ZlKIUK/imUK (OHM voor het arronis- A*ê*È, sement Zierihzee. 1888. No. 77. Woensdag 3 October. 91ste ji NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. I'ten, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAIV. ZIERIKZEE, 2 October 188 8. Bij de op 27/28 September 1888 gehouden her stemming ter verkiezing van een Hoofd-Ingeland van het Waterschap Schouwen zijn ingeleverd: 1°. voor de voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer R. Koole, zitting hebbende tot 1 November 1888, 115 briefjes, waarvan 1 in blanco, alzoo uitgebracht 114 geldige stemmen, waarvan verkregen de Heer W. ten Haaf 60 stemmen, de heer H. C. Bolle 54 stemmen. 2°. voor de voorziening in de op 1 November e.k. te ontstane vacature door periodieke aftreding van den opvolger van den heer R. Koole, 114 briefjes, waarvan 1 van onwaarde, alzoo uitgebracht 113 geldige stem men, waarvan verkregen de heer W. ten Haaf 58 stemmen, de heer H. C. Bolle 55 stemmen, zoodat tot Hoofd-Ingeland is benoemd de heer Willem ten Haaf te Zierikzee. In de op 29 September j.l. gehouden Algemeene Vergadering van het Waterschap Schouwen, waarin tegenwoordig waren 20 leden, werden de geloofsbrieven onderzocht der aftredende leden L. Nzn. de Oude, L. Viergever, C. den Boer, M. Hoogenboom, J. van der Vliet, alsmede van het nieuw benoemde lid Mr. J. C. van der Lek de Clercq door een commissie, bestaande uit de heeren L. C. Boogerd, C. Berrevoet en M. Gast en overeenkomstig hun rapport werd tot toelating besloten. Daarna werd beëedigd de nieuwe Hoofd-Ingeland Mr. J. C. van der Lek de Clercq en met eene toespraak van den Voorzitter geïnstalleerd, waarna de heer De Clercq voor de vriendelijke ont vangst dank betuigde en zich in de vriendschap van het Bestuur en zijne medeleden aanbeval. Na de resumtie der notulen en na verschillende mededeelingen werden door de Vergadering aangenomen de voorstellen van het D. B. tot uitgifte van grond in erfpacht en wel a. aan L. Viergever te Brouwershaven voor het perceel Duivendijke, Sectie E No. 9; en b. aan C. van Staalen te Duivendijke een gedeelte van het perceel Duivendijke Sectie E, Nos. 371 en 372. De rekening van het Waterschap over 1887 werd na voorlezing van het Rapport der Commissie van onderzoek vastgesteld in ontvang op. f 185606.965 uitgaaf '159273,875 sluitende alzoo met een batig saldo van f 26333,09 Eveneens werd vastgesteld de Rekening van het Reservefonds over 1887 in ontvang op. f 2762,67 uitgaaf 2830,145 nadeelig slot 67,46® en werd hierbij eene Nota overgelegd, waaruit blijkt dat de waarde in het Reservefonds aanwezig op den 15 September 1888 bedraagt f 67982,28. Voorts wordt aangenomen het voorstel tot vast stelling Dijkgeschot 1889, hetgeen tot hetzelfde bedrag als het vorig jaar zal worden geheven. In plaats van het overleden lid de heer R. Koole wordt benoemd tot het bewaren van den derden sleutel der brandkast de heer Mr. J. C. van der Lek de Clercq en tot plaatsvervanger de heer Mr. J. Moolenburgh. Als lid der Commissie tot onderzoek der Begrooting en Rekening wordt benoemd in plaats van wijlen den heer H. G. Mulock Houwer, de heer C. Groeneveld de Kater en tot plaatsvervanger de heer M. Hoogen boom J.Jz. Tot leden van het stembureau 1889 worden achter eenvolgens benoemd de heeren: Mr. A. J. F. Fokker, J. Schalkwijk en M. Locker de Bruijne, zullende de overige leden zoo noodig als plaatsvervangers optreden. Ter voldoening aan het Reglement wordt Noord- welle aangewezen als gemeente voor de 2e zitting bij verkiezing van Hoofd-Ingelanden. Het voorstel van 't Dag. Bestuur tot wijziging van het Reglement op 't Bestuur wordt aangenomen en zal dus voorgedragen worden aan de Staten van Zeeland om te laten vervallen de 2e zitting bij de verkiezing van Hoofd-Ingelanden. Daarna werden er nog verschillende andere onderwerpen behandeld. Naar wij vernemen heeft de heer W. A. Ochtman zijn benoeming tot Wethouder aangenomen. In den Haag liep het gerucht, dat de keuze van Z. M. den Koning voor de vier leden in den Raad van Voogdij, tijdens de minderjarigheid van H. IC. H. Prinses Wilhelmina te benoemen, zou zijn gevallen op de heeren baron Van Nagell van Ampsen, lid der Eerste Kamer; baron Werner van Pallandt, opper jagermeester baron Van Briemen van de Groote Lindt en baron W. Van Goltstein. Na een scherp debat in de Tweede Kamer wercl beslist, dat 's Maandags en Zaterdags in den regel geen vergadering zal gehouden worden. Den heer Domela Nieuwenhuis, die dit voorstel bestreed, werd het recht daartoe betwist, omdat hij zelf zoo dikwijls afwezig is. De regeering van de Transvaalsche republiek heeft opnieuw een oproeping van Nederlandsche telegraaf ambtenaren gedaan, van welken zij nog een tiental wenscht te engageeren. De bezoldiging bedraagt thans 250 pond sterling of ongeveer f 3000. Bij de oproe ping is de mededeeling gevoegd, dat de meesten der tot nu toe uitgezonden ambtenaren voor de hoofdlijnen onbruikbaar waren wegens mindere bedrevenheid in den toestëldienst en de kennis der Engelsche taal. De aanmelding moet plaats vinden door het hoofdbestuur