wijst er op, dat de bevolking van Suriname voor een goed deel uit Israëlieten bestaat. De Midd. Ct. herinnert er aan, dat de heer Lohman in den verkiezingsstrijd getoond heeft, dat bezadigdheid en zelfbeheersching niet tot zijne deugden behooren, en vreest, dat zijne heftigheid hem gevaar doet loopen in de kolonie velen van zich af te stooten. Eerstdaags zal een door vele postambtenaren onder teekend request aan den minister van financiën gezonden worden, houdende verzoek, om in het toegezegde nieuwe ontwerp tot regeling van burgerlijke pensioenen eene bepaling op te nemen, waarbij voor de ambtenaren nog éénmaal de gelegenheid wordt opengesteld om hunne onbezoldigde surnumerairsjaren bij de berekening van pensioen als dienstjaren geldig te doen maken. De Nederlandsche vereeniging tot bevordering van Zondagsrust heeft zich opnieuw tot de maatschappijen van vervoer in Nederland gewend met het verzoek om bij het vaststellen van zomer- en winterdienstregelingen, deze zoodanig in te richten dat het personeel althans twee Zondagen in de maand vrij van dienst zal zijn. Dr. P. F. van Hamel Roos bericht in zijn Maand blad het volgende over Hollandschen wijn: Wij ont vingen naar aanleiding van het artikel over Perzischen wijn in ons vorig No., een monster wijn, bereid door den heer C. Sipkes te Haarlem, uit witte Hollandsche druiven, afkomstig van eene naburige buitenplaats. Hoewel wij door de geringe hoeveelheid verhinderd waren een op een grondige analyse berustend oordeel te dezer zake uit te spreken, kunnen wij mededeelen, dat de eigenschappen van dezen wijn voortreffelijk waren en geheel herinnerden aan zoeten Franschen, zoogenaamden dessert-wijn. Wij raden den heer S. ten zeerste aan, zijne proefnemingen voort te zetten, en zijn overtuigd dat de beide groote factoren bij wijn, n.l. geur en smaak, van zoodanig bevredigenden aard zijn, dat een dergelijke Hollandsche wijn een geduchte concurrent voor den Franschen zoude kunnen

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1