Z1ERIKZEESCHE OOI RAM. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 75. Woensdag 26 September. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte en Doodberichten van '16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II, LAKEAMAJN'. ZIERIKZEE, 25 September 1 8 8 8. Ter gelegenheid van zijn zeventigsten jaardag is Donderdag aan dr. J. C. de Man te Middelburg door het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen uit naam van directeuren en leden, als blijk van erkentelijkheid voor hetgeen de heer De Man geweest is en nog is voor het genootschap, de gouden medaille des genootschaps aangeboden. Naar wij vernemen, wordt door mevrouw de wed. Douwes Dekker eene levensgeschiedenis van Multatuli bewerkt, waaraan, behalve persoonlijke ervaringen, ook de briefwisseling van den schrijver ten grondslag zal Belangrijk voor de kennis van Multatuli's karakter ontwikkeling moeten vooral de brieven zijn, die uit zijn eerste Indische dienstjaren dagteekenen. De minister van marine moet, naar het N. v. d. D. uit den Haag verneemt, te kennen gegeven hebben, dat bij vast besloten is zijn portefeuille beschikbaar te stellen, wanneer hem de gelden tot verbetering en aanvulling van ons marine-materiëel geweigerd werden. Het geheele ministerie zou zelfs in dit opzicht homogeen zijn en niet aarzelen desgevorderd de kabinets-quaestie te stellen bij de marine-begrooting, vast overtuigd, dat bestendiging van den toestand onzer vloot in het belang van het land niet langer geoorloofd is. Wederom is de beri-beri-commissie Zaterdag te 's Hage vergaderd geweest. Naar wij vernemen, hebben staande de vergadering 4 leden definitief ontslag ge nomen en waarschijnlijk zullen nog 4 leden dit voor beeld volgen. Behalve de professoren Mac-Gillavry en Pekelharing, zullen ook de oud-chefs van den genees kundigen dienst der marine en van het Ned.-Indische leger (de heeren Van Leent en Cochius) met den secretaris zitting nemen. Het »postbladen"-besluit is voor het Vad., gelijk voor het Handelsbladeen teleurstelling. »Het heeft allen schijn", zegt het Vad., »dat de regeering een speculatie in papier op touw wil zettenVoor de expeditie vordert zij het gewone briefport van 5 cents, maar zij tracht het publiek te bewegen, zich in plaats van bij zijn papierhandelaars, bij haar te voorzien van een gegomd velletje a cent. Dat zal haar wel goedkooper geleverd kunnen worden, en bij eenigen aftrek van het artikel, hoopt zij zeker een zoet winstje in den zak te steken. Maar de berekening zal falen, want het debiet zal uiterst gering zijn. Het is duidelijk, dat de regeering alleen dan het publiek zou gerieven, als zij de verzending dezer postbladen goed kooper maakte dan die van een brief. Het voordeel voor 't publiek is dan daarin gelegen, dat het voor kleine mededeelingen, waarvoor het briefschrijven te omslachtig is, maar die men toch liever niet aan een open kaart toevertrouwt, een nieuw gemakkelijk middel van verzending vindt. Het gemak, de mededeeling gesloten te kunnen verzenden, is velen wel 1 cent waard. Stelde de regeering dus den prijs van het gefrankeerde postblad op 4 cents in plaats van op 5 Va» het publiek zou reden hebben dankbaar te zijn en het land zou geen schade lijden, daar het debiet dezer postbladen waarschijnlijk zoowel het debiet der goed- koopere 3 cents briefkaarten, als dat der duurdere 5 cents postzegels, eenigermate zou verminderen." Bij de discussie in den gemeenteraad van Leeuwar- deradeel, naar aanleiding der aanvraag van arm voogden te Steins, om machtiging tot aankoop van ruw vlas, ten einde dit in den aanstaanden winter te laten bewerken, heeft de voorzitter o. a. gezegd /jAls er werk verschaft wordt, dan steunt men op de gemeente, dan geeft men een cadeau aan de groote landbezitters, door in de hand te werken dat de vrouw des zomers voor een karig daghuur het land bewerkt. Dan kan men zeggen, dat in Friesland de arbeider wordt betaald ten deele door de gemeente ten bate der landeigenaars, die hun geld buiten de provincie verterendan kan men zeggen, ten deele onderstand te verleenen aan de heeren, die te Yelp, Arnhem, Brummen of elders hun geld verteren. Het is zoo waar als 2 maal 2 vier is, dat het land hem dient te onderhouden, die het bearbeidt. Doch daarvan is thans geen sprake. Die buiten wonende landeigenaar, die 1000 hectaren land in de gemeente bezit, betaalt bijna niets tot de lasten der gemeente, terwijl de arbeider, die zorgt dat aan den eigenaar de vruchten van het land opgebracht worden, door de gemeente moet worden onderhouden." En verder: »Spr. ziet niet laag op den arbeider neer, want hij heeft te veel met en onder hem geleefd, en dan wordt hij met deernis vervuld, als een flink arbeider tegen hem zegt, zooals gebeurd is: »Is het niet God geklaagd, dat mijne vrouw daar op bet land werkt, en ik hier bij den boom sta zonder werk?" Hij zegt het openlijkals de regeering de gemeenten niet tegemoet komt, dan komt er onrust en beroering, want de groote landeigenaars vertrekken uit de ge meenten en de laatsten blijven; daardoor zal men afdalen tot de Iersche toestanden. De burgemeester heeft van heinde en ver van mannen van allerlei richting de ondubbelzinnigste blijken van sympathie ontvangen, en dit heeft den gemeenteraad doen