te 's Hage. Te Pretoria (Transvaal) heeft zich de firma Tilanus en Van Griethuizen gevestigd, die zich ten doel stelt den invoer van Hollandsche artikelen, direct van fabrikanten betrokken. De firma treedt handelend op voor het Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Handelscon- sortorium, gevestigd te Amsterdam, dat uit 25 leden bestaat en welks doel is den handel tusschen Neder land en Transvaal zooveel mogelijk te bevorderen. Den Middelburgschen heer J. Fred. Klein is de onderscheiding te beurt gevallen, dat hij langs diplo- matieken weg namens het bestuur van den St. Gertruds- toren te Stockholm, in Zweden, is uitgenoodigd tot het onderzoeken en bespelen van het aldaar geplaatste klokkenspel. Een stuivertje kan vreemd rollen! Vóór ruim 50 jaren strandde in de Eierlandsche gronden een Pruisische brik. Het volk, dat gered en eenigen tijd op Tessel verpleegd werd, vertrok spoedig weer naar het vaderland. Alleen de scheepsjongen bleef achter en zocht te Amsterdam op een handels kantoor een plaats. Hij klom van trap tot trap en was dertig jaren later een rijk koopman. Toen hij veertig jaren na de schipbreuk Tessel bezocht, om zijn redders nog eens te zien, vond hij geen der kloeke mannen meer in leven. Op de plek waar hij bijna eenmaal was verongelukt, nam hij een bad in zee. De scheepsjongen van voorheen is nu een beroemd man geworden. Zijn naam is Schliemann, die zich thans in Griekenland nabij Morea met opgravingen bezighoudt van de verwoeste oude stad Mycenae. Op de plek waar de beroemde Schliemann eens aan 't strand kwam en later een bad nam, bestaat nu het voornemen een bad-inrichting in het leven te roepen, welke naar dr. Schliemann zal genoemd worden. De heeren H. H. Borel e. a. hebben aan den minister van koloniën een adres gericht, waarin ze te kennen geven, dat de Javasuiker nagenoeg geheel van de Nederlandsche markt is buitengesloten, wat enkel toe te schrijven is aan de bestaande accijnswet op de suiker, die feitelijk vreemde beetwortelsuiker bevoor deelt boven eigen koloniaal product. Adressanten verzoeken den minister, ten behoeve der Java-suiker-industrie, zijn ambtgenoot van financiën uit te noodigen, eene wijziging in de bestaande accijns- wet te willen voorstellen, opdat ten spoedigste een onrecht worde uit den weg geruimd, dat reeds te lang onzen kolonialen handel heeft belemmerd, en thans te meer op den voorgrond treedt, nu de ver houding der prijzen van riet- en bietsuiker van dien aard is geworden, dat onze raffinadeurs bij billijke toepassing der accijnswet even gaarne eerstgenoemde suiker zouden willen verwerken, hetgeen zonder twijfel in groote mate ten goede zou komen aan de suiker industrie op Java, en niet minder aan den handel, de scheepvaart en aanverwante vakken in Nederland. De gevolgen der politiek! Uit Opsterland schrijft men aan de Ass. Ct.»Er is zeker geen verkiezing bij de., jongste samenstelling der Kamer van Honderd geweest, waar de gemoederen zóó tegen elkander in het harnas zijn gejaagd als te Gorredijk. De liberale kiesvereeni- ging »Orde en Recht" is ontbonden, omdat ze te »rood" gekleurd werd. De liefhebberij-tooneelvereeni- ging »De Vriendenkring" hield op een kring van vriendschappelijk samenzijn te wezen, omdat het rood" dreigde de bovenhand te krijgen. De »rooden" daaren tegen bedankten om als werkende leden meê te helpen aan eene voorstelling, welke goed beloofde te slagen. De jongelui-societeit is reeds ontbonden, en op die van getrouwde lieden spookt het tusschenbeide zoo erg, dat de banen van rood, wit en blauw door de roode vlag zoodanig worden gevlekt (en omgekeerd), dat men zich niet meer burgers van hetzelfde vaderland waant. Overal en in elke bijeenkomst zit de politiek vóór. Blijkens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram is de nieuwbenoemde Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië, rar. C. Pijnacker Hordijk, op den 28 September j.l. te Batavia aan gekomen, en heeft hij den volgenden dag het bestuur aanvaard. De heer Cluijsenaer, directeur der Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij, heeft zich op 19 dezer inge scheept naar Nederland. Het Hbl. verneemt, dat er plan bestaat om in de nabijheid van Oud-Zandvoort aan zee een groot en goed kurhaus te bouwen, met breede terrassen aan zee en een concertzaal. In de Zaanlandsche Ct. werd onlangs te kennen gegeven, dat het ministerie door de aankondiging van eene gedeeltelijke herziening der onderwijswet en ver deeling der meervoudige districten, kleur bekent en zich vierkant stelt tegenover de liberalen. Dit moge, als men let op de krachtige liberale meerderheid in de Eerste Kamer, nogal vermetel zijn, het pleit van de heeren Mackay c. s., dat zij den strijd dadelijk en openlijk aanbieden." De Tijd maakt, naar aanleiding hiervan, de opmerking, dat men wel eenigszins gewaagd spel speelt, door de Eerste Kamer als dreigement te gaan gebruiken tegen de regeering. »De rechterzijde heeft naar de minis- terieele portefueilles niet gehunkerdmaar nu zij

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1