Z1ERIKZEESCHE COURMT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 74. Zaterdag 22 September. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderiijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 21 September 188 8. In de Woensdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad is de heer M. C. Mulock Houwer als lid van den Raad beëedigd en geïnstalleerd. Tot Wethouder, ter voorziening in de plaats open^ gevallen door het overlijden van den heer H. G. Mulock Houwer, werd bij tweede stemming benoemd de heer Jhr. C. C. Th. Six. Tot Regent van het Burger-Weeshuis, ter voor ziening in de plaats opengevallen door het overlijden van den heer R. Koole, werd benoemd de heer Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije. Afschrijving van hoofdelijken omslag over 1888 werd, wegens vertrek uit de gemeente, verleend aan den heer P. J. Romijn. De rekening van het Burger-Weeshuis over 1887 werd goedgekeurd met een goed slot van f 1323,99. Naar het Vad. verneemt, zijn de begrootingen voor Oorlog en Marine voor 1889 hooger geraamd dan voor 1888; die voor Marine 2 millioen hooger. Van de andere begrootingen zijn er sommige lager ge raamd, o. a. die voor Binnenlandsche Zaken. Op onder wijs wordt bezuinigd door afschaffing van zeer vele normaallessen, terwijl maatregelen worden voorbereid om een volgend jaar twee Rijkskweekscholen op te heffen. Naar men mededeelt, zou professor Donders te Utrecht voornemens zijn binnenkort in het huwelijk te treden met mejuffrouw Br. Hubrecht, de schilderes van het hem op zijn jongste jubileum aangeboden portret. De spruw, waaraan hoofdzakelijk zuigelingen lijden, kan men het best bestrijden door het met de grootste zorgvuldigheid rein houden van de zuigflesschen en de mondholte. Hiertoe wascht men het mondje des morgens, 's middags en 's avonds, en zoo mogelijk ook nog eenmaal des nachts, uit met een zacht, zuiver linnen doekje en schoon water. Mocht zich dan nog spruw vertoonen, zoo bette men om de vier uren het mondje met een oplossing van 3 deelen borax in 15 deelen glycerine. Over de pogingen, die zouden zijn aan te wenden, om het zedelijk en godsdienstig leven onder de mili tairen in Indië te bevorderen, zijn door den Minister van Koloniën uitvoerige beschouwingen aan den Gouver neur-Generaal medegedeeld, met aanbeveling om eenige binnen het bereik der autoriteiten liggende maat regelen al aanstonds te doen in werking brengen, zooals het sluiten van de cantines gedurende de gods dienstoefeningen, het verbieden van militaire werk zaamheden en inspecties op Zon- en feestdagen, enz. De Nieuwe Noordhollander is gemachtigd met be trekking tot het gebeurde te Schagen te verklaren: 1°. Dat het meisje heel gewillig, zonder eenige tegenwerking, met den vader en den toezienden voogd Schagen heeft verlaten en met hem naar Zoeterwoude is gereisd en ook gewillig daar bleef, toen zij ver trokken, en zeker niet met geweld is vervoerd, zooals berichten algemeen luiden. 2°. Dat noch de vader, noch de toeziende voogd verlof hebben gegeven, het meisje van Zoeterwoude weg te halen en naar Schagen terug te brengen, en het dus een punt van onderzoek uitmaakt, op welke stukken of bewijzen de terugvoerders in het recht van den vader zyn getreden. 3°. Dat op Maandagmorgentoen de toeziende voogd in de woning van den vader van bet meisje was, de ontvanger der registratie te Schagen zich bij hem voegde en ten aanhoore van een volksmenigte hem toesprak: »Ik ben de kantonrechter (plaatsver vangend toch zeker), hebt u een volmacht van de rechtbank om dat meisje te vervoeren"? Toen de toeziende voogd hem antwoordde, dat die z.i. niet noodig was, dat de vader het recht had het meisje mee te nemen, is Z.Ed.Gestr. vertrokken. De N. R. Ct. meldt, dat het parket te Alkmaar in geen enkel opzicht tot den terugkeer van het meisje heeft medegewerkt en eerst Dinsdagavond daarmede in kennis werd gesteld. In de Haagscbe Kroniek der N. Gr. Ct. leest men: Ondanks de nog steeds aanhoudende ongunstige beweringen, kan ik u uit volkomen vertrouwbare bron verzekering geven, dat Z. M. de Koning, hoewel nog steeds lijdend en dit zal, helaas! wel niet ver anderen, geenszins in zorgwekkenden staat verkeert. Integendeel, er is, sedert de laatste bijgekomen onge steldheid, merkbare verbetering, zoodat Z. M. dan ook weder het grootste deel van den dag in zijn zitvertrek doorbrengt, geregeld alle loopends zaken afdoet en drukke besprekingen houdt, in het bijzonder met de mannen, die zich de behartiging der belangen van den landbouw hebben ten doel gesteld. Het is trouwens bekend, dat de Koning een onderhoud had met den heer Sickesz, voorzitter van de Heide-maatschappij, waarvan hij het beschermheerschap heeft aanvaard, en met de Commissarissen des Konings in eenige provinciën, waarin de heide-ontginning op uitgebreide schaal kan worden ondernomen. De besprekingen met de bedoelde hoofden van het beheer van eenige pro vinciën hadden dan ook geen ander doel dan reeds terstond plannen te beramen voor de onderneming van groote heide-ontginningen, waartoe Z. M, bereid schijnt krachtig mede te werken. De groote energie, waarmee de Koning dit hoogst gewichtig onderwerp heeft ter hand genomen en tot oplossing schijnt te willen brengen, mag wel als een afdoende tegenspraak worden