IfillKZKIMK comm. voor het arrondis- sement Zierikzee. L888. No. 78. Zaterdag 6 October. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterlijk een dag voor de nitgave in te zenden aan den nitgever H. LAKENMAN. ZIE RIK ZEE, 5 October 488 8. Men schrijft uit onze provincie aan het Utr. Dagbl. Gelukkig kunnen thans betere berichten omtrent den algemeenen landbouwtoestand worden gemeld. Het prachtige en droge weder heeft voor onze land bouwers enorme voordeelen bezorgd en de schade zou inderdaad niet te bepalen zijn geweestwanneer de vele regens niet hadden opgehouden en hun vernielings werk aan het te veld staande koren hadden voortgezet. De haver o. a., de vrucht welke zoo heel spoedig tot kiemen overgaat, en dan waardeloos wordt, is nu prachtig binnengebracht, en het stroo belooft een ruim en gezond wintervoeder te verschaffen, 't Was toch al niet gemakkelijk, het vele onkruid, dat welig was opgeschoten, tot voldoenden staat van droogte te brengen, doch het weder heeft alles gedaan wat het kon. De tweede snede klavers is uitmuntend en komt uit stekend te stade, daar de voorraad wintervoeder al zeer beperkt is en klavers, vooral bij veel en zwaar paardenwerk, onmisbaar zijn. Hetzelfde kan gezegd worden van de lucerne-klavei', die zoowel in groenen als in gedroogden toestand een flinke opbrengst geeft. Men is hier en daar aan 't dorschen van de erwten, doch zooals te vreezen was is de qualiteit daarvan zeer min. Veel gestoken en gevlekte zaden doen duidelijk zien, dat de regen ook aan dat gewas veel nadeel heeft toegebracht. De paarden- en platte boonen rijpen al zeer lui. Daar de meeste landbouwers bij de boonen, als volgende vrucht, de tarwe zaaien, wachten deze met ongeduld op het tijdstip, dat deze van den akker kunnen worden gebracht en daar er dan nog ettelijke dagen voor de bewerking van het veld moeten veiloopen, zal het zaaien van de tarwe dit jaar al zeer laat plaats vinden, 't Zelfde kan gezegd worden van de witte en bruine boonen, die ook al too lang groen blijven. Hazen en patrijzen vinden dat echter bijzonder aangenaam, en de jagers zullen geduld moeten oefenen, totdat deze vruchten geroofd zijn, om weer flink wild te zien. Vooral in Zuid-Beveland wordt over schaarschte van wild geklaagd, doch de nog te veld staande ge wassen zijn daarvan voornamelijk oorzaak. Met genoegen is ook hier de tijding vernomen, dat er bij de regeering plan bestaat tot vermeerdering van 't aantal proefstations en wij koesteren den wensch, dat er ook in onze omgeving, 't liefst te Middelburg, één gevestigd worde, Ongetwijfeld zou daardoor de belangstelling in de wetenschap van den landbouw worden opgewekt en deze meer gevvaardeeid worden dan wel nu het geval is, terwijl een meer onmiddellijke aanraking van de wetenschap met óe praciijk lang niet te versmaden is. Er broeit een plannetje om op Walcheren een zuivelfabriek op te richten, ten einde den uitvoer van boter naar het buitenland mogelijk te maken. De groote vraag, die nog niet voldoende is beantwoord, is: of de veehouders genegen zullen zijn, de melk hunner koeien tegen een betrekkelijk lagen prijs aan de fabriek geregeld te leveren. De moeielijkheid zal zijn, dat op Walcheren het geld, dat van de melk, boter en eieren komt, onmiddellijk door de vrouw wordt ontvangen, en zij daarvan het huishouden drijft en de kinderen van kleederen en sieraden voorziet, zoodat zij deze bron van inkomsten niet gemakkelijk aan haar man zal afstaan, ook al belooft deze haar daarvoor schadevergoeding. Kan er echter boter van betere qualiteit worden geproduceerd, dan zou zulks zeker veel voordeel kunnen aanbrengen en daarom is het te hopen, dat men den moed zal hebben, een proef te wagen. Het benoodigd kapitaal, geraamd op pl. m. twaalf duizend gulden, zou zeker wei met rentelooze voorschotten te vinden zijn. De veestapel blijft zeer gezond en het vee geniet volop van het malsche groen. Slechts enkele op zichzelf staande gevallen van vlekkenziekte bij de varkens zijn voorgekomen, terwijl de uitbreiding op Zuid-Beveland wel iets grooter is, doch nog niet bepaald epidemisch. De heer G. van der Vliet, directeur van het post kantoor te 's Hertogenbosch, is voornemens, om gezond heidsredenen, met ingang van 4 Januari eervol ontslag te vragen. Per mailboot kwam deze week te Vlissingen de kapitale som van een half raillioen souvereigns, dus zes millioen gulden aan, welk bedrog per spoor naar Rusland vervoerd wordt, als zijnde het bedrag eener door Rusland gesloten leening. De schat werd begeleid door twee Engelsche heeren en twee ambtenaren der stoomvaartmaatschappij Zeeland, alle met een koppel revolvers gewapend. De wagon, waarin zich de kolossale goudklomp be vindt, werd te Vlissingen verzegeld. Aan het Domburgsch Badnieaws ontleenen wij het volgende: Het aantal zeebaden, dezen zomer gebruikt, is aan merkelijk minder dan het vctige jaar, en wel een verschil van ongeveer 900; ook de toeloop van vreem delingen was geringer, hoewel gedurende de maand Augustus de badplaats toch vrij goed bezet was, en wij over het algemeen niet gelooven, dat Domburg meer dan andere zeebadplaatsen te klagen