besluiten, de verschillende gemeentebesturen op te roepen tot het beleggen eener vergadering, om gemeenschappelijk bij de regeering aan te dringen op maatregelen tot afdoende verbetering der gemeen telijke financiën. De oproeping zal eerstdaags geschieden. N. R. Ct. Een dertigtal hoofden van handelshuizen te Rotterdam zal binnenkort een vergadering beleggen van patroons, om te beramen wat van wege den Rotterdamschen handel gedaan dient te worden om zoo krachtig mogelijk te bevorderen de oprichting van het pensioen fonds voor handelsbedienden, door de vereeniging Mercurius aldaar voorbereid. Naar wij vernemen, is de minister van justitie, jhr. rar. Ruijs van Beerenbroek, benoemd tot eerelid van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond. De Haagsche plateelbakkerij »Rosenbui'g" heeft de haar door de jury der kunstnijverheid toegekende zilveren medaille geweigerd. De Tijd deelt mede dat de rust in Schagen hersteld is. De soldaten hebben die gemeente verlaten. Het gewone verkeer in zaken is echter nog niet teruggekeerd. Het Utrechtsch Dagbl. is door de openingsrede teleurgesteld. Het had gehoopt, dat het Kabinet, nu dit voor de tweede maal voor de Staten-Generaal met een boodschap optrad en ieder Minister kon geacht worden tijd en gelegenheid te over te hebben gehad, om zich in zijn departement ook administratief op de hoogte te stellen van de aan zijn bijzondere leiding toevertrouwde belangen, zich niet op nieuw tot alge meenheden zou bepalen, maar in een breed opgevat regeeringsprogram aan de vertegenwoordiging des Volks en daarmede aan de Natie, duidelijk zou verkondigen, in welke richting het voortaan het schip van den Staat zou sturen en wat het zou doen op wetgevend en administratief gebied tot bevordering en ontwikke ling van den bloei en de welvaart van ons land. Anderen kunnen wellicht beter lezen dan wijwat ons betreft, wij moeten tot ons leedwezen verklaren, dat wij op dit oogenblik nog evenzeer in het onzekere verkeeren omtrent de bedoelingen van dit Kabinet als wij het waren, voordat deze rede tot ons kwam. De rede, waarmee de Staten-Generaal namens den Koning geopend wierd brengt ons weer een stap verder, zegt ,de Standaard (anti-revolutionair.) Een tweetal artikelen van het program van actie, dat bij de stembus de keuze- leidde, wordt door de Troonrede op het ministrieel program geboektD e Wet op het Lager O n d e r w ij s zal herzien worden, en de enormiteit der meervoudige districten voor de groote steden gaat weg. Dit is in deze Troonrede des Pu dels Kern. Bijna al het overige is als vanouds een beschrijving van toestanden, die onzes inziens in zulk een Staats stuk misplaatst is, of een herinnering van feiten,, die nog niemand uit het geheugen zijn gegaan. Vraagt men ons nu, of deze aanvankelijke vrucht ons meevalt, dan zou ons antwoord stellig ontkennend luiden, zoo ons hierin het program was voorgelegd voor de geheele vierjarige parlemen taire periode, waarvoor onze Tweede Kamer gekozen is. Dan toch zou dit menu uiteraard veel te schraal zijn en bittere teleurstelling baren. Maar zóó mag men dit program niet opvatten. Blijkbaar heeft het Kabinet zich een taak i n vier deelen opgelegdvoor elk der vier jaren van deze parlementaire periode één deel. Een program, waarvan drie vierden na dit zittingjaar komt, en voor dit jaar alleen het eerste vierde aan de orde is gesteld. Ware het mogelijk geweest, dan zou eenig licht over de financieele plannen van het Kabinet, met het oog vooral op de belangen van landbouw en nijverheid, ons daarom niet onwelkom zijn geweest. Ook misten we nog eenige mededeelingen over de defensie. Toch hebben we goeden moed. De ministers hebben cordaat en eerlijk gesproken. Er blijkt trouw en be ginselvastheid in dit Kabinet te huizen. En bovendien, in een Troonrede behoeft niet alles gezegd. Immers met name bij de Begrootings-discussie staat een ruimer en beter gelegenheid te komen, om parlement en natie in te lichten over wat ons vaderland van dit Kabinet verwachten kan. De Tijd (Katholiek) is ingenomen met het jongste staatsstuk. Het blad meent, dat de Regeering in de troonrede slechts weinigen teleurstelt. De reeks ont werpen, die in uitzicht zijn gesteld, is in staat om zelfs den meest voorbeeldigen ijver van onze Staten- Generaal in den eersten tijd ruimschoots te bevredigen. De mededeelingen in het bijzonder wat den toestand onzer koloniën aangaat, zeggen hier iets meer dan de toonlooze en vervallende formulieren, waarmede jaren achtereen de tevredenheid" van den Vorst over den algemeenen toestand" werd uitgesproken. Het ernstige karakter der onlusten op West-Java wordt erkend, de toenadering van Atjehsche hoofden gecon stateerd; »het #in zooverre", waarmede de des betreffende alinea wordt geïllustreerd, mag mede geacht worden, niet zonder bedoeling te zijn neer geschreven. In een woord, wij hebben hier te doen met een alleszins merkwaardige Openingsrede. Voor heden willen wij slechts wijzen op twee in ons oog allerbelangrijkste alinea's, die ons het voor uitzicht geven op een rechtmatiger onderwijswetgeving, alsmede op de splitsing van de meervoudige kies districten voor de Tweede Kamer. Wij begroeten ze beide met een hartelijkBravo

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1