beschouwd op de alarm- eerende geruchten omtrent zijn gezondheidstoestand. De Indische begrooting zal dit jaar iets later bij de Tweede Kamer inkomen dan gewoonlijk. Zij is thans nog bij den Raad van State in onderzoek. Even eens is nog bij den Raad van State in onderzoek het wetsontwerp tot regeling van den kinderarbeid, dat zeker niet zal beantwoorden aan veler verwachtingen. Is ten minste de correspondent der Zutf. Ct. goed ingelicht, dan zal de leeftijd op 12 jaar bepaald blijven, dan zal de veldarbeid ook van zeer jonge kinderen onbeperkt geoorloofd blijven, en dan zal aan het verzoek van de nijverheid zelf, om althans enkele inspecteurs aan te stellen, niet voldaan worden. Van den minister van justitie is het bekend, dat hij een warm voor stander is van sociale wetgeving, maar waarschijnlijk deinst hij voor ingrijpende maatregelen terug uit deferentie voor zijn politieke tegenstanders, waaronder er velen zijn, die niets liever zouden zien dan dat hij voorloopig ook op dit gebied niets anders deed dan de sociale quaeste commissoriaal maken. Zutph. Ct. Uit Amsterdam wordt door de Amst. Ct. gemeld, dat de burgemeester, vergezeld van den president der Kamer van Koophandel en Fabrieken en den directeur der gemeentewerken, te 's Hage een bespreking heeft gehad met de Ministers van Waterstaat en Financiën, betreffende de afschaffing der haven- en kanaalgelden op het Noordzee-kanaal. Het hof te Arnhem heeft de uitspraak der rechtbank in zake Kok, veroordeeld wegens verwonding van den heer Huidekoper, bevestigd. Dr. Joachim, de bekende violist, heeft zich weder onder behandeling van dr. Mezger gesteld. Men schrijft uit Rotterdam aan het Utr. Dagbl Op het feest van 's Konings zeventigsten verjaardag hadden zich de gezamenlijke personen, die op de Groote Markt en in de nabijheid daarvan dagelijks hunne waren uitstallen, vereenigd om, gesteund door de geldelijke bijdragen van de bewoners dier buurt, eene afzonderlijke feestviering in te richten. Met dat doel kozen zij uit hun midden een uitvoerend comité, dat zich uitstekend van de opgedragen taak kweet. Het geheele markt plein werd fraai versierd, en er heerschte daar den geheelen dag groote vroolijkheid en eene warme vaderlandslievende stemming. Het personeel van de op de markt geplaatste brandspuit had zich bij de fruit- en groen ten verkoopers en verkoopsters aangesloten en aan het brandspuithuis met kwistige hand versieringen aangebracht. Deze afzonderlijke feestviering heeft destyds zóó goed voldaan, dat er ter herinnering daarvan eene medaille werd geslagen en aan de personen, die zich daarbij verdienstelijk hadden gemaakt, aangeboden. Met de vischmarkt, die mede smaakvol en uit ruime beurs was versierd, vormde de Groote Markt een brandpunt der feestviering. Thans bestaat bij de kooplieden en koopvrouwen der Markt het voornemen om op gelijke wijze in November a. s. het 75-jarig feest van Neerland's herstel te vieren, en men verwacht dat de vischvrouwen dit voorbeeld zullen volgen. Het denkbeeld om dezen gewichtigen nationalen herinneringsdag niet onop gemerkt te laten voorbijgaan, gaat dus hier van het volk zelf uit. Dit kan voor hen, die bij overlevering weten wat in de Novemberdagen van 1813 hier ter stede omging, geen verwondering baren. Onder de Rotterdamsche volksklasse het is bekend genoeg werden ten allen tijde de warmste Oranjeklanten gevonden, en toen na den zwaren druk der Bona- partistische overheersching de kreet «Oranje boven!" in 1813 weder voor het eerst werd gehoord, vond deze nergens geestdriftiger weerklank dan onder die volksklasse. De acteur Rosevelt had de groote popu lariteit, welke hij hier genoot, voornamelijk te danken aan de omstandigheid, dat hij de eerste was, die zich openlijk in de straten van Rotterdam vertoonde met eene Oranje-kokarde, destijds nog een waagstuk. Het nakroost van Kaat Mossel en Keet Zwenken is niet verbasterd. Dit blijkt hier bij elke nationale feestviering op de welsprekendste wijze. In November 1863 werd het halve eeuwfeest van Neerland's herstel hier gevierd met een prachtig feest, waaraan de geheele bevolking deelnam. Alle buurten waren rijk versierd, en des avonds was de geheele stad geïllu mineerd. Of 't ook zijn zal op 't 75-jarig feest, kan nog niet worden gezegd, maar in elk geval is het nu reeds zeker, dat de vaderlandsliefde en de trouw aan Oranje onder onze volksklasse zich ook op dien dag op de levendigste wijze zullen openbaren. Voor het overige heeft ook het handeldrijvend Rotterdam alle reden om met dankbaarheid terug te denken aan de blijde dagen van 1813, al ware het maar alleen omdat van de verlevendiging van handel, scheepvaart en vertier, die van het herstel van 's lands zelfstandigheid het gevolg was, ruimschoots zijn aandeel genoten heeft. Van die dankbaarheid heeft dan ook Rotterdam blijk gegeven door oprichting van een standbeeld voor Gijsbert Karei van Hogendorp. Dat standbeeld stond er bij de viering van het halve eeuwfeest in 1863 nog niet. Op den gedenkdag in November a. s. zal men zeker wel niet verzuimen het met kranzen en vlaggen te tooien, als eene hulde aan den grooten staatsman, van wien het denkbeeld der zelfbevryding uitging en die in bange dagen anderen wist te bezielen.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1