heeft. Wanneer de qualiteit der bezoekers de quantiteit vergoeden kan. dan kunnen wij dit jaar tevreden zijn op de vreemdelingenlijsten komen althans de namen van verschillende prinsen en prinsessen voor, en hoe wel wij van een meestal korstondig bezoek van der gelijke hooggeplaatste personen nog niet veel heil voor onze badplaats verwachten, blijkt er toch uit, dat Domburg meer en meer de aandacht begint te trekken, terwijl wij gaarne erkennen, dat het verblijf van Dr. Mezger alhier daartoe zeker veel bijbrengt. De toestand van Domburg op dit oogenblik is lang zaam, maar zeker vooruitgaande, juist zooals wij dien het liefst wenschen. Een naamlooze vennootschap »Domburgsche Zeebad inrichting" kwam tot stand; het plan der voorloopige commissie voor den bouw van een nieuw badpaviljoen werd met enkele wijzigingen goedgekeurd, en onder het genot der laatste mooie herfstdagen schiet het bouwen goed op en is reeds het sousterrein in zijn geheel te overzien. Aan de noord-oostzijde van het nieuwe paviljoen is door den heer Aldenbruck duingrond aangekocht en kan daar het volgende jaar eene, volgens de teeke- ningen zeer nette, villa worden verwacht. Op het terrein van het voormalige Bloemendale zal dezen winter nog een gebouw worden gezet, en in de Weststraat hoort men reeds geweldig hameren en metselen en zal het aanstaand seizoen weder eene goede gelegenheid meer zijn voor bezoekers, die aan eene particuliere woning boren een hotel de voorkeur geven. Wij nemen dit verslag met ingenomenheid over. Daaruit blijkt, dat ook deze zeebadplaats allengs ene schoone toekomst te gemoet gaat en mede eene middel wordt om ons land meer bezocht en meer gewaardeerd te doen worden. Hebben andere landen hunne trotsche gebergten, hunne grootsche ijsvelden, wij hebben de eindelooze zee als aantrekkingskracht voor den tourist en daaraan ontwoekerd een tal van dorpen zoo liefelijk en zoo fraai, dat zij zich met de beste in het buitenland kunnen meten. Utr. Dbl. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben den ge meenteraad van Montfoort doen weten, dat zij voor nemens zijn, het raadsbesluit tot ontslag zonder aanleiding van drie onderwijzers aan den Koning lér vernietiging voor te dragen. Niettegenstaande deze laatste waarschuwing, verwierp de meerderheid het voorstel van Burgemeester en Wethouders om bedoeld besluit alsnog in te trekken. Te Arasterdam overleed Dinsdag de heer Joh. C. Zimmerman, de Amsterdamsche koopman, wiens lust en leven het was, kunst en letteren te bevorderen. De bestuurders der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer te Arasterdam zijn in een schrijven aan dr. Joh. G. Mezger met kracht op gekomen tegen zijne bewering, dat de baldadigheid der staatjeugd vreemdelingen het verblijf in Amsterdam onmogelijk maakt. Het is niet algemeen bekend, dat iemand die in eene ziekenkamer donkere kleederen draagt, meer vatbaar is voor besmettelijke ziekten dan iemand die zich met lichter gekleurde stoffen kleedt, omdat de uitdampingen die van zieken uitstroomen, gemakke lijker door donkere, dan door lichte stoften worden opgenomen. Wanneer men een licht en een donker gewaad vijf minuten in de tabaksrook hangt, zal men gewaar worden, dat het donkere sterker naar tabak riekt en deze reuk ook langer behoudt, dan het lichte. In kamers waar besmettelijke zieken moet men dus geen donkere kleederen dragen. Er zijn vele menschen, hunne betrekking, maar levert, meent de Arnh. Ct tapper, die de vorige week station aldaar zag, terwijl oude niet meer herinneren, hadden hem niet toegelaten te verwijderen. die het druk hebben in het treffendste voorbeeld toch wel een Arnheinsche voor het eerst het nieuwe zeer velen zich zelfs het Zijne drukke bezigheden zich zóó ver van huis Maandagmiddag te 42 uur werd het Raadhuis te Leiden bestormd, maar het ging vreedzaam toe. De bestormers toch waren de lieden, die bons kwamen halen voor de uitdeeling op 3 October. De uitdeeling had plaats aan 2700 vrouwen en 2300 mannen. De eersten krijgen brood met haring en de laatsten tabak en bier. Op de gemeentebegrooting van Breda voor 4889 is voor 't eerst een belasting op de tooneelvoorstellingen uitgetrokken. VraagWelk weer zal het najaar brengen Antwoord (van de Zutphensche)Volgens lang durige waarnemingen zal de herfst ons ongeveer het weder schenken, waarvan de week vóór 24 September het beeld was. De wind waaide toen gedurende 6 dagen met weinig kracht uit het N.-O. of O., terwijl de lucht helder was; slechts gedurende 4 dag hadden wij matigen wind uit het Z.-W. met betrokken lucht en regen. Dat belooft voor 't geheele najaar: Helder, frisch weder, veel N.-O. en O. Wind, weinig regen en geen najaarsstormen! Een goed vooruitzicht dus. Te Oude-Pekela is ook het handteekenen als onder wijs op de openbare lagere scholen opgenomen. Woudricbemsche visscbers hebben in hun groote vischzegen een half varken opgevischt, dat, jammer genoeg, voor de consumptie moest afgekeurd worden. Een erfenisverdeeling Maandag werd ten kantore van den notaris Bon» gaerts, te Roermond, de erfenis verdeeld van een

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1